içinde

En İyi 25 Fantastik Film Listesi!

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 25 Fantastik Film.

Fantastik Filmler | Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 25 Film
Fantastik Filmler | Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 25 Film

Fantastik filmler izlerken, dünyadan kaçmanın bir yolu olduğunu düşünürüz neden olmasın değil mi? Bir fantastik film bazen bizi hiç var olmayan alemlere götürüyor, bizi büyülü yaratıklarla tanıştırıyor. Bize eşsiz seyahat biçimleri gösteriyorlar ve bazen bizi duraklatıp gerçek dünyamızı nasıl algıladığımızı düşündürüyorlar.

İnsanlar genellikle bir ‘fantastik filmin‘ ne olduğuna dair bir fikirleri olduğunu düşünmeye dalarlar. Ancak her şey süslü veya büyüsel değildir. Bu mutlu eden fantastik filmler bazen bir rüya sekansı kadar basit, hatta aynı günü defalarca tekrar etmek bile sayılabilir.

En İyi 25 Fantastik Film Listesi!
En İyi 25 Fantastik Film Listesi!

Bakmak için zaman ayırırsanız, en sıradan olanı bile fantastik hale gelebilir. Bibaktım, sizlere sadece hayal gücünüzü zorlamakla kalmayıp aynı zamanda bir fantezi filminin tam olarak ne olduğuna anlam veren fantastik filmler listesi derledi. Arkanıza yaslanın, bir kase patlamış mısır alın ve kendinizi başka bir dünyaya taşımaya hazırlanın…

En iyi fantastik filmler listesi:

Zamanda Kıvrılma (A Wrinkle in Time) (2018)

2018 – Macera / Fantastik Film – 1 saat 50 dakika

4,2/10 – IMDb

Aynı adı taşıyan Madeleine L’Engle romanından uyarlanan Amerikan bilim fantastik macera filmi, Oprah Winfrey, Mindy Kaling, Reese Witherspoon ve Chris’in de yer aldığı yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuyla kayıp babasını bulmak için dünya dışı bir maceraya atılan genç bir kızı konu alıyor.


Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) (2001)

2001 – Fantastik/Macera – 3 saat 48 dakika

8,8/10 – IMDb

Bu üçlemedeki tüm filmler harika olsa da arkasındaki sihri anlamak için en baştan başlamanız gerekiyor. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin birinci filmidir. Şanlı setlerinden yıldız oyuncu kadrosuna kadar, uzun çalışma süresine layık bir fantastik film izlenmeye değer.


Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)

2005 – Fantastik/Macera – 2 saat 37 dakika

7,7/10 – IMDb

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling ’in popüler roman dizisi “Harry Potter”ın dördüncü film uyarlamasıdır. Dürüst oluyorum, muhtemelen tüm seriyi şimdiye kadar birçok kez görmüşsünüzdür. Ancak, Üç büyücü Turnuvası ve genç bir Robert Pattinson içeren dördüncü tur, benzersiz fantastik öğelerin parlaması için daha da heyecanlı yerinde oluyor.


Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day) (1993)

1993 – Komedi – Fantastik – Romantik – 1 saat 41 dakika

8/10 · IMDb

Öyleyse bu serimiz, herhangi bir zırvalık ya da fantezi olarak tanıdığımız hiçbir şeye sahip olmayabilir. Ama aynı günü defalarca tekrarlayan biri olarak mı ? Bu kulağa fantastik geliyor. Harold Ramis tarafından yönetilmiştir. Başrolde Bill Murray ve Andie MacDowell oynuyor.


Oz Büyücüsü (1939)

1939 – Fantastik/Müzikal – 1 saat 52 dakika

8/10 – IMDb

Oz Büyücüsü, 1939 yapımı Amerikan fantastik müzikal film. Esasen Victor Fleming tarafından yönetilmiştir. Tarihteki en ikonik filmlerden biri olan Oz Büyücüsü, genç bir Dorothy Gale’in fantastik diyarı Oz’a seyahat ederken munchkinlerle, bazı kötü cadılarla ve Korkuluk hikayesi ile Teneke Adam gibi bir grup arkadaşıyla karşılaşmasını anlatıyor.


