içinde

Narsist Nedir?, Narsistlerin Özellikleri Nelerdir?, Narsisizm Hakkında Her Şey.

Narsist Nedir?, Narsist İle Nasıl Başa Çıkılır? – İlişkilerde Narsisizm

Narsist Nedir?, Narsistlerin Özellikleri, Narsisizm Hakkında Her Şey.
Narsist Nedir?, Narsistlerin Özellikleri, Narsisizm Hakkında Her Şey.

Narsist ya da Narsisizm nedir sorusuna kısaca, Narsist, bir kişinin bedensel veya zihinsel olarak kendisine duyduğu hayranlıktır. Bu bir nevi narsist kişilerin kendisine aşık olması da diyebiliriz.

Narsistler adına kullanılan “narsist” etiketi, kendilerini çok seven insanlara atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, çoğu psikolojik araştırma bu fikri desteklemese de dünya çapında, özellikle gençler arasında, narsisizmin yükselişte olduğuna dair anlayış var.

Narsist Nedir?, Narsisizm Hakkında Her Şey.
Narsist Nedir?, Narsisizm hakkında her şey.

1979’da Robert Raskin ve Calvin S. Hall tarafından geliştirilen Narsistik Kişilik Envanteri (NPI), narsisizmin en yaygın kullanılan ölçüsüdür. Puanlar 0 ile 40 arasında değişmektedir ve ortalama skor 10 ila 15 aralığındadır.

Biraz daha yüksek puan alan sağlıklı bireyler, özellikle ilk karşılaşmada son derece çekici olarak algılanabilir.

Ancak sonradan karşı tarafa sığ gözükebilir. Bu tür bireyler temelde sağlıklı bir kişiliğe sahip olmalarına rağmen garip ve stresli kişisel ilişkileri olabilir.

Aşağıdaki menüden Narsistler hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz.

İçindekiler:

Narsisizm Özellikleri Nelerdir?

 • Birinin narsist olup olmadığını nasıl anlarım?
 • Narsisizm ile patolojik narsisizm arasındaki fark nedir?
 • Narsistler narsist olduklarını biliyorlar mı?
 • Narsist olmanın herhangi bir faydası var mı?
 • Patronum narsist mi?

Bir Narsist İle Nasıl Başa Çıkılır?

 • Bir narsisti idare etmenin stratejileri nelerdir?
 • Narsist bir patronla nasıl başa çıkarım?
 • Narsistler başarılı liderler mi?

İlişkilerde Narsisizm

 • Narsistler neden bu kadar iyi bir ilk izlenim bırakıyor?
 • Narsistler âşık olabilir mi?
 • Narsistlerin diğer insanlardan daha fazla tek gecelik ilişkisi var mıdır?
 • Bir ilişkide bencillik ile narsisizm arasındaki fark nedir?

Narsisizm Özellikleri Nelerdir?

Narsistlerin özellikleri nelerdir?
Narsistlerin özellikleri nelerdir?

Kariyeri hakkında konuşmak için biraz fazla zaman harcayan ya da olarak kendisinin bir narsist olduğuna hiç şüphe etmeyen birini tanımlamak kolaydır, ancak narsisizm bundan daha karmaşıktır.

Narsisizm, illa ki bir özgüven veya güvensizlik fazlasını temsil etmez; daha doğrusu, takdir veya hayranlık açlığını, ilgi odağı olma arzusunu ve yüksek statüden kaynaklanan özel muamele beklentisini kapsar.

İlginç bir şekilde, araştırma bulguları, narsist birçok insanın daha benmerkezci olduklarının farkına vardıklarını gösteriyor. Tahmin edilebileceği gibi, yüksek düzeyde bir narsisizm romantik, ailevi veya profesyonel ilişkilerde zararlı olabilir.

Birinin narsist olup olmadığını nasıl anlarım?

Narsisizm, görkemli bir kendini beğenme duygusu, başkalarına karşı empati eksikliği, aşırı hayranlık ihtiyacı, kişinin benzersiz olduğu ve özel muameleyi hak ettiği inancıyla oluşur. Bu davranışları sürekli olarak sergileyen biriyle karşılaşırsanız, oldukça narsist bir bireyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Narsisizm ile patolojik narsisizm arasındaki fark nedir?

Patolojik narsisizm veya narsisistik kişilik bozukluğu nadirdir: Nüfusun tahmini yüzde 1’ini etkiler, klinisyenler ilk ölçtüğünden beri yaygınlık oranı değişmemiştir. Narsisistik özellikler bir kişinin günlük işleyişini bozduğunda bozukluktan şüphelenilir.

