içinde

Steve Jobs Biyografi

(1955-2011)

Steve Jobs - Kimdir?, Biyografi, Hayatı, Filmleri ve Ölümü
Steve Jobs - Kimdir?, Biyografi, Hayatı, Filmleri ve Ölümü

Steve Jobs ile Steve Wozniak, Apple Bilgisayarları kurdu. Şirketi iPhone ve iPad gibi ürünlerle teknoloji sektöründe önderlik edecek seviyeye getirdi. (Steve Wozniak, ABD doğumlu bilgisayar mühendisidir. Steve Jobs’la birlikte Apple Bilgisayar şirketini kurmuştur.)

Aşağıdaki menüden Steve Jobs hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca hakkındaki birçok kısa kısa bilgiye de aşağıdaki hızlı gerçekler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kimdir?, Hayatı | Steve Jobs ve Steve Wozniak | Apple’ ı Kurması ve Şirketten Ayrılışı | NeXT Şirketi | Apple’ ı Yeniden Kurma | Steve Jobs ve Pixar | Eşi ve Çocukları | Kanser İle Savaşı | Ölümü ve Son Sözleri | Filmleri


HIZLI GERÇEKLER

İSİM
Steve Jobs

DOĞUM GÜNÜ
24 Şubat 1955

ÖLÜM TARİHİ
5 Ekim 2011

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

  • Okulda sıkıldığından dolayı kendini eşek şakalarına veren Steve Jobs ’ u 4. Sınıf öğretmeni adeta rüşvet vererek ders çalıştırıyordu.
  • Steve Jobs ‘un ilk işlerinden biri video oyun geliştiricisi olarak Atari’ydi.
  • Jobs, 1985 yılında kurduğu şirketten on yıldan fazla bir süredir ayrıldığında Apple Bilgisayarları’ nın hisselerini satmamış olsaydı Jobs’ un hisse değeri tam tamına 36 milyar dolara denk olacaktı.

EĞİTİM
Homestead Lisesi, Reed Koleji

DOĞUM YERİ
San Francisco, Kaliforniya

ÖLÜM YERİ
Palo Alto, Kaliforniya

ÖLÜM SEBEBİ

Pankreas kanseri

ÇOCUKLARI: Lisa Brennan-Jobs, Eve Jobs, Reed Jobs, Erin Siena Jobs, Erin Sienna

DİĞER ADIYLA
Steven Jobs

AD SOYAD
Steven Paul Jobs


Steve Jobs Kimdir, Hayatı?

Steve Jobs Profilleri
Steve Jobs – Kimdir?, Biyografi, Hayatı, Filmleri ve Ölümü. Resim: Steve Jobs Profilleri

Apple Bilgisayarları’ nın kurucularından biri, yöneticisi ve başkanı olan Steven Paul Jobs Amerikalı bir tasarımcı, mucit ve girişimciydi. Onun sayesinde Apple’ ın iPod, iPhone ve iPad’i de kapsayan devrim niteliğindeki ürünleri modern teknolojinin hangi yöne doğru evirildiğine yön vermeye devam ediyor.

Wisconsin Üniversitesi’nde yüksek lisans okuyan ebeveynleri tarafından evlatlık verilen Jobs zeki olmasına karşın amaçsızdı. Bu amaçsızlık onu üniversiteyi bırakıp 1976’ da Steve Wozniak ile Apple’ ı kurana kadar farklı olanaklar kovalamaya itti. Jobs şirketten 1985’ de ayrılıp Pixar Animasyon Stüdyolarını kurduktan neredeyse 10 yılı aşan bir süreden sonra şirkete geri dönüp pankreas kanserine karşı verdiği uzun mücadeleden sonra 2011 de hayatını kaybetti.

Ebeveynleri ve Evlat Edinişi

Jobs Joanna Schieble (sonradan Joanne Simpson ismini aldı) ve Abdulfattah ‘John’ Jandali isimlerinde iki Wisconsin Üniversitesi yüksek lisans öğrencilerinin oğlu olarak dünyaya geldi.

