içinde ,

Her Gün Avokado Yemeniz İçin 10 Neden.

Avokado Faydaları - Her Gün Avokado Yemeniz İçin 10 Neden!
Her Gün Avokado Yemeniz İçin 10 Neden!

Avokado mu dediniz? Avokado gerçekten de bir süper besin olarak sınıflandırılabilir çünkü oldukça sağlıklı. Delice, değil mi? Ama gerçekten de öyle. ‘Günlük bir elma yiyin’ gibi klasik söylemleri unutun çünkü avokadolar bedeniniz için çok daha iyi. Tam da bu yüzden neden her gün avokado yemeniz gerektiği hakkında bir liste oluşturduk. Bazı nedenler sizi şok edecek. İşte, her gün avokado yemeniz için 10 neden.

Saçlarınız hiç olmadığı kadar iyi görünecek

Islak Saç İle Asla Uyumamanız Gereken 9 Neden

Kim güzel, ipeksi ve sağlıklı saçları istemez ki? Hayır, şampuanınıza avokado ekleyin demiyoruz. Avokadonun E Vitamini ile dolu olduğu az bilinen bir gerçek ve genel görünüşünüzü iyileştirmek istediğiniz şey de budur.

E vitamini, serbest radikallerin verdiği zararı gidermeye yardımcı olur ve aynı zamanda erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur. Bunu şimdi öğrendiğime inanamıyorum!

Gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur

Görüşünüzü iyileştirmek ya da gözlerinizi güçlü ve sağlıklı mı tutmak istiyorsunuz? Avokadoyu öğünlerinize eklemek iyi bir başlangıç olur. Lutein ve zeaksantin, Amerika’daki körlüğün önde gelen nedeni olan gözlerinizdeki dejenerasyonla savaşmaya yardımcı olur.

Bir şişe veya takviye şeklinde lutein veya zeaksantin elde edemeyeceğinizi bilmek önemlidir, diyet yoluyla almanız gerekir. Avokado işte burada devreye girer, harika bir lutein kaynağıdır. Alışveriş listenize mutlaka avokado eklemelisiniz, gözleriniz size teşekkür edecek.

Artriti daha katlanılabilir kılar

avokado
avokado

Gelecekte artritten kaçınmak istiyorsanız veya ağrınızı şimdi hafifletmeye başlamak istiyorsanız, avokadoyu hayatınıza dahil edin. Artrit, kıkırdağa saldıran dejeneratif bir hastalık olduğu için kişinin hayatını oldukça zor ve acı verici hale getirir.

Araştırmalar, avokado yağı kullanmanın, genellikle artrit ile ilişkili ağrı semptomlarının azalmasına neden olabileceğini gösteriyor. Araştırmalar ayrıca özellikle avokado yağının kalça ve diz artritine bağlı ağrıyı hafifletmede etkili olduğunu gösteriyor.

Sürekli kilo vermenizi sağlayabilir

Avokado sağlıklı yağlarla doludur, çok yağ içerdiğinden insanların  avokadonun kilo verdireceğine inanmaları genellikle zordur. Ama gerçek bu! Nutrition Journal’dan bilim insanları, öğle yemeğiyle birlikte yarım avokado yediklerinde, insanların daha uzun süre daha tok ve tatmin olduklarını keşfettiler.

Bu, aynı kişilerin tekrar yemek için daha uzun süre bekledikleri anlamına gelir, bu da onların aşırı yemelerine ve kilo yönetimine yardımcı olur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, bu çok basit ve etkili bir numaradır.

Hamileliğiniz sırasında size yardımcı olabilir

Hamile anne avokadoyu yemek planına dahil ederse bebeği ve kendisi bundan büyük fayda sağlayacaktır. Araştırmalar, bol miktarda avokadoda bulunan folik asit ilavesinin potansiyel doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabileceğini kanıtladı.

Folik asit sayesinde önlenebilecek bazı doğum kusurları arasında nöral tüp ve spina bifida bulunur. Ayrıca avokado, çoğu hamile kadının sık sık çektiği bir eksiklik olan K vitamini ile doludur. K vitamini eksikliği, yeni doğan bebeklerde VKDB’ye veya kanamaya neden olabilir.

Bilim insanları hamileliğinizden önce ve hamileliğinizin kalanında da avokado yemeyi tavsiye ediyor.

Hamilelikte Avokado
Hamilelikte Avokado

Tok hissetmenizi sağlayabilir

Şu anda kilo vermek için diyet yapıyorsanız, bu ipucunu çok seveceksiniz. Çoğu insan avokadonun yağlı bir meyve olduğunu varsaysa da, bu varsayım tamamen yanlıştır.

