içinde

Stephen King Biyografi

Amerikalı hikâye ve roman yazarı Stephen King (1947–)

Stephen King - Kimdir?, Biyografi ve Hayatı Hakkında Her Şey
Stephen King - Kimdir?, Biyografi ve Hayatı Hakkında Her Şey

Stephen King, Amerikalı hikâye ve roman yazarıdır. Korku ve gerilim türlerinde yazdığı “Göz” , “Medyum” ve “O” gibi romanlarla adını duyurmuştur. New York Times da en çok satanlarda ilk sıralardadır. Eserlerinin bir çoğu sinemaya uyarlanmıştır.

Aşağıdaki menüden Stephen King hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Stephen King Kimdir?

Çocukluk Dönemi ve Eğitimi

Heyecan ve Korkunun Kralı

Televizyon ve Film Uyarlamaları

İş Hayatı Sonrası

Kişisel Hayatı


Kısaca Stephen King Hakkında

İSİM
Stephen King

DOĞUM GÜNÜ
21 Eylül 1947 (73 yaşında)

EĞİTİM
Durham İlköğretim Okulu, Maine Üniversitesi, Lisbon Falls Lisesi

DOĞUM YERİ
Portland, Maine


Tabitha King (evlenme tarihi. 1971)

ÇOCUKLARI
Joe Hill, Naomi King, Owen King

DİĞER ADI
Stephen King
John Swithen
Richard Bachman

TAM AD SOYAD
Stephen Edwin King

BURCU
Başak


Stephen King Kimdir?

Stephen King Kimdir
Stephen King

Stephen King 21 Eylül 1947 de Portland Maine de doğmuştur. Maine üniversitesinden mezun olduktan sonra bir süre öğretmen olarak çalışmıştır. Bu sürede kendini yazarlık alanında geliştirmiştir. Richard Bechman takma adıyla yayınladığı Göz adlı korku romanı ilk kitabı olmasına rağmen büyük bir başarıya ulaşmıştır. King yıllar geçtikçe hem ticaret alanında hem de edebiyat alanında başarılı ünvanlarla anılmıştır. Kitapları dünya çapında 350 milyondan fazla satmış ve sinemaya uyarlanan filmleri büyük ilgi görmüştür.

Çocukluk Dönemi ve Eğitimi

Yazar Stephen Edwing King 21 Eylül 1947 de Maine \ Portland da doğdu. King tüm zamanların en başarılı korku yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ebeveynleri Donald ve Nellie Ruth Pillsbury King, Stephen King çok küçükken ayrıldılar. Stephan ve kardeşi David zamanlarını birkaç yıl boyunca Indiana ve Connecticut arasında mekik dokuyarak geçirdiler. King daha sonra annesi ve erkek kardeşiyle Maine geri döndü.

Stephen King Çocukluğu
Stephen King Çocukluğu

Stephen King 1966 yılında burada Lisbon Falls Lisesinden mezun oldu. King, üniversite için evinin yakınında kaldı ve Orono’daki Maine Üniversitesi’ne gitti. Üniversitede okulun gazetesi için yazdı ve öğrenci meclisinde görev aldı. King okuldayken, Şaşırtıcı Gizem Hikayeleri’nde yer alan ilk kısa öyküsünü yayınladı. 1970 yılında İngilizce Öğretmenliği diplomasıyla mezun olduktan sonra öğretmen olarak iş bulmaya çalıştı ama ilk başta şansı pek de yaver gitmedi. King bir çamaşırhanede işe girdi. Boş zamanlarında 1971’in sonlarına kadar hikayeler yazmaya devam etti. Bu sırada Hampden Akademi de İngilizce öğretmeni olarak işe başladı. Aynı yıl yazar arkadaşı Tabitha Spruce ile evlendi.

Heyecan ve Korkunun Kralı

Stephen King, yaşıtlarından intikam alan mazoşist bir gencin hikayesi olan ilk romanı Göz ün yazımını 1973 yılında tamamlandı. Kitap, ertesi yıl yayımlandıktan sonra büyük bir başarı kazandı. Daha sonra King kendisini tam zamanlı yazmaya adadı. Daha sonra baş karakter olan Sissy Spacek ile birlikte beyaz perdeye uyarlandı. Kısa süre sonra Korku Ağı (1975), Medyum (1977), Tepki (1980), Kujo (1981) ve O (1986) dahil olmak üzere daha popüler romanları piyasaya sürdü.

King, kısır, kuduz köpekler ve kanalizasyonda yaşayan canavarlar hakkında romanlar yaparken – sırasıyla Cujo ve O de görüldüğü gibi Richard Bachman adıyla birkaç kitap yayınladı. King‘in halkın bir kitapta birden fazla hikayeyi kabul etmeyeceği endişesinden dolayı dört farklı romanı – Rage (1977), Uzun Yürüyüş (1979), Roadwork (1981) ve The Running Man (1982) adlı romanları farklı yıllarda yayımladı. Masasında Richard Stark’ın bir romanını gördükten sonra, o sırada plakta çaldığını duyduğu takma adı buldu. Daha önce hiç görmediğiniz “Bachman Turner”.

İlginizi çekebilir: Tüm Zamanların En İyi 75 Korku Filmi

Televizyon ve Film Uyarlamaları

Stephen King - Kimdir?, Biyografi
Stephen King, Amerikalı hikâye ve roman yazarıdır.