Bu işlev bozukluğu, patolojik narsistin empati eksikliği nedeniyle tipik olarak ilişkilerde sürtüşmeye neden olur. Ayrıca ihtişam ve dikkat çekme ile beslenen düşmanlık olarak da gözlemlenebilir. Kendini üstün gören bir patolojik narsist, doğal olarak herkesi aşağılık olarak görür ve anlaşmazlık ya da sorgulamaya tahammülsüz olabilir.

Narsistler narsist olduklarını biliyorlar mı?

Birinin narsist olup olmadığını merak ediyorsanız, ona sormak en iyisi olabilir. Genelde insanların narsist olduklarının farkında olmadıkları ya da kimliklerindeki bir kusuru kabul etmekten kaçınmak için bunu inkâr ettikleri varsayılır.

Ancak Tek Öğeli Narsisizm Ölçeği denilen testi kullanılarak yapılan araştırmada “Narsist misiniz?” sorusuna olumlu yanıt veren insanlar, 40 soruluk Narsisistik Kişilik Envanteri’nde narsisizm konusunda diğerlerinden daha fazla puan alma olasılığı çok daha yüksekti.

Narsist olmanın herhangi bir faydası var mı?

Araştırmalar, fazlasıyla yüksek derecede olan belirti göstermemiş narsisizmde, artan zihinsel dayanıklılık (yüksek baskı durumlarında iyi performans) ve okulda ve işte daha yüksek başarı gibi bazı faydalar keşfetti. Artan öz değer duygusu, bir kişiyi diğerlerinden daha motive ve iddialı hale getirebilir. Diğer araştırmalar, narsisizmi düşük bir depresyon olayı ile ilişkilendirmiştir.

Patronum narsist mi?

Narsist bir patron, geçinmektense başkalarını geçmeyi tercih eder, bu da genellikle işbirlikçi olmadıkları, küstah oldukları, tartışmacı oldukları, sadece ve sadece “kazanan” olmaya odaklandıkları anlamına gelir.

Narsist patronlar başarıları için kendileri dışında kimseye kredi vermezler ve sadakat göstermeyenlere saldırırlar. Bu eğilimler ve bunun gibileri, narsist bir patronunuzun olabileceğini gösterir.


Bir Narsist İle Nasıl Başa Çıkılır?

Narsist Nedir?, Narsistlerin Özellikleri, Narsisizm Hakkında Her Şey.
Narsistler İle Nasıl Başa Çıkılır?

Bir narsistle ilişkide olmak son derece sinir bozucu ve üzücü olabilir. Narsist insanlar, kontrol ve hayranlık arayışında başkalarını manipüle edebilir ve sömürebilir, özgüvenlerine zarar verebilir ve hatta gerçeklik anlayışlarını değiştirmeyi hedefleyebilir.

Bir narsist ile eylemleri hakkında tartışmak çoğu zaman bir sonuca varamaz. Daha başarılı bir çözüm, sınırlar oluşturmak ve kendinizi duygusal olarak uzaklaştırmaktır.

Bir kişi hakkındaki duygularınızı kontrol edemeyeceğinizi kabul etmek gerekir ancak onlara nasıl tepki vereceğinizi kontrol edebilirsiniz. Narsist bir eş, aile üyesi veya patronla bağları kesmek, tek çözüm değilse bile, nihayetinde en iyisi olabilir. Bu süreçte, ileride kendini benzer senaryolarda bulmaktan kaçınmak için bireyin özellikleri üzerine düşünmek faydalı olacaktır.

Bir narsisti idare etmenin stratejileri nelerdir?

Hayal kırıklığınızı kabul etmek, davranışın nereden geldiğini anlayabilmek ve bir narsist kendini ön plana attığında kendi amacınızdan vazgeçmeyi reddetmek, niceleri arasında anahtar stratejilerdir. Narsistleri kırılgan veya gösterişçi olarak sınıflandıran araştırmacılar, her tür için belirli yaklaşımların garanti edildiğini savunuyorlar.

Narsist bir patronla nasıl başa çıkarım?

Beklentilerinizi yönetin, başarılarınızı patronunuzunkilerle aynı hizaya getirin, sınırlar çizin ve tartışmaya, haklı çıkmaya veya kendinizi açıklamaya çalışmayın. Bunlar ve bu gibi taktikler, işyerinde bir narsisti yönlendirmeye yardımcı olabilir.

