içinde ,

Depresyonun Sadece “Kafanızda” Olmadığını Kanıtlayan 7 Fiziksel Belirtisi

Depresyonu genellikle fiziksel acıyla bir tutmayız, ancak araştırmalar bu hastalığın gerçekten acı verebileceğini gösteriyor.

Depresyonun Kanıta Dayalı 7 Fiziksel Belirtileri
Depresyonun Kanıta Dayalı 7 Fiziksel Belirtileri

Depresyon acıtır. Bu hastalığı sık sık üzüntü, duygusallık ve umutsuzluk gibi duygusal acıyla bağdaştırmamıza rağmen, araştırmalar depresyonun fiziksel acı olarak da ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Bazı kültürler depresyonu fiziksel bir acı olarak ele alıyor olsabile, depresyon, özellikle de ruh sağlığı hakkında açıkça konuşmanın “tabu” olduğu yerlerde fiziksel bir acı olarak düşünülmez.

Örneğin Çin ve Kore kültürlerinde depresyon bir efsane olarak kabul edilir. Bu yüzden hastalar, fiziksel ağrının psikolojik bir sıkıntının belirtisi olabileceğinin farkında olmadan, depresyonun fiziksel belirtilerini tedavi ettirmek için doktorlara giderler. Ancak bu fiziksel semptomların farkında olmak, duygusal etkileri kadar önemlidir.

Fiziksel belirtiler, depresif bir dönem başlamak üzere olduğunda sinyal verebilir veya depresyon yaşayıp yaşamadığınıza dair ipucu verebilir. Bu durum bedeninizi ve zihninizi kontrol etmenin harika bir yoludur. Öte yandan, fiziksel belirtiler, depresyonun aslında çok gerçek olduğunu ve genel refahımıza zararlı olabileceğini göstermektedir.

İşte depresyonun en yaygın yedi fiziksel belirtileri:

1. Yorgunluk veya düşük enerji seviyeleri

Bu Belirtilere Sahipseniz Tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz!
Bu Belirtilere Sahipseniz Tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz!

Yorgunluk, depresyonun yaygın bir belirtisidir. Bazen hepimiz halsiz hisseder ve sabahları işe gitmek yerine yatakta kalıp televizyon izlemeyi umarız. Sıklıkla yorgunluğun stresten kaynaklandığına inanırız halbuki depresyon da yorgunluğa neden olabilir. Bununla birlikte, günlük yorgunluğun aksine, depresyona dayanan yorgunluk konsantrasyon sorunlarına, sinirliliğe ve ilgisizliğe neden olabilir.

Boston Massachusetts General Hospital Klinik Araştırma Programı Direktörü Dr. Maurizio Fava, depresif bireylerin çoğu kez restoratif olmayan uyku yaşadıklarına, yani tam bir gece dinlendikten sonra bile halsiz hissettiklerine dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, enfeksiyonlar ve virüsler gibi birçok fiziksel hastalık da yorgunluğa neden olabileceğinden, yorgunluğun depresyonla ilişkili olup olmadığını anlamak zor olabilir. Diğer bir deyişle; Günlük yorgunluk akıl hastalığının bir işareti olsa da, depresyonda olduğunuzda üzüntü, umutsuzluk ve anhedoni (günlük aktivitelerden zevk almama) gibi diğer belirtiler de mevcut olabilir.

2. Azalan ağrı toleransı (yani her şey daha çok acıtır)

Sinirleriniz yanıyormuş gibi hissettiğiniz halde ağrınız için herhangi bir fiziksel neden bulamıyor musunuz? Görünüşe göre, depresyon ve ağrı sıklıkla aynı anda ortaya çıkabiliyor. 2015 yılında yapılan bir araştırma, depresyonda olan kişilerle ağrı toleransının azalması arasında bir ilişki olduğunu gösterirken, 2010’daki bir başka çalışma, ağrının depresyondaki insanlar üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.

Bu iki semptomun açık bir neden-sonuç ilişkisi yoktur. Ancak özellikle doktorunuz ilaç öneriyorsa, bunları birlikte değerlendirmeniz önemlidir. Bazı araştırmalar, Antidepresan kullanmanın yalnızca depresyonu hafifletmek ile kalmayıp aynı zamanda ağrı ile mücadele eden bir ağrı kesici görevi görebileceğini öne sürüyor.

