içinde ,

Anksiyete Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?

Doğal Yollarla Anksiyeteyi Azaltmanın 10 Etkili Yolu

Anksiyete Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?
Anksiyete vücudunuzun strese karşı verdiği doğal bir tepkidir. Olacaklar için hissedilen korku ve kaygıdır.

Biraz anksiyete, hayatın normal bir parçasıdır. Genellikle kaotik bir dünyada yaşamanın yan ürünü sayılabilir. Anksiyete aslında o kadar da kötü değildir. Sizi tehlikenin farkına vardırır, organize ve hazırlıklı olmanız için sizi motive eder, riskleri hesaplamanıza yardımcı olur. Fakat anksiyete, günlük mücadele haline geldiğinde çığ gibi büyümeden önce harekete geçmek gerekir. Kontrol edilmeyen anksiyete, yaşam kalitenizi büyük ölçüde etkileyebilir.

Aşağıdaki fikirleri deneyerek kontrolü elinize alın.!

Konuya geçmeden önce anksiyete hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aktif Kalmak

Düzenli egzersiz, fiziksel ve duygusal sağlığınız için yararlıdır. Düzenli egzersiz, bazı insanlarda anksiyeteyi hafifletmek için ilaçlar kadar iyi etki gösterir. Ayrıca bu sadece kısa vadeli bir çözüm değildir; egzersiz yaptıktan sonra saatlerce anksiyete rahatlaması yaşayabilirsiniz.

Alkol Tüketmemek

Alkol doğal bir yatıştırıcıdır. Sinirleriniz gerildiğinde bir kadeh şarap veya bir miktar viski içmek sizi ilk başta sakinleştirebilir. Hafif sarhoşluk sona erdiğinde, anksiyete intikamla geri gelebilir. Problemin kökünü tedavi etmek yerine anksiyeteyi gidermek için alkole güvenirseniz, alkol bağımlılığını tetikleyebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmak

Sigara ve anksiyete ilişkisi
Sigara kullananlar genellikle stresli olduklarında sigaraya yönelirler

Sigara kullananlar genellikle stresli olduklarında sigaraya yönelirler. Tıpkı alkol içmek gibi stresli olduğunuzda sigaraya yönelmek, zamanla anksiyeteyi daha da kötüleştirebilecek hızlı bir yoldur. Araştırmalar, sigara içmeye ne kadar erken başlarsanız daha sonra yaşamınızda anksiyete bozukluğu riskinizin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca araştırmalar sigara dumanındaki nikotin ve diğer kimyasalların beyindeki anksiyete ile bağlantılı yolları değiştirdiğini gösteriyor.

Kafein Kullanmamak

Eğer kronik anksiyete bozukluğunuz varsa kafein iyi bir dost değildir. Kafein tedirginliğe ve aşırı sinirliliğe neden olabilir, anksiyeteli biriyseniz bu davranışlar sizi olumsuz etkileyebilir. Araştırmalar, kafeinin anksiyete bozukluklarına neden olabileceğini veya kötüleştirebileceğini göstermiştir. Panik problemi yaşayan kişilerde de panik ataklara neden olabilir. Bazı insanlarda kafeini ortadan kaldırmak anksiyete belirtilerini önemli ölçüde iyileştirebilir.

Uyku

Uykusuzluk, anksiyetenin yaygın bir belirtisidir. Aşağıdakileri yaparak uykuyu öncelik haline getirin:

 • Yorgun olduğunuz gecelerde sadece uyuyun
 • Yatakta televizyon izlememek veya kitap okumamak
 • Telefon, tablet veya bilgisayarınızı yatakta kullanmamak
 • Eğer uyuyamıyorsanız yatağınızda kıpırdamayın veya dönmeyin; Uykulu hissedene kadar kalkın ve başka bir odaya gidin
 • Yatmadan önce kafein, büyük öğünler ve nikotinden kaçınmak
 • Odayı karanlık ve serin tutmak
 • Yatağa gitmeden önce endişelerini yazmak
 • Her gece aynı saatte uyumak

Meditasyon Yapmak

Meditasyon Anksiyeteyi Hafifletebilir.
Meditasyonun temel amacı, karmaşık düşünceleri zihninizden uzaklaştırmaktır. Bu yüzden meditasyon anksiyeteyi hafifletebilir.

Meditasyonun temel amacı, karmaşık düşünceleri zihninizden uzaklaştırmak, onları şimdiki anın sakinliği ve farkındalığı ile değiştirmektir. Meditasyon, stresi, anksiyeteyi hafifletmekle bilinir. John Hopkins’in araştırması, günlük 30 dakikalık meditasyonun bazı anksiyete semptomlarını hafifletebileceğini ayrıca bir antidepresan görevi görebileceğini öne sürüyor.

Sağlıklı Beslenmek

Yapay tatlandırıcılar, yapay renklendiriciler ve koruyucular gibi işlenmiş gıdalardaki düşük kan şekeri seviyeleri, dehidrasyon (su kaybı) veya kimyasallar bazı insanlarda ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Yüksek şekerli beslenme de tavrı etkileyebilir. Eğer yemekten sonra anksiyete artarsa, yeme alışkanlıklarınızı kontrol edin. Bol su için, işlenmiş yiyecekleri hayatınızdan çıkarın ve karmaşık karbonhidratlar, meyveler, sebzeler ve yağsız proteinler açısından zengin, sağlıklı bir beslenme düzenine geçiş yapın.

Derin Nefes Alıştırması Yapmak

Az ve hızlı nefes almak anksiyete probleminde yaygındır. Hızlı bir kalp atışına, baş dönmesine veya dengeyi kaybetmeye hatta panik atağa neden olabilir. Derin nefes egzersizleri – kasıtlı olarak yavaş, eşit, derin nefes alma süreci – normal nefes alma düzenini geri kazanmaya ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Aromaterapiyi Denemek

Aromaterapi ve Anksiyete İlişkisi
Aromaterapi ve Anksiyete İlişkisi

Aromaterapi, sağlığı ve refahı desteklemek için kokulu, uçucu bitki yağlarını kullanır. Yağlar doğrudan solunabilir veya sıcak bir banyoya ya da yayıcıya eklenebilir. Çalışmalar göstermiştir ki aroma terapi:

 • Rahatlamaya yardım eder
 • Uyumaya yardım eder
 • Ruh halini yükseltir
 • Kalp atış hızını ve kan basıncını düşürür

Anksiyeteyi dindirmek için kullanılan bazı uçucu yağlar (organik hidrosol veya bitki öz suları) şunlardır:

 • bergamot
 • lavanta
 • misk adaçayı
 • greyfurt
 • ylang ylang (Cananga ağacı)

Papatya Çayı İçmek

Bir fincan papatya çayı, yıpranmış sinirleri yatıştırmak ve uykuya teşvik eden yaygın bir ev ilacıdır. 2009 yılında yapılan bir araştırma, papatyanın genel anksiyete bozukluğuna karşı güçlü bir dost olabileceğini gösterdi. Çalışma, Alman papatya kapsülünü (günde beş defaya kadar 220 miligram) alan kişilerin, anksiyete semptomlarını ölçen testler için plasebo (teselli ilacı) alanlara göre puanlarında daha fazla düşüş olduğunu buldu.

Sonuç Olarak;

Eğer endişeli hissediyorsanız, yukarıdaki fikirleri denemek sakinleşmenize yardımcı olabilir. Unutmayın, ev ilaçları anksiyeteyi hafifletmeye yardımcı olabilir ancak profesyonel yardımın yerini tutmaz. Artan anksiyete, tedavi veya reçeteli ilaç gerektirebilir. Endişeleriniz hakkında doktorunuza danışın.

Serra Nur Salim

İlginizi çekebilir: Anksiyete: Bozuklukları, Belirtileri ve Daha Fazlası 

Kaynaklar:

 • Exercise for stress and anxiety. (2014, July)
  adaa.org/living-with-anxiety/managing-anxiety/exercise-stress-and-anxiety
 • Hall-Flavin, D. K. (2014, March 6). Is it true that certain foods worsen anxiety and others have a calming effect? Retrieved from
  mayoclinic.org/diseases-conditions/generalized-anxiety-disorder/expert-answers/coping-with-anxiety/FAQ-20057987
 • Insomnia. (2014, April)
  familydoctor.org/condition/insomnia/
 • Marksbury, K. (n.d.). Take a deep breath
  stress.org/take-a-deep-breath/
 • Mayo Clinic Staff. (2015, December 31). Anxiety: Self-management
  mayoclinic.org/diseases-conditions/anxiety/manage/ptc-20168185
 • Meditation for anxiety and depression? (2014, January 6)
  hopkinsmedicine.org/news/media/releases/meditation_for_anxiety_and_depression
 • Moylan, S., Jacka, F. N., Pasco, J. A., & Berk, M. (2013). How cigarette smoking may increase the risk of anxiety symptoms and anxiety disorders: a critical review of biological pathways. Brain and Behavior3(3), 302-326
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3683289/
 • Peterson, D. (2017, January 27). Depression and anxiety: Can essential oils help? Retrieved from
  info.achs.edu/blog/depression-and-anxiety-can-essential-oils-help
 • Study shows chamomile capsules ease anxiety symptoms. (2009, August 3)
  nccih.nih.gov/research/results/spotlight/040310.htm
 • Winston, A. P., Hardwick, E., & Jaberi, N. (2005, October). Neuropsychiatric effects on caffeine. Advances in Psychiatric Treatment11(6), 432-439
  apt.rcpsych.org/content/11/6/432

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

10 Comments

Shakespeare En Ünlü Trajedilerini Veba Salgını Sırasında Yazdı

Çin'in Uzaydaki “Dünyanın İlk 6G Uydusu" Gerçekte Ne Anlama Geliyor?

Çin’in Uzaydaki “Dünyanın İlk 6G Uydusu” Gerçekte Ne Anlama Geliyor?