içinde ,

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Her Şey!

Antik Bahçe, Babil, Mezopotamya

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Her Şey!
Babil'in Asma Bahçeleri, 3 boyutlu rekonstrüksiyon.

Babil’in Asma Bahçeleri, dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen, ayrıca Babil’deki kraliyet sarayının yakınlarında olduğu düşünülen antik bahçelerdir. 21. Yüzyılın başlarında, Babil’in Asma Bahçeleri’in alanı kesin olarak belli olmamıştı. Ancak bahçelerin yapısı, konumu ile ilgili birçok teori devam etti. Bazı araştırmacılar bu bahçelerin yapının çatısına yapılmış olduğunu ileri sürdü. İngiliz arkeolog Leanord Woolley ’in yazıları sayesinde topluma tanıtılan başka teori ise; bahçelerin Babil’in başkentindeki (şimdiki Güney Irak) kraliyet sarayının duvarları içine inşa edildiğini, ayrıca gerçekte bir yerden asılmadığını öne sürdü.

İlginizi çekebilir: Dünyanın ve Antik Dünyanın 7 Harikası

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Her Şey!
Babil’in Asma Bahçeleri, 3 boyutlu rekonstrüksiyon.

Ona göre bu bahçeler havada, Fırat Nehri’nden pompalar kullanılarak sulanan bir dizi ziggurat üzerine kurulmuş çatı bahçeleriydi. Geçmişten bu güne Babil’in Asma Bahçeleri, ya efsanevi kraliçe Semiramis’in ya da vatanının topraklarını, yeşilliğini özleyen karısının daha iyi hissetmesini sağlamak için inşa eden 2. Nebukadnezar’ın (MÖ 605-561) eseri olduğu düşünülmüştür. (Yunan Semiramis, milattan önce 810’dan 783’e kadar hüküm süren Asur kralı 3. Adad-nirari’nin annesi) 

Babil’in Asma Bahçeleri, bir dizi klasik dönem yazarı tarafından detaylı şekilde betimlenmiştir. Bazı kaynaklar bu bahçeleri kimin inşa ettiğini konusunda hemfikir olmasa bile, yapılan birçok açıklama bahçelerin kraliyet sarayının yakınlarında olduğu ve tonozlu balkonlara yerleştirildiği konusunda hemfikirdi. Ayrıca bu bahçeler ender rastlanan bir sulama sistemiyle sulanmış; sazlık, bitüm(Asfalt), kurşun gibi çeşitli malzemelerin kullanıldığı taş balkonlarla örülmüştür. Böylece sulama suları balkonlardan aşağı sızmamış olarak betimlenmiştir.

Babil’in Asma Bahçeleri ’nin Kesin Bir İzi Yok

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Her Şey!
Babil’in Asma Bahçeleri – MÖ 8. – 6. yüzyıl tasviri

Babil’in Asma Bahçeleri’nin kesin izlerinin bulunamamasına rağmen, Alman arkeolog Robert Koldewey, Babil’deki sarayın kuzeydoğu köşesinde sıradışı görünüme sahip bir dizi oda ile tonoz ortaya çıkardı. Tonozlardan birinde bir kuyu zincirinin, pompa ile birlikte kullanılmış olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle eski dönemlerde, Asma Bahçeler’inin alt yapısının bir parçası olabilir.

20. yüzyılın sonlarında ve 21. yüzyılın başlarında yapılan araştırmalar; Babil’in Asma Bahçeleri’inin bir zamanlar Babil’de çatı veya balkonlu ziggurat üzerinde kurulduğunu savunan popüler teorilerin belki de yanlış anlaşılmalar olduğunu öne sürdü. Bunun yerine ortaya atılan daha sonraki teori, klasik kaynaklar arasındaki kafa karışıklığına bağlı olarak Babil’in Asma Bahçeleri ’in Ninova’da Asur kralı Sanherib (MS 705/706-682) tarafından inşa edilmiş olabileceğini iddia etti. Bu araştırma, bahçelerin doğal dağ manzarasını taklit etmek için tasarlanmış eğimli yapı üzerine yerleştirildiği öne sürüldü. Ve belki de Arşimet vidası olarak bilinen bir pompadan yararlanarak yeni bir sulama sistemi ile sulandığını ileri sürdü.

Eylül Ustaoğlu


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Mezopotamya – Nerede?, Kültürü, Tarihi ve Mirası Hakkında Her Şey

En İyi Dünya Mirası Tarihi Yerleri | Gez, Keşfet, Öğren!

Asurlular Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 Comments

Robotlar ve Yapay Zeka Neden Bizi Ürkütüyor?

Robotlar ve Yapay Zeka Neden Bizi Ürkütüyor?

Parmak izi, yakın çekim çıkıntıları

Parmak İzinde Bulunan Nem Düzenleyici Sistemi İnsan Dokunuşunu Güçlendiriyor