içinde

İlk Apple Bilgisayarının Ardındaki Hikaye

İlk Apple bilgisayar 666 dolara satıldı.

Apple

Apple özellikle telefon serisi olmak üzere dünya çapında tanınan bir marka olmuştur. Bu milyarlarca dolarlık şirketin bir garajda kurulduğuna inanır mıydınız?

Bu bilgisayarı deha zihniyle yaratan, tüm donanımını manuel olarak inşa eden ve hatta işletim sistemini bile geliştiren kişi Steve Wozniak’in ta kendisiydi. Steve Wozniak, bir sıralar bilgisayar donanımı üretimi hakkında birçok bilgi edindiği Hewlett Packard için çalışıyordu.

Gençliğinden beri kendi bilgisayarını sıfırdan üretmenin hayalini kurmuştu. Kendi ürettiği güne kadar kağıt üzerinde bilgisayarının nasıl görüneceğine dair çizimler yapmakla saatlerini harcıyordu.

Apple-1 Ekranı
Apple-1 Ekranı

Teknolojik bir Devrim

Bilgisayarlar o zamanlar donanımın kullanıldığı yazılım için çok iyi optimize edildiğinden dolayı teknolojik bir yenilikti. Wozniak, bilgisayarları daha taşınabilir ve aynı zamanda sıradan insanların almasını da kolaylaştıracak şekilde uygun fiyatlı hale getirmek istedi.

1970’lerde bilgisayarların çok pahalı olması nedeniyle neredeyse hiç kimsenin alabilme şansı olmuyordu. Başka bir sorun ise o dönemdeki bilgisayarların çoğunun belirli başlı görevler için tasarlanmış olması ve bu yüzden de sıradan insanların dikkatini çekmemesiydi.

Wozniak tarafından geliştirilen yazılım, arayüzün daha kullanışlı olması ve bilgisayara yazı yazılması gibi sıradan insanlara da hitap edecek özellikler sundu.

Wozniak’ın teknolojiyle arası iyiydi ama hepsi bu kadardı. Apple’ı bilgisayar pazarı için güçlü bir yarışmacı olarak hayal eden Steve Jobs, işte burada devreye girdi. O sıralar birçok insan bilgisayarın ne olduğunu tam olarak anlamamıştı. Çoğu insan bu aleti televizyona bağlanan bir daktilo olarak görüyordu. Jobs, bilgisayarın teknik özelliklerini insanlara anlayacağı dilden anlatabilmek gibi bir şeyi başarmış oldu.

İlginizi çekebilir: Steve Jobs Biyografi

İlk başta Wozniak sadece bilgisayar üretmek istediği için Jobs tarafından öne sürülen şirket kurma fikrine olumlu bakmadı. Ancak bu uzun sürmedi ve Apple 1976’da kurulmuş oldu. Şirkete ait lk bilgisayarın adı da belirlenmişti: Apple-1.

İlk Apple

İlk Apple Logosu
İlk Apple Logosu

1 Nisan 1976’da Apple-1 tamamlanmıştı ve tamamen işlevseldi. Bu bilgisayar, insanların bilgisayarlara ve teknolojiye bakış açısını değiştirdi. En önemlisi de bu cihaz hayatlarının kolaylaşmasını sağlıyordu. Şirket kurulduğunda Wozniak ve Jobs, Ronald Gerald Wayne adında başka bir ortak daha getirdi. 12 gün sonra bilgisayarda hangi çipin kullanılacağı konusunda tartıştıkları için ortaklıktan geri çekildi.

İlk Sözleşme

Apple ekibi, 25 bin dolar değerinde toplam 50 bilgisayar için bir sözleşme imzaladıkları yerel bir elektronik mağazasına Apple-1’ı sundu. Sorun şu ki, buradan edecekleri kar 50 tane daha üretebilmek için yeterli olmayacaktı. Bu nedenle Wozniak kişisel bilgisayarını, Jobs da arabasını yeni bilgisayarların üretimi için sattılar. Bu bile yeterli olmadı, hala 15 bin dolar eksikleri vardı. Üniversitedeki bir arkadaşlarından borç alarak ve bilgisayar parçalarını satin aldıkları yere daha sonra ödeyeceklerine söz vererek yeni bilgisayarların parçalarını satın aldılar.

Apple-1 kaset arayüz kartı
Apple-1 kaset arayüz kartı

50 tane daha Apple-1 böylece üretilmiş oldu ve her biri 666 dolara satıldı. Bunun bir şeytani sembolizmi olup olmadığı sorulduğunda ise sadece pazarlama stratejisi olduğu cevabını aldılar. 1977’nin eylülüne geldiğimizde 200 tane daha Apple-1 satılmıştı. Bu da borçları ödemek ve ufak da olsa bir kar etmek için yeterliydi. Şimdilerde ise Apple-1’lar o kadar nadirdir ki koleksiyonculara 200 bin dollar değerine satılmaktadır.

İlk Apple bilgisayarı aynı zamanda halkın alabilmesine olanak sağlayabilecek fiyata sahipti. Apple sayesinde bilgisayarlar, 70’lerin teknolojiye direnen insanlarına kullanışlı bir teknolojik parça olarak görünebilmeyi başarmıştı.

Sezin Aliye Bozdoğan


Bunlar da ilginizi çekebilir

Steve Jobs’un Karanlık Geçmişi

Avrupalı Devletleri̇n Büyümesi̇ni̇ Sağlayan Teknolojiler

İçerisinde Gerçek İnsan Olan ve insan Gücüyle Çalışan Bilgisayar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Beyrut Patlaması O Kadar Şiddetliydi ki, Dünya İyonisferini Bozdu.

Beyrut Patlaması O Kadar Şiddetliydi ki, Dünya İyonisferini Bozdu.

yılan

İnsanların Zehir Üretmek İçin Bir Mekanizmaya Sahip Olduğu Keşfedildi