içinde ,

Bigbang’ten Sonra Ortaya Çıkan İlk Madde

Bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda Büyük Patlama’dan sonra ortaya çıkan ilk maddeyi yeniden oluşturdular.

Bigbang'ten Sonra Ortaya Çıkan İlk Madde
Bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda Büyük Patlama'dan sonra ortaya çıkan ilk maddeyi yeniden oluşturdular.

Bilim insanları, ışık hızının %99,99999991’inde kurşun parçacıklarını bir araya getirerek, Büyük Patlama’dan sonra ortaya çıkan ilk maddeyi yeniden oluşturdular. Enkazdan kuark-gluon plazma veya QGP olarak bilinen ilkel bir madde türü çıktı. Sadece bir saniyenin küçük bir kısmı sürdü, ancak bilim insanları ilk kez plazmanın sıvı benzeri özelliklerini araştırabildiler ve bunun bilinen diğer herhangi bir maddeden daha az akış direncine sahip olduğunu buldular ve ilk anlarda nasıl evrimleştiğini belirlediler.

Bigbang'ten Sonra Ortaya Çıkan İlk Madde
Büyük Bir İyon Çarpıştırıcı Deneyinin İçinde. (İmaj kredisi: Dean Mouhtaropoulos / Getty Images aracılığıyla Personel)

Niels Bohr Enstitüsü Üniversitesi’nde doçent olan yardımcı yazar You Zhou, “Bu çalışma bize QGP maddesinin evrimini gösteriyor ve nihayetinde erken evrenin Big Bang’den sonraki ilk mikrosaniyede nasıl evrimleştiğini gösterebilir dedi.

Big Bang’den sonra, evrenin maddenin oluşması için yeterince soğumasına izin veren şişme olarak bilinen bir dönemde hızla genişlemeden önce evrenin bir enerji çorbası olduğu düşünülüyordu. Ortaya çıktığı düşünülen ilk varlıklar, temel bir parçacık olan kuarklar ve kuarkları birbirine yapıştıran güçlü kuvveti taşıyan gluonlardı. Evren daha da soğudukça, bu parçacıklar, bazılarını proton ve nötron olarak bildiğimiz hadron adı verilen atom altı parçacıkları oluşturdu.

Bilim insanları bu  karışık yapıyı dünyanın en büyük atom parçalayıcısı olan İsviçre’nin Cenevre sınırındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda (LHC) yarattılar.

Bilim insanları, ağır atom çekirdeklerini birbirine çarparak, parçacıkları saniyenin bir bölümü için etkin bir şekilde ilkel formlarına eriten küçük bir ateş topu yaratabilirler.

Bigbang'ten Sonra Ortaya Çıkan İlk Madde
Bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda Büyük Patlama’dan sonra ortaya çıkan ilk maddeyi yeniden oluşturdular.

Bilim insanları ilk olarak 2000 yılında bir QGP oluşturduklarını düşünüyorlar, ancak 11 Mayıs 2021’de Physics Letters B dergisinde çevrimiçi olarak bildirilen en son seri, sıvı yapısının özelliklerini ilk kez ayrıntılı olarak inceleyebildikleri zamandı. Plazma yalnızca 10 ila eksi 23 saniye sürdüğü için, bilim insanları, hızlandırıcıdaki A Büyük İyon Çarpıştırıcı Deneyi’nin kısaltması olan ALICE adlı bir cihazdan topladıkları verilerle birlikte maddenin özelliklerini ve nasıl olduğunu anlamak için yeni bilgisayar simülasyonları kullandılar.

Bu bilgi, bilim insanlarının Big Bang’den sonra evrenin nasıl olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Bilim insanları, hızlandırıcı yükseltilirken ve Amerika Birleşik Devletleri’nde milyar dolarlık yeni bir hızlandırıcı çevrimiçi hale geldikçe daha fazla ayrıntı ortaya çıkarmayı umuyorlar. Zhou, daha fazla çalışma, bilim insanlarının kuarkların ve gluonların protonlar ve nötronlar halinde nasıl düzenlendiğini ve “potansiyel olarak Big Bang modelinde önceki aşamayla bağlantı kurmasını” anlamalarına yardımcı olabilir.

Oğuzhan Saçkıran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Çin, Okyanusu Aşıp ABD'ye Ulaşacak Su Altı Demiryolu İnşa Edecek

Çin, Okyanusu Aşıp ABD’ye Ulaşacak Su Altı Demiryolu İnşa Edecek

Sanat Dünyasının Çözülemeyen 7 Sırrı

Sanat Dünyasının Çözülemeyen 7 Sırrı