içinde

Alexander Graham Bell Biyografi

(1847-1922)

Alexander Graham Bell Kimdir
Alexander Graham Bell Kimdir?. Fotoğraf: Stok Montaj / Stok Montaj / Getty Images

Alexander Graham Bell, telefonun birincil mucitlerinden biriydi. Sağırlar için iletişimde önemli işler yaptı ve 18’den fazla patente sahipti.

İçindekiler:

Kimdir? | Hayatı | Kariyeri | Neyi İcat Etti? | Patent Savaşları | Son Yılları


HIZLI GERÇEKLER

İSİM

Alexander Graham Bell

DOĞUM GÜNÜ

3 Mart 1847

ÖLÜM TARİHİ

2 Ağustos 1922

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

  • İşitme engelli olan Bell ‘in annesi onun üzerinde derin bir etkiye sahipti. Daha sonra 1890’da Sağırlara Konuşma Öğretimini Teşvik Etmek için Dernek kurdu.
  • Alexander Graham Bell, özünde bir mucitti ve entelektüel arayışları, meşguliyetleri seviyordu. O, büyüyen telekomünikasyon imparatorluğunun iş yönünü umursamadı.
  • Telefonun icadından sonra Bell, hidrofoiller adı verilen birkaç uçan makine ve tekne oluşturmaya devam etti.

EĞİTİM

Edinburgh Üniversitesi, Edinburgh Kraliyet Lisesi, Londra’daki Üniversite Koleji

DOĞUM YERİ

Edinburgh, İskoçya

ÖLÜM YERİ

Cape Breton Adası, Nova Scotia, Kanada


Alexander Graham Bell Kimdir?

Alexander Graham Bell, 1876’da ilk çalışan telefonu icat etmesi ve 1877’de Bell Telefon Şirketini kurmasıyla tanınan İskoç doğumlu bir bilim adamı ve mucitti.

Bell ’in başarısı, ses deneyleri ve ailesinin sağırlara iletişimde yardımcı olma konusundaki ilgisinin artmasıyla geldi. Olağanüstü zekası, uçan makineler ve hidrofoiller dahil olmak üzere çok sayıda başka icat üzerinde çalışmasına izin verecek olsa da Bell, Thomas Watson ile telefon icadı üzerine çalıştı.

Hayatı, Gençlik Yılları ve Ailesi

Alexander Graham Bell Kimdir
Alexander Graham Bell Kimdir?. Fotoğraf: Stok Montaj / Stok Montaj / Getty Images

Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847’de Edinburgh, İskoçya’da doğdu. Alexander Melville Bell ve Eliza Grace Symonds Bell’in ikinci oğlu. İsmi babasının büyükbabasından dolayı seçildi. Göbek adı “Graham” 10 yaşındayken eklendi.

Melville James Bell ve Edward Charles Bell adında iki erkek kardeşi vardı. İkisi de tüberkülozdan öldü.

Bell, gençliğinde ailesinden ve çevresinden çok etkilenmişti. Alexander Graham Bell ’in memleketi Edinburgh, İskoçya, zengin sanat ve bilim kültürüyle “Kuzeyin Atina’sı” olarak biliniyordu.

Büyükbabası ve babası ses ve konuşma mekaniği konusunda uzmandı. Ve Bell’in annesi Eliza, sağır olmasına rağmen başarılı bir piyanistti. Ayrıca ona büyük zorluklara göğüs germesi için ilham verdi.

Eliza, oğlunu evde eğitti ve etrafındaki dünyaya sonsuz bir merak aşıladı. Özel bir okulda bir yıl ve Edinburgh’un beğenilen Kraliyet Lisesinde iki yıl eğitim aldı.

Vasat bir öğrenci olmasına rağmen, Bell sorunları çözmek için alışılmadık bir yetenek gösteriyordu. 12 yaşında bir arkadaşıyla bir tahıl değirmeninde oynarken, buğdayın kabuklarını soymanın zor olduğunu fark etti. Eve gitti, döner paletler ve çivi fırçaları olan bir cihaz yaptı, bu da tahılın kabuklarını kolayca temizlenmesini sağladı.

