içinde

Hamilelik Aşamaları – Adım Adım Hamilelik Klavuzu

Hafta Hafta Gebelik
Hafta Hafta Gebelik

Hamilelik veya halk dilinde gebelik; sperm ile kadın yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesinden meydana gelen fetusun kadın organ ve dokularında değişiklikler meydana getirdiği, doğuma kadar geçen yaklaşık 9 aylık (ortalama 266-270 günlük) dönemdir. Bu makalede siz değerli okurlarımıza hamilelik aşamalarını yani hamileliğin ilk haftasından doğum anına kadar adım adım sizleri neler bekliyor, sizlere aktaracağız.

Hamileliğin ilk üç ayında sizleri neler bekliyor?

Hamileliğin 0-12. Haftaları ilk üç aylık dönem ya da 1.Trimester dönemi olarak adlandırılır. Yapmanız gereken şeyler ve bu haftalarda yaşayabileceğiniz fiziksel ve duygusal değişiklikler hakkında bilgi edinin.

Hamileliğin ikinci üç ayında sizleri neler bekliyor?

İkinci üç aylık dönem ya da 2.trimester döneminde, gebeliğin 13. ila 28. haftaları arasındadır. Bu süre zarfında yaşayabileceğiniz fiziksel ve duygusal değişiklikler hakkında bilgi edinin.

Hamileliğin üçüncü trimester döneminde sizleri neler bekliyor?

Üçüncü üç aylık dönem ya da 3.Trimester (Doğum Öncesi) dönem 28. haftada başlar. Bu haftalarda sizi etkileyecek doğum hazırlıkları ve hamilelik ile ilgili durumlar hakkında bilgi edinin.

Hamileliğin ilk üç ayı – 0 ila 8 Hafta

Hamileliğin ilk 12 haftasına ilk üç aylık dönem denir. 0 ila 8 haftalık hamilelik ile ilgili haftalık bir kılavuzu okuyun.

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi – 9 ila 12 Hafta

Hamileliğin ilk 12 haftasına ilk üç aylık dönem denir. 9 ila 12 haftalık hamilelik ile ilgili haftalık bir kılavuzu okuyun.

Hafta Hafta Gebelik

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi – 13 ila 16 hafta

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi 13. haftada başlar. 13. ila 16. haftalar arasında hamileliğinizin nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi – 17 ila 20. hafta

Hala gebeliğin ikinci üç aylık dönemindesiniz 17 ila 20. haftalar arasında. 20. haftaya kadar hamileliğinizin orta noktasındasınız. Hamileliğin nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi – 21 ila 24. hafta

Doğmamış bebeğiniz bir uyku ve uyanma modeline girmeye başlıyor. 21. ila 24. haftalar arasında hamileliğinizin nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi – 25 ila 28. hafta

25 ila 28 hafta, ikinci trimesterin son aşamasıdır. Bu haftalarda hamileliğinizin nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğin üçüncü üç aylık dönemi – 29 ila 32. hafta

Birçok hareketin farkında olabilirsiniz ve bunlar genellikle 32. haftaya kadar başları aşağı bakacak şekilde yatıyor olacaklardır. Bu haftalarda hamileliğinizin nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Gebelik

Hamileliğin üçüncü üç aylık dönemi – 33 ila 36. hafta

Üçüncü üç aylık dönemin sonuna yaklaştığınızda, bebeğiniz kilo alımına hızla devam ederken sizin de bu dönemde kilo alımınız hızlanacaktır. 33-36. Haftalar arasındaki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğin Son Haftaları – 37 ila 40. hafta

Hamileliğin son haftalarında bebeğiniz doğmaya hazırdır. Yani hamileliğiniz tamamlanmış kabul edilir. 37. ila 40. haftalar arasında neler olduğunu öğrenin.

Hamilelikte Göğüslerdeki Değişimler

Hamilelik sırasında göğüslerinizde bekleyeceğiniz değişiklikleri ve semptomları azaltmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bebeklerin Aldıkları İlk Nefes Hayati Beyin Değişikliklerini Nasıl Tetikliyor?

Bir Deha Olarak Doğuyoruz Ama Eğitim Sistemi Bizi Aptallaştırıyor

Her Gün Avokado Yemeniz İçin 10 Neden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

8 Comments

Tabuları Yıkalım: Telefonlar Göz Tansiyonunu Engelleyebilir.

Tabuları Yıkalım: Telefonlar Göz Tansiyonunu Engelleyebilir.

Bronşit

Bronşit Nedir? Bronşit Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?