içinde

Mandela Etkisi Nedir?

Mandela Etkisi
Mandela Etkisi

Mandela Etkisi, büyük bir kitlenin bir olayın gerçekleşmediğinde bu olayın meydana geldiğine inandığı bir durumu ifade eder. Kökenine baktığımızda bazı ünlü örnekler ve bu tuhaf algıların birleşmesi için bazı potansiyel açıklamalar, bu benzersiz fenomene ışık tutmaya yardımcı olabilir.

Mandela Etkisinin Kökeni

"<yoastmark

Terim ilk kez 2009 yılında Fiona Broome tarafından oluşturulan bir web sitesinde geçmiştir. Broome, eski Güney Afrika başkanı Nelson Mandela’nın 1980’lerde bir Güney Afrika hapishanesinde ölümünün trajedisini nasıl hatırlandığı hakkında diğer insanlarla birlikte konferanstaydı. Broome, anıları hakkında başkalarıyla konuşmaya başladığında, yalnız olmadığını öğrendi. Diğerlerinin, ölümüyle ilgili haberleri ve dul eşinin yaptığı bir konuşmayı gördüklerini hatırladılar. Broome, böylesine büyük bir insan kitlesinin, aynı olayı asla gerçekleşmemesinin bu kadar ayrıntılı olarak hatırlayabilmesi karşısında şok oldu. Kitap yayıncısından cesaret alarak, Mandela Etkisi adını verdiği şeyi ve buna benzer diğer olayları tartışmak için bir web sitesi oluşturdu.

Mandela Etkisi’nin En Önemli Örnekleri

Nelson Mandela’nın hikayesi, bu tür sahte grup hafızasının tek örneği değil. Mandela Etkisi kavramı Broome’un web sitesiyle birlikte büyüdükçe, başka gruplarında sahte anıları ortaya çıkmaya başladı.

Henry VIII Hindi Bacağı Yemek

İnsanlar, Henry VIII’in hindi bacağı yiyen bir resminin hatıralarına sahipti. Ancak işin aslı böyle bir resim şimdiye kadar hiç var olmamıştı. Bununla birlikte, benzer karikatürler yaratıldı.

Luke ben senin babanım

Star Wars: 5. Bölüm The Empire Strikes Back’i izlediyseniz, Darth Vader’ın ünlü mısrayı “Luke, ben senin babanım” dediğini muhtemelen hatırlarsınız. Öyleyse, satırın aslında “Hayır, ben senin babanım” olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Çoğu insan bu konuyu da yanlış hatırlamaktadır.

"<yoastmark

Ayna ayna söyle bana

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’i izlediyseniz, muhtemelen “Ayna ayna söyle bana benden daha güzel var mı bu dünyada ?” Dizesini hatırlarsınız. Öyleyse, bu dizen aslında “Ayna ayna” ifadesi yerine “Duvardaki sihirli ayna” ifadesiyle başladığını öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Oscar Meyer

Ünlü sosisli sandviç markası Oscar Mayer weiners’ın yazılışı konusunda bazı tartışmalar var. Bazı insanlar markanın “Mayer” (doğru yazım) yerine “Meyer” olarak yazıldığını hatırladıklarını iddia ediyor.

Yeni Zelanda Lokasyonu

Avustralya’ya göre Yeni Zelanda nerede? Eğer haritaya bakarsanız, ülkenin güneydoğusunda olduğunu göreceksiniz. Ancak Yeni Zelanda’nın güneydoğu yerine kuzeydoğuda olduğunu hatırladıklarını iddia eden bir topluluk var.

Berenstein Bears

Ünlü çocuk kitabı serisi “Berenstain Bears” da Mandela etkisine kapılmıştır. Birçok kişi, adın Berenstain Bears olduğunu hatırladıklarını bildirmiştir (“a” yerine “e” ile yazılmıştır). Bu yanlış harf hatırlama olayıda Oscar Mayer gibi Mandela Etkisi ile açıklanıyor.