Kariyerinin Başları

Genç Alexander, aile işine devam etmek için küçük yaşlardan itibaren yetiştirilmişti. Ancak inatçı doğası, babasının zorba tavrıyla çelişiyordu. Bir çıkış yolu arayan Alexander, 1862’de hastalandığı zaman büyükbabasına bakmaya gönüllü oldu.

Yaşlı Bell, genç Alexander’ı cesaretlendirip öğrenme ve entelektüel arayışlar için bir motivasyon aşıladı. Alexander, 16 yaşına geldiğinde babasının işitme engellilerle olan işine katıldı. Kısa süre sonra babasının Londra operasyonlarının tam sorumluluğunu üstlendi.

Alexander’ın babası Kuzey Amerika’ya yaptığı bir gezide orada daha sağlıklı bir ortam olduğuna karar verdi ve aileyi oraya taşımak istedi. Alexander ilk başta Londra’ya yerleştiği için direndi. Ancak en sonunda, iki erkek kardeşi de tüberkülozdan öldükten sonra babasının teklifini kabul etti.

1870’te aile, Kanada, Ontario, Brantford’a yerleşti. Alexander, insan sesini incelemeye devam etmek için orada bir atölye kurdu.

11 Temmuz 1877’de Alexander Graham Bell, eski bir öğrenci ve mali destekçilerinden Gardiner Hubbard’ın kızı olan Mable Hubbard ile evlendi. Mable, çocukluk yıllarından beri sağırdı.

Alexander Graham Bell Neyi İcat Etti?

Alexander Graham Bell - Telefonun İcadı
Alexander Graham Bell, telefon icadı ile tanınmaktadır.

Bell, telefonun icadı ile tanınır; toplamda, şahsen 18 patentinin yanı sıra, ayrıca ortak çalışanlarıyla paylaştığı 12 patente daha sahipti.

Telefon İcadı

10 Mart 1876’da yıllarca çalıştıktan sonra Alexander Graham Bell, en tanınmış icadı olan telefonu mükemmelleştirdi ve ilk telefon görüşmesini yaptı.

Bundan önce, 1871’de Bell, Boston’a taşındığında çoklu veya harmonik telgraf (farklı frekanslara ayarlanmış birkaç mesajın telgraf iletimi) olarak bilinen bir cihaz üzerinde çalışmaya başladı. Yerel yatırımcılar Thomas Sanders ve Gardiner Hubbard aracılığıyla finansal destek buldu.

1873 ile 1874 arasında Bell, harmonik telgrafı mükemmelleştirmek için uzun günler ve geceler geçirdi. Fakat deneyleri sırasında, insan sesini teller üzerinden ileten başka bir fikirle ilgilenmeye başladı.

Alexander Graham Bell ‘in odağının başka bir fikre kayması, finansal destekçilerini hayal kırıklığına uğrattı ve yetenekli bir elektrikçi olan Thomas Watson, Bell’i harmonik telgrafa yeniden odaklaması için destekçiler tarafından işe alındı. Ancak Watson kısa sürede Bell’in ses aktarımı fikrine hayran kaldı ve ikili, Bell’in fikir babası olması ve Watson’ın Bell’in fikirlerini gerçeğe dönüştürecek uzmanlığa sahip olmasıyla harika bir ortaklık kurdu.

‘Bay Watson, buraya gel – seni görmek istiyorum’

1874 ve 1875 boyunca, Alexander Graham Bell ve Watson hem harmonik telgraf hem de ses iletme cihazı üzerinde çalıştı. İlk başta bu fikir değişikliğinden hayal kırıklığına uğramış olsalar da, Bell’in yatırımcıları kısa süre sonra ses aktarımının değerini anladı ve bu fikir üzerine bir patent başvurusunda bulundular.

Şimdilik konsept korunuyordu, ancak cihazın yine de geliştirilmesi gerekiyordu. 1876’da Bell ve Watson sonunda başarılı oldu.