Jobs’ un babası Jandali Suriyeli bir siyaset bilimleri profesörü, annesi Schieble ise konuşma eğitmeniydi. İkili evlatlarına isim dahi vermeden evlatlık edinilmesi için başka bir aileye verdi. Jobs’ un aileden gönderilmesinin ardından evlenen Jandali ve Schieble çifti Mona Simpson isimli bir başka çocuğu dünyaya getirdi. Muhasebeci olarak çalışan Clara ve sahil güvenlik emeklisi olan makinist Paul Jobs tarafından evlat edinildi. Daha sonra Steven Paul Jobs ismini alan Jobs ancak 27 yaşına geldiğinde gerçek ebeveynlerinin kim olduğunu öğrenebildi.

Gençliği

Apple II bilgisayar ve Steve Jobs, 1977.
Apple II bilgisayar ve Steve Jobs, 1977.

24 Şubat 1955’ de California eyaletinin San Francisco şehrinde doğan Jobs, gelecekte Silikon Vadisi diye anılacak Mountain Wiew alanında koruyucu ailesiyle yaşadı. Çocukken babasının yanında aile garajında elektrik işiyle uğraşan Jobs, babası sayesinde elektrik sistemlerini söküp takmayı öğrenerek kendine güven ve azim kazanıp mekanik işleri işinin ehli bir şekilde yapmayı öğrendi.

Steve Jobs’ un Eğitimi ve Üniversite Hayatı

Doğuştan yetenekli ve yenilikçi bir zekâya sahip olan Steve Jobs’ un eğitim hayatı çalkantılı geçti.

Okulda sıkıldığından dolayı kendini eşek şakalarına veren Jobs’ u 4. Sınıf öğretmeni adeta rüşvet vererek ders çalıştırıyordu. Bunun sonucu olarak testlerinde üstün başarı gösterdi. Okul yöneticileri ailesine Jobs’ un ortaokulu atlayıp liseye başlamasını önerdiler, fakat ailesi reddetti.

Liseden sonra Oregon eyaletindeki Reed Koleji’ ne giren Jobs, hayatındaki amaçsızlığının sebebi olarak okulu bıraktı ve sonraki 18 ayı okulda yaratıcı derslere girerek harcadı. Yapılan röportajlarda bu derslerden birisi sayesinde güzel yazı ve matbaacılık üzerine hobi geliştirdiğini belirtti. 1974’ de Atari’ de video oyunu geliştiricisi olarak işe girdikten birkaç ay sonra ruhsal aydınlanmayı bulmak için Hindistan’ a gitti. Daha sonra halüsinasyona sebep olan uyuşturucular denedi.

Steve Jobs ve Steve Wozniak

Steven Jobs (sağda) ve Stephen Wozniak ellerinde Apple I devre kartı tutarken. 1976.
Steven Jobs (sağda) ve Stephen Wozniak ellerinde Apple I devre kartı tutarken. 1976.

Jobs Homestead Lisesi’ ne giderken gelecekteki partneri ve Apple Bilgisayarları’ nın kurucu ortağı olan California Üniversitesinde eğitim görmekte olan Wozniak ile tanıştı. 2007’ de PC World tarafından yapılan bir röportajda ikisinin bu kadar iyi anlaşmasını ‘İkimizin elektronik aşkı ve bu aşkı dijital çipleri bağlamada kullandığımız yol’ olduğunu belirten Wozniak, ‘O zamanlar çok az insan çiplerin ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını ve neler yapabileceğini biliyordu.

Birçok bilgisayar tasarladım, bu yüzden elektronik ve bilgisayar tasarımı alanında Jobs’ dan daha ileri seviyedeydim, fakat yine de ortak ilgi alanlarımız vardı. Basitçe, ikimiz de dünyada olan biten hakkında birbirimizden bağımsız düşüncelere sahiptik.’ diye devam etti.

