içinde

İklim Değişikliği Nedir?

İklim Değişikliği Nedir?
İklim değişikliği nedir ve gezegenimize ne yapıyor?

Hepimiz mutlaka bir yerlerden duyduk ama iklim değişikliği nedir ve gezegenimize ne yapıyor?

Peki, iklim değişikliği nedir?

İklim değişikliği (veya küresel ısınma ), gezegenimizin ısınma sürecidir.

Bilim insanları, Sanayi Devrimi’nden bu yana insan faaliyetlerinin Dünya’nın yaklaşık 1°C ısınmasına neden olduğunu tahmin ediyor. Kulağa pek hoş gelmese de, dünyadaki insanlar ve vahşi yaşam için büyük şeyler ifade ediyor.

Ne yazık ki, yükselen sıcaklıklar sadece daha güzel havalara kavuşacağımız anlamına gelmiyor – eğer öyleyse ! Değişen iklim aslında havamızı daha aşırı ve öngörülemez hale getirecek .

Sıcaklıklar yükseldikçe, bazı alanlar ıslanacak ve birçok hayvan (ve insan!) değişen iklimlere uyum sağlayamayabilir.

İklim değişikliğine ne sebep olur?

1. Yanan fosil yakıtlar

İklim Değişikliği (Küresel Isınma) Nedir?
Yanan fosil yakıtlar

Son 150 yılda , sanayileşmiş ülkeler petrol ve gaz gibi büyük miktarda fosil yakıt yakmaktadır. Bu süreçte atmosfere salınan gazlar, güneşten gelen ısıyı hapsederek ve Dünya’yı ısıtarak görünmez bir ‘battaniye’ görevi görür. Bu “ Sera Etkisi ” olarak bilinir .

2. Çiftçilik

İklim Değişikliği Nedir?

İster inanın ister inanmayın, ineklerin yeme alışkanlıkları iklim değişikliğine katkıda bulunur. Tıpkı bizim gibi, inekler yemek yerken, metan (bir tür sera gazı) sindirim sistemlerinde birikir ve… bir geğirme şeklinde salınır.!

Bu kulağa komik gelebilir, ancak tüm bu gazı atmosfere salan yaklaşık 1,5 milyar inek olduğunu hayal ettiğinizde, kesinlikle ekleniyor!

3. Ormansızlaşma

İklim Değişikliği Nedir?

Ormanlar havadan büyük miktarda karbondioksiti (başka bir sera gazı) emer ve tekrar oksijeni havaya bırakır. Amazon yağmur ormanları iklim değişikliği sınırlayıcı – bu gezegenimizin klimanın işlevi gören bu bunu yaparken de o kadar büyük ve etkili. Ne yazık ki, birçok yağmur ormanı odun, palmiye yağı yapmak ve tarım arazileri, yollar, petrol madenleri ve barajların önünü açmak için kesiliyor.

İklim değişikliği gezegeni nasıl etkileyecek?

Dünya, var olduğu milyarlarca yıl boyunca birçok tropik iklime ve buzul çağına sahipti, peki şimdi neden bu kadar farklı? Bunun nedeni, son 150 yıldır insan faaliyetleri, Dünya atmosferine çok büyük miktarda zararlı gaz saldığımız anlamına geliyor ve kayıtlar, küresel sıcaklıkların bu zamandan beri daha hızlı arttığını gösteriyor.

Daha sıcak bir iklim gezegenimizi çeşitli şekillerde etkileyebilir:

– Daha fazla yağış

– Değişen mevsimler

– Küçülen deniz buzu

– Yükselen deniz seviyeleri

İklim değişikliği vahşi yaşamı nasıl etkileyecek?

İklim Değişikliği Nedir?
İklim Değişikliği Nedir? – Kutup ayıları

İklim değişikliği zaten tüm dünyada vahşi yaşamı etkiliyor, ancak bazı türler diğerlerinden daha fazla acı çekiyor. Buzlu doğal yaşam alanları daha yüksek sıcaklıklarda eriyen kutup hayvanları özellikle risk altındadır. Aslında uzmanlar, Arktik deniz buzunun şok edici bir oranda eridiğine inanıyor – on yılda %9 ! Kutup ayıları avlanmak, yavrularını büyütmek ve uzun süre yüzdükten sonra dinlenmek için deniz buzuna ihtiyaç duyar. Halkalı foklar gibi bazı fok türleri, yavrularını büyütmek, beslemek ve çiftleşmek için karda ve buzda mağaralar yapar.