E.T. Dünya Dışında var olan (1982)

1982 – Bilim Kurgu/Çocuk – 2 saat 1 dakika

7,8/10 – IMDb

Muhtemelen bir noktada, bu filmi gördünüz. Reese’s Pieces’a takıntılı bir uzaylıyla arkadaş olan genç bir erkeğin hikayesi, klasik bilimkurgu / fantezi mecazlarında oynarken gerçek hayat temalarına da dokunma yeteneğine sahip. Film o kadar sevildi ki, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.


John Carter: İki Dünya Arasında (2012)

2012 – Bilim Kurgu/Macera – 2 saat 19 dakika

6,6/10  – IMDb

John Carter: İki Dünya Arasında, Andrew Stanton tarafından yönetilmiş, bir 2012 Amerikan bilimkurgu epik fantastik filmi. Bu film şimdiye kadar yapılmış en başarılı Disney filmi olmayabilir. Ancak (Friday Night Lights ve Waco alum Taylor Kitsch tarafından oynanan) bir İç Savaş askeri, zaman yolculuğu yapmak ve Mars’ta sona ermesi başlı başına bir fantezi gibi görünüyor.


Hiç Bitmeyen Öykü (The NeverEnding Story) (1984)

1984 – Fantastik/Çocuk – 1 saat 47 dakika

7,4/10  – IMDb

Michael Ende’nin 1979 tarihli The Neverending Story romanından uyarlanan 1984 yapımı bir fantastik film. Bu film, bir kitabı keşfettikten sonra büyülü bir alemde bir güçle savaşmaya çalışan bir savaşçının hikayesini anlatan genç bir çocuğu konu almaktadır. Epik bir fantastik filmin tüm unsurlarına sahipliğine söz yok ve türünde ikonik kalan bir film.


Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap (2005)

2005 – Fantastik/Macera – 2 saat 30 dakika

6,9/10 – IMDb

Narnia büyülü dünyasını kurtarmaya çalışan Pevensie kardeşlerin hikayesini anlatan Disney filmi, mükemmel miktarda fantezi elde etti… 2005 yılında “En iyi Makyaj dalında Oscar Ödülü” kazanmıştır. Bir Dolap vasıtasıyla Bitirdiğinde ise, “Tembel Pazar”ı en az üç kez dinlemeyi kesinlikle unutmamalısınız.


Prenses Gelin (The Princess Bride) (1987)

1987 – Macera/Çocuk – 1 saat 38 dakika

8/10  – IMDb

Filmdeki ana hikâye, bir dedenin hasta torununa okuduğu bir hikâyedir. Gerçek aşkı Buttercup’ı kurtarmaya çalışan genç Wesley’in hikayesinin ardından, unutulmaz esprilerin, all-star oyuncu kadrosunun ve muhteşem setlerinin bu filmi kült bir klasik haline itmesinin bir nedeni var olanıdır.


Jumanji (1995)

1995 – Macera/Fantastik – 1 saat 44 dakika

7/10 – IMDb

Gizemli bir oyun, oyuncularını Jumanji ormanlarına taşır ve heyecan verici efektler başlar. Jumanji 1995 yapımı Joe Johnston’ın yönetmenliğini yaptığı ve Chris Van Allsburg’un 1981 yılında popüler olan kitabı Jumanji üzerine yapılmış bir filmdir. Hikâye bir sihirli oyun üzerine kuruludur. Zarda gelen sayıya göre oyunda değişik orman canlıları ortaya çıkmaya başlar. Robin Williams ve genç Kirsten Dunst oynadığı bir başkomut film.


Avatar (2009)

2009 – Bilim Kurgu/Aksiyon – 2 saat 42 dakika

7,8/10 – IMDb

Avatar, 2009 ABD yapımı epik fantastik bilimkurgu filmi. Oyunculuk mutlaka en iyi olmayabilir, ama bu destansı James Cameron filmi hakkında destansı fantezilere layık olmayan bir şeydir. Egzotik dünyasına bir misyon kardeşinin yerini alır belden aşağısı felçli bir Denizci hikayesi tam olarak ne olabileceğini kanıtladı. (sinematik, en azından) eğer büyük hayalin ise. Muhtemelen daha önce gördün, ama yeniden izlemek için biraz zaman ayırın – çünkü Cameron birçok devamı için planları vardır. Film üç boyutlu sinema tekniği ile çekilmiştir.