Apple’ ı Kurması ve Şirketten Ayrılışı

Jobs Gençliği ve Yaşlılık hali
Jobs Gençliği ve Yaşlılık hali

1976 da sadece 21 yaşındayken Steve Jobs, Wozniak ile beraber ailesinin garajında Apple Bilgisayarları’ nı kurdu. Bu girişimleri için Jobs’ un Volkswagen otobüsünü ve Wozniak’ ın bilimsel hesap makinesini satarak ikili sermaye oluşturuyordu. Teknolojiyi herkesin alabileceği şekilde yaygınlaştırarak, makineleri daha küçük, ucuz, sezgisel yaparak bilgisayar endüstrisinde adeta bir devrim yapmalarıyla tarihte iz bırakmışlardır. Wozniak’ ın kullanıcı dostu kişisel bilgisayar tasarımı ile Steve Jobs ’un pazarlama dehasıyla Apple ilk olarak bilgisayarlarını $666.66’ dan piyasaya sürmüştü.

Apple I ürünü şirkete yaklaşık olarak 774 bin dolar kazandırdı. Üç yıl sonra gelen Apple’ ın ikinci modeli Apple II ile birlikte şirketin satışları yüzde yedi yüz artarak toplamda 139 milyon dolara yükseldi. 1980 de hisselerini halka açan Apple daha ilk gününden 1.2 milyar dolar değere ulaştı. Bu başarının ardından Pepsi’ de pazarlama uzmanı olan John Sculley Apple’ ın CEO’ su yapıldı.

Ancak, Apple’ ın daha sonra çıkan ürünlerinin taşıdığı büyük tasarım hataları kullanıcıların ürünleri iade etmesine ve hayal kırıklığı yaşamasına sebep oldu. Bu nedenden dolayı başka bir bilgisayar şirketi olan IBM, Apple’ ı bilgisayar satışlarında geçti ve bilgisayar endüstrisinde rekabet ortamı oluşturdu.

1984 de Apple dönemin kültürüne zıt olan romantik, gençlik dolu, yaratıcı yaşam tarzını benimseyen Macintosh’ u piyasaya sürdü. Pozitif satışlara, IBM bilgisayarlarına nazaran daha iyi performans veren Macintosh, her şeye rağmen hala IBM ile birlikte çalışamıyordu. Sculley’ in uğraşları sonrasında şirketin yöneticileri Steve Jobs ’u şirketten uzaklaştırma başladı. Bu uzaklaştırma uğraşı, şirkette resmi bir unvana sahip olmamasının da etkisi ile onun 1985’ de ki ayrılışına kadar sürdü.

NeXT Şirketi

1985’ de Apple’ dan ayrılmasının ardından Steve Jobs NeXT adında donanım ve yazılım üreten yeni bir şirket açtı. Problemlerle geçen Amerika’ da özelleştirilmiş sistem satma uğraşı Apple’ ın şirketi 1996’ da 429 milyon dolara satın alması ile sona erdi.

Apple’ ı Yeniden Kurma

Jobs İMac ile birlikte çekilen fotoğrafı. 1998.
Jobs İMac ile birlikte çekilen fotoğrafı. 1998.

Steve Jobs, 1970lerde olduğu gibi 1997’ de Apple’ ın CEO’ su oldu ve şirketle beraber teknolojiye yeni bir çağ açtı. Bu yeniçağ kendi idari takımını kurması, değiştirilmiş stok seçenekleri ve kendine bağladığı yıllık 1 dolarlık maaş ile beraber geldi. Steve Jobs ’un iMac gibi dâhice buluşları, marka tanıtımları ve zarif tasarımları ile beraber tüketicilerin dikkatini bir kez daha şirketin üzerine çekmeyi başardı.