The Berenstein Bears
The Berenstein Bears

Shaazam

Mandela Etkisinin en bilinen örneklerinden biri, 1990’larda aktör / komedyen Sinbad’ın rol aldığı “Shazaam” adlı bir filmin kolektif hafızasıdır. Aslında, Kazaam adında bir çocuk filmi ve birçok insanın zihninde bu filmin nasıl yaratıldığını (veya hatırlandığını) açıklamaya yardımcı olabilecek başka tesadüfler olmasına rağmen böyle bir film yoktur.

Olası Açıklamalar

Öyleyse bu etki neden olur? Hadi keşfedelim.

Alternatif Gerçekler

Mandela etkisinin temeli hakkındaki bir teori, kuantum fiziğinden kaynaklanır. Olayların bir zaman çizelgesinden ziyade, alternatif gerçekliklerin veya evrenlerin meydana gelip zaman çizelgemizle karışmasının mümkün olduğu fikriyle ilgilidir. Teoride bu, insan gruplarının aynı anılara sahip olmasıyla sonuçlanır. Çünkü biz bu farklı gerçeklikler arasında geçiş yaptıkça zaman çizgisi de değişmiştir.

Bunun biraz gerçekçi olmadığını düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Ne yazık ki, alternatif gerçeklikler fikri yanlışlanamaz. Yani bu diğer evrenlerin var olmadığını çürütmenin bir yolu gerçekten de yok. Mandela etkisi toplulukları arasında böylesine uzak bir teorinin ilgi görmeye devam etmesinin nedeni budur. Bunun gerçek olmadığını kanıtlayamazsınız, bu yüzden bu olasılığı da tamamen göz ardı edemezsiniz. Pek çok insan için, günlük hayatın içinde biraz gizem heyecanı olması isteği de devreye giriyor.

"<yoastmark

Sahte Anılar

Mandela etkisini oluşturan anılar aslında hiç gerçek olmamışlardır. Sahte anılarla neyin kastedildiğini düşünmeden önce, belleğin nasıl hatalı olabileceğini (ve tanımladığımız fenomene yol açabileceğini) anlamamıza yardımcı olacağı için Mandela etkisinin bir örneğine bakalım.

Alexander Hamilton kimdi ? Çoğu Amerikalı okulda Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucu babası olduğunu ancak başkan olmadığını öğrendi. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri başkanları sorulduğunda, birçok kişi yanlışlıkla Hamilton’un bir başkan olduğuna inanıyor. Peki bu neden oldu ?

Basit bir sinirbilim açıklamasını düşünürsek, Alexander Hamilton’un hafızası, beynin Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının anılarının saklandığı bir bölgede kodlanmıştır. Bellek izlerinin depolandığı araçlara engram denir ve benzer anıların birbiriyle ilişkilendirildiği çerçeve şema olarak adlandırılır. Yani insanlar Hamilton’u hatırlamaya çalıştıklarında, bu nöronları birbirleriyle yakın ilişki içinde çalıştırır ve beraberinde başkanların anılarını getirir. (Bu aşırı basitleştirilmiş bir açıklama olmakla birlikte genel süreci göstermektedir.)

Anılar, mükemmel bir şekilde hatırlanmaktansa hatırlandığında, sonunda yanlış olabilecekleri noktaya kadar etkilenirler. Bu şekilde hafıza güvenilmezdir ve yanılmaz değildir.

Bellekle İlgili Kavramlar

Mandela etkisinin açıklaması alternatif evrenler ile değil hafıza ile ilgili sorunların olması ile ilişkilendirilebilir. Aslında Mandela Etkisinin gerçekleşmesinde rol oynayabilecek, hafıza ile ilgili birkaç alt konu vardır.

"<yoastmark

İşte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç olasılık:

Konfubulasyon: Konfabulasyon, beyninizin anılarınızda eksik olan boşlukları daha fazla anlamlandırmak için doldurması demektir. Bu bir yalan söyleme olayı değildir, daha çok asla gerçekleşmemiş detayları hatırlamak gibidir. Konfabulasyon olayı yaşla birlikte daha da artma eğilimindedir.

Olay Sonrası Bilgiler: Bir olaydan sonra öğrendiğiniz bilgiler, bir olayla ilgili hafızanızı değiştirebilir. Bu, olaylarla ilgili ince bilgileri içerir ve görgü tanığının ifadesinin neden güvenilmez olabileceğini açıklamaya yardımcı olur.

