içinde

Mona Lisa Tablosu: Kimdir, Nerede, Hakkında Her Şey

Mona Lisa

Mona Lisa kimdir diye soracak olursak, La Gioconda olarak da bilinen Mona Lisa, Francesco del Giocondo’nun eşidir. Mona Lisa tablosu, ahşap üzerine yağlı boya ile yapılmıştır. Orijinal tablonun boyutları 77 x 53 cm’dir. Mona Lisa tablosu nerede diye merak edenlere Louvre Müzesi ’nin duvarında bulunan tablonun sahibi Fransa hükümetidir.

Mona Lisa Hakkında Kısaca

Sanatçı: Leonardo da Vinci
Sergilendiği yer: Louvre Müzesi (şu tarihten beri: 1797)
Oluşturulma dönemi: 1503
Konu: Lisa del Giocondo
Malzeme: Kavak ağacına yağlı boya ile yapılmış
Dönem: Rönesans

Bu Florentine modasına uyarak giyinmiş, meraklı şekilde oturmuş ve bir dağ manzarasının önünde duran kadın figürü Da Vinci’nin yumuşak sfumato tekniğinin ve yoğun gölgeli modelleme tekniklerinin dikkat çekici bir örneğidir. (Sfumato, Rönesans döneminde kullanılan dört kanonik resim modlarından biridir. Diğer üçü Cangiante, Chiaroscuro, ve Unione’dir. En iyi sfumato resmi Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa’sıdır.) Mona Lisa tablosunun hem cazibeli hem ilgisiz gözüken esrarengiz ifadesi tabloya evrensel bir ün katmıştır.

Washington’da bulunan Ginevra Benci tablosu ardıç dallarını ve Krakow’da bulunan Cecilia Gallerani tablosun kakımı temsil ettiği gibi Mona Lisa’nın ünlü gülümsemesi de bir modeli temsil etmektedir. Bu model, “gioconda” kelimesinden esinlenilmiş mutluluk fikrinin görsel bir sunumuydu. Leonardo işi bu kadar ideal kılan mutluluk kavramını portrelerinin ana motifi olarak kullandı. Manzaranın doğasının da ayrıca bir rolü vardı. Modelin göğsü ile aynı derecede orta mesafede sıcak renkler kullanıldı. Erkekler dolambaçlı bir yol ve köprünün olduğu bu alanda yaşıyor. Leonardo’nun modelin gözlerinin seviyesinde akıllıca çizdiği manzaranın vahşi, ıssız kayalık ve suyu ufka uzandığı boşluk ise modelin boşluğu ve uzak mesafe arasındaki geçişi temsil ediyor.

Mona Lisa

Resim, hayali bir manzaradan önce modeli tasvir eden ilk portreler arasındaydı. Leonardo, hava perspektifini kullanan ilk ressamlardan biriydi. Gizemli kadın iki tarafına dayan koyu sütunlar ve açık renkli sundurma görünecek şekilde tabloya resmedilmiş. Arkasındaki manzara buzlu dağlara kadar gidiyor. Dolambaçlı yollar ve uzaktaki köprü insan varlığının ufak belirtileri olarak görülüyor. Kadının saç ve giysilerinin sfumato tekniğiyle yaratılan duygusal eğrileri, arkasındaki dalgalı hayali vadilerde ve nehirlerde yankılanır.

Mona Lisa Geleneksel Bir Portre Midir?

Bulanık ana hatlar, zarif figür, aydınlık ve karanlığın çarpıcı tezatlığı ve genel sakinlik hissi de Vinci’nin tarzının karakteristiğidir. Da Vinci’nin model ve manzara arasında elde ettiği etkileyici sentez nedeniyle, Mona Lisa’nın geleneksel bir portre olarak düşünülüp düşünülmeyeceği tartışmalıdır. Çünkü gerçek bir kadından ziyade bir ideal bir kadını temsil eder. Resimde özellikle modelin hafif gülümsemesinde görülen genel uyum duygusu, insanlık ve doğa arasındaki bağlantı fikrini yansıtır. Tüm insan faaliyetlerini bir araya getiren Rönesans’ta sanat, bilim demekti, sanat hayatın kendisi demekti. Leonardo da Vinci büyük bir figürdü çünkü İtalyan sanatının evrensel değerlerini fethetmek için destansı çabasını gerçekleştirdi. Kendi içinde dalgalanan duyarlılığı birleştiren bir sanatçı, derin bir bilim adamı, bir şair ve bir ustaydı.

Mona Lisa tablosunda bireysellik ve bir çeşit mucizevi doğa tasviri aynı zamanda portrenin sınırlarının ötesine geçmesini ve evrensel bir anlam kazanmasını temsil ediyor. Leonardo bu tabloda sadece bir ressam ve şair olarak değil, bir bilim adamı ve düşünür olarak çalışmasına rağmen, araştırmasının bilimsel ve felsefi yönleri takipçilerine ilham vermedi. Ancak biçimsel yönü – modern sunumu, asil tavrı ve modelin saygınlığının artması – gelecek yirmi yılın Floransalı portreleri üzerinde klasik portre üzerinde belirleyici bir etkiye sahipti.

Mona Lisa ile Leonardo, öncüllerinden daha anıtsal ve daha canlı, daha somut ve daha şiirsel yeni bir formül yarattı. Ondan önce portreler gizemden yoksundu; sanatçılar yalnızca ruhu olmayan dış görünüşleri temsil ettiler ya da ruhu var ise de jestler, sembolik nesneler veya yazıtlar aracılığıyla ifade etmeye çalıştılar. Mona Lisa yaşayan bir bilmece: Ruh orada ama erişilemez.

Emre AKINCI


Bunlar da ilginizi çekebilir

En Ünlü Ressamlar Listesi: Gelmiş Geçmiş En Ünlü 10 Ressam

Harvard Tıp Fakültesi’ne Giren İlk Kadın – Fe del Mundo ‘nun İlginç Hikayesi

Sembolizm | Sembolizm Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

OKB

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

maymun

Zekice Yapılan Deney: Maymunlar Da İnsanlar Gibi Mi Görüyor?