içinde ,

Islak Saç İle Asla Uyumamanız Gereken 9 Neden!

Islak saçla uyumak bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Üşütür, saçı matlaştırır, kepeğe neden olur. Neden ıslak saç ile uyumamalısınız?

Islak Saç İle Asla Uyumamanız Gereken 9 Neden
Islak Saç İle Asla Uyumamanız Gereken 9 Neden

Yüzmeye gitmeden önce asla yemek yememenizi söyleyen o eski nasihatı biliyorsanız, muhtemelen ıslak saçla uyumanın sizi hasta edeceğini de size söylenmiştir. Çok az kanıt veya açıklamayla, bu uyarıyı büyük olasılıkla görmezden gelmişsinizdir, ancak kendinizi tehlikeye atmış olabilir misiniz?

İnsanlar neden ıslak saç ile uyur?

İnsanlar neden ıslak saç ile Uyur?
Islak saç ile uyumak kolayımıza geliyor..

Hepimiz aynı yollardan geçtik. Ertesi sabah erkenden evden çıkmalısın, ama saçın insan içine çıkılabilir bir durumda değil. Akşam yemeği hazırlamalısın ve hatta çocukları yatağa götürmelisin, bu yüzden saçlarını yıkamayı akşama bırakmak zorunda kalacaksınız.

Saçınızı yıkadınız ama ya ses çıkarmak istemediğiniz için ya da enerjiniz olmadığı için kurutmayı atlıyorsunuz. Isı saçınız için kötü, değil mi? Uyurken kurumasına izin vermeniz daha iyi olur.

Uyanırsın ve neden elektrik çarpmış gibi göründüğünü merak edersin, ama yeniden yıkamak için vaktin yoktur. Böyle idare etmek zorunda kalırsın.

Saçınızı bir gece önce yıkamak en iyi seçenek gibi görünse de muhtemelen bilmediğiniz gizli tehlikeler vardır!

Neden ıslak saç İle Uyumamalısınız?

1.Ciddi saç kırılmasına neden olabilir

Islak saç daha olur.
Islak saç daha olur.

Saçlar ıslandığında en zayıf halindedirler, bu nedenle uyurken saçınızı ıslak bırakarak kırılma miktarını artıracağınızı duymak size şaşırtıcı gelmemeli. Yatakta dönüp durduğunuzda, oluşan sürtünme saçınızın daha kolay kopmasına neden olur.

Saçınızı açık havada kurumaya bırakmanın ısı uygulamaktan daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz, ama gerçekten öyle mi?

2. Sizi Üşütür

Klimalı bir odada uyuyorsanız veya kışın ortasındaysanız, ıslak saçla uyumak sizi çok daha üşümüş hissettirecektir.

Şaçınızı kurutup üşümeyi durdurun. Gerçek bir rahatlama için, çoraplarınızı, pijamalarınızı ve çarşaflarınızı saç kurutma makinesi ile ısıtabilirsiniz, böylece güzel ve rahat olurlar.

3. Saçınızı şekillendirmek için daha fazla zaman harcarsınız

Islak Saç İle Asla Uyumamanız Gereken 9 Neden
Yine de muhtemelen ısı araçlarını kullanmanız gerekecek!

Saçınız kurudukça şekillenir. Uyurken, saçınız her türden garip stile girer ve eğer uyurken kurursa, o şekilde de kalacaktır.

Normalde en kötü durumda olan başınızın tepesi ve saçınızın uçlarıdır. Saçınızı düzeltmenin tek yolu, ya yeniden ıslatarak, ısı araçları kullanarak ya da aerosol ve jellerle boğarak yeniden şekillendirmeye çalışmak- tam olarak aradığınız doğal seçenek değil.

4. Bağışıklık sisteminizi kötüleştirir

Islak saçla uyumaktan hasta olacağınıza dair rivayetler tamamen doğru değil- sadece ıslak saça sahip olmaktan virüs kapamazsınız.

Buna rağmen, ıslak saçla uyumak bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve bu da soğuk algınlığı veya grip virüsüne yakalanma olasılığınızı artırır.

5. Bakteri büyümesi

Yastıklarınız kirli bir sır barındırıyor olabilir.
Yastıklarınız kirli bir sır barındırıyor olabilir.

Hepimizin bildiği bir şey varsa, o da su ve sıcaklığın birleşiminin hızlı bir bakteri büyümesine eşit olmasıdır. Islak saçla uyursan yastığında ne kadar bakteri üreyeceğini bir düşün! Başınızın sıcaklığı, nemli yastığı zararlı bakteriler ve küfler için mükemmel bir üreme alanı haline getirecektir.

Çarşafınızı sık sık değiştirmenin yardımcı olacağını düşünebilirsiniz, ancak saçınızdaki nem yastığa nüfuz etmiş olacaktır. Başınızı gerçekten her gece bir bakteri cennetine yaslamak istiyor musunuz?

6. Kepeğe neden olur

Islak saç ile uyumak kepek yapar
Islak saç ile uyumak kepek yapar. Bunu yapan senin şampuanın değil!

Başınızın sıcaklığı ve saçınızın uzun süre nemli kalması yastığınızın yanı sıra kafa derinizde de bakteri ve mantarların çoğalmasına neden olacaktır. Nemli saçla uyumak, aşırı nemle birlikte yastık kumaşı tarafından kolayca emildiği için doğal yağları da saçınızdan uzaklaştırır.

Bakteri büyümesi ve doğal yağların kaybı kombinasyonu, saç derinizin kepek geliştirme olasılığını artıracaktır ve bunu kim ister?

7. Saçınızı matlaştırır

Islak Saç İle Asla Uyumamanız Gereken 9 Neden
Parlaklığı koruyun!

Saçınızdaki su ile birlikte doğal yağlar da yastığın kumaşına emilir. Bu yağlar olmadan saçlarınız çok daha mat ve kuru görünecek.

Kurumuş saçların da kırılma olasılığı çok daha yüksektir. Dokunulduğunda kurumuş saç ile doğal yağlarını kaybetmiş saç arasında büyük bir fark olduğunu unutmayın.

8. Saç dökülmesine neden olabilir

Buna inanabiliyor musun? Islak saçla yatmak saç dökülmesine ve daha spesifik olarak saçkıranına neden olabilir. Saçkıranı, sıcak ve nemli koşulların neden olduğu bir tür mantar enfeksiyonudur.

Oldukça bulaşıcıdır, bu nedenle kafa derinizle temas eden her şeyi yıkamaya özen gösterin. Saçlarımızı kaybetmektense uzatmayı tercih ederiz!

9. Sivilceye neden olur

Yastığınız bakterilerle doluysa, yakında sivilcenizin patlak verme ihtimali vardır. Uyumadan önce saçınızı kuruttuğunuzda, cildiniz size teşekkür edecek.

Onun yerine ne yapmalısınız?

Islak Saç İle Asla Uyumamanız Gereken 9 Neden
Hasar görmeyi hâlâ önleyebilirsiniz.

Islak saçla uyumak zorunda kaldığınızda yukarıdaki sorunların herhangi birinden kaçınmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Saçınızı akşamın erken saatlerinde yıkayın-bu, yatmadan önce yastığınızı nemlendirmeden kurumasını sağlar.
  • İpek bir yastık kılıfı ile uyuyun-bu, sürtünmeyi azaltacak ve kırılmayı önleyecektir.
  • Saçınızı bir tişört ile kurutun-bu, normal bir havludan veya uzun süreli fön makinesinden daha az hasara neden olur.
  • Saçınızı güçlendirmek için saç kremi uygulayın.
  • Kaynak saçınız varsa asla ıslak saçla uyumayın-bunlar birbirine dolanacak ve keçeleşecektir.
  • Islak saçla uyuyorsanız, yastığınıza su geçirmez bir yastık kılıfı koymayı ve iki günde bir kumaş yastık kılıflarını değiştirin.

Feride İrem Yılmaz


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Baş Ağrısı, Doğal Yollarla Nasıl Geçer? Kanıta Dayalı Yöntemler

Mide Ekşimesi ve Reflü Doğal Yollarla Nasıl Geçer? 14 Bilimsel Yolu!

Anksiyete Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Amazon Savaşçısı Kadınların Büyüleyici Dünyası

Amazon Savaşçısı Kadınların Büyüleyici Dünyası

Star Trek tarzı tarayıcının, sağlığınızı izlemek için ‘dijital ikiz’