Devam eden yıllarda Apple Macbook Air, iPod ve iPhone gibi teknolojinin evrimine yön çizen devrimsel ürünler piyasaya sürdü. Bu alandaki liderliği, ne zaman bir ürün çıkartsa başka şirketlerin benzer ürünler çıkarması sıkıntısına girmesiyle tescillenmiş oldu. Bu liderliğin getirdiği finansal başarı, Apple’ ın üç aylık raporunun yayınlandığı 2007 de pay başına 199.99 dolar gibi döneminin rekor kıran bir miktara yükselmesiyle gözle görülür hale geldi. Bununla beraber şirket 1.58 milyar dolar kârın yanında 18 milyarlık (0 borç) bir servet açıkladı.

2008 de iTunes ve iPod satışları ile birlikte Walmart’ tan sonra Apple, Amerika’ da ki en büyük müzik satıcısı haline geldi. Fortune dergisinin ‘Amerikanın Gıpta ile Bakılan ilk 100 Şirketi’ ve yine Fortune dergisinde yatırımcısına geri dönen 500 şirket arasından birinci olmuştu.

Steve Jobs ve Pixar

Pixar Animasyon Stüdyosu
Pixar Animasyon Stüdyosu

Steve Jobs, 1986’ da gelecek vadettiğini düşündüğü bir şirketi George Lucas’ dan satın aldı. Daha sonradan Pixar Animasyon Stüdyoları olacak bu şirkete kendi cebinden toplamda 50 milyon dolar kadar yatırım yapmıştır.

Stüdyo Oyuncak Hikâyesi (Toy Story), Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo), İnanılmaz Aile (The Incredibles) gibi popüler filmler üretmiştir. Bununla birlikte toplamda 4 milyar dolar kadar parayı şirkete kazandırmıştır. 2006’ da Walt Disney ile birleşen stüdyo bununla beraber Steve Jobs’ u Disney’ in en büyük hissedarı yapmıştır.

2011’ de Forbes’ in açıklamasına göre Pixar’ı Walt Disney’ e 2006’ da satışı Steve Jobs’ un net değeri 6.5 ile 7 milyar dolar arasındadır. Fakat eğer ki kurup 10 yıldan fazla yönettiği Apple Bilgisayarları’ nın hisselerini satmamış olsaydı Steve Jobs ’un değeri tam tamına 36 milyar dolara denk olacaktı.

Eşi ve Çocukları

Chrisann Brennan ve Kızı Lisa
Chrisann Brennan, kızı Lisa ile birlikte. O ve Jobs, 1977’de hamile kaldıktan sonra ayrıldı.

Steve Jobs 1990’ ların başında Stanford İşletme Bölümü’ nde yüksek lisans yapan Laurene Powell ile tanışıp, 18 Mart 1991’ de evlendi. Çift, evlatları Reed, Erin ve Eve ile birlikte California Palo Alto bölgesinde yaşadılar.

Steve Jobs, ayrıca 1978’ te kız arkadaşı Chrisann Brennan’ dan Lisa isimli bir kız çocuğu oldu. Fakat mahkemede belgelerle birlikte kendisinin kısır olduğunu iddia etti ve ebeveynliği reddetti.

Lisa Brennan Steve Jobs, 2018’ de yayınlanan Small Fry kitabında kendisinin Jobs’ ile olan ilişkisini anlattı. Lisa’ ya göre 1980’ de yapılan DNA testleri eşleşti. Jobs’ un finansal sıkıntılar çeken Chrisann’ a ödeme yapmasına hükmedildiğini yazdı. Jobs, kızı 7 yaşına gelene kadar hiçbir şekilde bir ilişki kurmadı. Lisa genç bir kız olduğunda babasıyla yaşamaya geldi.