Diyet planınıza avokado eklemek harika bir fikir çünkü avokado daha tok hissetmenize yardımcı olur ve bu da yemek sırasındaki fazla yemeyi azaltmaya yardımcı olur. Günde birden fazla öğüne avokado eklerseniz, bu genel kalori alımınızı önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Potasyum ile doludur

Potasyumun içeriğinin sizin için ne kadar önemli olduğunu herkes bilir ve herkes ayrıca muzun potasyum almanın en iyi yolu olduğunu varsayar. Evet, muzlar potasyum elde etmenin harika bir yoludur ve ucuzdur, ancak avokado aslında çok daha iyi bir alternatiftir.

Muzlar çok daha lezzetliyken neden diye sorabilirsiniz. Avokado, porsiyon başına önerilen günlük potasyum alım miktarının %14’üne sahipken, muz yalnızca  %10’unu içeriyor.

Potasyum alımınızı artırırsanız, kan basıncında ve diğer kalp ile ilgili sorunlarda bir azalma görürsünüz. Aynı zamanda kilo vermenizi hızlandırmanın harika bir yoludur, ancak buna yakında değineceğiz.

Kalp sağlığınız için iyi bir besindir

avokado
avokado

Kalbiniz, vücudunuzdaki belki de en önemli kaslardan biridir. Avokado, formunuzu korumanıza yardımcı olur ve kalorilerinin neredeyse %80’i yağdan gelir; bunun soruna neden olacağını düşünürsünüz ancak işin aslı bu değil.

Bir avokadonun içindeki yağ, vücudunuzun iltihaplanma ve çeşitli kanserlerle savaşmasına yardımcı olduğu bilinen oleik asittir. Bu, temelde avokadonun yeşil bir kılığa bürünmüş bir lütuf olduğu anlamına gelir. Ayrıca ortaya çıkabilecek bazı sorunlarla mücadele etmek istiyorsanız, derhal beslenmenize avokado da eklemelisiniz.

Kolestrolünüzü kontrol altında tutar

Tüm Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin kolesterol ile ilgili ciddi sorunları var ve bu da doğrudan kalp hastalıklarının artmasına neden oluyor. Yüksek kolesterolden muzdaripseniz, düzenli avokado tüketimi toplam kolesterol seviyenizde bir azalmaya neden olabilir. Bu, vücudunuza yardımcı olmanın inanılmaz derecede kolay bir yoludur, bu yüzden avokadoları diyetinizden çıkarmayın!

Kan şekerinizi düzenler!

Pekâlâ, birçok insan çok fazla şeker tüketmenin kurbanı oluyor, şeker kahvemizde, mısır gevreğimizde, alkolsüz içeceklerimizde, çikolatamızda var ve bu listeyi sıralamak yıllarca sürebilir.

Tüm bu yüksek glisemik endeksli şekerleri tüketerek, kan şekerinde bir artışa ve sonrasında korkunç bir düşüşe neden olan bir insülin tepkisine neden olursunuz.

Avokadoları beslenme düzeninize dahil ederek, kan şekeri seviyenizi sabit tutmanıza yardımcı olacak doğru türde tekli doymamış yağlar ekliyorsunuz. Dahası, araştırmalar avokadonun gelecekte insülinle ilgili hastalıkları ve sorunları önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu harika.

Vücudunuzun diğer yiyeceklere tepkisini artırabilir

Avokado
Avokado

Pek çok insan bilmiyor ama vücudunuz besinlere her zaman aynı şekilde yanıt vermiyor ve besinlerin vücudunuza nasıl girdiğine bağlı olarak, onları “emmekte” zorlanabilirsiniz. Avokado, vücudunuzun diğer yağ kaynaklarından besin alma sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Vücudunuzun diğer besin maddelerine yanıt vermeyle ilgili sorunu, bu besinlerin çoğunun yağda çözünür olması ve avokadoların sağlıklı yağla dolu olmasıdır.

Bu nedenle avokadoyu diğer bitki bazlı sebzelerle birleştirdiğinizde aslında tüm öğününüzün besin değerinde bir artışa yol açabilirsiniz. Bakın şu işe!

Lif ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar

Avokado lifle doludur, porsiyon başına önerilen günlük lif miktarının% 27 ‘sini içerir – 3,5 ons. Hepimiz lifin diyetimizin önemli bir parçası olduğunu biliyoruz ancak çoğumuz nedenini bilmiyoruz.

