içinde

ASMR Nedir?

ASMR Nedir? | Türleri, Etkisi ve ASMR Hakkında Her Şey

ASMR Nedir? | Türleri, Etkisi ve ASMR Hakkında Her Şey
ASMR Nedir? | Türleri, Etkisi ve ASMR Hakkında Her Şey

ASMR ne demek sorusuna, açılımı otonom duyusal meridyen tepkisi, anlamına gelmektedir. Daha açıklayıcı olursak; beyin masajı, beyin orgazmı diye de adlandırılan, endorfin salgılayıcı (mutluluk hormonlarından biri), gevşeme ve rahatlama etkisi olan bir ses türüdür. İngilizce açılımı ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response).

ASMR ne amaçla dinleniyor: Genellikle uyumak, meditasyon amaçlı veya rahatlamak için dinlenir. Birçok YouTube kullanıcıları tarafından oluşturulan ses türleri mevcuttur. Bu ses türlerinin neler olduğu aşağıda verilmiştir.

ASMR‘yi deneyimleyen insanlar için, belirli uyaranlara maruz kaldıklarında bu hoş hisleri hissettiklerinin farkına varmak yeni birşey değildir. Ancak çoğu kişi için bu deneyimin bir adı olduğu ve başkalarının da deneyimlediği gerçeği yeni bir bilgidir. Herkes ASMR hissetmeyebilir, ancak hissedebilenler, başlarının üstünden başlayan ve bazen rahatlama ve uyuşukluk duygularıyla birlikte omurga ve uzuvlardan aşağıya inen hoş bir karıncalanma tarif ederler.

ASMR Nedir?
ASMR Nedir?

Nereden biliyorsunuz?

Tıpkı hareketli müzik dinleyen herkesin ritimle salınmadığı gibi, ASMR‘yi de herkes hissedemeyebilir. Şu ana kadar, nüfusun yüzde kaçının buna hisse sahip olduğunu tahmin etmek için yeterli araştırma yapılmamıştır. ASMR‘yi deneyimleyen birçok kişi, bu mutlu sakinleştirici duyguyu ilk olarak gençlik yıllarında farkettiklerini, birisi kendilerine yakın kişisel ilgi gösterdiğinde veya birinin yapmakta olduğu işi dikkatle yerine getirmesini izlerken hissettiklerini söyler.

ASMR yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın en iyi yolu, belirli uyaranlara yanıt olarak “titreme” mi yoksa titreme hissi mi yaşadığınızı düşünmektir. Bir şeyi duyduğunuzda, gördüğünüzde, kokladığınızda veya dokunduğunuzda bu zevkli hissi yaşarsanız, muhtemelen ASMR yaşarsınız. Bununla birlikte, herkesin tetikleyicilere farklı şekilde yanıt verdiğini belirtmek önemlidir. Bir kişi fısıltı sesine tepki olarak bu hissi yaşarken, başka bir kişi saçıyla oynadığında bunu hissedebilir.

Araştırmalar ayrıca, ASMR‘yi deneyimleyen kişilerin, aynı zamanda, örneğin sesleri görme veya renkleri tatma gibi ayrı bir algısal tepkiyi tetikleyen bir sinestezi deneyimleme olasılığının daha yüksek olabileceğini düşündürmektedir.

Son Araştırma

Sheffield Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışma, ASMR‘nin onu yaşayan insanlar üzerindeki fizyolojik etkilerini ölçmeye çalışmıştır. Çalışmanın yazarlarından biri olan Guilia Poerio, “Hatırlayabildiğim kadarıyla ASMR‘yi deneyimlemiş insanlardan biriyim. Ancak bunun 2013 yılına kadar diğer insanların da yaşadığı bir şey olduğunu fark etmemiştim,” diye devam etti. “İnsanlarla bu konu hakkında konuşmaya başladığımda, bunu deneyimlemeyen insanların çoğu zaman inanmakta zorlandıklarını fark ettim – bunun bir şekilde tuhaf veya ürkütücü ya da gerçek bir şey olmadığını düşünüyorlar. Bu çalışmanın motivasyonlarından biri, ASMR‘nin gerçek, fizyolojik bir deneyim olup olmadığına dair objektif bir test sağlamaktı. Umarım bu ASMR için destek sağlar ve kamuya açık hale getirir” demiştir.

ASMR Türleri

ASMR Nedir? | Türleri, Etkisi ve ASMR Hakkında Her Şey
ASMR Nedir? | Türleri, Etkisi ve ASMR Hakkında Her Şey

ASMR‘yi deneyimleyenler için buna yanıt olarak verilebilecek durumlar arasında bir ayakkabı mağazasında ayaklarının ölçülmesi, yüzlerine makyaj yapılması, saçlarının fırçalanması veya kesilmesi, birinin dikkatlice bir kâğıdı katlamasının izlenmesi gibi eylemler yer almaktadır.