Stephen King ‘in eserlerinin bir çoğu film veya TV uyarlamasına dönüştürülmüş olsa da Kujo ve Tepki sırasıyla 1983 ve ’84’te beyaz perdede, 1990’da mini bir dizi olarak yayınlanmıştır. 1980’de gösterime giren ve Jack Nicholson’ın oynadığı Medyum ve Shelley Duvall filmi geçen yıllara meydan okuyan ünlü bir korku gerilim filmi olmuştur. King, kariyerinin önemli bir bölümünde son derece hızlı bir şekilde romanlar, hikayeler yazdı. 80’lerin ve 90’ların çoğunda yılda birkaç kitap yayınladı. Onun ilgi çekici, heyecan verici hikayeleri, küçük, büyük birçok filmin senaryosunu oluşturmuştur.

Aktris Kathy Bates ile aktör James Caan’ın 1990’da Sadist adlı romanının reyting olarak gayet başarılı olarak kabul edilen uyarlamasında rol aldı. Bates, psikopat Annie Wilkes rolüyle Oscar kazandı. Dört yıl sonra, Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın oynadığı ve King‘in hikayelerinden birine dayanan Esaretin Bedeli adlı film , birden fazla Oscar adaylığı ile çok beğenilen bir film oldu. King‘in 1978’de yayınlanan romanı Mahşer , 1994 yılında baş rollerini Molly Ringwald ve Gary Sinise’ nin paylaştığı mini bir dizi oldu. Sonra 90’ların ortalarında The Green Mile yapımcılığın yaptığı Tom Hanks ile Michael Clarke Duncan’ın başrollerini oynadığı 1999 yılı yapımı olan hapishane temalı bir filme dönüştürüldü.

İş Hayatı Sonrası

Stephen King ‘in hikayeleri büyük projeler yaratmaya ve bazı senaryolara dahil olmaya hala devam ediyor. Emekliliğinin ilk yıllarında direkt olarak televizyonda çalıştı. Sonra 2009 yılında içeriği kendi romanına dayanan Kingdom Hospital ve Under the Dome gibi dizilerde senaryolar yazdı. 2011 yılında, Başkan John F. Kennedy suikastını durdurma çabasının anlatıldığı zamanda yolculuğu konu alan bir roman olan 11/22/63 adlı kitabını yayınladı. King ayrıca okuyucuları sırrı çözülememiş bir cinayetin arkasında katilin kim olduğunu ortaya çıkarma konulu kısa kurgu tarzı bir gerilim romanı olan “Eğlence Parkı” kitabını 2013 yılında yazdı.

Stephen King - Kimdir?, Biyografi ve Hayatı Hakkında Her Şey
Stephen King New York Times da en çok satanlarda ilk sıralardadır. Eserlerinin bir çoğu sinemaya uyarlanmıştır.

Aynı yıl Medyum romanının devamı niteliğindeki Doctor Sleep’i 2013 yılında yayınlayarak okurlarını şaşırttı. Sleep, New York Times en çok satanlar listesinde 1 numaraya yükseldi. Stephen King daha sonra 2014 yılında Bay Mercedes’i, 2015 yılında Kim Bulduysa Onundur kitabını yayınladı. 2016 yılında yayınladığı Son Nöbet adlı romanı ile suç konulu romanlar üçlemesini tamamladı. 2017 yılında kadınları bir koza içinde mahsur bırakan gizemli bir salgını anlatan “Sleeping Beauties”‘i yazmak için oğlu Owen ile birlikte çalıştı.

Aynı yıl, Richard Chizmar’la iş birliği yaptığı Gwendy’nin Düğme Kutusu adlı romanını tamamladı. Bu arada, King’in eserlerinden yapılan uyarlamalar ekranları doldurmaya devam etti. 2017 yılında , Bay Mercedes’in ilk sezonu Audience Network’te yayınlanmaya başlarken, King ‘in yazdığı bir korku klasiği olan O’nun sinemaya yeniden uyarlanması büyük bir gişe rekoru kırdı. 2019 yılında Doctor Sleep ve O, “Bölüm İki nin uyarlaması ve başka bir Stephen King eseri olan Hayvan Mezarlığı dizi olarak yeniden başlatıldı. O yıl, aynı zamanda, ebeveynlerinden alınan ve gizemli bir örgüt tarafından hapsedilen doğaüstü yeteneklere sahip çocukların macelarının işlendiği, yorulmak nedir bilmez olan yazar Stephen King in 61. romanı The Institute’un da yayımı tamamlandı.

Kişisel Hayatı

Stephen King ve roman yazarı olan eşi Tabitha King, zamanlarınının bir kısmını Florida’ da diğer kısmını Maine’ de geçirmişlerdir. Bu çiftin Joe Hill, Naomi King, Owen King adlarında üç çocukları olmuştur. Oğlu Owen ilk hikayesini 2005 yılında yayınlamıştır. Mesleğinde ki üstün başarısından dolayı 2015 te Ulusal Sanat Madalyası ‘nı kazandı.

Bu madalya King’in hayatında kazanmış olduğu en büyük ödüllerden biridir. Yazarlık hayatı dışına bakacak olursak King müzik alanına da ilgi duymuştur. Bazen gitar çalıyordu. Dave Barry, Barbara Kingsolver ile Amy Tan gibi diğer büyük yazarlarla birlikte Rock Bottom Remainders adlı bir grupta şarkı söylüyordu. Grup hayır işlerinde kullanılması için para toplamak amacıyla yıllar boyunca defalarca performans sergilemiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Dünyaca Ünlü Yazarlar Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

Alman Yazar ve Devlet Adamı, Johann Wolfgang von Goethe

JRR Tolkien Kimdir?

John Locke Biyografi

Ernest Hemingway Biyografi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 Comments

Bir Yıl Kahve İçmeyi Bıraktığımda Ne Oldu?

Bir Yıl Kahve İçmeyi Bıraktığımda Ne Oldu?

Çöl Develeri Yeni Bir Soğutma Teknolojisine İlham Kaynağı Oluyor

Çöl Develeri Yeni Bir Soğutma Teknolojisine İlham Kaynağı Oluyor