Nedeni çok büyük; lif kilonuzu azaltmaya, kan şekeri sorunlarını gidermeye ve olası hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. İlginçtir ki, avokado diğer birçok gıda kaynağından daha yüksek miktarda çözünür lif içerir.

Çalışmalar, avokadonun liflerinin yaklaşık% 25 ‘inin çözünür halde bulunduğunu göstermiştir. Bu kulağa küçük gelse de, kesinlikle yüksek ve genellikle diğer gıda kaynaklarıyla iyi karşılaştırılıyor.

Kanser riskiyle mücadelede kendinize yardım edeceksiniz

 

Hiç kimse doktorun kendilerine veya sevdiklerine kanser olduklarını söylediğini duymak istemez. Bu korkunç hastalığa karşı koymanın bir yolu daha fazla avokado tüketmektir. Hayır, biz de şaka yapmıyoruz.

Avokado, ksantofiller ve fenoller gibi fitokimyasallarla doludur, bu kanser hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olur. Sayısız çalışma, avokadonun belirli kanser türlerini dengelemenin meşru bir yolu olduğunu göstermiştir.

Avokado ve bunların kanser riskiyle ilişkisi üzerine giderek daha fazla araştırma yapıldıkça, meyvelerin giderek daha fazla haneye girmesini bekleyebiliriz.

Beslenme düzeninizi kanserle savaşacak şekilde düzeltemeyeceksiniz de ne için düzelteceksiniz?

Karaciğerinizi koruyabilir

Avokado, karaciğerle ilgili birçok hastalığa karşı koruma sağladığı için karaciğerinize gerçekten yardımcı olabilir. Avokadoların, zararlı maddelerin karaciğerinizdeki hücrelere girmesini engelleyen glutatyon ürettiğini söyleyerek başlayalım.

Karaciğerle ilgili hastalıklardan muzdarip olanlar genellikle bir glutatyon eksikliğine sahiptir. Ayrıca günlük yaşamlarına avokado eklerlerse, karaciğerleri onlara teşekkür edecektir.

Neden?

Avokado sadece glutatyonla dolu olduğu için değil, aynı zamanda C ve E vitaminleriyle de dolu olduğu için – bu vitaminler, karaciğer hücrelerini daha fazla hasardan koruyan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

Kemiklerinizin güçlü kalmasını sağlar

Evet, süt kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olmak için harikadır. Fakat avokado da aynı derecede iyidir. Avokado, folat, K Vitamini ve bakır ile doludur ve bunların tümü, sizi dik ve sağlıklı tutan kemiklerin genel sağlığı için gereklidir.

Bu yüzden beklemeyin, biraz avokado satın alın ve biraz guacamole(avokadolu bir güney amerika mezesi) hazırlayın.

Ruh hâlininizi iyileştirir

Kahkaha Acınızı Dindirir, Mutlu Eder, Hatta Bağışıklığı Bile Güçlendir

Gerçekten, ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olacak. Avokado ağzına kadar potasyum ve folat ile doludur ve bu besinlerin her ikisi de depresyonla mücadeleyle ilişkilidir. Bilimsel araştırmalar, depresyonlu kişilerin tipik olarak daha düşük potasyum ve folat seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Kesinlikle denemeye değer.

Uzun vadede cildiniz daha sağlıklı olacak

Avokadonun içinde karotenoid denen bir şey var ve vücudunuz buna bayılır. Avokadodaki diğer iki bileşik olan Zeaxanthin ve lutein, cildinizi güneşten kaynaklanan potansiyel UV hasarına karşı güvende tutmaya çalışır.

Daha da ilginci, bu iki bileşik cildinizin daha pürüzsüz kalmasına da yardımcı olur! Diğer gıda kaynaklarının içinde de bu bileşikler bulunur. Ancak bu kaynakların tümü, vücudunuzdaki biyoyararlanım açısından farklılık gösterir.

Oysa avokado, sağlığı iyileştiren bu bileşikleri emmeye hazırdır, bu nedenle günlük diyet alımınıza kesinlikle bir avokado eklediğinizden emin olun.

Erva Koçak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 Comments

Meryem'den Doğan İsa Yazıtı

İsrail’de 1,500 Yıllık ‘Meryem’den Doğan İsa’ Yazıtı Bulundu

Dünya Son Zamanlarda Daha Hızlı Dönüyor

Dünya Son Zamanlarda Daha Hızlı Dönüyor