Bir ASMR tepkisini uyandıran uyaranlar, belirli durumları veya görme, dokunma veya ses hissini içerebilir. En yaygın ASMR tetikleyicilerinden bazıları; çiğneme, göz kontağı, saç ile oynanması, mırıldanma, ışık düzeni, masaj, sayfa çevirme, boya karıştırma, tıklama, tuş sesleri, fısıldama gibi sıralanabilmektedir.

Nasıl Pratik Yapılabilir?

ASMR deneyimi yaşayıp yaşamadığınızı görmenin bir yolu, ASMR‘yi tetikleyebilecek deneyimleri simüle etmek için oluşturulmuş 13 milyondan fazla videodan birini YouTube’da izlemektir.

Youtube’da izleyebileceğiniz bazı video kanalları: ASMRtists, GibiASMR, GentleWhisperingASMR ve ASMRDarling

ASMR videoları hakkında

ASMR‘yi deneyimlemeyenler için videolar alışılmışın dışında görünebilir. ASMR‘ciler sessizce fısıldar, ünsüz harf sesleri gibi ağız seslerini çıkarırlar. Video yaratıcıları, saçlarını yıkatmak, kütüphanede bir kitabı incelemek ve hatta dövme yaptırmak gibi ASMR‘yi tetikleyen sosyal durumları canlandırmaktadırlar. Bazı videolar, bir fırçanın arkası, Tupperware kabı veya uzaktan kumanda gibi farklı yüzeylere tırnaklarına dokunan birini gösterir. Kaşıma eylemi de popüler bir tetikleyicidir, bu nedenle birisi tırnaklarıyla bir kitabın kapağını, bardak altlığını veya hasır sepetin üzerini çizen sesler çıkarabilmektedir. Genellikle bu videoların yaratıcıları, ASMR‘yi de deneyimlediklerini söyleyen ve topluluğa bu şekilde tanıtılan kişilerdir.

ASMR‘yi deneyimleyen ve bu hissi merak edenler için bu videolar tam da aradıkları şey olabilir. PLOS One dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 1.002 katılımcıyla yapılan bir ankette, en popüler ASMR tetikleyicilerinden bazılarının yumuşak tonla konuşan insanlar, keskin sesler kullanan insanlar, yavaş hareketler, yakın kişisel ilgi ve saç kestirmek gibi eylemler olduğu görülmüştür.

ASMR Etkisi

ASMR Etkisi
ASMR Etkisi

ASMR ile, bazı insanların inanılmaz bir resme bakarken,hareketli bir konuşmayı veya müzik parçasını dinlerken yaşadıkları titreme arasında bazı benzerlikler olmasına rağmen, fizyolojik olarak olgular farklıdır. ASMR‘nin etkilerinin sakinleştirici ve bir şekilde yatıştırıcı olduğu anlaşılırken titreme fizyolojik olarak daha uyandırıcıdır. ASMR‘den kaynaklanan karıncalanmalar başın üstünden kaynaklanırken, sanat ve müziğin neden olduğu titreme ile uzuvlarınız veya omurganız gibi başka bir yerden başlayabilir. İnsanların ASMR ile yaşadığı ürpertici, mutlu duygu, bazılarının başlarına masaj yaptığında veya kollarını gıdıkladığında ve üşüme veya “tüylerim diken diken” oldu diye tanımladığımız anda hissettiği duyguyla da karşılaştırılabilir. Ancak, ASMR herhangi bir dokunuş olmadan gerçekleşir. Poerio, “ASMR‘nin en önemli yönlerinden biri, farklı bir modalitede dokunma ve rahatlama hissini tetikleyen bir uyarıcı olmasıdır” dedi. “Yani bazı yönlerden, neredeyse sinestetik bir deneyim gibi. ASMR, neredeyse dokunsal bir hissi uyandıran görsel ve işitsel tetikleyiciler aldığınız için duyuların geçişine benzememektedir.”

Deneyimleyen insanlar, bu hissin onları rahatlamış, sakin, uykulu hissettirdiğini, uykusuzluk, anksiyete ve depresyonla daha iyi başa çıkabilme hissi uyandırdığını söylerler. Poerio ve meslektaşları, araştırmaları yoluyla, ASMR‘yi deneyimleyen kişilerin, ASMR‘yi deneyimlemeyen katılımcılara kıyasla, ASMR‘yi tetikleyen videoları izlerken kalp hızlarında önemli bir düşüş olduğunu belirlediler. Aslında ASMR yaşayanların ASMR videolarını izlerken kalp atış hızı dakikada ortalama olarak 3,14 atış azalış gösterdiği görülmüştür. Bu oran, müzik ve farkındalık dahil olmak üzere diğer rahatlama yöntemleri için yapılan klinik çalışmalarda görülen azalmalarla karşılaştırılabilir.

Sıradaki Ne?

