içinde

Rembrandt Kimdir? Ünlü Ressam Rembrandt van Rijn’in Yaşam Öyküsü

Rembrandt

Kendi portreleri ve İncil sahneleriyle bilinen Hollandalı sanatçı Rembrandt, Avrupa tarihinin en büyük ünlü ressamlarından biri olarak kabul edilir. Tam adı Rembrandt Harmenszoon van Rijn ‘dir.

Makaleye geçmeden önce bu makalemizi de okuyabilirsiniz; En Ünlü Ressamlar Listesi: Gelmiş Geçmiş En Ünlü 10 Ressam

Aşağıdaki menüden Rembrandt hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz.


Rembrandt Hakkında Kısaca

İSİM SOYİSİM: Rembrandt van Rijn

DOĞUM GÜNÜ: 15 Temmuz 1606

ÖLÜM TARİHİ: 4 Ekim 1669

EĞİTİM: Leiden Üniversitesi

DOĞUM YERİ: Leiden, Hollanda

ÖLÜM YERİ: Amsterdam, Hollanda

TAM ADI SOYADI: Rembrandt-Harmenszoon van Rijn


Rembrandt Kimdir ?

Rembrandt

Rembrandt, çalışmalarıyla o zamanlar Hollanda Altın Çağı olarak adlandırılan döneme hakim olan 17. yüzyıldan kalma bir ressam ve gravürcüydü. Tüm zamanların en saygın sanatçılarından biri olan Rembrandt’ın en büyük yaratıcı başarıları, akranlarının portreleri, İncil sahneleri ve otoportre çizimlerinin yanı sıra yenilikçi gravürlerindeki, gölge ve ışık kullanımında görülüyor. 

Erken Dönem

1606’da Hollanda’nın Leiden kentinde doğan Rembrandt Harmenszoon van Rijn, 1612-1616 yılları arasında ilkokula gitti. Ardından Leiden’deki Latin Okulunda eğitimine devam etti. Burada İncil çalışmalarına ve klasikler üzerine dersler aldı. Rembrandt’ın Latin Okulu’ndaki eğitimini tamamlayıp tamamlamadığı hala belirsiz, ancak bir söylenti, okuldan erken çıkarıldığı ve kendi isteği üzerine ressam olarak yetiştirilmek üzere gönderildiğini iddia ediyor. 1620’den 1624’e veya 1625’e kadar Rembrandt, iki usta sanatçı altında eğitim aldı.

Rembrandt Eserleri
Rembrandt Eserlerinden

İlki, yaklaşık üç yıl birlikte çalıştığı ressam Jacob van Swanenburgh’du (1571-1638). Van Swanenburgh’un altında Rembrandt, temel sanatsal becerileri öğrenmiş oldu. Van Swanenburgh, cehennem ve yeraltı dünyasında uzmanlaştı. Ateşi boyama yeteneği ve ışığın çevredeki nesnelere yansıtma biçimi, Rembrandt’ın sonraki çalışmalarında etkili oldu diyebiliriz. Rembrandt’ın ikinci öğretmeni, tanınmış bir tarih ressamı olan ve muhtemelen Rembrandt’ın bu türe hakim olmasına yardımcı olan Amsterdam’lı Pieter Lastman idi (1583-1633). 

Leiden Dönemi

Rembrandt

1625’te Rembrandt, artık kendi başına bir usta olarak Leiden’e geri döndü. Sonraki altı yıl boyunca hayatının temellerini attı. Bu süre zarfında Lastman’ın etkisi en çok göze çarpandı. Örnek vermek gerekirse Rembrandt, eski ustasının eserlerini bozdu ve kendi stiliyle baştan yaptı. Bu uygulama Rembrandt ın kendi öğrencileri tarafından daha sonra devam ettirildi. Rembrandt’ın bu dönemde yaptığı resimler genellikle küçüktü ancak ayrıntı bakımından zengindi; dini ve alegorik temalar öne çıkıyordu. Rembrandt, Leiden’deki ilk gravürleri (1626) üzerinde de çalıştı ve nihai uluslararası ünü, bu eserlerin geniş çapta yayılmasına dayanacaktı.

Akranlarından farklı olarak Rembrandt, gravürlerine, aydınlık ve karanlığın düşündürücü bir şekilde ele alınmasıyla elde edilen ressamlık niteliğinde bir kalite verdi. Rembrandt’ın tarzı, kısa sürede ışık kullanımıyla ilgili yenilikçi bir dönüş aldı. Yeni stili, resimlerinin geniş alanlarını gölgede bıraktı; onun kendi yorumuyla, aydınlatma resme doğru genişledikçe hızla zayıfladı. Parlak noktalar ve derin karanlık cepler yarattı. Bu bağlamda, 1629’da Rembrandt, Yahuda Tövbe Etme ve Gümüş Parçalarını İade Etme çalışmasını tamamladı ve diğerlerinin yanı sıra, ışığın idaresine olan ilgisini daha da kanıtlayan çalışmalar yaptı.