Steve Jobs, eşi Laurene Powell ile 2010 Akademi Ödülleri'nde.
Steve Jobs, eşi Laurene Powell ile 2010 Akademi Ödülleri’nde. Alexandra Wyman / Getty Image

Kanser İle Savaşı

Steve Jobs 2003’ te sık rastlanmayan fakat ameliyat ile alınabilen bir tümör olan nöroendokrin tümörü olduğunu öğrendi. Hemen bıçak altına yatmaktansa vejetaryen diyetinin yanında deniz ürünlerini de ekleyip uzak doğuda kullanılan tedavi yöntemlerini düşündü. Steve Jobs, dokuz ay boyunca bıçak altına yatmayı erteledi. Apple’ ın yöneticilerini, hastalığının öğrenilmesi halinde hissedarların hisselerini çekme ihtimalinden dolayı bu durum onu devamlı bir korku haline sokmuştu.

2004’ te pankreas tümörünün alındığı başarılı bir operasyon geçiren Steve Jobs, devam eden yıllarda sağlığı hakkında çok az bilgi vermiştir. 2009’ ların başında Jobs’ un kilo kaybını ve hatta karaciğer nakli olduğunu iddia eden raporlarla beraber piyasada Jobs’ un sağlık problemlerinin geri döndüğüne dair söylentiler çıkmıştı. Bu iddialara hormon dengesizleri yaşadığını belirterek cevap veren Steve Jobs, açıklamasından günler sonra altı aylık bir tatile çıkmıştı.

Steve Jobs – Kimdir?, Biyografi, Hayatı, Filmleri ve Ölümü

Apple’ deki çalışanlarına gönderdiği e-mailde sağlık sorunlarının getirdiği problemlerin düşündüğünden daha karmaşık olduğunu söylemişti. Ayrıca kendisinin yokluğunda Apple’ ın günlük operasyonlarının başına baş yönetim görevlisi Tim Cook’ u getirdiğini dile getirmişti.

Gözlerden uzak geçen bir yılın sonunda 9 Eylül 2009’ da sadece Apple’ ın davet ettiklerinin katılabildiği bir etkinlik düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan Steve Jobs, 2011’ e kadar iPad’ in tanıtımı gibi birçok seremoniye başkanlık yaptıktan sonra Ocak 2011’ de sağlık iznine ayrıldığını açıkladı. Aynı yılın ağustos ayında Apple’ deki CEO görevinden ayrıldığını ve Cook’ a devrettiğini açıkladı.

Steve Jobs’ un Ölümü ve Son Sözleri

Pankreas kanseri ile süren 10 yılı aşkın mücadelesinden sonra 5 Ekim 2011’ de Palo Alto’ da 56 yaşında hayatını kaybetti. Steve Jobs ’da kardeşi Mona Simpson, Jobs’ un ölmeden önce kardeşi Patty’ e, sonra eşi ve çocuklarına baktıktan sonra boşluğa bakıp son sözleri olan ‘OH WOW. OH WOW. OH WOW’ cümleciğini tekrarlayıp hayatını kaybettiğini yazdı.

Filmler

Steve Jobs ’un hayatı 2013’ te ‘Jobs’ filminde Ashton Kutcher in Jobs’ u oynadığı ve 2015’ te ‘Steve Jobs’ filminde Michael Fassbender’ in Apple’ ın kurucu ortağını oynadığı iki filme konu olmuştur.

Tunay Bahadır Açici


İlginizi çekebilir: E-spor Nedir?

İlginizi çekebilir: Karantina Günlerinde Okuyabileceğiniz En İyi Kitap Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

7 Comments

Çin Seddi - Nerededir?, Tarihi, Yapısı ve Uzunluğu Hakkında Bilgi

Çin Seddi – Nerededir?, Tarihi, Yapısı ve Uzunluğu

Qwerty Klavye Nedir, Q Klavye Tarihi ve Detayları. Fotoğraf. Q klavyeli daktilo.

Qwerty Klavye Nedir, Q Klavye Tarihi ve Detayları Hakkında Bilgi