içinde ,

TikTok Kullanıcısı, Farkında Olmadan Dünyanın En Zehirli Ahtapotunu Tuttu

TikTok Kullanıcısı, Farkında Olmadan Dünyanın En Zehirli Ahtapotunu Tuttu
TikTok Kullanıcısı, Farkında Olmadan Dünyanın En Zehirli Ahtapotunu Tuttu

Tanıdık olmayan bir bölgedeyken neyin tehlikeli ve neyin tehlikesiz olduğunu anlamak biraz zorlu olabilir, ancak dikkat edebileceğiniz bazı işaretler var; dişler, parlak renkler, ya da korkunç bir ayı görüntüsü gibi. Kısa zaman önce viral olan bir video, küçük şeyleri hafife almanın ne kadar kolay olduğunu bizlere gösterdi. Bahsedilen videoda birisi gezegenin en tehlikeli hayvanlarından birini çıplak ellerinde tutuyordu (ve inanılmaz bir şekilde, bu olay ilk değil).

Mavi halkalı ahtapot, yalnızca 12-20 santimetrelik ortalama vücut ölçüsüyle küçük ama güçlünün tanımı. İsminden de anlaşıldığı üzere, bu küçük ahtapotlar mavi halkalarla kaplıdır- ancak bunlar yalnızca hayvan kışkırtıldığında görülebilir. Stres altındayken, parlak sarıya dönerler ve 50-60 mavi halkalarını yakıp-söndürürler, ve bu normalinde açık bir ‘geri bas’ sinyali olarak algılanır.

TikTok Kullanıcısı, Farkında Olmadan Dünyanın En Zehirli Ahtapotunu Tuttu
TikTok Kullanıcısı, Farkında Olmadan Dünyanın En Zehirli Ahtapotunu Tuttu

Isırığı genelde acısızdır, bu yüzden siz ısırıldığınızı fark edene kadar çok geç olabilir

Bu aposematik uyarının güzel bir örneğidir, çeşitli hayvanlar tarafından kullanılan ve olası yırtıcılara iyi bir yiyecek olmadıklarını bildiren bir teknik. Alınan bu tehdit zehir, kötü tat veya yutulması zor dikenlerle ilgili olabilir. Bundan daha sinsi başka bir savunma da, tamamen yenilebilen bir av türünün yırtıcıları uzak tutmak için aposematik bir modeli taklit ettiği  Batesian Taklididir. (Batesian taklidi, zararsız bir türün, her ikisinin de yırtıcısına yönelik zararlı türlerin uyarı sinyallerini taklit etmek için evrimleştiği bir taklit şeklidir. )

Mavi halkalı ahtapot mevzusunda ise, onların şakası yok. Onlar gerçekten gezegendeki en tehlikeli türlerden biri, sahip oldukları aşırı derecede zararlı toksin sayesinde saldırganları veya meraklı elleri zehirleyebilirler. Sahip oldukları zehrin ismi tetrodotoksin ve bu ölümcül olabilen bir nörotoksin. Neyse ki bu ahtapotlar agresif değillerdir. Bu yüzden eğer onları rahat bırakırsanız ve diyelim ki sudan çıkarıp elden ele oyun oynamazsanız, sorun yaşamazsanız. Diğer türlüsü…

Deniz ekolojisti Erin Spencer, Ocean Conservancy için yazdığı mavi halkalı ahtapotlarla ilgili bir gönderisinde: “Isırığı genelde acısızdır, bu yüzden siz ısırıldığınızı fark edene kadar çok geç olabilir,” yazdı.

“Zehir ilk olarak bütün vücutta sinir sinyallerini engeller, kas hissizliğine neden olur. Diğer semptomlar arasında mide bulantısı, görme kaybı veya körlük, duyu kaybı ve motor becerilerin kaybı yer alır. Sonunda, kas felcine neden olur- insanların nefes alması için gerekli kaslar da dahil, bu da solunumun durmasına yol açar. Bilinen bir panzehir yok, ancak kurban suni teneffüs hemen başlatılırsa kurtarılabilir.”

Görünen o ki, @kaylinmarie21 (şimdilerde TikTok biyografisinde ‘bir keresinde zehirli bir ahtapot tuttum’ yazıyor) inanılmaz derecede şanslıydı. Tırnak kemirten vahşi yaşam karşılaşmasıyla ilgili bir devam videosunda olayı detaylandırarak anlattı. Video linki için buraya tıklayın. Arkadaşlarıyla birlikte Bali’deki Uluwatu plajını ziyaret ederken bir değil, iki mavi halkalı ahtapot gördüklerini açıkladı. Orijinal videoda yalnızca bir ahtapotun elden ele gezdirildiği görülse de, söylediğine göre diğerini de ellerine almışlar. Videoda, ahtapotun halkaları net bir şekilde görülebiliyor ve bu da zehir dolu saatli bombanın fotoğrafın çekildiği sırada nasıl hissettiğini belli ediyor.

Şimdiye kadar üç kısmından yalnızca ikisini anlattığımız hikaye, mutlu bir sona sahip gibi gözüküyor. Bunu yazdığımız sırada orijinal video 8.7 milyon görüntülenmede ve bu olay bir tür kazayken, size vahşi-yaşamı TikTok içeriğinizden mümkün olduğu kadar uzak tutmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bir başka ilginç haberde görüşmek dileğiyle.

İpek Aydoğdu


Bunlar da ilginizi çekebilir

Dinozorlar Neden Ya Çok Büyük Ya Da Çok Küçüktü?

Hayvanlar Üzerinde Yapılan İlk 10 Tuhaf Bilim Deneyi

Kölelikten En Çok Aranan Filozofa | Epiktetos Kimdir? Epiktetos Sözleri

Bir Genç Farkında Olmadan Dikiş İğnesini Yuttu, Kalbini Deldi

1970’lerde 4 Yıl Süren İnanılmaz Bir Olay: Büyük Şempanze Savaşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Yeni bir okyanus haritalama keşfi, Yeni Zelanda’yı ve Güney Pasifik’teki Yeni Kaledonya topraklarını barındıran batık “kayıp kıta” Zelandiya’nın sınırlarını çiziyor.

Kayıp Kıta Zelandiya’nın Sınırları Ayrıntılarıyla Ortaya Çıktı

Şanslı Sayı

Bahse Gireriz En Sevdiğiniz Sayının Ne Olduğunu Biliyoruz