içinde

En Ünlü Ressamlar Listesi: Gelmiş Geçmiş En Ünlü 10 Ressam

Sizin için tüm zamanların en iyi 10 ünlü ressamını derledik. Bunlar hepinizin mutlaka duyduğu ünlü ressamlar. Muhtemelen bir kitaptan veya bir internet sitesinden bile olsa, onlardan birinin çalışmasını görmüşsünüzdür. İşte en ünlü ressamlar listesi. Listenin tadını çıkarın!

10. Rafaël

Kendisi yüksek Rönesans döneminden bir İtalyan sanatçıydı. Rafaël, onun dünya çapında bilindiği ismi. Gerçek adı ise Rafaello Sanzio. Birçok İtalyan Rönesans sanatçısı gibi, hayatı 16. yüzyıl ressamı ve yazarı Giorgio Vasari’nin ünlü kitabı “Le Vite” de anlatılıyor. Rafaël parlak bir portre ressamıydı. Ünlü portreleri, 1513’te göreve başlayan Papa Leo X’in, Baldassare Castiglione’nin, Bindo Altoviti’nin ve figürünün kim olduğu hiçbir zaman netleşmeyen ‘La Donna Velata’nın portreleridir. Ayrıca otoportreleri ile de meşhurdur.

Rafaël, Otoportre, panel üzerine yağlıboya, 1506
Rafaël, Otoportre, panel üzerine yağlıboya, 1506

Rafaël ayrıca sayısız, genellikle çok narin Madonna’larıyla da tanınır. Vasari, başkalarının eserlerinin resim olarak adlandırılması gerektiğini, ancak Rafaël’in eserlerinin gerçekten canlı olduğunu ve “Madonna della Seggiola”nın buna güzel bir örnek olduğunu yazdı.

Rafaël, Madonna della Seggiola, tuval üzerine yağlı boya, 1513-1514
Rafaël, Madonna della Seggiola, tuval üzerine yağlı boya, 1513-1514

9. Michelangelo

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, ilk adıyla bilinen Michelangelo, İtalyan bir ressam, heykeltıraş, mimar ve şairdi. İtalyan Rönesansı’nın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Merkezi imgelerden biri olan “Adem’in Yaratılışı”, sanat tarihinde en bilinen ve en çok çoğaltılan eserlerden biridir.

Adem’in Yaratılışı
Adem’in Yaratılışı

8. Rubens

Peter Paul Rubens, Anvers’te çalışan Flaman bir barok ressam, tasarımcı ve diplomattı. Ayrıca Rubens, 1924’te İspanya Kralı IV. Philip tarafından Kuzey Hollanda’daki diplomatik misyonların asili olarak İspanyol mahkemesinde yetiştirilmesi ve 1630’da Whitehall’daki İngiliz sarayında İngiliz Kralı I. Charles tarafından şövalye ilan edilmesi olmak üzere iki kez yüksek bir makama uygun görüldü. Rubens’in stili 17. Yüzyılın başlarından sonra Anvers Okulu’nun stiliyle harmanlanmıştır. Rubens’in yapıtları, zaferci reform karşıtı barok ile karakterize edilir. Kendisi muhtemelen Flaman baroğunun en önemli temsilcisidir ancak açıkça İtalyan etkisine maruz kalmıştır. Portrelerinden bazıları mutlakıyetçilik özelliklerine sahiptir, ancak çoğu Flaman doğasına sadık kalır.

Peter Paul Rubens, Isabella Brandt ile otoportre, panele monte edilmiş tuval üzerine yağlı boya
Peter Paul Rubens, Isabella Brandt ile otoportre, panele monte edilmiş tuval üzerine yağlı boya

7. Dali

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech, Marquis de Dalí de Pubol, İspanyol bir ressam ve çok yönlü bir sanatçıydı. Diğer şeylerin yanı sıra mücevher tasarımcısı olarak da aktifti. Salvador Dalí, sürrealistlerden biriydi. Sürrealistler mantığın tek başına yeterli olmadığına inanıyorlardı, bu yüzden bilinçaltına döndüler ve aklın sınırlarını aşmak üzere hayal etmeye başladılar. Sürrealistler Sigmund Freud’un fikirlerinden etkilendiler, böylece Dalí kendi korku ve fantezilerini keşfetmeye başladı ve bunları ultra gerçekçi, fotografik tarzda sembolik görüntülerde tuvale kaydetti. Bu eserlerden “elle boyanmış rüya fotoğrafları” olarak bahsetti.