3. Sırt ağrısı veya ağrıyan kaslar

Trapez kası (Trapezius) nedir?
Trapez kası (Trapezius) nedir?

Sabah kendinizi iyi hissedebilirsiniz, ancak işteyken veya okul sırasına oturduğunuzda sırtınız ağrımaya başlar. Bu durum stresten veya depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Genellikle kötü duruş veya yaralanmalarla ilişkilendirilse de, sırt ağrıları aynı zamanda psikolojik rahatsızlığın bir belirtisi olabilir.

1.013 Kanadalı üniversite öğrencisinden oluşan 2017 tarihli bir araştırma çalışması, depresyon ve sırt ağrıları arasında doğrudan bir ilişki buldu. Psikologlar ve psikiyatristler uzun zamandır duygusal sorunların kronik ağrılara neden olabileceğine inanıyorlar ancak depresyon ile vücudun iltihaplı tepkisi arasındaki bağlantıya benzer ayrıntılar hala araştırılmaktadır.

Daha yeni araştırmalar, vücuttaki iltihaplanmanın beynimizdeki nöro devrelerle bir ilgisi olabileceğini düşündürmektedir. İltihaplanmanın beyin sinyallerini kesintiye uğratabileceği ve bu nedenle depresyonda ve onu nasıl tedavi ettiğimizde rolü olabileceği düşünülüyor.

4. Baş ağrısı

Düzenli olarak baş ağrısı çeken biriyseniz, işte baş ağrınızdan kurtulmanız için evde deneyebileceğiniz 18 doğal ve etkili yöntemler için tıklayın.

Hemen hemen herkes ara sıra baş ağrısı yaşar. O kadar yaygındırlar ki, genellikle onları ciddi bir şey olarak görmeyiz. İş arkadaşınızla yaşanan bir çatışma gibi stresli çalışma ortamı bile bu baş ağrılarını tetikleyebilir. Baş ağrınız her zaman stresten kaynaklanıyor olmayabilir. Eğer baş ağrınızın günlük olarak tekrarladığını fark ederseniz, bu bir depresyon belirtisi olabilir.

Dayanılmaz migren ağrılarının aksine, depresyonla ilişkili baş ağrıları kişinin işleyişini kesin olarak bozmaz. Ulusal Baş Ağrısı Vakfı tarafından “gerilim tipi baş ağrıları” olarak tanımlanan bu tür baş ağrısı, özellikle kaş çevresinde hafif bir zonklama hissi olarak hissedilebilir. Bu baş ağrılarına reçetesiz satılan ağrı kesicileri yardımcı olabilir fakat genellikle düzenli olarak yeniden ortaya çıkarlar. Bazen kronik gerilim tipi baş ağrıları, önemli depresif bozukluğun bir belirtisi olabilir.

Ancak baş ağrıları, ağrınızın psikolojik olabileceğinin tek göstergesi değildir. Depresyonu olan kişiler genellikle; üzüntü, sinirlilik hissi ve halsizlik gibi ek belirtiler yaşarlar.

İlginizi çekebilir: Baş Ağrısı, Doğal Yollarla Nasıl Geçer? Kanıta Dayalı Yöntemler

İlginizi çekebilir: Baş Ağrısına Ne İyi Gelir. Evde Hızlıca Rahatlamanız için 9 Basit İpucu!

5. Göz sorunları veya azalan görüş

Dünyanın bulanık göründüğünü mü düşünüyorsun? Depresyon dünyanın gri ve kasvetli görünmesine neden olabilirken, Almanya’da 2010 yılında yapılan bir araştırma çalışması, bu akıl sağlığı sorununun gerçekten kişinin görüşünü etkileyebileceğini öne sürüyor.

80 kişinin katıldığı bu çalışmada depresif bireyler siyah beyaz renkler arasındaki farklılıkları görmekte güçlük çekiyorlardı. Araştırmacılar tarafından “kontrast algısı” olarak bilinen bu durum depresyonun neden dünyayı puslu gösterebileceğini açıklayabilir.

