içinde ,

Elon Musk Hakkında Muhtemelen Hiç Bilmediğiniz 25 Gerçek

Elon Musk
Elon Musk

Tesla ve SpaceX’in ünlü CEO’su Elon Musk gizli bir kişisel hayatı olmamasına rağmen uzay takıntılı milyarder hakkında hala pek çok kişinin bilmediği çok şey var. Yenilikçi, şirketi SpaceX ile tarih yazdıktan sonra ve bu ayın sonlarında 49. doğum gününü kutlamadan hemen önce Silikon Vadisi kralı hakkında 25 gerçeğe bir göz atın. Elon Musk nerede doğdu, kaç yaşında, çocukken nasıldı, kaç çocuğu var, filimlerde oynadı mı, uzaya hangi arabayı gönderdi gibi bir çok soruyu burada cevaplandıracağız. Keyifli okumalar dileriz.

1. Musk, Güney Afrika’da doğdu ve 17 yaşında Kanada’ya taşındı.

Errol ve  Maye Musk’ın ilk çocuğu olan Elon  Güney Afrika Pretoria’da doğdu ve burada 17 yaşında Kanada’ya taşınana kadar yaşadı. Güney Afrika, Kanada ve ABD vatandaşlığına sahip. 2020 itibariyle Los Angeles, California’da yaşıyor.

2. Musk, görüşmediği babası Errol’u “kötü” olarak nitelendirdi.

Errol Musk bir keresinde adam oldurmekten yargılandı ve beraat etti. Errol, Johannesburg’daki evine girmeye çalışan üç kişiyi vurdu ve oldurdü. 2017’de Errol’ün üvey kızı Jana Bezuidenhout ile kendisinden 40 yaş küçük bir oğlu oldu. Doğru üvey kızı. Errol, annesi Heidi’den boşandıktan sonra Jana ile bir araya geldi.

3. Annesi Maye Musk bir modeldir.

Maye Musk
Maye Musk

Maye, kısa süre önce modellik kariyerini yeniden canlandırdı. Kayıtlı bir diyetisyen ve 2019’da Bir Kadın Plan Yapar: Bir Ömür Boyu Macera, Güzellik ve Başarı için Tavsiye (A Woman Makes a Plan: Advice for a Lifetime of Adventure, Beauty, and Success)adlı bir kitap yayınladı.

4. Nisan 2020 itibarıyla Musk’ın net değeri 24.6 milyar dolardı.

Musk, 1999 yılında 27 yaşında Zip2’yi (web yazılım şirketi) 340 milyon doların üzerinde satarak milyoner oldu. Şirketin% 7 hissesine sahip olan Musk, anlaşma için 22 milyon dolar aldı. 2012’de 40 yaşında milyarder statüsüne ulaştı ve Forbes Milyarderler Listesi’ne net 2 milyar dolar değerinde giriş yaptı.

5. Çocukken o kadar sessizdi ki anne-babası onun sağır olduğunu düşünüyordu.

Musk’ın Britannica Ansiklopedisinin tamamını dokuz yaşına kadar okuduğu bildirildi. Musk, 12 yaşında kendi kendine bilgisayar kodu yazmayı öğrendi ve Blastar adlı bir video oyunu tasarladı ve bunu 500 dolara PC ve Office Technology dergisine sattı.

6. Musk çocukken zorbalığa uğradı.

Musk, sınıfındaki en genç ve en küçük çocuktu ve sık sık zorbalığa uğradı. Bir grup çocuğun onu merdivenlerden aşağı itmesi ve bir keresinde ” ölümüne dövüldüğünü” söylemesinin ardından kendisini hastanede buldu. Sonuç olarak 15 yaşında karate, judo ve güreş öğrendi.

7. Musk, üç çocuğun en büyüğüdür.

Elon Musk

Küçük kardeşi Kimbal Musk, Kitchen Restaurant Group’un sahibidir. Küçük kız kardeşi Tosca Musk bir film yapımcısıdır.