Rembrandt Eserleri
Rembrandt Eserlerinden

Diğer bir örnek ise, resmin ışıklı öğelerinin bir araya toplandığı ve daha koyu ton kümeleriyle çevrildiği, içerideki ayrıntıları gözlemlemek için içeri girmeden önce izleyicinin gözünü genel bir odak noktasına çeken eseri Peter ve Paul Disputing (1628)’dir. 1628’den başlayarak Rembrandt yanına yetiştirmek üzere öğrenciler aldı. Yıllar boyunca şöhreti, yanında öğrenmek isteyen birçok genç sanatçının ilgisini çekti. Resmi kursiyer kayıtları kaybolduğundan, eğitim verdiği öğrencilerinin sayısının yalnızca bir tahmini yapılabilir. Fakat kariyeri boyunca elli kadar öğrencisi olduğu düşünülüyor

İlk Amsterdam Dönemi (1631–1636)

Rembrandt

Rembrandt, 1631 yılında, diğer faaliyetlerin yanı sıra portreler yapan ve resimleri restore eden bir atölyesi olan Amsterdamlı bir girişimci Hendrick Uylenburgh ile iş yapmaya başladı. Rembrandt bu aşamada ya Leiden’den Amsterdam’a ya da Amsterdam’a taşındı. The Blinding of Samson (1636) ve Danaë (1636) gibi yüksek kontrastlı aydınlık ve karanlık yöntemini kullanarak dramatik, büyük ölçekli İncil ve mitolojik sahneler ile ilgili çizmeye başladı. İncil tasvirlerini tercih etmesine rağmen, Rembrandt’ ın herhangi bir dini topluluğa ait olup olmadığı bilinmemektedir.

Amsterdam’da, Uylenburgh’un dükkanındaki çeşitli asistanların yardımıyla çok sayıda özel siparişle ücretli portre yaptı. Rembrandt, o zamanlar Amsterdam’da çok yaygın olan portre sanatçılarının yarattıklarından çok daha enerjik işler üretiyordu. Konusunun benzerliğini yakalama konusundaki şüphelere rağmen çok sayıda portre siparişi aldı. Bu noktada, Hollandalı bir diplomat olan Constantijn Huygens, Rembrandt’ın bir arkadaşı için yaptığı portre gerçeğe benzerliğinden yoksun olduğu için portresiyle alay etti. Rembrandt’ın kendi portrelerinde bir görüntüden diğerine yüz biçiminde ve ifadelerinde gözle görülür farklılıklar vardı.

Üçüncü Amsterdam Dönemi (1643-1658)

Rembrandt

The Night Watch eserinin ortaya çıkmasını takip eden 10 yıl içinde Rembrandt’ın genel sanatsal üretimi büyük ölçüde azaldı ve hiçbir boyalı portre yapmadı; ya portre siparişi almadı ya da bu tür siparişleri kabul etmeyi bıraktı. The Night Watch eserinden sonra olanlarla ilgili spekülasyon, sanatçının büyük ölçüde yanlış anlaşıldığı ve görmezden gelinen “Rembrandt efsanesi”ne katkıda bulundu. Genellikle Rembrandt’ın sözde düşüşünden sorumlu tutulanlar, karısının ölümü ve The Night Watch eserini sipariş edenler tarafından sözde reddedilmesidir.

Ancak modern araştırmalar, resmin reddedildiğine veya Rembrandt’ın karısının ölümü üzerine derin bir yıkım yaşadığına dair hiçbir kanıt bulamadı. Çoğunlukla çağdaş eleştirmenlerinin dikenlerinin hedefi olmasına rağmen, hiçbir zaman “göz ardı edildiğine” dair hiçbir kanıt yoktur. Rembrandt’ın krizinin sanatsal bir kriz olabileceği, yöntemlerinin pratik sınırlarına kadar uzatıldığını gördüğü ileri sürüldü. Ve 1642’den 1652’ye kadar birkaç resmindeki varyasyonlar – genellikle Rembrandt’ın “geç stili” olarak adlandırılan şeyin başlangıcını işaret eden dönem – ileriye dönük yeni bir yol aradığının bir işareti olarak görülebilir.

Rembrandt Eserleri
Rembrandt Eserlerinden

Bazı Rembrandt Eserleri

Ünlü ressam Rembrandt van Rijn‘nin sırasıyla bazı eserleri aşağıdaki gibidir;

 • Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi, 1632.
 • Lazarus’un Yükselişi – 1630
 • Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi – 1632
 • Meditasyondaki Filozof – 1632
 • Belşazzar’ın Ziyafeti – 1635
 • Danae – 1636
 • Gece Devriyesi – 1640-42
 • Susanna ve Yaşlılar – 1647
 • Değirmen – 1650
 • Banyosunda Betşeba – 1654
 • Açık Kapıda Duran Kadın – 1656-57
 • Yakup’un Melekle Savaşı – 1659
 • Aziz Petrus’un İnkârı – 1660
 • Yahudi Gelini – 1664

Seçkin SEÇKİNER


Bunlar da ilginizi çekebilir

Mona Lisa Tablosu: Kimdir, Nerede, Hakkında Her Şey

Tarih Öncesi Dönemler: Yazılı Kayıtlardan Önce İnsanlar Nasıl Yaşardı?

11 Yaşındaki Çocuk İncil Döneminden Kalma Bir Muska Keşfetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Michel de Nostradamus ve kitabı

Nostradamus’un Gerçekleşen Üç Kehaneti

Reiki

Reiki Nedir? Yaşam Enerjisi Reiki Hakkında Her Şey