Makas Eller (Edward Scissorhands) (1990)

1990 – Fantastik/Romantik – 1 saat 45 dakika

7,9/10 – IMDb

Makas Eller, 20th Century Fox tarafından aile kitleleri için yapılan komedi-dram-macera-romantizm filmidir. Johnny Depp, elleri gibi sadece makasla tamamlanmamış yapay bir adam olarak rol aldı. Tim Burton’un en eski filmlerinden biri olarak,Garip ve saçma olan her şey hakkında bir filmin nasıl mükemmel olacağı mantıklı olarak tanımlanabilir eğer ki fantastik bir izlenim için bakıyor isen.


Beterböcek (Beetlejuice) (1988)

1988 – Komedi/Korku – 1 saat 33 dakika

7,5/10 – IMDb

Beterböcek, 1988 ABD yapımı fantastik komedi filmidir. Bir zamanlar yaşadıkları evi kovalayan ve yeni sakinleri korkutmak için bir hayaletten yardım alan yeni ölen bir çiftin ardından, Beetlejuice o kadar popülerdi ki bir animasyon dizisi ve bir Broadway müzikalinden koptu. Michael Keaton her zaman harika, ama bu şimdiye kadar olduğu en iyi şey olabilir—ve özlelikle sınırlı ekran süresine’de.


Pi’nin Yaşamı – (2012) (Life of Pi)

2012 – Macera/Dram – 2 saat 7 dakika

7,9/10 – IMDb

Pi’nin Yaşamı, 2012 ABD macera-drama filmidir. Yann Martel’in yazdığı aynı isimli romandan uyarlamadır. Kitap bir başarıydı, ancak Pasifik Okyanusu’nun ortasında bir kaplanla bir teknede sıkışıp kalan genç bir çocuğun hikayesi, dört Akademi Ödülü kazanarak bile çok başarılı bir film oldu.


Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (2008)

2008 – Romantik/Fantastik – 2 saat 46 dakika

7,8/10 – IMDb

Geriye doğru yaşlanma fikri (hepimizin bir noktada sahip olmayı seveceğimizi düşündüğüm bir güç) bu Brad Pitt / David Fincher filminin merkezi odak noktasıdır. Benjamin Button’ın çocukluğa giden yolu büyüleyici… ve her fantezi filmi gibi, sadece biraz sarsıcı Geriye doğru yaşlanma fikri (hepimizin bir noktada sahip olmayı seveceğimizi düşündüğüm bir güç) bu Brad Pitt/David Fincher filminin merkezi odak noktasıdır. Benjamin Button’ın çocukluğa giden yolu büyüleyici… ve her fantezi filmi gibi, sadece biraz sarsıcı konuma yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Brad Pitt Kimdir? – Biyografi


Kanca – (1991) (Hook)

1991 – Çocuk/Fantastik – 2 saat 24 dakika

6,8/10 – IMDb

Kanca yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı, J. M. Barrie’nin Peter Pan adlı eserinin bir devamı olan 1991 yapımı fantastik film. Ya ünlü bir çocuk kitabının yıldızı olduğunuzu ve tüm fantezinin gerçekten gerçek olduğunu keşfettiyseniz? İşte bu da Robin Williams’a oldu, onun karakteri dünyaya geri döndüğünde çocuklarını kurtarmak ve hiç büyümediği bir yeri kurtarmak ile sebep oldu.


Suyun Sesi – (2017) (The Shape of Water)

2017 – Dram/Gerilim – 2 saat 3 dakika

7,3/10 – IMDb

Suyun Sesi, 2017 çıkışlı Amerikan yapımı romantik, fantastik filmdir. Bir hükümet laboratuvarının ortasında insan benzeri bir amfibiye aşık olan dilsiz bir kadının hikayesi bazılarına garip gelebilir. Ancak oyuncu kadrosu (Michael Shannon’un yer aldığı) ve yönetmen Guillermo Del Toro’nun (En İyi Yönetmen Oscar‘ını kazanan) görselleri, bu biraz kafa karıştırıcı filmi, en iyi film galibiyetini içeren tüm beğenisine layık kılıyor.


Monty Python ve Kutsal Kâse (1975)

1975 – Komedi/Fantastik – 1 saat 32 dakika

8,2/10 – IMDb

Monty Python ve Kutsal Kâse, İngiliz komedi grubu Monty Python’ın 1974 yılı yapımı fantastik film. Kutsal Kase’yi arayan Arthur efsanesinin bu parodisi, tüm zamanların en komik filmlerinden biridir ve gerçekten iyi tutar. Çok düşük bütçeli ve ejderhasız çok komik bir taht oyunu ve bunun yerine hindistancevizi ve kırlangıçlar hakkında komik şakalar olarak düşünün.


