içinde ,

Dünyanın ve Antik Dünyanın 7 Harikası

Dünyanın 7 Harikası
Dünyanın 7 Harikası

Dünyanın 7 Harikası – Antik Dünyanın 7 Harikası: Dünyanın 7 Harikası olarak hazırladığımız iki listemiz olacak. Bunlardan birincisi; Dünyanın Yeni 7 Harikası. İkincisi ise insanlığın geçmiş tarihinden bu yana insan eli ile yapılmış, Antik Dünyanın 7 Harikası ‘dır.

Not: Hem dünyanın hem de antik dünyanın 7 harikasına aşağıdaki menüye tıklayarak daha hızlı erişebilirsiniz. Ya da sayfayı aşağıya doğru kayrırarak da ilerleyebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

İçindekiler:

Dünyanın 7 Harikası

Antik Dünyanın 7 Harikası

2007 yılında, Yeni 7 Harikası Vakfı, “Dünyanın Yeni 7 Harikası” nı adlandırmak için bir yarışma düzenledi. Listeyi yapan UNESCO Dünya Mirasları için on milyonlarca kişi oy kullandı. Yeni dünya harikaları Dört kıtayı kapsıyorlar ve her yıl binlerce turisti çekiyorlar. Üzerinde çalıştığımız bu dünya harikaları listemizi umarız beğenirsiniz. 🙂

Dünyanın Yeni 7 Harikası

  • Çin Seddi (MÖ 220 – MS 1644 arası)
  • Tac Mahal, Hindistan (MS 1632-1648)
  • Petra, Ürdün (4. Yüzyılda – MS 2. Yüzyılda inşa edilmiştir)
  • Kolezyum, Roma, İtalya (MS 72-82)
  • Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio de Janeiro, Brezilya (1926-1931’de inşa edilmiştir)
  • Chichen Itza, Meksika (MS 5-13. Yüzyılda inşa edilmiştir)
  • Machu Picchu, Peru (MS 15. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir)

Yukarıda verdiğimiz dünyanın 7 harikası listemizin fotoğraf galerisi:

Antik Dünyanın 7 Harikası

Antik Dünyanın 7 Harikası olarak bilinen inanılmaz sanat ve mimari eserleri, insanoğlunun yetenekli olduğu yaratıcılığın, hayal gücünün ve katıksız çalışkanlığın bir kanıtıdır. Bunlar aynı zamanda, insanın anlaşmazlık, yıkım ve muhtemelen süslenme kapasitesini de hatırlatıcısıdır.

Eski yazarlar “Dünyanın 7 Harikası” listesini derler derlemez, hangi başarıların bu listeye dahil edilmeyi hak ettiği konusunda tartışmalar ortaya çıktı.

Orijinal liste, Philo of Byzantium’un MÖ 225’te yazdığı On The Seven Wonders adlı esere dayanıyor. Nihayetinde, insan eli harikalardan biri hariç hepsini yok etmek için doğal güçlerle birleşiyor. Dahası, harikalardan en az birinin hiç var olmaması da mümkün olsa da, yedisi de Dünya’nın ilk uygarlıklarının yaratıcılığının ve becerisinin olağanüstü ürünleri olarak ilham vermeye ve kutlanmaya devam ediyor.

İşte sizlere antik dünyanın 7 harikası:

Büyük Giza Piramidi, Mısır

Büyük Giza Piramidi, Mısır
Antik dünyanın 7 harikası. Antik dünyadan günümüze ulaşan tek büyük harika: Büyük Giza Piramidi, Mısır

Mısır’da Kahire’nin kuzeyindeki Nil Nehri’nin batı yakasındaki Giza’da bulunan Büyük Piramit, antik dünyadan günümüze ulaşan tek harikadır. MÖ 2700 yılları arasında kraliyet mezarları olarak inşa edilen üç piramit grubunun bir parçasıdır.

Bu piramitler: Khufu (Cheops), Khafra (Chephren) ve Menkaura (Mycerimus). ve MÖ 2500. En büyüğü ve en etkileyici olanı, 13 dönümlük bir alanı kaplayan ve her biri iki ila 30ton ağırlığında 2 milyondan fazla taş blok içerdiğine inanılan “Büyük Piramit” olarak bilinen Khufu’dur. 4.000 yıldan fazla bir süredir Khufu, dünyanın en yüksek binası olarak hüküm sürdü.