Salvador Dalí, Pani Dağı’nın Gölgesi ile Cadaqués Manzarası, Jüt üzerine yağlı boya, 1917
Salvador Dalí, Pani Dağı’nın Gölgesi ile Cadaqués Manzarası, Jüt üzerine yağlı boya, 1917
Salvador Dalí, Masa Olarak Kullanılabilen Delft'li Vermeer Hayaleti, tuval üzerine yağlı boya, 1934
Salvador Dalí, Masa Olarak Kullanılabilen Delft’li Vermeer Hayaleti, tuval üzerine yağlı boya, 1934

6. Vermeer

Johannes Vermeer, Altın Çağ’dan Hollandalı bir ressamdır. 19. Yüzyılda Delft Sfenksi olarak adlandırılırdı çünkü hayatı hakkında çok az detay biliniyordu. Vermeer eserlerinde ayrıca zamansız, bastırılmış anları da tercih etti. Tekniği ise, benzersiz renk şeması ve şaşırtıcı ışık içeriği nedeniyle gizemli kalmakta. Vermeer’in eserleri çoğunlukla tür parçaları ve birkaç tarih parçası, alegoriler ve şehir manzaraları, ince bir renk kullanımı ve ideal bir kompozisyon ile ayırt edilir. Vermeer, bazen pahalı pigmentler kullanırdı; lacivert ve kurşun parçalarından yana ise güçlü tercihleri vardı.

Johannes Vermeer, Resim Alegorisi, tuval üzerine yağlı boya, 1666-1668 arası
Johannes Vermeer, Resim Alegorisi, tuval üzerine yağlı boya, 1666-1668 arası

5. Monet

Claude Oscar Monet, Fransız bir izlenimci ressamdı. İlk karikatür çizimlerini yaptıktan sonra Monet, Norman ressam Eugène Boudin’in tavsiyesi üzerine 24 yaşında açık havada manzara resimleri yapmaya başladı.
Monet, çoğunlukla yaşadığı bölgedeki manzaraları resmetti; Argenteuil’de haşhaşlı meşhur tarlayı ve Giverny’de daha sonra turistik bir cazibe merkezi haline gelen ünlü Monet bahçesinden sahneleri. Birkaç kez resmettiği, bahçesindeki Japon ahşap köprüsünden de çok etkilenmişti.

Claude Monet, Nilüferler ve Japon Köprüsü, tuval üzerine yağlı boya, 1897-99
Claude Monet, Nilüferler ve Japon Köprüsü, tuval üzerine yağlı boya, 1897-99
Claude Monet, İzlenim: Gün Doğumu, tuval üzerine yağlı boya, 1872
Claude Monet, İzlenim: Gün Doğumu, tuval üzerine yağlı boya, 1872

4. Picasso

Pablo Picasso; İspanyol bir ressam, tasarımcı, heykeltıraş, grafik sanatçısı, mücevher tasarımcısı ve seramikçiydi. En bilinen İspanyol sanatçılarından biriydi.
1897’de gerçekçiliği, natüralist olmayan; menekşe ve yeşil tonlarda bir dizi manzara resminde sembolik bir etkiyle renklendi. Bunu, 1899-1900 tarihleri arasında bazılarının “Picasso’nun modernist dönemi” olarak adlandırdığı süreç izledi. Rossetti, Steinlen, Toulouse-Lautrec ve Edvard Munch’un çalışmalarına maruz kalması; El Greco gibi eski ustalara duyduğu hayranlıkla birleşerek Picasso’yu bu dönemden, eserlerinde modernizmin kişisel bir versiyonuna götürdü.
Mavi ve mavi-yeşil renklerde yapılmış, ara sıra diğer renklerle ısıtılan kasvetli resimlerle karakterize edilen Picasso’nun Mavi Dönemi (1901-1904); 1901’in başlarında ya da yılın ikinci yarısında Paris’te başladı.

