içinde ,

40’lı Yaş ve İlerisinde Vücudunuzu Genç Tutacak 10 Besin!

Güzel, ışıltılı bir cilt nasıl yediğimizle başlar, ancak bu yaşlanmayı geciktirici besinler bundan daha fazlasına da yardımcı olabilir.

40'lı Yaş ve İlerisinde Vücudunuzu Destekleyecek 10 Yaşlanma Karşıtı Besin
40'lı Yaş ve İlerisinde Vücudunuzu Destekleyecek 10 Yaşlanma Karşıtı Besin

Diyetimize antioksidan, sağlıklı yağlar, su ve temel besinler içeren yiyecekleri dahil ettiğimizde, vücudumuz, en büyük organı olan cildimiz aracılığı ile bize ne kadar minnettar olduğunu gösterecektir.

Ne de olsa cildimiz, vücudumuzda ortaya çıkan sorunların ilk görünür olduğu organdır. Araştırmacılar sebze ve meyve yemenin, cansız bir cilt ve kırışıklıkların bir önceki aşaması olan ince çizgiler ile savaşmanın en güvenli ve sağlıklı yol olduğuna kanaat getirdiler.

Parlamaya hazır mısınız?

İşte vücudunuzu içten gelen bir ışıltı için besleyen en iyi yaşlanma karşıtı gıdalardan 10 tanesi.

Su Teresi

Su Teresi
Su Teresi

Birçok sağlığa faydası olan su teresi, besin açısından yoğun, nemlendirici, yapraklı yeşil bitki, aşağıdaki elementleri ve vitaminleri içeren mükemmel bir kaynaktır.

 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Manganez
 • Fosfor
 • A, C, K, B-1 ve B-2 vitaminleri
Su Teresi Faydaları
Sadece cildi güzelleştirme ve yaşlanmanın etkilerini önlemesinin yanında 1) Başığıklık arttırabilir (26623289) 2) sindirime yardımcı olur (10.1111/jfbc.12335) ve 3) iyot içeriği sayesinde tiroid desteği sağlar

Su teresi, dahili bir cilt antiseptiği görevi görür. Minerallerin vücuttaki tüm hücrelere dolaşımını ve iletimini artırır. Bu da cilde iletilen oksijenin artmasına sebep olur.

A ve C vitaminleri içeren su teresi, içindeki antioksidanlar sayesinde, zararlı olan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Parlayan bir cilt ve daha iyi bir sağlık için bugün salatanıza bu lezzetli yeşilden bir avuç ekleyin!

Kırmızı Dolmalık Biber

Kırmızı Dolmalık Biber
Kırmızı Dolmalık Biber

Antioksidanlarla yüklü olan Kırmızı dolmalık biberler, yaşlanma karşıtı olan önemli yiyeceklerlerden biridir. Kollajen üretimi için iyi olan yüksek C vitamini içeriğine ek olarak, karotenoid adı verilen güçlü antioksidanlar içerir.

Karotenoidler, birçok meyve ve sebzede gördüğünüz parlak kırmızı, sarı ve turuncu renklerden sorumlu bitki pigmentleridir. Çeşitli anti-enflamatuar özelliklere sahiptirler ve güneşin cilde verdiği hasarlardan, cildi kirlilikten ve çevresel toksinlerden korumaya yardımcı olabilirler.

Bu etkilere sahip olduğunu deneyimleyebilmek için biberleri dilimleyin ve atıştırmalık olarak humusa batırın, çiğ salataya ekleyin veya tavada kızartın!

Papaya

Papaya
Papaya

Çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan papaya, cildin elastik yapısını iyileştirir. Ayni zamanda, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olur. Aşağıda belirtilmiş olan vitaminleri ve elementleri içerir.

 • A, C, K ve E vitaminleri
 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • B vitaminleri

Papayada bulunan çok çeşitli antioksidanlar, serbest radikal hasarı ile savaşmaya ve bu şekilde yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olabilir. Papaya ayrıca, doğanın en iyi antienflamatuar maddelerinden biri olarak çalışarak ek yaşlanma karşıtı faydalar sağlayan papain adlı bir enzim içerir. Bu enzim, birçok peeling ürününde de bulunmaktadır.