Aslında, modern insanın daha uzun bir yapı inşa etmesi 19. yüzyıla kadar sürdü. Şaşırtıcı bir şekilde, neredeyse simetrik olan Mısır piramitleri, modern aletler veya ölçme ekipmanı yardımı olmadan inşa edildi.

Peki Mısırlılar piramitleri nasıl inşa ettiler?

Bilim insanları, Mısırlıların taşları yerine taşımak için tomruk silindirleri ve kızaklar kullandığına inanıyor. Güneş tanrısı Ra’nın ışınlarını taklit etmesi amaçlanan eğimli duvarlar, başlangıçta basamak olarak inşa edilmiş ve daha sonra kireçtaşı ile doldurulmuştur.

Piramitlerin içi, mezar hırsızlarını engellemek için dar koridorlar ve gizli odalardan oluşan başarısız girişimlerini içeriyordu.

Modern arkeologlar harabeler arasında bazı büyük hazineler bulmuş olsalar da, bir zamanlar içerdikleri piramitlerin çoğunun tamamlandıktan sonraki 250 yıl içinde yağmalandığına inanıyorlar.

Rodos Heykeli’nin, özgürlük Heykeli için ilham kaynağı olduğunu biliyor muydunuz ?

Babil’in Asma Bahçeleri

Babil'in Asma Bahçeleri
Babil’in Asma Bahçeleri – Antik dünyanın 7 harikası ‘ndan biri

Antik Yunan şairlerine göre, Babil’in Asma Bahçeleri, günümüz Irak’ında Fırat Nehri yakınında, Babil kralı II. Nebukadnezar tarafından MÖ 600 civarında inşa edilmiştir. Bahçelerin, tiyatro gibi basamaklarla döşenmiş kocaman kare tuğlalı bir terasa, 75 fit (22,86 metre) yüksekliğe kadar dikildiği söyleniyordu.

Kralın, sevgilisi Amytis’in Media’daki (modern İran’ın kuzeybatı kısmı) evinin doğal güzelliği için özlemini hafifletmek için yükselen bahçeler inşa ettiği iddia ediliyor. Daha sonraki yazarlar, uzun taş sütunlara dayanan güzel bahçelerin altında insanların nasıl yürüyebileceklerini tasvir ettiler.

Modern bilim adamları, bahçelerin hayatta kalması için Fırat’tan birkaç metre havadan su taşımak için bir pompa, su çarkı ve sarnıçlardan oluşan bir sistem kullanılarak sulanması gerekeceği sonucuna varmışlardır.

Hem Yunan hem de Roma literatüründe bahçelerin birden fazla hesabı olmasına rağmen, bunların hiçbiri birinci elden değildir ve Babil çivi yazısı yazıtlarında bahçelerden hiç bahsedilmemiştir.

Sonuç olarak, çoğu modern bilim adamı, bahçelerin varlığının ilham veren ve geniş çapta inanılan ama yine de kurgusal olan bir masalın parçası olduğuna inanıyor.

Zeus Heykeli – Olympia

Antik dünyanın 7 harikası Zeus Heykeli - Olympia
Antik Dünyanın 7 Harikası Zeus Heykeli, Atinalı heykeltıraş Phidias tarafından yapılmıştır.

Yunan Mitolojisinde tanrıların kralı olan ünlü Zeus heykeli, Atinalı heykeltıraş Phidias tarafından yapılmış ve M.Ö. beşinci yüzyılın ortalarında antik Olimpiyatların yapıldığı Olympia’daki Zeus tapınağına yerleştirilmiş Heykel, tahtadan bir tahtta çιpIak gōğūslü oturan gök gürültüsü tanrısını tasvir ediyordu.

Tahtların kol dayamalarını tutan, bir kadının kafası ve göğsü, aslan gövdesi ve bir kuşun kanatlara sahip efsanevi bir yaratık olan iki sfenks vardı..

Zeus heykeli altın ve fildişi ile zengin bir şekilde dekore edilmiştir. O kadar uzundu ki başı neredeyse tapınağın tepesine değiyordu. Efsaneye göre, heykeltıraş Phidias heykeli bitirdikten sonra Zeus’tan bir onay işareti istedi; kısa süre sonra tapınağa yıldırım düştü.

