içinde

Dev Japon Balığı Görenleri Hayrete Düşürdü!

japon baligi
Bu cılız örnek, yakın zamanda Fransa'da yakalanan Havuç'un ağırlığının yarısıydı. Resim kredisi: KoiQuestion, Flickr aracılığıyla

Bir Sazan balıkçısı, japon balığının adına havuç ismini vererek 20 yıl önce göle bıraktı ve o zamandan beri dünyanın en büyüklerinden biri haline geldi.

Peki nasıl o küçücük japon balığı dev bir balık haline geldi gelin inceleyelim;

Fransa’nın Champagne(Vignoble de Champagne) kentinde, BlueWater Lakes’te görülen 30 kilogramlık devasa bir japon balığı yakalandı.

Pek çok Japon balığı türü vardır, ancak genel bir kural olarak, dayanıklı, altın renkli evcilleştirilmiş bir sazan türüdür japon balıkları.

buyuk japon baligi
Havuç 20 yıl boyunca dolaşmasına izin verildiğinde, 30 kilogramın üzerine çıktığı anlamına geliyordu

Havuç ‘un sazan-koi melezi statüsü, 20 yıl boyunca serbest dolaşmasına izin verildiğinde, 30 kilogramın üzerine çıktığı anlamına geliyordu, bu da ortalama 10 yaşındaki bir çocukla hemen hemen aynı.

İngiltere, Worcestershire’dan Andy Hackett’in birkaç fotoğraf çekip gitmesine izin vermeden önce onu kendine olta ile çekmesi 25 dakika sürdü.

Japon balığı nasıl bu kadar büyüdü?

Havuç’un muazzam boyutu, evcil hayvanlarınızı vahşi doğaya salmamanız gerektiğini hatırlatır, çünkü dayanıklı balıklar olarak bazı akvaryum balığı türleri çok büyük boyutlara ulaşabilir.

Devasa akvaryum balıklarının, alüvyon yatağını alt üst ettikleri ve bitkileri parçaladıkları Amerika’nın bazı bölgelerinde bir sorun olduğu bildirildi ve yetkililer, kısmen evcil hayvan sahiplerinin sorumlu olduğuna inanıyor.

dev japon baligi
Vahşi Japon Balıkları 20-25 seneye kadar yaşayabilir.

Yabani su yollarına atılan Japon balıkları, istilacı bir türü temsil eder ve hatta yerel türleri kaynaklar için rekabet ederek geride bırakabilir. Bu kadar hızlı hareket eden, doymak bilmez bir iştah gerektirir ve bu süreçte parazitleri alıp başkalarına aktarabilirler.

Japon balıkları, sunulan her şeyi yiyen genel besleyicilerdir ve türlerine bağlı olarak şaşırtıcı derecede uzun süre yaşayabilirler. Uzun ömürlü türler bir ayak veya daha fazla büyüyebilir ve Havuç başka bir balıkla melezlenirlerse daha da büyüyebilir.

Ortalama bir Japon balığı ne kadar büyür?

japon baligi
Bu cılız örnek, yakın zamanda Fransa’da yakalanan Havuç’un ağırlığının yarısıydı. Resim kredisi: KoiQuestion, Flickr aracılığıyla

Japon balıklarını küçük, kasede yaşayan hayvanlar olarak ilişkilendirmemizin nedeni, boyutlarının bir dereceye kadar çevreleri tarafından belirlenmesidir. Küçük bir tankta mütevazı bir yemle tutulan bir balık, kısmen stres nedeniyle küçük kalacaktır ve ölene kadar bu şekilde kalacaktır.

Bununla birlikte, aynı akvaryum balığını bol miktarda yiyecek içeren büyük bir tanka yükseltirseniz, hızla daha büyük bir balığa dönüşecektir.

ABD’de istenmeyen evcil hayvanları vahşi su yollarına atmak yasa dışıdır, ancak ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi, gerçekten yollarınızı ayırmanız gerekiyorsa Bay Bubbles’tan yardım alacağınızı öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bir Adamın Doğmamış İkizi, Genetik Kimerizm Sayesinde Oğlunun Babası Oldu

Bir Adamın Doğmamış İkizi, Oğlunun Babası Oldu

bruce lee

Bilime Göre Bruce Lee’nin Gerçek Ölüm Nedeni