içinde ,

Başarısızlık Korkusu: Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü? Musk ve Jobs bunu nasıl başardı?

Başarısızlık Korkusu

Başarısızlık Korkusu ~ Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü?
Başarısızlık Korkusu ~ Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü?

Başarısızlık korkusu denen bir şey var ve bu hepimiz için işleri daha da zorlaştırıyor. Ama ben başarısızlığın başarıya giden yolda bir basamak olduğunu düşünüyorum. Bana defalarca başarısızlıktan korkmamam gerektiği söylendi. Ama kurulan cümleler içerisinde en klişesi korkunun başarısız insanlara özgü bir şey olduğuydu.

Korku bazen tüm bedenimizi sarar ve bir sonraki adım için gerekli olan cesareti kendimizde bulamayız. Yine de korkunun bedenimize hakim olması ondan kurtulamayacağımız anlamına gelmiyor. Öncelikle başarısızlık korkusunun sadece kafamızın içinde olduğunun farkında olmalıyız, ikon haline gelen insanların başarısızlık korkusunu yenmek ile alakalı birçok tavsiyesi var. Örneğin ; Elon Musk ve Steve Jobs..

İlginizi çekebilir: Başarılı 23 Kişiden Başarısızlık Üzerine Sözler

Başarısızlık Korkusu ~ Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü?
Başarısızlık Korkusu: Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü? Musk ve Jobs bunu nasıl başardı?

Elon Musk diyor ki ;

‘’Başarısızlık bir seçenektir. Eğer başarısız olmuyorsanız, yeterince yeni şeyler denemediğiniz anlamına gelir.’’

Arabaları elektiriğin gücüyle çalıştırmak ve uzayı kolonileştirmek gibi hayaller… Kim böyle bir olasılığın gerçek olduğunu düşünebilirdi ki ? Musk ’ın vizyonuna, insanlar ve gelecek hakkındaki düşüncelerine sahip olmasamda çabalıyorum ne kadar zor olduğunun bir önemi yok. Büyük maddi yatırımlar söz konusu olduğunda yaptığınız yatırımla doğru ortantılı olarak başarısızlık korkunuzda artış gösteriyor.

Elon Musk
Girişimci Elon Musk

Elon Musk girişimci, Jared Friedman ile yaptığı bir röportajda hala başarısızlık korkusuyla savaştığını itiraf etti. Benzer bir röportajda ise başarısızlık korkusuyla ilgili olarak ; ‘’Eğer biraz kaderci olursak ve olasılıkları kabul edersek korkuyu azaltabiliriz. SpaceX projesini başlatırken başarılı olma ihtimalinin %10’dan daha az olduğunu düşünüyordum ama içimde ilerleme kaydedebileceğimize dair küçük bir umut vardı. Bu sebeple her şeyimi kaybetmeyi dahi göze aldım.’’ İfadelerini kullandı.

Eğer ifadelerinden bir çıkarım yaparsak, başarısızlık korkusuna rağmen Musk ’ı harekete geçiren ve ileriye götüren şeyin tutku ya da kendi deyimiyle kadercilik olduğunu söyleyebiliriz. O, tutkunun somutlaşmış bir örneği…Tesla ile tutkunun başarıya nasıl dönüşebileceğini bir kez daha kanıtladı. Musk’ın düşüncesine göre yeterince tutkuluysanız, başarısızlık ihtimalini kolayca kabul edebilirsiniz. İlk olarak, içselleştirdiğin olumsuz düşüncelerinle barışman gerekiyor sonra seni durdurabilecek hiçbir şey kalmıyor.

Tim Ferriss ’de bu konuda önce olabilecek en kötü senaryoyu hayal etmeyi sonra da denemediğiniz taktirde olacakları düşünerek iki durum arasında kıyaslama yapmanızı öneriyor. Aslında analiz ettiğinizde ve mantık çerçevesinde baktığınızda hayatta kalmak ve ileriye gitmek için kötü sonuçlara da ihtiyaç duyduğunuzu göreceksiniz.

Steve Jobs Ne Diyor ?