Narsistler başarılı liderler mi?

Narsistler, kurumsal yönetim veya siyasi liderlik işlerinde onlara fayda sağlayabilecek yoğun bir güç, dikkat ve onaylama dürtüsüne sahip olma eğilimindedir.

Bununla birlikte, bir kez yönetimde olduklarında, bir örgütün hedeflerini ilerletmektense kendini tanıtmaya ve muhalefetin bastırılmasına odaklanabilirler, ayrıca empati eksiklikleri sadakat duygusuna pek sahip olamamalarına sebep olur.


İlişkilerde Narsisizm

İlişkilerde narsisizm
İlişkilerde narsisizm

Bir narsistin, özellikle potansiyel romantik partnerlerden, hayranlık ve övgü uyandırma arzusu, onları çoğu zaman büyüleyici ve karizmatik kılar, bunlar da bir romantizmi hızla ateşleyebilecek özelliklerdir.

Ancak doğasında var olan empati eksiklikleri, bir partnerin iç dünyasını anlamalarını ve tatmin edici uzun vadeli bir ilişki kurmalarını engelleyebilir.

Narsistik kişilik bozukluğu olan insanların gerçekten âşık olması ve güvene dayalı, eşit bir ilişki kurması neredeyse imkansızdır. Böyle bir birey, bir ilişkide katı kurallar koymaya çalışabilir ve diğer rahatsız edici davranışların yanı sıra yeni bir romantik partnerini arkadaşlarından ve ailesinden izole etmeye çalışabilir.

İlginizi çekebilir: İlişkinizin Kötüye Gittiğinin İşaretleri ve Çözümleri

Narsistler neden bu kadar iyi bir ilk izlenim bırakıyor?

Araştırmalar, insanların başlangıçta narsistleri çekici bulduklarını çünkü gerçekte olduklarından daha güçlü bir özgüven gösterdiklerini ve bunun insanların genellikle takdir ettiği bir özellik olduğunu öne sürüyor.

Narsistler âşık olabilir mi?

Narsistler, flört etmenin ilk aşamalarında tutkulu ve çekici gözükebilirler. Ancak çoğu narsist için ilişkiler çıkar odaklıdır. Narsistin egosunu ve özgüvenini güçlendirmek için pozitif ilgi ve c¡nsel tatmin sağlarlar.

Amaç, herhangi bir sözün veya bağlılığın olmadığı bir eğlenceden z∈vk almaktır ve çoğu narsist, partnerinin yakınlık beklentisi arttıkça veya bir ilişkiyi garanti olarak görmeye başladıklarında ilişkiye olan ilgisini kaybeder.

Narsistlerin diğer insanlardan daha fazla tek gecelik ilişkisi var mıdır?

Evrimsel bir perspektiften, en azından çiftleşme alanında narsisizmin uyarlanabilir bir işleve hizmet edebileceği teorisi oluşturulmuştur: kısa vadeli çiftleşmede artan başarı. Kültürler arası araştırmalar, narsistlerin daha yüksek sosyo-c¡nselliğe sahip olma eğiliminde olduklarını bulmuştur: Kısa vadeli veya tek gecelik ilişkilerle daha çok ilgilenirler ve halihazırda ilişkiler içinde olan partnerlere ilgi duyma olasılıkları daha yüksektir.

Bir ilişkide bencillik ile narsisizm arasındaki fark nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu nispeten nadirdir, daha çok bencil insan vardır. Aradaki fark, kişinin aralıklarla kaba ve benmerkezci ya da sürekli olarak empatiden yoksun olup olmamasıdır.

Selin Yücelbak


Bunlar da ilginizi çekebilir

Psikoloji Nedir?

Pozitif Psikoloji Nedir?

Psikoloji Hangi Amaca Hizmet Eder ve Neyi Amaçlar?

Anksiyete: Nedir?, Bozuklukları, Belirtileri, Tedavisi ve Daha Fazlası

Depresyonun Sadece “Kafanızda” Olmadığını Kanıtlayan 7 Fiziksel Belirtisi

Size Her Şeyi Sorgulatacak 15 Psikolojik Gerilim Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 Comments

Büyü

95 ülkede yapılan araştırmaya göre, her 10 kişiden 4’ü büyüye inanıyor

Nikola Tesla'nın Daha Önce Hiç Üretime Geçememiş 6 Harika Buluşu

Nikola Tesla’nın Daha Önce Hiç Üretime Geçememiş 6 Harika Buluşu