içinde

Habitat Nedir, Habitatlar Çocuklara Nasıl Öğretilir?

Habitat Hakkında Her Şey!

Habitat Nedir, Habitatlar Çocuklara Nasıl Öğretilir?
Habitat nedir? Resim: Kendi yaşam alanında gezen filler.

İlkokulda öğrencilere, kurak çöllerden gür yağmur ormanlarına ve büyük okyanuslara kadar tüm habitat türleri öğretilir. Çocuğunuzun bu konuyla alakalı olarak ilkokul Fen Bilgisi derslerinde ne öğreneceğini keşfedin. Ayrıca çocuğunuzun okul dışındaki öğrenimine nasıl destek olabileceğinizi öğrenin.

Habitat nedir?

Habitat; bitkilerin ve hayvanların ya da diğer canlı organizmaların doğal yaşam alanıdır. Aşağıda çeşitli habitat örnekleri verilmiştir:

 • Çöl
 • Ova
 • Ağaçlık alanlar.
 • Otlak
 • Orman
 • Deniz kıyısı
 • Okyanus

Mikro-habitat; bitkilerin, hayvanların, böceklerin kendilerine has mini yaşam alanıdır. Örnekleri ise şu şekildedir:

 • Göletler
 • Belirli ağaçlar
 • Taşların altı
 • Bir yığın kütük

İlkokulda Öğrenciler Habitatlar Hakkında Ne Öğrenirler?

İlkokulda öğrenciler habitat terimini kullanmayı öğrenirler. Buna ek olarak derslerde farklı habitatları araştırır. Ayrıca hangi hayvanın hangi habitat türünde yaşadığını öğrenirler.

Ayrıca, öğrenciler bu derslerde farklı türden hayvanların neden kendi bulundukları yaşam alanına en iyi şekilde uyum sağladığını derinlemesine incelerler. Ek olarak habitatların zaman içinde ve yıl boyunca nasıl bir değişim içinde olduklarını da keşfederler.

Öğrenciler Habitatlar Konusunu Ne Zaman Öğrenirler?

İlkokul 3.sınıfta öğrenciler habitat teriminin ne olduğu ile tanışırlar. Kendi çevrelerindeki hayvanların hangi yerel ya da mikro habitatlarda yaşadıklarını öğrenirler. Ayrıca, farklı hayvan ve bitkilerin kendi bulundukları yaşam alanlarına neden en iyi şekilde uyum sağladığı üzerine derinlemesine inceleme yaparlar.

Ayrıca eğitimlerinin ilerleyen dönemlerinde Dünya üzerindeki farklı habitat türlerini öğrenmeye ve keşfetmeye devam ederler. Bu habitatların zamanla, yıl içerisinde ne tür değişikler geçirdiklerini kavrarlar. Tüm bunlara ek olarak öğrenciler hayvanların, bitkilerin bulundukları habitatlara uygun olmaları ve bu alanlara adapte olmaları üzerine incelemeler yaparlar.

Habitat Çocuklara Nasıl Öğretilir?

Habitat ne demek, çocuklara nasıl öğretilir?
Habitat ne demek, çocuklara nasıl öğretilir?

Derste öğretmenler konu anlatımına ek olarak üzerinde deniz kıyısı, ova, çayırlık veya orman gibi hayvan ve bitkilerin yaşadığı farklı habitat türlerinin resimlerini barındıran eşleştirme aktiviteleri yaptırabilirler.

İlkokul eğitimlerinde öğrencilere herhangi bir habitat çeşidinin özellikleri (sıcak, soğuk, sulak ya da kurak olmaları gibi) ve hangi hayvan ve bitkinin o bölgede yaşamaya uygun olduğu nedenleriyle birlikte anlatılmaktadır.

Bunlara ek olarak öğrenciler uygulamalı olarak çevrelerindeki canlıların yaşadıkları alanları inceleyebilir. Ayrıca derste öğrendikleri şeyleri gerçek hayatta görerek, keşfederek habitatlar konusu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirler.

Ayrıca öğretmenleri öğrencilerden çeşitli kitaplar ya da internet aracılığıyla farklı habitat türlerini araştırmalarını önerebilir. Ayrıca konuyla alakalı sunum yapmalarını, yazı yazmalarını ya da poster benzeri materyaller hazırlamalarını isteyebilirler.

Habitat Hakkında Okul Dışı Öğrenim İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Habitat Nedir, Habitatlar Çocuklara Nasıl Öğretilir?
Habitat nedir? Resim: Kendi yaşam alanında gezen filler.
 • Kütüphanelere gidip habitatlar hakkında kitaplara göz atabilirsiniz.
 • Bir yaşam alanı olarak bahçeleri ya da parkları keşfe çıkın. Orada hangi hayvanların yaşadığını ve hangi tür bitkilerin yetiştiğini keşfedin.
 • Yaşadığınız çevrede böcek avına çıkın. Taşların, kütüklerin altına, çevredeki ağaçların ve göletlerin etrafına bakın.
 • Çocuğunuza çeşitli böcek, bitki isimlerinde oluşan bir liste verin ve keşfe çıkıp bu canlıları bulmasını isteyin.
 • Deniz kıyısı ya da yağmur ormanları gibi çeşitli yaşam alanlarının resmini çizin ya da bunlarla alakalı boyama aktiviteleri yapın

NURETTİN TÜREMİŞ

İlginizi çekebilir: Ekoloji Nedir?

İlginizi çekebilir: Ekosistem Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 Comments

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir. Evde Hızlıca Rahatlamanız için 9 Basit İpucu!

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir. Evde Hızlıca Rahatlamanız için 9 Basit İpucu!

Alexander Graham Bell Kimdir

Alexander Graham Bell Biyografi