Hazırlama: Hazırlama, algımızı etkileyen bir olaya yol açan faktörleri açıklar. Önerilebilirlik ve ön varsayım olarak da adlandırılan hazırlama, bir kişinin ne kadar kısa olduğunu sormakla bir kişinin ne kadar uzun olduğunu sormak arasındaki farktır. “Siyah arabayı gördün mü?” “… siyah bir araba” yerinde mi ? Bu öneriler tepkiyi ve hafızayı inceler.

Özünde, anılar beyinde depolanan ve zamanla değiştirilebilen savunmasız bilgi parçalarıdır. Anılarımızın doğru olduğunu varsaysak da, durum bu şekilde olmak zorunda değildir.

İnternetin Etkisi

Kitlelerin hafızasını etkilemede internetin rolü küçümsenmemelidir . Mandela etkisinin bu dijital çağda artmış olması muhtemelen tesadüf değildir. İnternet, bilgiyi yaymanın güçlü bir yoludur. Bilginin bu şekilde yayılmasıyla birlikte, yanlış anlamaların ve yanlışların ilgi çekmesi potansiyeli ortaya çıkar. İnsanlar daha sonra bu yalanlara dayanan topluluklar yaratmaya başlarlar. Bir zamanlar hayal gücünde olan gerçek gibi görünmeye başlar. Aslında, Twitter’da tartışılan ve 10 yıl boyunca 100.000’den fazla haberin yer aldığı büyük bir çalışmada, aldatmacaların ve söylentilerin her seferinde yaklaşık% 70 oranında gerçeği kazandığını gösterdi. Bu manipülasyon veya botların sonucu da değildi. Tamamen gerçek kişilerin gerçek doğrulanmış hesapların, yanlış bilgilerin yayılmasından oluşmuştu.

"<yoastmark

İnternette yanlış bilgilerin yayılma hızı arttıkça Mandela etkisinin de yayılma oranı artmıştır.

Her insan bir olayla ilgili kendi deneyimleri veya anıları ile uyum sağladığında, bu sahte anılar diğer insanların anılarını etkileyebilir. Böylece olayları aynı şekilde hatırlamak için onları değiştirebilir.

Örneğin, Sinbad 1990’larda başka filmlerde rol aldı. Bir posta kutusundan çıkan “Houseguest” filminin bir film afişinde yer aldı. (Bu, “Shazaam” filmiyle ilişkisini açıklayabilecek bir cin gibi görünüyordu). Sinbad, 1990’larda ev sahipliği yaptığı bir etkinlik için bir cin gibi giyinmişti.

Muhtemelen bir kişi internette bu filmden bahsettiğinde, Sinbad’ın 1990’lardan yaptığı filmleri hatırlamaya çalışan diğer insanlarında anılarını değiştirdi. Çevrimiçi topluluklar, bu bilgileri gerçekçi görünene kadar yaydı. Bu açıklama, bir şeyi tekrar tekrar hatırlayarak zamanla yanlış dahi olsa belleğinize olan güveninizi artırdığına dair kanıtlarla desteklenir. Giderek daha fazla insan yanlış ayrıntılar hatırladıkça bunlar diğer insanların anılarına gerçekler olarak dahil edildi. Doğru olduklarına dair inançları her geçen gün güçlenmiştir.

Bibaktım‘dan Bir Söz

Mandela etkisi, bazı paralel evrenlerden, daha büyük olasılıkla insan belleğinin yanılabilirliği açısından açıklandığına dair makul kanıtlara rağmen hararetle tartışılmaya devam ediyor. Elbette her şeyi bilmiyoruz. Mandela etkisiyle ilgili daha fazla olay meydana gelmeye devam ettikçe, belki de kökenlere ilişkin daha fazla araştırma, nedenlerine ışık tutacaktır.


Oğuzhan SAÇKIRAN


Bunlar da ilginizi çekebilir

Psikoloji Nedir?

ASMR Nedir?

Sosyoloji nedir?

Dans Salgını

Tarihin En Tuhaf ve Gerçek Olaylarından Biri “Dans Salgını”

High Life

High Life Film İncelemesi – Robert Pattinson sonsuzluğun ötesine gidiyor