içinde

Asurlular

Asurlular Hakkında Her şey.

Asurlular: Asur İmparatorluğu Hakkında Her Şey
Asurlular: Asur İmparatorluğu Hakkında Her Şey

Asurlular, eski zamanlarda Mezopotamya ‘da yaşayan en büyük halklardan biriydi. Kuzey Mezopotamya ‘da Dicle – Fırat Nehirlerinin başlangıcına yakın bir yerde yaşadılar. Asur İmparatorluğu tarih boyunca birkaç kez yükseliş ve düşüş yaşadı. Burada siz değerli okurlarımıza, Asurluların ilk ile ikinci yükseliş döneminden, nasıl yapıda olduklarından, Asurlular hakkında yükselişlerini, imparatorluklarını, Asurluların geçmişte nasıl savaşçılar olduğunu ve ilginç bilgilerinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Ningyou tarafından yazılan Neo-Asur İmparatorluğu'nun büyüme haritası
Resim: Ningyou tarafından yazılan Neo-Asur İmparatorluğu’nun büyüme haritası

Asurluların İlk Yükseliş Dönemi

Asurlular ilk olarak Akad İmparatorluğu düştüğünde güç kazanmaya başladı. Babilliler güney Mezopotamya’yı kontrol ediyorken, Asurlular kuzey topraklarına sahipti. Bu dönemdeki en güçlü liderlerinden biri Kral Şamşi-Adad idi. Şamsi-Adad döneminde imparatorluk kuzeyin çoğunu kontrol edecek şekilde genişledi, zenginleşti. Ancak, Şamşi-Adad’ın MÖ 1781’deki ölümünden sonra Asurlular güçsüzleşti. Kısa süre sonra Babil İmparatorluğu’nun kontrolüne girdi.

Asurluların İkinci Yükseliş Dönemi

Asurlular bir kez daha MÖ 1360’tan MÖ 1074’e kadar imparatorluk haline geldi. Bu kez tüm Mezopotamya’yı fethettiler. Asurlular İmparatorluğu Mısır, Babil, İsrail, Kıbrıs dâhil olmak üzere Ortadoğu’nun çoğunu kapsayacak şekilde genişlettiler. Kral l. Tiglat-Pileser yönetiminde imparatorluk zirve noktasına ulaştı.

İlginizi Çekebilir: Antik Mısır | Mumyalama, Piramitler, Matematik ve El Yazmaları

Neo-Asur İmparatorluğu

Asur İmparatorluklarının nihai ve belki de en güçlüsü, MÖ 744’ten MÖ 612’ye kadar hüküm sürdü. Bu süre zarfında Asur, lll. Tiglat-Pileser, ll. Sargon, Sanherib, Asurbanipal gibi bir dizi güçlü,  yetenekli yöneticiye sahip oldu. Bu liderler, imparatorluğu dünyanın en güçlü imparatorluklarından biri haline getirdi. Orta Doğu ile Mısır’ın çoğunu fethettiler. Bir kez daha, MÖ 612’de Asur İmparatorluğunu yıkanlar yine Babilliler oldu.

Asurlular – Büyük Savaşçılar

Asurlular: Asur İmparatorluğu Hakkında Her Şey
Asurlular: Asur İmparatorluğu Hakkında Her Şey

Asurlular belki de en korkunç ordularıyla ünlülerdi. Asurlular için savaş hayatın bir parçasıydı, ayrıca oldukça savaşçı bir toplumdu. Bu onların hayatta kalma biçimiydi. Dönemlerinde, zalim, acımasız savaşçılar olarak biliniyorlardı.

Asurluları büyük savaşçı yapan iki şey, ölümcül savaş arabaları ve demir silahlarıydı. Bazı düşmanlarının bakır veya teneke silahlarından daha güçlü demir silahlar yaptılar. Ayrıca düşmanlarının yüreğine korku salan savaş arabalarında da yetenekliydiler.

Ninova’daki Kütüphane

Son büyük Asur kralı Asurbanipal, Ninova şehrinde büyük kütüphane inşa etti. Mezopotamya’nın her yerinden kil tabletler topladı. Bunlar arasında Gılgamış’ın hikâyeleri, Hammurabi Kanunu ve daha fazlası vardı. Mezopotamya’nın Eski uygarlıkları hakkındaki bilgilerimizin çoğu bu kütüphanenin kalıntılarından gelmektedir. Londra’daki British Museum’a göre, 30.000’den fazla tablet gün yüzüne çıkarıldı. Bu tabletler yaklaşık 10.000 farklı metin oluşturur.

Asurlular Hakkında İlginç Bilgiler

  • Asur İmparatorluğunun büyük şehirleri arasında Asur, Nemrud, Ninova vardı. Asur, orijinal imparatorluğun yani asurluların başkentiydi. Aynı zamanda ana tanrılarının adını taşıyordu.
  • Tiglat-Pileser, ordularının ve habercilerinin hızlı seyahat etmesini sağlamak için imparatorluk boyunca yollar inşa etti.
  • Asurlular kuşatma savaşında uzmanlardı. Bir şehri ele geçirmek için koçbaşları kullanma, kuşatma kuleleri ile su kaynaklarını başka yöne çevirmek gibi başka taktikler kullandılar.
  • Şehirleri güçlü ve etkileyiciydi. Kuşatmaya dayanacak şekilde inşa edilmiş devasa duvarları, su için birçok kanal, su kemeri ve kralları için abartılı sarayları vardı.

Mustafa S. ALACA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

12 Comments

Böğürtlen: Faydaları, Besin ve Kalori Değerleri

Böğürtlen: Faydaları, Besin ve Kalori Değerleri

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir. Evde Hızlıca Rahatlamanız için 9 Basit İpucu!

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir. Evde Hızlıca Rahatlamanız için 9 Basit İpucu!