içinde ,

Sinirbilimciler İnsan Beyninde Hareket Eden Bir Düşünceyi Tespit Ettiler

Bilim insanları, gerçekleştirdikleri yeni bir çalışma ile bir düşüncenin insan beyninde nasıl hareket ettiğini ortaya koydular.

Sinirbilimciler İnsan Beyninde Hareket Eden Bir Düşünceyi Tespit Ettiler
Bilim insanları, gerçekleştirdikleri yeni bir çalışma ile bir düşüncenin insan beyninde nasıl hareket ettiğini ortaya koydular.

Ameliyat geçiren epilepsi hastalarının üzerinde yapılan bir çalışmada, sinirbilimciler bir düşüncenin insan beynindeki hareketini, eşsiz ayrıntılarla izleme imkanını sundu. 2018’deki yayınlanan bulgulara göre, alın korteksinin farklı bölgeler arasındaki karmaşık etkileşimlerin koordinasyonu olarak rol oynadığını, algılarımızı eylemle ilişkilendirerek “zihnin yapıştırıcısı” olarak kabul edildi.

Bir alandan diğerine bilgi geçişini ölçmeye yönelen önceki çabalar, elektroensefalografi (EEG) veya fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) gibi işlemlere dayanıyordu; bunlar, müdahalesiz olmasına rağmen, mükemmel çözünürlükten daha azını sunmaktaydı. Kaliforniya Üniversitesi Berkley’deki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada, elektrokortikografi (ECoG) adı verilen hassas bir teknik kullanılarak nöronların elektriksel aktivitesi kaydedildi.

Sinirbilimciler İnsan Beyninde Hareket Eden Bir Düşünceyi Tespit Ettiler

Bunun için, EEG’den daha fazla uzamsal ayrıntı sağlayan, fMRI çözünürlüğünü iyileştiren, kortekse doğru yerleştirilen yüzlerce küçük elektrot gerekirdi. Bu, ortalama gönüllü için etik olmayan bir risk düzeyi oluşturmasına rağmen, epilepsi ameliyatı geçiren hastaların beyin aktiviteleri bu şekilde izlenmesine olanak sağlandığını ve araştırmacılara birkaç test yapmaları için mükemmel bir şans verdiğini gösterir.

16 test deneğinin her birinin nöral aktiviteleri izlenir ve izlenirken elektrotların bireysel düzenlemelerine uyacak şekilde çeşitli görevler gerçekleşir. Katılımcılardan biri uyaranı dinlemeleri, yanıt vermeleri veya ekrandaki yüz veya hayvan görüntülerini izlemeleri için bu görevleri yerine getirmeleri istenir.

Bazı görevler diğerlerinden daha karmaşık; örneğin, basit bir eylem olarak sadece bir kelimeyi tekrarlamayı istenirken, daha karmaşık bir versiyon olarak, kelimenin zıt anlamlısını düşünmek istenir. Araştırmacılar, elektriksel aktivitenin bir alandan – örneğin, işitsel uyaranları yorumlamayla ilişkili alanlar gibi – alın korteksi, motor korteksi gibi bir eylemi şekillendirmek için gerekli alanlara olan anlık hareketlerini izledi.

Sonuçların hiçbiri şaşırtmasa da, alın korteksinin aktiviteyi yönlendirmedeki rolünü açıkça gösterdi. Bazı görevlerin girdisi oldukça sınırlıydı. Diğerlerinde ise alanın çalışması, bir kelimeyi tanımasını koordine etmek için beynin çeşitli bölümlerinden gelen sinyalleri yönetmesi, muhtemelen yeni bir cevap vermek için bir grup kası çalıştırmadan önceki anıların taranması gerekliydi. Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de sinirbilimci olan Robert Knight bu durum için, “Bu çok seçici çalışmalar, frontal korteksin son bir sonucu için her şeyi birbirine bağlayan düzenleyici olduğunu,” belirtti.

Fatime ABİK

Star Trek tarzı tarayıcının, sağlığınızı izlemek için ‘dijital ikiz’

Arizona'da "Dirilmeyi" Bekleyen Yaklaşık 200 Kişi Donduruldu

Arizona’da “Dirilmeyi” Bekleyen Yaklaşık 200 Kişi Donduruldu