Steve Jobs - Kimdir?, Biyografi, Hayatı, Filmleri ve Ölümü
Fotoğraf: Steve Jobs 

‘’ Hayat bazen, aniden başınızı çarptığınız bir tuğla gibidir ama inancınızı kaybetmeyin’’

2005 yılında Steve Jobs, Standford Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yeni mezunlarla, bugün Steve Jobs olarak tanınıyor olmasında rol oynayan hayatının en zor dönemlerinden çıkardığı dersleri paylaştı;

Eğer ileriye gitmekten korkarsanız sürekli geriye dönersiniz bir şeye güvenmek zorundasınız; iç güdünüze, kaderinize, hayatınıza veya karmaya… ne olursa bir şeye güvenmek ve ileri doğru adım atmak zorundasınız… En ufak bir başarısızlıkta hayal kırıklığına uğramak kolaydır ama her şeyin başlaması için başladığın yerden birkaç adımda olsa uzaklaşmış olman gerekir. Sizin sürekli olarak ileriye gitmenizi sağlayacak tek şey korkularınıza rağmen attığınız adımlardır. Çünkü attığınız adımların sonucunda başladığınız noktaya geri dönseniz bile bu sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez daha ileriye gidebilecek deneyimi kazandığınız anlamına gelir. Bakın, şimdi artık asla ileriye gidemeyen birinden öndesiniz.

Jobs aynı konuşmada Musk’ında vurguladığı ‘’tutku’’ kavramına dair şunları söyledi ;

Başarısızlık Korkusu ~ Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü?
Başarısızlık Korkusu ~ Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü?

Gerçekten sevdiğin işi bulmalısın çünkü işin hayatının büyük bir bölümünü kapsayacak. Gerçekten tatmin olmanın tek yolu, harika olduğuna inandığın işi yapmak ve harika bir iş yapmanın tek yolu yaptığın işi sevmek.. Henüz öyle bir iş bulamadıysan lütfen aramaya devam et, pes etme. Jobs konuşmanın sonralarına doğru ölümü hatırlamanın, orijinal işler yapmanın ve iç sesini dinlemenin önemiyle alakalı olarak ;

‘’ Zamanınız kısıtlı bu yüzden israf etmemelisiniz. Başkalarının düşüncelerinin gürültüsünün sizin hayatınızın kontrolunu ele geçirmesine izin vermeyin. İçinizden gelen sesi dinlemeye cesaret edin çünkü içinizden gelen o ses bir şekilde doğru yolu gösteriyor’’ ifadelerini kullanıyor.

Eğitim sistemi sizi sürü psikolojisi ile yetiştirdiyse başka bir deyişle uyum sağlamanız gerektiği öğretildiyse kendini gösterme cesareti bulmak zordur. Okul kurallarına uy, üniforma kuralına uy.. Güney Asyalı isen ve eğer şansın varsa tıp ya da mühendislik arasında bir seçim yaparsın. Tam da böyle bir durumda fırsatı kaçırma korkusu ortaya çıkar. Gülünç duruma düşmek, aptal görünmek ve şansımızı kaybetme korkusu arasında kalırız. Başarısızlığın ne anlama geldiği konusu gerçekten çok karmaşık belki de başarısız olmaktan bu kadar korkmamızın sebebi başarısızlıklarımızın bizi tanımlıyor olmasıdır. Jobs’un dediği gibi orijinal olmanın hiçbir zararı yoktur çünkü ancak bu şekilde kalbinizi takip etmek ve kendinizi ileriye götürmek için gereken cesareti bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Psikoloji Nedir?


Özetle

Başarısızlık Korkusu ~ Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü?

Basit ile kolay birbirinden farklıdır, bir şeyin basit olması kolay olduğu anlamına gelmez. Basit gibi görünen her şey aslında bir zıtlıkla meydana gelir. Hayal kurmak her zaman basittir. Bir şeyi yapmadan önce onu hayal etmek yapacağın şeyin basit olduğunu düşünmeni sağlar. Sadece peşinden koşarken acımasız olabilecek kadar tutkulu olmalısın.

Hiç kimse size hiçbir zaman bunun kolay olacağını veya her şeyin yolunda gideceğini söyleyemez. Ama siz hayalinize ulaştığınızda (Jobs ve Musk’ın yaptığı gibi) bütün yaşadığınız zorluklara değmiş olacak. Unutmayın, onlarda sizin ya da benim gibi normal insanlar.. onları farklı kılan tek şey başarısızlık korkusunu başka bir deyişle başarısızlığı , başarının bir parçası olduğunu kabul etmeleri…

Sariye Dönmez – Orijinal Metin: Fear of Failure : Is İt Real ?


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Dünyayı Değiştirmekte Başarısız Olmuş 10 Teknolojik Çılgınlık

Aristoteles ve İkna Sanatı

Öğrendiğiniz Her Şeyi Hatırlamanın En Güçlü 2 Yolu!

Kim Olduğunuza Dair 7 İpucu! – Siz Kimsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 Comments

Araştırmaya Göre Kediler Hayali Kutularda Da Oturmayı Seviyor

Gelecekte Dünya

500 Yıl Sonra Dünya Nasıl Görünecek?