6. Mide ağrısı

Karın Ağrısı Belirtileri
Karın Ağrısı

Midenizdeki batma hissi, depresyonun en belirgin belirtilerinden biridir. Ancak karnınız kramp girmeye başladığında, onu gaz veya regl sancısı olarak düşünmek kolaydır. Özellikle stres ortaya çıktığında kötüleşen ağrı bir depresyon belirtisi olabilir. Aslında Harvard Tıp Okulu araştırmacıları, kramplar, şişkinlik ve mide bulantısı gibi mide rahatsızlığının kötü ruh sağlığının bir işareti olabileceğini öne sürüyor.

Bağlantı nedir? Harvard araştırmacılarına göre depresyon, iltihaplı bağırsak hastalığı veya asabi bağırsak sendromu gibi hastalıklarla kolayca karıştırılabilen iltihaplı bir sindirim sistemine neden olabilir (veya bunun bir sonucu olabilir).

Doktorlar ve bilim insanları bazen bağırsakları “ikinci beyin” olarak adlandırırlar. Çünkü bağırsak sağlığı ile zihinsel sağlık arasında bir bağlantı bulmuşlardır. Midelerimiz iyi bakterilerle doludur bir dengesizlik oluşması durumunda anksiyete ve depresyon belirtileri ortaya çıkabilir. Dengeli bir diyet yemek ve probiyotik almak kişinin bağırsak sağlığını geliştirebilir, bu da ruh halini iyileştirebilir, ancak bu konunun daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

İlginizi çekebilir: Yetişkinlerde Karın Ağrısı

İlginizi çekebilir: Geğirme, Gaz Birikmesi ve Şişkinlik Nasıl Giderilir?

7. Sindirim veya düzensiz bağırsak sorunları

Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Genellikle gıda zehirlenmesi veya gastrointestinal virüslerin neden olduğunu düşünüp fiziksel bir hastalıktan kaynaklandığını varsaymak kolaydır. Ancak üzüntü, endişe ve bunalım gibi duygular sindirim sistemimizi bozabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırma, anksiyete, depresyon ve gastrointestinal ağrı arasında bir bağlantı olduğunu öne sürüyor.

Acı, beyninizin iletişim kurmasının başka bir yoludur

Üzüntü, öfke ve utanç gibi duyguları tanımlarken ve bunlardan söz ederken rahatsızlık hissediyorsanız, bu durum duyguların vücutta farklı şekilde açığa çıkmasına neden olabilir. Bu fiziksel semptomlardan herhangi birini uzun bir süredir yaşıyorsanız, doktorunuzdan veya hemşire pratisyeninizden bir randevu alın.

Depresyon, genetik, çocukluk çağı stresi, travmaya maruz kalma ve beyin kimyası gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Depresyonu olan kişiler, tamamen iyileşmek için genellikle psikoterapi ve ilaç tedavisi gibi profesyonel yardıma ihtiyaç duyar. Randevunuzda, bu fiziksel semptomların görünenden daha fazla olabileceğinden şüpheleniyorsanız, depresyon ve anksiyete taraması yapılmasını isteyin. Bu şekilde, sağlık uzmanınız size ihtiyaç duyduğunuz yardımı sağlayabilir.

Tıbbi olarak Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP tarafından incelendi – Juli Fraga tarafından yazıldı. Juli Fraga, San Francisco, California’da bulunan lisanslı bir psikologdur. Kuzey Colorado Üniversitesi’nden PsyD ile mezun oldu ve UC Berkeley’de doktora sonrası burs programına katıldı. 

Feride İrem Yılmaz


Bunlar da ilginizi çekebilir

Psikoloji Nedir?

Depresyon Nedir ve Bu Konuda Ne Yapabilirim?

Bu Belirtilere Sahipseniz Tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz!

Anksiyete: Nedir?, Bozuklukları, Belirtileri, Tedavisi ve Daha Fazlası

Anksiyete Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 Comments

Baharatların Kraliçesi: Kakule Tadı Nasıldır?

Baharatların Kraliçesi: Kakule Tadı Nasıldır?

Çevrimiçi Eğitim İçin Açık Kaynaklı ve Düşük Maliyetli Bir Robotik Kol Geliştirildi

Çevrimiçi Eğitim İçin Açık Kaynaklı ve Düşük Maliyetli Bir Robotik Kol Geliştirildi