içinde

Endüstri 4.0: Endüstrinin Dijital Dönüşümü ve Akıllı Fabrikalar

Dördüncü Sanayi Devrimi’ne yol açın.

Endüstri 4.0: İşlerimizi robotların devralması bizi neden heyecanlandırmalı?
Endüstri 4.0: İşlerimizi robotların devralması bizi neden heyecanlandırmalı?

Endüstri 4.0 nedir sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazımızda sizin için endüstri 4.0’ın ne olduğunu, nasıl ortaya çıktığını, hangi bileşenlerden oluştuğunu ve neden önemli olduğunu anlatacağız.

Endüstri 4.0, endüstrinin dijital dönüşümünü ifade eden bir terimdir. Endüstri 4.0’ın ismi, Alman hükümetinin girişimi olan Industrie 4.0’dan gelmektedir. Endüstri 4.0, yeni nesil yazılım ve donanım, cihaz tabanlı internet ve siber-fiziksel sistemler gibi teknolojilerin birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkan akıllı fabrikaların oluşturduğu yeni bir endüstriyel devrimdir. Endüstri 4.0, üretim süreçlerini daha verimli, kaliteli, esnek ve müşteri odaklı hale getirmek için büyük fırsatlar sunmaktadır.

Endüstriyel Robotik Kollar
Endüstriyel robotik kollar Endüstri 4.0, birçok endüstride kullanılmaktadır.

Endüstri 4.0 Nasıl Ortaya Çıktı?

Endüstri 4.0’ın ortaya çıkışı tarih boyunca yaşanan dört büyük endüstriyel devrimin sonucudur. İlk endüstriyel devrim su ve buhar gücünün daha verimli kullanılmasını sağlayan mekanik tezgâhların bulunmasıyla gerçekleşti. İkinci endüstriyel devrim Henry Ford’un üretim bandı tasarımı ve elektriğin seri üretimde kullanılmasıyla oldu. Üçüncü endüstriyel devrim ise programlanabilir makinelerin kullanılmasıyla dijital teknolojinin endüstride yer almasıyla başladı.

Dördüncü endüstriyel devrim ise bilişim teknolojilerinin endüstriyle bütünleşmesiyle ortaya çıktı. Endüstri 4.0’ın temelleri ise Almanya’da atıldı. Alman hükümeti 2011 yılında Hannover Fuarı’nda endüstri 4.0 terimini ilk kez kullandı ve 2012 yılında Robert Bosch GmbH ve Henning Kagermann çalışma grubu tarafından hazırlanan endüstri 4.0 öneri dosyasını sundu. Bu dosya endüstrinin geleceğine yönelik vizyonu ortaya koydu ve dünyada büyük ilgi gördü.

Endüstri 4.0’ın Bileşenleri Nelerdir?

"<yoastmark

Endüstri 4.0’ın temel bileşenleri yeni nesil yazılım ve donanım, cihaz tabanlı internet ve siber-fiziksel sistemlerdir². Yeni nesil yazılım ve donanım, bugünün klâsik donanımlarından farklı olarak düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştırabilecek işletim ve yazılım sistemleridir. Cihaz tabanlı internet (İngilizce: Internet of Things), yeryüzündeki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi için kullanılmasıdır. Her tür araç gerece entegre edilmiş sensör ve işleticilerle donatılmış akıllı elektronik sistemler bu sisteme kısaca siber-fiziksel sistemler de diyebiliriz.

Siber-fiziksel sistemler, fiziksel dünyayla sanal dünya arasında köprü kuran sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde üretim sürecindeki makineler birbirleriyle ve merkezi bir kontrol sistemiyle iletişim kurabilir, kendi kendilerini optimize edebilir, hata ve arızaları önceden tespit edebilir ve akıllı kararlar alabilir. Böylece üretim süreci daha verimli, kaliteli, esnek ve müşteri odaklı hale gelir.

Endüstri 4.0 Neden Önemlidir?

Robotlar Tarafından İşlenen 4 İnanılmaz Vaka
Kawasaki FS-03N endüstriyel robot. Fotoğraf: wikipedia 4:Harriv Harriv]

Endüstri 4.0, endüstrinin dijital dönüşümünü sağlayarak birçok fayda sunmaktadır. Endüstri 4.0 ile üretim süresi, maliyetler ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarı azalırken, üretim miktarı ve kalitesi artmaktadır. Bu da rekabetçi piyasada güçlü kalmak için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Endüstri 4.0 ayrıca genç iş gücü potansiyelini artırarak yeni yeteneklerin endüstriye katılmasını teşvik etmektedir. Ekip çalışmalarında verimliliği artırarak işbirliği ve inovasyonu desteklemektedir. Potansiyel sorunlara erken müdahale imkânı sunarak riskleri azaltmakta ve kaliteyi korumaktadır. Maliyeti düşürürken yüksek kâr marjı sağlayarak işletmelerin büyümesine katkıda bulunmaktadır. Müşteri deneyimini ve müşteri memnuniyetini iyileştirerek sadık ve mutlu müşteriler yaratmaktadır.

Sonuç

"<yoastmark

Endüstri 4.0 nedir sorusunun cevabını bu yazımızda sizin için anlattık. Endüstri 4.0, endüstrinin dijital dönüşümünü ifade eden bir terimdir. Endüstri 4.0, yeni nesil yazılım ve donanım, cihaz tabanlı internet ve siber-fiziksel sistemler gibi teknolojilerin birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkan akıllı fabrikaların oluşturduğu yeni bir endüstriyel devrimdir. Endüstri 4.0, üretim süreçlerini daha verimli, kaliteli, esnek ve müşteri odaklı hale getirmek için büyük fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca faydalarından yararlanmak isteyen işletmelerin bu dönüşüme uyum sağlamaları ve gerekli altyapıyı kurmaları gerekmektedir.

Kaynakça:

Vikipedi. (2021). Endüstri 4.0. https://tr.wikipedia.org/wiki/End%C3%BCstri_4.0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bir grafen tabakası, atomik ölçekli bir bal peteğine benziyor.

Grafen Nedir? Grafenin Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Harry Potter Tarihi, Kitapları ve Filmleri Hakkında Her Şey

Harry Potter: Kitapları, Filmleri ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler