içinde ,

Karşınızda Ürdün’ün Göz Kamaştıran Taş Şehri̇, Petra

Petra ‘nın mağaraları, tapınakları ve mezarları etkileyici bir medeniyeti gözler önüne seriyor.

Karşınızda Ürdün’ün Göz Kamaştıran Taş Şehri̇, Petra
Karşınızda Ürdün’ün Göz Kamaştıran Taş Şehri̇, Petra

Petra, Gül Şehri. El işi mağaralarla, tarihi tapınaklarla, 2000 yıl önce yontulmuş toz pembe mezar taşlarıyla nam salan bir şehir. Zaman aşımına ve kum kaymaları göz önünde bulundurulursa, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Bilinen, zamanında Nebatilerin burada yaşadığıdır. Genel olarak Nebatiler, geçimini tütsülerden sağlamasına karşın zengin göçebe bir halktı. Raqmu ya da Yunan kayıtlarınca Petra, Nebatilerin en ünlü şehriydi. Mısır ve Suriye’yi Akdeniz ve Umman Denizi’ne bağlardı.

Petra Tarihi | Petra Nerede? Nasıl Gidilir? | Petra’da Ne Yapılır Ne Yapılmaz? | Ne Zaman Gidilir?


Petra Hakkında Hızlı Gerçekler:

Petra Antik Kenti
Petra Antik Kenti

Nerede: Ürdün
Alan: 264 km²
Önemi: Dünyanın 7 Harikası listesinde yer alıyor. 6 Aralık 1985’te UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine dahil edildi.
Petra İsmi: Antik Yunanca: Πέτρα, Petra; Arapça: البتراء, El-Bitrā
Ne Zaman Yapıldı: 4. Yüzyılda – MS 2. Yüzyılda inşa edilmiştir
Konum: Harita Üzerindeki Konumu


Mimari ve Tarihçe

Petra kum taşına oyulmuş muhteşem bir yapı.
MS 2. yüzyılda antik Nebatiler tarafından yapılan Petra kum taşına oyulmuş muhteşem bir yapı.

Zamanının ötesinde bir sulama sistemi ve şehrin kayalıkların arasında bir kaleyi andıran özel konumu Nebatilerin yüzyıllar boyunca fethedilememesini sağladı.

MS. 63’te Romalıların gelişiyle şehir yepyeni bir çağa girdi. 6000 izleyici kapasiteli amfi bu dönemde yapıldı. . Yine o dönemde yapılmış, kaya içerisine oyulmuş Hazine ve Manastır bizlere kusursuz Helen mimarisinin izlerini gösterir. Üstelik böylesi mimari çalışmaların kayaların üstünden başlayıp altına doğru oyularak yapıldığını öğrenmek bizleri hayrete düşürür.

Petra, yaklaşık 30.000 insanın yararlanabileceği bir sulama sistemine sahipti. Siq’in kıvrımlı geçiş yoluna oyulmuş olan sulama kanalı, bir buçuk kilometre boyunca uzanır. Buna rağmen yalnızca üç buçuk metre alçalır. Yılın kurak zamanlarındaysa yer altı sarnıçlarındaki su, bu kanaldan iletilirdi.

Bu mimariye rağmen ziyaretçileri asıl Petra’ya çeken şey, sahip olduğu ham güzelliktir. Bu harabeler şehri adeta her saat renk değiştiren doğal taş zemin üzerine boyanmış bir sanat eseridir. İpek Mezar (Silk Tomb), kırmızı, mavi ve koyu sarı renkleriyle adeta raks eder.

Petra’ya Hristiyanlık MS. 200 ila 300 yılları arasında geldi. Sonrasında MS. 336 yılındaki bir deprem ve ilk İslam hanedanlarının bölgeye egemen olmasıyla Petra eski ihtişamını kaybetti.

Petra, 1812’de İsveçli kaşif Johann Burckhardt tarafından yeniden açığa çıkarıldı ve Petra’nın keşfi hala sürüyor. Arkeologlar, genişleyen alanın yarısından daha azını keşfettiler. Henüz 2016 yılında uydu yardımıyla kuma gömülü anıtsal bir yapı bulundu. Böylesi bir şehrin Ürdün’ün en çok ziyaretçi sahibi olan şehri olması ve dünya mirasları arasında saygın bir yerde bulunmasına şaşırmamak gerek.

Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Petra Nerede ve Nasıl Gidilir?
Nerede ve Nasıl Gidilir?

Petra Ürdün’de. Amman’dan (Ürdün’ün başkenti) araba yolculuğuyla 3 saat, Aqaba Limanı’ndan (Kızıldeniz) 2 saat sürmekte. Günlük otobüs turları ve taksiler mevcut. Aynı zamanda Petra, Ürdün yolunun (Jordan Trail) tam üzerinde.

Petra’da Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı ?

Petra Antik Kenti
Ne yapılmalı, ne yapılmamalı?

Petra‘yı bir günlük yolculuğa indirmek yaygın bir hatadır. Petra‘nın 160 kilometrekareden fazla bir alana yayıldığını unutmayın. Eşekler, develer ve at arabaları önemli noktalar arasındaki seyahat süresini hızlandırabilirken, Petra’nın çoğu bölgesine en iyi yürüyerek ulaşılır. Dik bir arazide yürümeye hazır olun.

Şehirde en az bir gece geçirin ve gezinizi bir dizi yürüyüş olarak planlayın. Petra‘nın lisanslı rehberleri olağanüstü bilgiye sahiptir. Ayrıca size gizli mezarları ve asla kendi başınıza bulamayacağınız gizli ayrıntıları göstererek ziyaretinize daha derin bir boyut katacaktır. Unutulmaz bir görsel şöleni olan Petra Gece’sini kaçırmayın.

Ne Zaman Gitmeli ?

Karşınızda Ürdün’ün Göz Kamaştıran Taş Şehri̇, Petra
Karşınızda Ürdün’ün Göz Kamaştıran Taş Şehri̇

Petra yıl boyunca açıktır, bu yüzden kendi mevsiminizi seçin: İlkbahar ve sonbahar, muhteşem ışıkla en ılıman havayı sunar. Yaz güzeldir ama dayanılmaz derecede sıcak olabilir. Ara sıra sağanak yağışlarla birlikte Ocak ve Şubat en soğuk aylardır. Yüksek rakım gecelerin soğuk olduğuna işarettir. Gün doğumu ve gün batımı, Petra ‘nın değişen renklerle gerçekten parladığı zamandır, bu yüzden erken gelin ve geç kalın.

AHMET ALTAN KESKİN


İlginizi çekebilir: Dünyanın 7 Harikası

İlginizi çekebilir: Dünyanın En Eski ve En Tuhaf Gölü Olan Sibirya’nın Baykal Gölü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 Comments

Tuvaletlerin Büyüleyici Evrimi

İnsanlık Tarihi Boyunca Tuvaletler Nasıl Evrimleşti. Tuvaletlerin Büyüleyici Evrimi.

Pratik Yaparak IQ Puanınızı Yükseltebilir Misiniz?