8. Musk 1.88 boyunda ve IQ’sunun 155 olduğu tahmin ediliyor.

9. Tesla ismin haklarını güvence altına alamasaydı, Musk şirketi “Faraday” olarak adlandırıcaktı.

Musk, Tesla’nın haklarını güvence altına alamazlarsa şirkete Faraday adını vereceğini iddia etti. Bu isim, 1791’de şimdi Fil ve Kale olarak bilinen yerde doğan İngiliz bilim adamı Michael Faraday’den gelmektedir.

10. Musk, “gerçek hayattaki Tony Stark” tır.

Stan Lee, Tony Stark karakterini Howard Hughes’a dayandırırken, Marvel filmlerinde Tony Stark’ı canlandıran aktör Robert Downey Jr., Iron Man rolünü Musk’a dayandırdı.

11. Musk, filmlerde ve televizyon programlarında boy gösterdi.

Elon Musk Iron Man 2 Filminde
Elon Musk Iron Man 2 Filminde

Tony Stark’dan bahsetmişken Musk, Iron Man 2’de minyatür bir rol oynadı. Ayrıca The Simpsons, Big Bang Theory ve South Park gibi şovlarda kendisi olarak yer aldı.

12. Musk bugüne kadar sekiz şirket kurdu.

Musk; Zip2, PayPal, SpaceX, Tesla, Hyperloop, OpenAI, Neuralink ve The Boring Company’yi kurdu

13. Musk, Kanada’daki okula kaydolarak Güney Afrika ordusunda zorunlu hizmetten kaçındı.

Musk, Ontario, Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’ne kaydoldu, ancak diplomasını orada tamamlamadı. Bunun yerine 1992’de Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için ayrıldı. 1996 yılında Wharton School’dan ekonomi derecesi ve College of Arts and Sciences’tan bir fizik derecesi aldı.

14. Musk iki farklı okuldan ayrıldı.

Bahsedildiği gibi Musk, Pennsylvania Üniversitesi’nde okumak için Queen’s Üniversitesi’nden ayrıldı. UPenn’den mezun olduktan sonra, doktora yapmak için Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne gitti. Enerji fiziğinde yüksek lisans yaptı, ancak Zip2 Corporation’ı başlatmak için iki gün sonra bıraktı.

15. Musk, 2017’de Donald Trump için iki iş konseyinde görev yapmayı kabul etti.

Musk, Trump’ın Üretim İşleri Girişimi ve Stratejik ve Politika Forumu’nda hizmet vermeyi kabul etti, ancak başkanın ABD’yi iklim değişikliği konusundaki Paris anlaşmasından çekmesini protesto etmek için her iki pozisyondan da istifa etti.

Twitter’da “Başkanlık konseylerinden ayrılıyorum. İklim değişikliği gerçek. Paris’ten ayrılmak ne Amerika ne de dünya için iyi değil” dedi.

16. Musk’ın Tesla’dan aldığı yıllık maaşı 1 dolardır.

Elon Musk ve Tesla
Elon Musk ve Tesla

Musk, Tesla’dan yılda yalnızca 1 dolar kazansa da, her zaman maaş kesintisini karşılayamadı. Üniversitedeyken, sosisli sandviç ve portakal satın alarak günde 1 dolarla yaşadığı anlaşılıyor.

17. Musk’ın ilk çocuğu Ani Bebek Ölümü Sendromundan oldu.

Musk ve ilk eşi, bilim kurgu yazarı Justine Wilson, 2000 yılında evlendi. 2002’de, ilk oğulları Nevada, Ani Bebek Ölümü Sendromundan 10 haftalıkken oldu.

