içinde ,

Psikoloğa Ne Zaman Gidilmeli?

Psikolog

Kayıp | Stres ve Anksiyete | Depresyon | Fobiler | Aile ve İlişki Sorunları | Sağlıksız Alışkanlıklar ve Bağımlılıklar | Performans Geliştirme | Zihinsel Berraklık | Ruhsal Bozukluklar | Doğru Yardımı Bulmak

Hayat nadiren zorluklardan yoksundur. Hatta bazen, bazı şeyler o kadar zorlayıcı olabilir ki, devam etmek imkansızmış gibi görünebilir. Sevilen birinin acı kaybından veya anksiyetenin bunaltıcı hislerinden de kaynaklansa, önemli olan karşılaşılan her problem için uygun yardımın olduğunu bilmektir.

Çoğu insanın psikoloğa danışma sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Kayıp

Ölüm, yaşamın kaçınılmaz bir parçası olsa da bu onun üstesinden gelmeyi daha kolay hale getirmez. İster ebeveynin ister evcil hayvanın ölümü olsun, herkes sevdiği birinin kaybıyla farklı şekilde başa çıkar. Açıkça ya da özel olarak yas tutmanın ikisi de yaygındır. Ancak kaybın gerçeklerinden kaçınmak daha uzun süren sorunlara yol açabilir. Psikologlar, yakın birinin ölümüyle başa çıkabilmeniz için uygun yollar bulmanıza fayda sağlayabilirler.

Stres ve Anksiyete

Hayatın stresli yanları vardır. İş görüşmesinden ilişki sorunlarınıza kadar pek çok durum endişeli hissetmenize neden olabilir. Stres ve anksiyete, bir önlem alınmaz ise, sosyal izolasyona, depresyona ve bir dizi başka soruna yol açabilir. Psikolog, sorunlarınızın nedenini ve bunların üstesinden gelmenin uygun yollarını bularak stres ve kaygıyı yönetmenize yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Anksiyete Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?

Psikolog

Depresyon

Çaresizlik veya umutsuzluğun bunaltıcı duyguları, depresyonun yaygın belirtileridir. Bazı insanlar depresyondan kurtulabileceğinize inanırken, nadiren olan bir durumdur. Depresyon, insanların bir şeylere ilgisini kaybettiği, yorgunluk çektiği ve sıklıkla duygularını yönetmekte zorlandığı yaygın bir ruhsal bozukluktur. Psikologlar, olumsuz düşünce süreçlerinize yardımcı oldukları gibi, genellikle daha iyi hissetmenin ilk adımı olan; depresyonun kaynağını bulmanıza da yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Depresyonun Sadece Kafanızda Olmadığını Kanıtlayan 7 Fiziksel Belirtisi

Fobiler

Yükseklikten ve örümceklerden korkmak yaygın fobilerdir. Ancak bazı olağandışı ve temelsiz korkular hayatınızda önemli sorunlar yaratabilir. Örneğin, sitofobi (yeme korkusu) ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Deneyimli bir psikolog korkularınızın üstesinden gelmeye başlamanıza yardımcı olabilir. Böylece polifobi (birçok şeyden korkma) veya fobofobi (korku korkusu) olmadan yaşayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tripofobi: Tripofobili İnsanlar Neden Deliklerden Korkuyor?

Aile ve İlişki Sorunları

Aile, kişisel ya da işle ilgili olsun, ilişkilerin iniş ve çıkışları vardır. İlişkiler hayattaki en iyi şeylerden bazıları olabilirken, aynı zamanda bir stres ve sorun kaynağı da olabilirler. Bir psikologla bireysel olarak veya grup ortamında çalışmak, en güçlü ilişkilerde bile oluşabilecek problemleri gidermeye yardımcı olabilir.

Psikoloğa gitmek

Sağlıksız Alışkanlıklar ve Bağımlılıklar

Sigara içmek, alkol almak ve uyuşturucu kullanımı gibi bazı sağlıksız alışkanlıklar genellikle altta yatan daha büyük sorunlardan kaçmak veya kendi kendini tedavi etmek için kullanılır.

Psikoloğunuz bu sorunlara ulaşmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda sağlığınızı tehdit eden aşağıdaki sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir:

  • Bağımlılıklar
  • Yeme bozuklukları
  • Stres yönetimi
  • Uyku problemleri

Performans Geliştirme

En başarılı insanlardan bazıları hedeflerine önce onları görselleştirerek ulaşırlar. Sporcular büyük bir müsabakadan önce bedenlerini fiziksel olarak hazırlandıkları kadar zihinsel olarak da hazırlanırlar. Bazıları bu tekniği zorlu yaşam olaylarına proaktif olarak hazırlanmak için kullanır. Bir konuşmayı yapmadan önce prova yapacağınız gibi, psikoloğunuz da sizin büyük etkinliklere hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Böylece ister olimpiyatlar ister bir iş görüşmesi olsun, en iyi performansınızı sergileyebilirsiniz.

Zihinsel Berraklık

Bir psikolog, tarafsız bir kulak gibi davranarak zihinsel berraklığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Çoğu zaman, insanlar terapide yüksek sesle konuşmalarını duyarak kendi çözümlerini bulurlar. Sorunlarını açık bir şekilde ortaya çıkarmak, birçok insanın zihinsel netliklerini geliştirmesine, konsantre olabilmesine ve daha görev odaklı olmasına yardımcı olur. Psikologlar harika dinleyiciler olmak için eğitilirler.

İlginizi çekebilir: Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirti, Teşhis ve Tedaviler

psikologluk

Ruhsal Bozukluklar

Bazen birden fazla semptom daha büyük sorunlardan kaynaklanır. Ruhsal bozukluklar çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Genellikle başka bir şey gibi gizlenirler. Ancak bir akıl sağlığı uzmanının yardımıyla ortaya çıkarılabilirler.

Değişen semptomlara sahip bazı ruhsal bozukluklar şunları içerir:

Doğru Yardımı Bulmak

Bir psikolog, sağlık kitinizde yardımcı bir araç olabilir. Psikologlar, zihninizi açık tutmanıza ve karşılaştığınız stres, endişe, fobiler ve diğer sorunları yönetmenize yardımcı olarak, yaşamdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve sizi depresyon belirtilerinden ve diğer akıl sağlığı sorunlarından uzak tutmanıza yardımcı olabilirler. İlk adım, yerel bir psikolog bulmak ve açık, iletişimsel ve müreffeh bir ilişki başlatmaktır. Bundan sonrası ise, ruhsal sağlığınızı en üst düzeye çıkarmak ve daha iyi bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için birlikte çalışmakla ilgilidir.

Yazar: Medically reviewed by Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP — Written by Brian Krans

Gizem Şafak Baransel


Bunlar da ilginizi çekebilir

Psikoloji Nedir?

Pozitif Psikoloji Nedir?

Psikoz nedir, Psikozun Belirtileri, Sebepleri, Teşhis ve Tıbbi Tedavisi

Yetişkinlerde Ayrılık Anksiyetesi (Terk edilme korkusu) Nedir?

Anksiyete İçin Soğuk Duş: Yardımcı Olur mu?

Depresyon Nedir ve Bu Konuda Ne Yapabilirim?

Şizofreni Nedir? Belirtileri, Tedavisi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

vücut

İnsan Vücudu: Anatomi, Hayati Organlarımız ve İşlevleri

Roman

En İyi Romanlar Listesi: Son 20 Yılın En İyi 8 Romanı