Başı belada olan sadece kutup hayvanları değil. Endonezya’nın yağmur ormanlarında yaşayan orangutan gibi maymunlar , habitatları azaldıkça tehdit altındadır ve daha fazla kuraklık daha fazla orman yangınına neden olur.

Deniz kaplumbağaları , çoğu yükselen deniz seviyelerinin tehdidi altında olan yumurtalarını bırakmak için yuvalama kumsallarına güveniyor. Yuvaların sıcaklığının yumurtaların erkek mi dişi mi olduğunu belirlediğini biliyor muydunuz? Ne yazık ki, artan sıcaklıklar ile bu, erkeklerden çok daha fazla dişinin doğduğu ve gelecekteki kaplumbağa popülasyonlarını tehdit ettiği anlamına gelebilir.

İnsanlar iklim değişikliğinden nasıl etkilenecek?

İklim Değişikliği Nedir?

İklim değişikliği sadece hayvanları değil, insanları da etkiliyor. En çok etkilenenler, her gün yediğimiz yiyecekleri yetiştiren insanlardan bazıları. Tarım toplulukları, özellikle gelişmekte olan ülkelerde , daha yüksek sıcaklıklar, artan yağmur, sel ve kuraklıklarla karşı karşıya.

Çevresel koşullar lezzeti ve kaliteyi etkileyebilir, ayrıca büyümesi için çok özel bir yağışa ihtiyacı vardır. Örneğin, Kenya’da iklim değişikliği yağış modellerini giderek daha az tahmin edilebilir hale getiriyor. Çoğunlukla kuraklık ve ardından büyük miktarda yağmur şeklinde devam ediyor, bu da çay yetiştirmeyi çok zorlaştırıyor.

Çiftçiler daha sonra daha fazla para kazanmak için mahsullerini geliştirmek için ucuz kimyasallar kullanmaya başvurabilir, bu kimyasalların uzun süreli kullanımı topraklarını yok edebilir.

İnsanlar iklim değişikliğiyle nasıl başa çıkıyor?

İklim Değişikliği Nedir?
İklim Değişikliği Nedir?

Adil ticaret ürünleri satın almak , bir çiftçiye adil bir ücret ödenmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Bu, maliyetlerini karşılayabilecekleri, iyi bir yaşam standardına sahip olmak için yeterli parayı kazanabilecekleri ve çevreye daha fazla zarar verebilecek ucuz tarım yöntemlerine başvurmak zorunda kalmadan mahsullerini sağlıklı tutmak için çiftliklerine yatırım yapabilecekleri anlamına geliyor.

Bu destek aynı zamanda çiftçilerin çok su alan okaliptüs ve benzeri ağaçları, toprak için daha iyi olan yerli ağaçlarla değiştirmelerine de yardımcı oluyor. Sadece onlara biraz ekstra para kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda topluluğun karbon ayak izini de azaltacak, yakıt tasarruflu sobalar yapmayı öğrenebilirler – harika !

(Karbon ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.)

İklim değişikliğini önlemeye nasıl yardımcı olabilirim?

İklim Değişikliği Nedir?

Kendi evinizdeki küçük değişiklikler de fark yaratabilir. Enerji tasarruflu ampullere geçmeyi, araba kullanmak yerine yürümeyi, elektrikli aletleri kullanmadığınız zamanlarda kapatmayı, geri dönüşüme sokmayı ve yemek israfınızı azaltmayı deneyin. Bütün bu küçük şeyler bir fark yaratabilir. Gezegeni kurtarmaya yönelik çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz farklı etkinliklere göz atabilirsiniz. !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 Comments

Mark Zuckerberg, Çocuğuna 3 Yaşından Beri Kodlamayı Öğretiyor

Mark Zuckerberg, Çocuğuna 3 Yaşından Beri Kodlamayı Öğretiyor

Kuşların Gizemli Bir "Kuantum Duyusu" Var. Araştırmacılar Bunu Eylemde Gördü

Kuşların Gizemli Bir “Kuantum Duyusu” Var. Araştırmacılar Bunu Eylemde Gördü