içinde

Bir Genç Farkında Olmadan Dikiş İğnesini Yuttu, Kalbini Deldi

iğne
iğne

Bir gencin göğüs ağrısındaki şaşırtıcı nedeni kalbinde bir dikiş iğnesi olmasıydı. Bir genç giysilerini dikerken küçük bir dikiş iğnesi yuttuğunun farkına bile varmamıştı. Birkaç gün sonra, doktorların dikiş iğneyi alışılmadık bir yerde, kalbinde bulmaları herkesi çok şaşırttı.

29 Temmuz’da The Journal of Emergency Medicine’de yayınlanan bir vaka raporuna göre 17 yaşındaki genç üç gündür yaşadığı göğüs ağrısından dolayı acil servise gitti. Genç, ağrının keskin olduğunu, sırtına yayıldığını, uzanırken veya derin nefes alırken daha kötü olduğunu söyledi. Elektrokardiyogramın (EKG) ve kalbin elektriksel aktivitesinin test sonuçları anormal çıktı, doktorlar, hastanın perimiyokardit ya da kalp kası ve çevresindeki zarda iltihaplanma olduğu konusunda endişelenmişlerdi. Laboratuvar testleri, gencin kanında kalp hasarına işaret edebilecek yüksek miktarda protein olduğunu da göstermişti.

Rapor, tomografi taraması sayesinde, kalbinde “doğrusal metalik yabancı” bir cisim olduğunu gösterdi. Nesne yaklaşık 1,4 inç (3,5 santimetre) uzunluğundaydı ve kalbin sağ ventrikülünden veya akciğerlere kan pompalayan kalbin sağ alt odasından dışarı çıkıyordu.

Kalbe takılı dikiş iğnesini gösteren çocuğun göğüs tomografi taraması.
Kalbe takılı dikiş iğnesini gösteren çocuğun göğüs tomografi taraması.

Genç, başlangıçta doktorlara herhangi bir yabancı cisim yutmadığını veya göğsünde fiziksel yaralanma yaşamadığını söyledi. Ancak daha sonraki bir röportajda, kıyafetlerini dikerken, bazen ağzında dikiş iğneleri tuttuğunu dile getirdi. Yine de bir dikiş iğnesi yuttuğunun farkında olmadığını söyledi. Doktorlar buldukları nesneyi, bir dikiş iğnesini, çıkarmak için açık kalp ameliyatı oldu.

Rapora göre;

Kalpte daha önce yabancı cisimler bulundu, ancak özellikle çocuklarda ve gençlerde nadir görülüyordu. Live Science’ın daha önceki raporlarına göre, 2016 yılında Çin’deki doktorlar, göğsüne bir iğne batan ve kalbinde sıkışan, sonra felç geçiren 48 yaşındaki bir kadının vakasını bildirmişlerdi. Yeni vaka, hastanın farkında olmadan kalbine giren bir iğneyi yuttuğu için ilk vakalardan biri gibi görülüyor.

Doktorlar iğnenin doğrudan midesinden kalbine geçtiğine inanıyorlar, ancak mide bağırsak yolu boyunca başka bir yerden, örneğin yemek borusu veya ince bağırsaktan geçilebileceği konusunda, yeni raporun başyazarı olan Dr. Bonnie Mathews ve asistan Massachusetts, Worcester’daki UMass Memorial Tıp Merkezi’nde pediatri profesörü, Live Science’a konuştu. Yazarlar, raporlarında yutulan keskin nesnelerin tedavisi için çıkarımları olabileceğini söylediler. Mevcut yönergeler, sivri nesnelerin belirtilere neden oluyorsa çıkarılması gerektiğini söylüyor, ancak belirtilere neden olmadıklarında ne yapılması gerektiği konusunda daha az netlik mevcut.

Bazı doktorlar, yutulan bir yabancı cismin küçük olması ve belirtilere neden olmaması durumunda, muhtemelen sindirim sisteminden sorunsuz geçeceğini ve bu nedenle, hastaların problem geliştirip geliştirmediğini görmek için tekrarlayan taramalarla gözlemlenebileceğini söylüyorlar. Fakat yazarlar raporda, yeni vaka için “yabancı cisim yutulmasının potansiyel yıkıcı zorluklarını vurguluyor” diye yazdılar. “Bu vakada anlatılanlar gibi geçiş zorluklarını önlemek için yutulan tüm keskin, doğrusal, gastrik yabancı cisimlerin çıkarılmasına ciddi bir şekilde önem verilmelidir.”

Neyse ki genç, ameliyattan sonra iyileşti ve Matthew ise “Bildiğim kadarıyla herhangi bir zorluk yaşamadı” dedi.

Fatime ABİK


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Belirtilere Sahipseniz Tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz!

Daha Enerjik Olmanızı Sağlayacak 9 Alışkanlık

Artık Ayrılığınız Paylaşımlarınızdan Aylar Öncesinden Tahmin Edilebilecek

Farfarout

Farfarout, Güneş Sistemindeki En Uzak Nesne Olduğu Doğrulandı

Kara delikler

Bu Resimdeki Beyaz Noktalar Yıldız Veya Galaksi Değiller, Onlar Kara Delikler