Pablo Picasso, otoportre, tuval üzerine yağlı boya, 1907
Pablo Picasso, otoportre, tuval üzerine yağlı boya, 1907

3. Rembrandt van Rijn

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, Hollandalı bir ressamdı. 17. yüzyılın en önemli Hollandalı ustalarından biri olarak kabul edilir. Rembrandt, 1642’den kalma De Nachtwacht (Gece Devriyesi) ile en çok bilinen eser olarak toplamda yaklaşık üç yüz resim, üç yüz gravür ve iki bin çizim üretti.
Eserleri Barok’a aittir ve hiç İtalya’ya gitmemiş olmasına rağmen, Karavajizm’den gözle görülür şekilde etkilenmiştir. İzleyiciyi performansa yönlendirmek için sık sık keskin zıtlıklar yaptığı açık ve karanlık oyun üzerindeki olağanüstü kontrolü, dram dolu canlı sahnelere yol açtı.

Rembrandt van Rijn, Gece Devriyesi, 1642
Rembrandt van Rijn, Gece Devriyesi, 1642

Son yıllarında Rembrandt, başına gelen kederi ve endişeleri açıkça yansıtan en güzel otoportrelerinden bazılarını yaptı.

Rembrandt van Rijn, Havari Paul olarak otoportre, tuval üzerine yağlıboya, 1661
Rembrandt van Rijn, Havari Paul olarak otoportre, tuval üzerine yağlıboya, 1661

2. Van Gogh

Vincent Willem van Gogh, Hollandalı bir ressamdı. Eserleri, on dokuzuncu yüzyıl izlenimciliğini başaran bir sanat hareketi olan post-empresyonizm kapsamına girer. Van Gogh’un dışavurumculuk, fovizm ve erken soyutlama üzerindeki etkisi muazzamdı ve bu, yirminci yüzyıl sanatının diğer birçok alanında da görülebilir.
Van Gogh günümüzde 19. Yüzyılın en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ancak, bu tanınma geç geldi. Yaşamı boyunca, muhtemelen tek bir tablosu satıldı o da “Kırmızı Üzüm Bağı” adlı yağlı boya tablosu.

Vincent van Gogh, Kırmızı Üzüm Bağı, tuval üzerine yağlı boya, 1888
Vincent van Gogh, Kırmızı Üzüm Bağı, tuval üzerine yağlı boya, 1888

 

Vincent van Gogh, On İki Ayçiçekli Vazo, tuval üzerine yağlı boya, 1888
Vincent van Gogh, On İki Ayçiçekli Vazo, tuval üzerine yağlı boya, 1888

1. Da Vinci

Leonardo da Vinci, Rönesans döneminde Floransa Cumhuriyeti’nden bir mimar, mucit, mühendis, filozof, fizikçi, kimyager, anatomist, heykeltıraş, yazar, ressam ve besteciydi. Ayrıca Rönesans idealinin ‘homo universalis’ ders kitabı örneği ve bir dahi olarak görülüyor.
Resimlerinden sadece on yedi tanesi günümüze ulaşabilmişken, diğer hiçbir imgesi bu yolculuğu tamamlayamamıştır. Çizimlerinin çoğu İngiltere’deki Windsor Kalesi’ndeki Kraliyet Koleksiyonu’nda Kraliçe Elizabeth’in mülkü olarak saklanıyor. Leonardo’nun kalan resimleri ise imzalanmamış halde.

Leonardo da Vinci, Mona Lisa, yaklaşık 1503-1507
Leonardo da Vinci, Mona Lisa, yaklaşık 1503-1507

Beyza BAŞPINAR


Bunlar da ilginizi çekebilir

Edvard Munch Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ludwig van Beethoven | Hayatı ve Eserleri (1770 – 1827)

Başarılı 23 Kişiden Başarısızlık Üzerine Sözler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 Comments

Sokrates

Sokrates Kimdir? Yaşamı, Felsefesi ve Ölümü

Yatırım

Yatırım Fonları Nedir, İnsanlar Neden Yatırım Fonları Alır?