Thor (2011)

2011 – Aksiyon/Fantastik – 1 saat 55 dakika

7/10 – IMDb

Thor, Marvel Comics tarafından yayımlanan çizgi roman karakteridir. 2011 ABD süper kahraman filmi ve Marvel Sinematik Evreni tarafından yayınlanan dördüncü filmidir. Marvel filmleri çoğu muhtemelen fantastik kaşıntılarınızı çizecektir. Ancak Thor, kökenlerini İskandinav mitolojisinde tutar ve Chris Hemsworth’u Asgardlıların hükümdarı olarak haklı yerini kanıtlamaya çalışır. Daha ne istiyorsun?

İlginizi çekebilir: En iyi Marvel Filmleri

İlginizi çekebilir: Marvel Filmleri Doğru Sırayla Nasıl İzlenir?


Alis Harikalar Diyarında – (2010)

2010 – Fantastik/Macera – 1 saat 48 dakika

6,4/10 – IMDb

Alis Harikalar Diyarında, ABD yapımı bir macera – fantastik film. 1951 klasiğinin bir versiyonu olan film, Lewis Carroll’un romanını hayata geçiriyor ve genç bir kız bir tavşan deliğine düştüğünde ne olduğunu araştırıyor, ancak kimsenin bilmediği gizli bir dünyayı keşfetmek için. Bazı çılgın karakterler (Johnny Depp çok ürpertici bir çılgın Şapkacı oynar) ve etkileyici setlerle film, hikayeyi kafasına çevirir ve her dönüşte sürprizler verir.


Kahire’nin Mor gülü (1985)

1985 – Romantik/Komedi – 1 saat 28 dakika

7,7/10 – IMDb

Bu, bu listede bir aykırı gibi görünebilir. Kahire’nin Mor Gülü 1985 ABD yapımı fantastik komedi filmidir. Kendisini sinema ekranından ve gerçek dünyaya doğru yürüyen bir film karakterini takip eden hikaye, sadece ilk ortaya çıktığında insanları büyüleyen değil, aynı zamanda hayatın sanatı taklit edebileceği fikrine de giriyor.


Barbar Conan (1982)

1982 – Fantastik/Aksiyon – 2 saat 9 dakika

6,9/10 – IMDb

Barbar Conan, 1982 ABD yapımı fantastik film. Arnold Schwarzenegger, Robert E. Howard tarafından yazılan pulp hikayelerinin film uyarlamasında rol aldı. Antik çağda sadece bir çeşit küstahlık gibi görünse de, filmin daha ince ayrıntılarına dikkat edin—hem setler hem de sinematografi hakkında konuşmaya değer.


Yaşamın Renkleri – (1998) (Pleasantville)

1998 – Komedi/Fantastik – 2 saat 4 dakika

7,5/10 – IMDb

Yaşamın Renkleri, Gary Ross’un yazarlığını, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği Amerikan komedi-drama filmidir. Sanatı taklit eden hayatı araştıran bir diğer film olan Reese Witherspoon ve Tobey Maguire, 1950’lerde kendilerini bir TV şovunda kapana kısılmış halde bulan kardeşler olarak can atıyor. Ekrandaki herkes mutlu gibi görünse de, mükemmel gülümsemelerin altında gizlenen bir şey var…


Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası (1971)

1971 ‧ Fantezi/Çocuk ‧ 1 saat 29 dakika

7,8/10 – IMDb

Willy Wonka & the Chocolate Factory, Charlie’nin Çikolata Fabrikası romanından uyarlanan 1971 yapımı müzikal film. Bir çikolata fabrikasına sahip olmayı ve saf hayal dünyasında yaşamayı sevmez miydin? Bir şekerci beş çocuğu iş yerine davet ettiğinde bu klasik film bunu araştırıyor. Sonuç mu? Rüyaya layık setler, bazı eğlence ve hayatının zaman için altın bir bilet kazanmak için şans.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

13 Comments

Tarihteki En Korkunç 5 Sıradışı Kabul Ayini

Tarihteki En Korkunç ve Akıllara Durgunluk Veren 5 Kabul Ayini

Kahve İçmek Artık Uykumu Kaçırmıyor, Diyorsanız; İşte Nedeni!

Kahve İçmek Artık Uykumu Kaçırmıyor, Diyorsanız; İşte Nedeni!