Yani evet, papaya yemek veya papain içeren ürünler kullanmak, vücudunuzun ölü deri hücrelerini atmasına yardımcı olabilir ve size parlak, canlı bir cilt bırakır!

Denemek için, kahvaltını diyetinize ek olarak büyük bir papaya tabağına taze limon suyu gezdirin veya sonraki geceniz için evde bir papaya maskesi yapın.

Yaban mersini

Yaban Mersini
A ve C vitaminlerini bol miktarda içeren yaban mersini

A ve C vitaminlerini bol miktarda içeren yaban mersini, antosiyanin adı verilen yaşa meydan okuyan bir antioksidan bakımından da zengindir. Yaban mersinine derin, güzel mavi rengini veren de antosiyanindir.

Bu güçlü antioksidanlar, enflamatuar tepkiyi hafifleterek ve kolajen kaybını önleyerek cildi güneş, stres ve kirlilikten kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

Denemek için, bu lezetli ve az şekerli meyveyi, smoothie karışımınızın içine ya da meyve kasesine ekleyin ve güzelleşmenizi izleyin!

Brokoli

Brokoli
Brokoli

Antienflamatuar ve yaşlanma karşıtı bir güç merkezi olan brokoli içeriğindeki vitaminler:

 • C ve K vitaminleri
 • çeşitli antioksidanlar
 • Lif
 • Folat
 • Lutein
 • kalsiyum

Vücudunuzun, cilde güç ve esneklik kazandıran ana proteini olan kolajen üretimi için C vitaminine ihtiyacı vardır.

Denemek için, hafifçe buharda pişirin, ya da zamanınız yoksa çiğ bir şekilde, hızlı bir atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz. Pesto sosu da dahil olmak üzere, brokoli içeren yemek yapmak daha sağlıklı olmanıza imkan sağlar.

Not: Besleyici lutein, beynin hafıza işlevini korumasının yanı sıra K vitamini ve kalsiyum (kemik sağlığı ve osteoporozun önlenmesi için gereklidir) ile ilişkilendirilmiştir. Bu yaşlanma karşıtı turpgillerden sebzenin yapamayacağı bir şey var mı?

Ispanak

Ispanak
Ispanak

Süper nemlendirici olan ıspanak, aynı zamanda tüm vücudu oksijenlendirmeye ve yenilemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Ayrıca şu açılardan da zengindir:

 • A, C, E ve K vitaminleri
 • magnezyum
 • bitki bazlı hem demiri
 • lutein

Bu bitkinin yüksek C vitamini içeriği, kolajen üretimini artırır ve bu şekilde cildin sıkı ve pürüzsüz kalmasını sağlar. Tabii yararları bununla da bitmiyor. İçerdiği A vitamini saçların güçlü ve parlak olmasını sağlarken, K vitamini hücrelerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Denemek için, smoothie karışımınızın içine, salataya veya sotelere bir avuç ıspanak ekleyin.

Kuruyemiş

Kuruyemiş
Kuruyemiş

Birçok fındık (özellikle badem) cilt dokusunu onarmaya, cildin nemini ve cildi zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilecek harika bir E vitamini kaynağıdır. Hatta ceviz, anti-enflamatuar olan omega-3 yağ asitlerini bile içerir. Omega 3 yağ asitleri,

 • cilt hücresi zarlarını güçlendirir
 • güneş hasarına karşı korur
 • doğal yağ bariyerini koruyarak cilde güzel bir parlaklık verir.

Denemek için, salatalarınızın üzerine bir miktar fındık serpin veya atıştırmalık olarak bir avuç yiyin. Yapılan araştırmalar, fındığın sahip olduğu antioksidanların %50’sinin veya daha fazlasının kabuğu soyulduğunda kaybolduğunu göstermiştir.

Ceviz, Antep Fıstığı, Badem Faydaları
Ceviz, Antep Fıstığı, Badem Faydaları

Avokado

Avakado
Avakado

İltihap ile savaşan, pürüzsüz ve esnek bir cildi destekleyen yağ asitleri bakımından yüksek olan avokado, yaşlanmanın olumsuz etkilerini önleyebilecek çeşitli temel besinler içerirler (12011.556759). Bunlar,

 • K,C,E,A vitamini
 • B vitaminleri
 • Potasyumdur.