Zeus heykeli, Hıristiyan rahiplerin Roma imparatorunu MS 4. yüzyılda tapınağı kapatmaya ikna etmesinden önce, Olympia’daki tapınağı sekiz yüzyıldan fazla bir süre süsledi. O sırada heykel, 462 yılında çıkan bir yangında yok olduğuna inanılan Konstantinopolis’teki bir tapınağa taşınmıştır.

Efes Artemis Tapınağı

Efes Artemis Tapınağı
Antik Dünyanın 7 harikası ‘ndan biri: Artemis Tapınağı, Yunanca: Artemision; Latince: Artemisium olarak kullanılır. Aynı zamanda bu tapınak Diana Tapınağı olarak da bilinir.

Aslında birden fazla Artemis Tapınağı vardı: Günümüz Türkiye’sinin batı kıyısındaki bir Yunan liman kenti olan Efes’te bir dizi sunak ve tapınak yıkılıp aynı yerde restore edildi. Bu yapıların en görkemlisi, M.Ö. 550 ve MÖ 350 arasında inşa edilmiş iki mermer tapınaktı.

Sidonlu yazar Antipater, Efes’teki Artemis Tapınağı için “Olympus dışında, Güneş hiçbir zaman bu kadar büyük bir şeye bakmadı” diye yazdı.

Orijinal Artemis Tapınağı, Giritli mimar Chersiphron ve oğlu Metagenes tarafından tasarlanmış ve antik dünyanın en ünlü sanatçılarından bazıları tarafından dekore edilmiştir. Efsaneye göre, Büyük İskender’in doğduğu gece bina MÖ 21 Temmuz 356’da yanmıştır.

Harikayı adının tarihe geçmesi için yaktığını idda eden kişi  Herostratus adında bir Yunandır Ölüm cezasına çarptırıldı ve hükümet isminin söylenmesinin yasadışı olduğunu ilan etti.

Yaklaşık altı yıl sonra, yeni Artemis Tapınağı ‘nın inşasına başlandı. Yeni bina, 400 metreden uzun bir terasa açılan mermer basamaklarla çevriliydi. İçinde 127 60 metrelik mermer sütun ve Yunan av tanrıçası  Artemis’in bir heykeli duruyordu.

Arkeologlar, binanın açık hava tavanı mı yoksa ahşap fayanslarla mı kaplı olduğu konusunda hemfikir değiller. Tapınak, MS 262’de Ostrogotlar tarafından büyük ölçüde tahrip edildi ve 1860’lara kadar arkeologlar, Cayster Nehri’nin dibinde tapınağın sütunlarının kalıntılarından ilkini kazdılar.

Biliyor musunuz?: Artemis Tapınağı, Yunanca: Artemision; Latince: Artemisium olarak kullanılır. Aynı zamanda bu tapınak Diana Tapınağı olarak da bilinir.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi antik dünyanın 7 harikası
Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biri olan Bodrum içerisinde bulunan Halikarnas Mozolesi

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biri olan Bodrum içerisinde bulunan Halikarnas Mozolesi ‘nin M.Ö. 353 yılında ölümünden sonra Küçük Asya’daki Carnia kralı eşi Mausolus için Artemisia tarafından yaptırılan bir mezardı.

Mausolus aynı zamanda Artemisia’nın kardeşiydi ve efsaneye göre ölümünden ötürü o kadar kederliydi ki ve türbenin yapımını emretmesinin yanı sıra etmenin yanı sıra küllerini suyla karıştırdı ve içti.

Devasa türbe tamamen beyaz mermerden yapılmıştır ve yaklaşık 135 fit (41,14800 metre) yüksekliğinde olduğu düşünülmektedir.

Binanın üç dikdörtgen katmandan oluşan karmaşık tasarımı Likya, Yunan ve Mısır mimari tarzlarını bağdaştırma girişimi olabilir. İlk katman 60 metrelik bir basamak tabanıydı, ardından 36 İyonik sütundan oluşan bir orta katman ve basamaklı, piramit şeklinde bir çatı izledi.