Efsaneye göre Bell, bir aktarım sıvısı kabını devirdi ve “Bay Watson, buraya gel! Seni görmek istiyorum” diyerek Watson’a seslendi. Daha olası açıklama Bell’in telin üzerinden bir ses duyması ve Watson’ı aramış olmasıydı. Her halükarda, Watson telden Bell’in sesini duydu. Böylece ilk telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Bu başarı ile Bell, halka açık bir dizi gösteride telefonu tanıtmaya başladı. Bell, Philadelphia’daki 1876 Centennial Sergisinde, “Tanrım, konuşuyor!” diye haykıran Brezilya İmparatoru Dom Pedro’ya telefonu gösterdi. Her biri bir öncekinden daha uzak mesafeden gerçekleştirilen tanıtımlar birbirini izledi.

Bell Telefon Şirketi 9 Temmuz 1877’de kuruldu. Ocak 1915’te Bell, ilk kıtalararası telefon görüşmesini yapmaya davet edildi. New York’tan, San Francisco’daki eski ortağı Watson ile konuştu.

Alexander Graham Bell ‘in Diğer İcatları

Her durumda, Alexander Graham Bell keskin bir işadamı değildi ve 1880’de ticari meseleleri Hubbard’a ve diğerlerine devretmeye başladı. Böylece çok çeşitli icatlar ve entelektüel arayışlar peşinde koşabilirdi.

1880’de Bell, Washington, D.C.’de bilimsel keşiflere adanmış deneysel bir tesis olan Volta Laboratuvarı’nı kurdu.

Bell, hayatının ilerleyen dönemlerinde uçuşa hayran kaldı ve 1890’larda dört yüzlü uçurtmadan başlayarak uçan makine ve cihazların olanaklarını keşfetmeye başladı.

Bell, 1907’de Glenn Curtiss ve diğer birkaç ortakla Hava Deney Derneği’ni kurdu. Grup, Silver Dart da dahil olmak üzere birkaç uçan makine geliştirdi.

Silver Dart, Kanada’da uçurulan ilk motorlu uçaktı. Alexander Graham Bell daha sonra hidrofoiller üzerinde çalıştı ve bu tip tekneler için dünya hız rekoru kırdı.

Patent Savaşları

1877’deki düğünlerinden sonra Alexander ve Mable, telefon icadını tanıtmak için Avrupa’ya gitti. ABD’ye döndüklerinde Alexander Graham Bell, telefon patentini davalardan korumak için Washington D.C.’ye çağrıldı.

Diğerleri telefonu icat ettiklerini veya fikri Bell’den önce tasarladıklarını iddia etti. İlerleyen 18 yıl boyunca, Bell Şirketi, birçoğu Yüksek Mahkemeye gitmiş olmak üzere 550’den fazla mahkeme davasıyla karşılaştı, ancak hiçbiri başarılı olamadı.

Şirket, patent savaşlarında bile büyüdü. 1877 ile 1886 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde 150.000’den fazla kişi telefona sahip oldu.

Cihazda, Thomas Edison tarafından icat edilen ve duyulmak için telefona bağırma ihtiyacını ortadan kaldıran bir mikrofon ilavesi de dahil olmak üzere iyileştirmeler yapıldı.

Son Yılları

Alexander Graham Bell, hayatı boyunca ailesinin işitme engellilerle olan çalışmalarını sürdürerek 1890’da sağırlara konuşma öğretimini teşvik etmek için Amerikan Derneği’ni kurdu.

Bell, sekiz yıl sonra küçük, az bilinen bir ABD bilim grubu olan National Geographic Society’nin başkanlığını üstlendi ve dergilerinin dünyanın en sevilen yayınlarından biri olmasına yardımcı oldu. Bell aynı zamanda Science dergisinin de kurucularından biridir.

Bell 2 Ağustos 1922’de Kanada Nova Scotia, Cape Breton Adası’ndaki Baddeck’teki evinde huzur içinde öldü. Ölümünden kısa bir süre sonra, dehası nedeniyle tüm telefon sistemi bir dakikalığına kapatıldı.

Mustafa S. ALACA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 Comments

Habitat Nedir, Habitatlar Çocuklara Nasıl Öğretilir?

Habitat Nedir, Habitatlar Çocuklara Nasıl Öğretilir?

Alfred Hitchcock - Kimdir?, Filmleri, Kuşlar ve Sözleri

Alfred Hitchcock Biyografi