Avokadodaki yüksek A vitamini içeriği, ölü deri hücrelerini atmamıza yardımcı olabilir ve bize muhteşem, ışıltılı bir cilt bırakır. Karotenoid içerikleri ayrıca toksinleri engellemeye ve güneş ışınlarının neden olduğu hasara yardımcı olabilir ve ayrıca cilt kanserlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Denemek için, avokadoyu salataya, smoothie’ye atın ya da bir kaşıkla yiyin. İltihaplanma ile savaşmak, kızarıklığı azaltmak ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olmak için inanılmaz bir nemlendirici maske olarak bölgesel olarak deneyebilirsiniz! (Smoothie, taze meyve ya da meyve suyundan yapılmış, tatlı ve dondurulmuş bir içecektir.)

Tatlı Patates

Tatlı Patates Faydaları
Tatlı Patates Faydaları

Turuncu rengini, A vitaminine dönüştürülen beta-karoten adı verilen bir antioksidandan sayesinde alır. A vitamini, cildin esnekliğini geri kazanmaya, cilt hücresi yenilenmesini artırmaya ve yumuşak, genç görünen bir cilde katkıda bulunur.

Bu lezzetli kök sebze aynı zamanda harika bir C ve E vitamini kaynağıdır – her ikisi de cildimizi zararlı serbest radikallerden koruyabilir ve cildimizi parlak tutabilir.

Denemek için, çeşitli tarifleri kullanarak, kahvaltınızı veya atıştırmalıklarınızı zenginleştirebilir ve renk katabilirsiniz. Diyetinize sebze eklemenin tam zamanı!

Nar Taneleri

Nar Faydaları
Nar Faydaları

Nar, iyileştirici özelliğe sahip bir meyve olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Yüksek C vitamini ve çeşitli güçlü antioksidanları bulunduran nar, vücudumuzu serbest radikal hasarından koruyabilir ve sistemimizdeki iltihaplanma seviyelerini azaltabilir.

Bu sağlıklı meyve ayrıca punikalajinler adı verilen bir bileşik içerir. Bu bileşik, ciltteki kolajeni korumaya yardımcı olarak yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Denemek için, bebek ıspanak ve ceviz içeren salatanızın üzerine bu tatlı küçük mücevherleri ekleyin!

Cilt yaşlanmanın ötesinde, araştırmalara göre, narlar bağırsak bakterileriyle etkileşime girdiğinde üretilen ürolitin A adlı bir bileşiğin mitokondriyi gençleştirebileceğini de göstermiştir. Hatta sıçan çalışmalarında kas yaşlanmasını tersine çevirdiği görüldü.

Vücudunuzu güçlü besinler ile doldurun!

Yaşlanmayı geciktiren bu gıdalarla kendimizi besleyerek, en iyi şekilde görünmek ve hissetmek için enerji kazanabiliriz.

Denemek için daha lezzetli bitkiler arıyorsanız, koyu renkli meyve ve sebzeleri seçin. Zengin renkler genellikle cildinizi sağlıklı ve canlı tutmak için daha güçlü radikal mücadele yeteneklerinin bir işaretidir. Tabağınıza ne kadar çok renk sığdırırsanız o kadar iyidir.

Yaşlanma belirtilerini yavaşlatma ve gerçekten içten ışıldama zamanı!

Hande Özge Aydoğan


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Mide Ekşimesi ve Reflü Doğal Yollarla Nasıl Geçer? 14 Bilimsel Yolu!

Mide Bulantısı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Anksiyete Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?

Böğürtlen: Faydaları, Besin ve Kalori Değerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

7 Comments

Dark Web Hakkında Bilemeyeceğiniz En İyi 10 Şey

Dark Web Hakkında Bilemeyeceğiniz En İyi 10 Şey

solucan

Toprağa ve Bitkilere Hasar Veren Bu Solucanlar 15 ABD Eyaletini İstila Etti.