18. Musk’ın hepsi erkek altı çocuğu var.

Elon Musk

Hepsi erkek altı çocuğu var. Musk’ın ilk karısı Justine Wilson, 2004’te bir dizi ikiz (Griffin ve Xavier) ve 2006’da bir dizi üçüz (Damian, Saxon ve Kai) doğurdu. Musk ve Wilson, tüp bebek olarak doğan beş oğlunun velayetini paylaşıyor. Musk’ın ilk oğlu (Nevada Alexander Musk) 2002’de doğdu, ancak 10 haftalıkken ani bebek ölümü sendromundan (SIDS) oldu. Musk, Mayıs 2018’de Grimes olarak bilinen Kanadalı şarkıcı Claire Elise Boucher ile çıkmaya başladı. İki yıl sonra Grimes, Musk’ın altıncı oğlu X Æ A-12 Musk’ı doğurdu.

19. Musk ve kız arkadaşı Grimes, doğduktan bir ay sonra bebeklerinin adını değiştirdi.

Musk ve Grimes, erkek bebeklerini Mayıs ayında doğduğunda X Æ A-12 olarak adlandırdılar, ancak o ayın sonunda X Æ A-Xii olarak değiştirdiler. Grimes Instagram’da.”Roma rakamları. Daha iyi görünüyor.” diye yazdı. Görünüşe göre çift ondan “Küçük X” olarak bahsediyor.

20. 2018’de Musk, uzaya bir Tesla spor arabası gönderdi.

Musk, Falcon Heavy roketinin fırlatılması için yük olarak kendi Tesla spor arabasını gönderdi. Güneşin yörüngesindeki arabayı whereisroadster.com adresinden takip edebilirsiniz.

21. Musk, Tesla’nın değerinin “çok yüksek” olduğunu açıkladı.

Tesla CEO’su 1 Mayıs’ta tweet atarak “Tesla hisse senedi fiyatı çok yüksek,” MarketWatch’a göre şirketin değerinin 15 milyar dolar düşmesine neden oldu.

22. Musk ilk arabasını tekerleklerinden biri düşene kadar sürdü.

Musk’ın sahip olduğu ilk otomobil bir BMW 320I idi. Arabayı 1994 yılında 1.400 dolara satın aldı ve tekerleklerinden biri düşene kadar iki yıl sürdü.

23. Musk, Los Angeles trafiğiyle uğraşmaktan bıktıktan sonra bir şirket kurdu.

Boring Company, trafikte oturan sinir bozucu bir günden doğdu. Aralık 2016’da Musk, “bir tünel açma makinesi inşa edeceğim ve kazmaya başlayacağım …” tweetini attı. Ocak 2017’ye kadar, düzenleyici kurumlarla görüşme başladı.

Şirket web sitesi, tıkanıklığı azaltmak için trafiğin ya yukarı ya da aşağı gitmesi gerektiğini açıklıyor. The Boring Company, uçan arabalara yatırım yapmak yerine cevabın tünellerin yapımında yattığına inanıyor. Ne yazık ki tüneller pahalıdır ve yapımı zordur. Boring Company, tüneli yenilikçi teknoloji ve daha akıllı mühendislikle değiştirmeye çalışıyor.

24. Musk, SpaceX ile tarih yazdı.

30 Mayıs’ta SpaceX, astronotların özel bir şirket tarafından inşa edilen ve işletilen bir uzay aracıyla yörüngeye ilk kez seyahat ettiklerini belirten The Crew Dragon’u başlattı.

25. Forbes’in En Güçlü Kişiler listesinde yer almaktadır.

Musk şu anda Forbes’in dünyanın En Güçlü İnsanları listesinde 25. sırada yer alıyor.

Feride İrem Yılmaz


Bunlar da ilginizi çekebilir

Yüzyılı İcat Eden Adam Nikola Tesla Hakkında 17 Garip Gerçek

20’li Yaşlarda Başarılı Olmak Her Şey Midir? Başarıyı Tanımlayan 5 Yasa

Elon Musk: Yapay Zekâ 5 Yıl İçerisinde İnsanlardan Daha Üstün Olacak

okunması gereken kitaplar

Okunması Gereken En İyi Kitaplar – Mutlaka Okumanız Gereken 30 Kitap

Meteor

Antarktika’da 430.000 Yıllık Göktaşı Parçaları Bulundu