içinde

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 13 ila 16 haftası Neler Yaşanıyor?

Hafta Hafta Gebelik
Hafta Hafta Gebelik

Merhabalar sevgili okurlar, sizler için daha önce; Hamileliğin 1.Trimester, 2.Trimester, 3.Trimester dönemleri ve gebeliğin 0 ila 8 hafta, 9 ila 12 hafta neler yaşandığını paylaştık dilerseniz linklerden ulaşabilirsiniz. Şimdi ise biraz daha minimize ve detaylı hali olan hafta hafta hamilelik dönemlerinden 13 ila 16 hafta arasında yaşananları sunacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Hamilelikte 13. Hafta

13. Hafta
13. Hafta

Hamilelikte 13-28 hafta aralığı 2. Trimester olarak adlandırılır. Cinsel organları gelişmeye devam eder. Fakat cinsiyetini belirlemek için hala biraz erken olabilir. Kol ve bacak kemikleri güçlenir. Sindirim sistemi gelişir. Bu haftadan itibaren karnınızın bundan sonra doğuma kadar bulunacağı noktasında durmaktadır. Yaklaşık olarak 25 gr ağırlığında ve şeftali boyutundadır.

Hamilelikte 14. Hafta

14. Hafta
14. Hafta

Bebeğiniz 85 mm boyutundadır. Bebeğiniz lanugo adı verilen tüylerle kaplanmıştır. Bu dönemde midesine giden amniyotik sıvıyı az miktarda yutmaktadır. Böbrekleri çalışmaya ve ürün üretmeye başlamıştır. Bu ürünler amniyotik kesenin içine giderek amniyotik aside dönüşecektir.

Hamileikte 15. Hafta

15. Hafta
15. Hafta

Bu haftalarda bebeğinizin işitmeye başlayacaktır. Dışarıdan gelen ve vücudunuzun işlevi ile oluşan seslerin titreşimlerini algılayacaktır. Gözleri ışığa duyarlı olacaktır. Gözleri kapalı dahi olsa karnınıza yansıyan güneş ışığını hissedebilirler.

Hamilelikte 16. Hafta

16. Hafta
16. Hafta

Yüz kasları hareket etmeye başlar. Yüz ifadeleri oluşur fakat kontrol edemezler. Ciğerleri gelişmeye devam eder ve amniyotik sıvıyı çekip bırakarak alıştırma yaparlar. Sinir sistemi gelişmeye devam eder. Bu dönemde elleri birbirine ulaşabilir, yumruk yapabilirler.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Hamileliğin 1.Trimester Dönemi – 1-12 Hafta

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 0 ila 8 Haftası Neler Yaşanıyor?

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 9 ila 12 Haftası Neler Yaşanıyor?

Hamileliğin 2.Trimester Dönemi – 13-28 Hafta

Hamileliğin 3.Trimester Dönemi – 28-40 Hafta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 9 ila 12 Haftası Neler Yaşanıyor?

Avrupa Kıtası

Avrupa Kıtası, Avrupa Ülkeleri, Coğrafya, Avrupa Hakkında Her Şey.