Çatının en tepesinde, dört heykeltıraşın eseri ile dekore edilmiş mezar ve 20 metrelik mermer bir dört atlı bir araba sahneleniyordu. Türbe, 13. yüzyılda meydana gelen bir depremde büyük ölçüde yıkılmış ve kalıntıları daha sonra bir kalenin tahkimatında kullanılmıştır.

1846’da, türbenin frizlerinden birinin parçaları kaleden çıkarıldı ve şimdi Halikarnas bölgesindeki diğer kalıntılarla birlikte Londra’daki British Museum’da bulunuyor.

Rodos Heykeli

Rodos Heykeli - Antik dünyanın 7 harikası
Rodos Heykeli, Rodoslular tarafından MÖ 3. yüzyılda yapımı 12 yıl fazla sürmüştür.

Rodos Heykeli, Rodoslular tarafından MÖ 3. yüzyılda yapımı 12 yıl fazla süren güneş tanrısı Helios’un devasa bir bronz heykeliydi. Şehir, MÖ dördüncü yüzyılın başlarında bir Makedon kuşatmasının hedefiydi ve efsaneye göre Rodoslular, Makedonların Colossus’un parasını ödemek için geride bıraktıkları alet ve teçhizatı sattılar.

Heykeltıraş Chares tarafından tasarlanan heykel, 100 fit (30,48 metre) yükseklikteydi ve antik dünyanın en uzunuydu. 280 B.C. civarında tamamlandı. ve bir depremde devrilene kadar altmış yıl kaldı.

Asla yeniden inşa edilmedi. Yüzlerce yıl sonra Araplar Rodos’u işgal etti ve heykelin kalıntılarını hurda metal olarak sattı. Bu nedenle arkeologlar, heykelin tam yeri veya neye benzediği hakkında pek bir şey bilmiyorlar.

Çoğu, bir eliyle bir meşaleyi kaldırıp diğerinde bir mızrak tutarken çıplak duran güneş tanrısını tasvir ettiğine inanıyor.

Bir zamanlar heykelin bir limanın her iki yanında bir ayakla durduğuna inanılıyordu, ancak çoğu bilim insanı, heykelin bacaklarının büyük olasılıkla muazzam ağırlığını desteklemek için birbirine yakın inşa edildiğini kabul ediyor.

İskenderiye Deniz Feneri

İskenderiye Deniz Feneri
Antik Dünyanın 7 harikası – İskenderiye Deniz Feneri Kalıntılarının bir kısmı o zamandan beri Nil’in dibinde keşfedildi.

İskenderiye Feneri, İskenderiye şehri yakınlarında Pharos adlı küçük bir adada bulunuyordu. Yunan mimar Sostratos tarafından tasarlandı ve M.Ö.270 civarında tamamlandı. Ptolemy II döneminde, deniz feneri Nil Nehri gemilerinin şehrin yoğun limanına girip çıkmasına yardımcı oldu.

Arkeologlar, üzerinde deniz fenerinin tasvir edildiği eski sikkeler buldular ve onlardan yapının üç kademeli olduğu sonucuna vardılar: altta bir kare seviye, ortada sekizgen bir seviye ve bir silindirik bir taban. Bunun üzerinde, büyük olasılıkla Ptolemy II veya şehrin adını aldığı Büyük İskender’in 16 metrelik bir heykeli duruyordu.

Deniz fenerinin yüksekliği 200 (60,96 metre) ila 600 fit (182,88 metre) arasında değişse de, çoğu modern bilim insanı, fenerin yaklaşık 380 fit (115,82400 metre) uzunluğunda olduğuna inanıyor. Deniz feneri, 956’dan 1323’e bir dizi deprem sırasında kademeli olarak yıkıldı. Kalıntılarının bir kısmı o zamandan beri Nil’in dibinde keşfedildi.

Feride İrem YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

14 Comments

Geğirme, Gaz Birikmesi ve Şişkinlik Nasıl Giderilir?

Şişkinlik, Geğirme ve Gaz Birikmesi Nasıl Geçer?

Kendi Güneş Sistemimiz Diğerlerine Kıyasla Çok Nadir Olduğu Keşfedildi.

Kendi Güneş Sistemimiz Diğerlerine Kıyasla Çok Nadir Olduğu Keşfedildi.