İnsanlar uzun süredir deneyimledikleri hislerin bir adı olduğunu ve bunu deneyimleyen başka insanlardan oluşan bir topluluk olduğunu keşfetmeye devam ediyor. Her gün, yeni insanlar ASMR videolarını çevrimiçi olarak öğreniyor ve insanlar onları gruplar halinde arıyor. Bu videolar ve topluluklar ne kadar popüler olursa olsun, ASMR hakkında çok fazla araştırma yapılmamış olsa da daha fazlası devam etmektedir.

Sheffield Üniversitesi tarafından yapılan çalışma, ASMR hakkındaki anekdot raporlarını ve fizyolojik verilerle rahatlatıcı etkilerini doğrulamasıyla çığır açıcı sonuçlara sebep olmuştur. Poerio, bunun sadece daha başlangıç olduğu yönünde konuşmuştur. Sonrasında, ASMR hissi yaşadığında nörolojik olarak ve beyinde neler olduğunu, ASMR’nin uykuyu nasıl etkilediğini (insanlar uykuya dalmalarına yardımcı olduğunu söylüyor), nüfusun yüzde kaçının ASMR’yi deneyimlediğini ve ASMR’nin terapötik faydalarını araştırmak istiyor. Örneğin, ‘’ASMR, stres, anksiyete ve depresyon semptomlarını hafifletmek için nasıl kullanılabilir?’’ gibi soruların cevapları üzerine araştırmalar devam edecektir.

Ipuçları ve Püf noktaları

ASMR İle İlgili Ipuçları ve Püf noktaları
ASMR İle İlgili Ipuçları ve Püf noktaları

ASMR‘yi denemek ve deneyimlemek veya potansiyel gevşeme avantajlarından bazılarını kullanmak istiyorsanız, yapabileceğiniz bazı şeyler yardımcı olabilir:

  • Tetikleyicilerinizi bulun: Herkes ASMR tetikleyicilerine farklı şekilde yanıt verir, bu nedenle önemli olan hangisinin bir yanıta neden olduğunu bulmaktır. Bazı şeyleri gördüğünüzde, duyduğunuzda veya dokunduğunuzda nasıl hissettiğinize dikkat edin. Eğer karıncalanma, zevk veren bir his hissederseniz, muhtemelen bu tetikleyiciye bir ASMR reaksiyonu yaşıyorsunuzdur.
  • Yanlızken pratik yapın: Sessizce oturabileceğiniz ve hissettiklerinize dikkat edebileceğiniz bir yer bulun. Kollarınız gibi vücudunuzun belirli bir bölgesine odaklanmaya çalışın ve parmaklarınızı vücudunuzun bu kısmı üzerinde nazikçe dolaştırın.
  • ASMR videolarını deneyin: İnternette, çeşitli tetikleyici durumları, manzaraları ve sesleri kapsayan çok sayıda video bulunmaktadır.
  • Kulaklık takın: Yüksek kaliteli sesler üretebilen bir çift yüksek kaliteli kulaklıkla dinlerken video izlerseniz ASMR’yi deneyimleme olasılığınız daha yüksek olabilir.

ASMR’yi deneyimleyen bazı insanlar, cinsel açıdan sapkın olarak yanlış anlaşılacağından korktukları için deneyimlerini paylaşma konusunda endişe hissettiklerini söylerler. Poerio, “ASMR deneyimiyle ilişkili bazen çok fazla utanç ve suçluluk vardır. Bazı insanlar, diğer insanların da deneyimlediği bir şey olduğunu bilmedikleri zaman bu tür bir zevki deneyimlediklerinde kendilerini suçlu hissediyorlar.” diye bir yorumda bulunmuştur. Bununla birlikte, ASMR’yi deneyimleyenlerin uzun süredir onayladığı (ve Poerio’nun 2018 araştırması doğrulandığı) gibi, ASMR cinsel uyarılma ile ilgili değildir.

“Bu araştırmanın yanı sıra ASMR’nin bir deneyim olarak daha yaygın bir şekilde tanınmasını gerçekten umduğum bir şey, insanların [ASMR deneyimlerini] gizlemek zorunda hissetmeleri veya [onlardan utanmaları gerekiyormuş gibi hissetmemeleridir. Hala böyle hisseden insanlar görüyorum ve yapmaları için hiçbir neden yok. Umarım yalnız olmadıklarını bilmek yararlıdır.”

Ek Olarak: 2015’te ASMR üzerinde ilk hakemli, bilimsel çalışma yürütüldü. Barratt EL, Davis NJ. Autonomous sensory meridian response (ASMR): A flow-like mental state. PeerJ. 2015;3:e851. doi:10.7717/peerj.851

Çeviri: Ece Acaroğlu

Kaynak: verywellmind .com/what-is-asmr-4582673


Bunlar da ilginizi çekebilir

Psikoloji Nedir?

Pozitif Psikoloji nedir?

Daha Enerjik Olmanızı Sağlayacak 9 Alışkanlık

Bilime Göre Mutsuz İnsanların 13 Şaşırtıcı Alışkanlığı

Başarısız Olduğunuz Şeyleri Yapmanın Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Fark Nedir?

Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Fark Nedir?

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?