içinde ,

Kazaklar Kimdir, Kazaklar’ın Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi

Onlar Rusların karşılaştığı en vahşi ve en iyi askerlerdi!

Kazaklar Kimdir, Kazaklar’ın Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi

Kazaklar Hakkında Hızlı Ulaşabileceğiniz Gerçekler:

Resmi diller: Kazakça (1. resmi dil), Rusça (2. resmi dil)
Kazakistan Nüfusu: 18.711.200 (2020)
Kazakistan Nerede: Harita Konumunu görmek için buraya tıklayın.
Başkent: Nur-Sultan
En büyük şehir: Almatı
Yüzölçümü Toplam: 2.724.900 km2

Aşağıdaki menüye tıklayarak Kazaklar hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Kazaklar Kimdir, Tarihi ve Kökeni | Kazaklar ‘ın gelişimi ve Olgunluğu | Kazak At BiniciliğiKazak Toplumsal Demokrasisi | Rusya Çar ’ına Kazakların Hizmeti | Kazak Ulusu’nun Sayısı | Rus İhtilali | İkinci Dünya Savaşı | Modern Zamanında Kazaklar

kazaklar
İlya Repin (1844–1930) tarafından “Zaporozhian Kazakları Türk Sultanına mektup yazıyor”. Kaynak: Wikimedia Commons

Kazaklar Kimdir, Kazaklar’ın Kökeni

Kazaklar köken olarak Slav ve Türk ulusundan geliyordu. Onlara dayatılan kölelikten kaçmak için şehirlerini ve köylerini terk ettiler ve Dinyeper Nehri’ne, 15. Yüzyılda yerleştikleri yere, yola çıktılar. Kazak kelimesi özgür millet anlamına gelmektedir.

Fakat, mesafe, Tatarlar ve Türkler tarafından sürekli saldırı altında kalmalarını önlemedi. Bu yüzden, kendilerini korumak için stratejiler geliştirdiler ve gelmiş geçmiş en iyi ve en vahşi atlı oldular.

Kazak Ulusu’nun Gelişimi ve Olgunluğu – 15. Yüzyıl’dan 17. Yüzyıla

Bir zaman sonra, köylerini askeri yapılara dönüştürdüler ve güvenliklerini sağlama almak için surlar inşa ettiler. Her yeni insan geldiğine, bu yapılara kabul edilmişleri ve diğerleriyle aynı oy verme ve toprağı kullanma hakları vardı.

Gelecek iki yüz yıl zarfında, yaşamak zorunda kaldıkları zor şartlar, onları bağımsız ve kendi insanlarını savunurken öIümcüI olmaya itti.

Cesaretleriyle, hızlı zekaları ile, aşırı zorluklara katlanabilmeleriyle, çok iyi binicilikleriyle ve çok küçükle yaşamaya isteklilikleriyle tanındılar. Ek olarak, birbirlerine sadıklardı ve yakın bağları vardı. Her Kazak kamu yararına öImeye razıydı. Düşmanları bile onlara hayranlık duyuyordu.

Kazakların Olgunluğu

17. yüzyılın sonuna doğru, Kazaklar muhteşem askeri organizasyona doğru gelişti. SiIahIarı, kıIıçlar, mızraklar, baltalar, bιçakIar ve tabancalardan oluşuyordu ve hepsinin kullanımında oldukça yetenekliydiler.

Kadınlar ve çocuklar kindjallar( hançerler) taşıyorlardı ve kullanmasını çok iyi biliyorlardı. Askeri yaşam tarzları, özgürlükleri anlamına geldiğinden, çok değerliydi. SiIahIarı çoğunlukla çokca süslüydü. Kazaklar, düşmanlarına hızlıca, sessizce yaklaşabilmeleri ve kolayca öIdürebilmeleriyle efsanevi olmuşlardır. Daha sonra kaybolurlardı.

Kazak At Biniciliği

Kazak At Biniciliği
Kazaklar at biniciliği konusunda çok iyilerdi.

Bu kadar fazla savaş kazanmalarının nedenlerinden birisi akrobasi biniciliklerinin sonucuydu. Çoğunlukla, düşman askerler Kazakları baldırları ve bacaklarıyla atı kontrol etme ve kollarıyla savaşmalarına hayretle bakarlardı.

Sadece bu da değil, ama Kazaklar, atlarının altında sallanır ve atların altlarından ateş ederlerdi! Yaralı bir dost askeri kurtarmak zorunda kaldıklarında, at dört nala koşarken eğilip onları toplarlardı. Atın üstünde ayakta dururken savaşabilirlerdi.

Ek olarak, atın üstünde arkaya dönüp onları kovalayanla yüz yüze gelirlerdi ve ateş ederlerdi!. Bu şekilde, sık sık sayıca aşağı kalmış olsalar da, çatışmayı kazanmaya eğilimlilerdi.

Kazaklar bu atlı savaş becerilerini yedi yaşında öğrenmeye başlıyorlardı.

20. yüzyılın başlarında, Kazaklar Amerika’ya göç ettiler ve bu Rodeo biniciliği numaralarının kökeni oldu.

Kazak Toplumsal Demokrasisi

Hem erkekler hem de kadınlara oy kullanma hakkı verilmişti. Sınıf farklı yoktu ve Kazak ulusunun lideri, Hetham olarak bilinir, sadece bir yıllığınaydı, daha sonrasında yeni bir lider seçilirdi. Bu, hiçkimsenin güçlüleşmemesini sağlamak içindi. Kazaklar, iyi eğitilmişlerdi ve Ruslardan daha yüksek okuma yazma oranları vardı.

Rusya Çar ’ına Kazakların Hizmeti

Kazaklar Kimdir, Kazaklar’ın Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi
Kazaklar Kimdir, Kazaklar’ın Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi

Ruslar, Kazakların savaş becerilerinin onların kontrolü altında olmasını istiyordu fakat, Kazaklar boyun eğmiyordu. Bu yüzden, 17. Yüzyılın ilk başlarında Ruslar Kazakları ele geçirene kadar savaş verildi. Sonuç olarak, Kazaklar sadece çar için savaş olduğu her saniye savaşmaya hazır olmak zorunda olmaları değil, aynı zamanda kendi atlarını, siIahIarını ve kıyafetlerini temin etmekle zorunlu kılındılar.

Rus kültürüne asimile olmanın üzücü kaybı Kazakların ortak zenginlik kültürlerini, her şeyin ortaklaşa sahiplenildiği, kültürleriydi. Eninde sonunda, bazı Kazaklar çok zenginleşti ve diğerleri bir kez daha kölelerdi – ama bu sefer dost Kazaklara.

Kazaklar sıklıkla bütün Yahudi, köylü ve Romalı Katolik toplumları yok ettiklerinden gaddarlıklarıyla tanınıyorlardı. Evrensel olarak korkuluyorlardı.

Kazak Ulusu’nun Sayısı

19. yüyılın sonlarına doğru, Kazaklar sayıca yaklaşık üç milyondu ve 146.500.000 akre civarında toprağa sahiplerdi. Bu, yaklaşık 600.000 km2 toprağa eş değer. Büyük at çiftleştirme çiftlikleriyle birlikte arıcılığa olan ilgileriyle, avcılıklarıyla ve balıkçılıklarıyla zengin bir ulus haline geldiler.

Rus İhtilali

Sivil kargaşalar 20. Yüzyılın başlarında artmıştı ve Çar sürekli, huzursuzluğu gidermeleri için Kazaklara seslendi. Çar’ın ve ailesinin cinayetinden birkaç yıl önce, Kazaklar, canlarına tak ettiklerine karar verdi ve daha fazla gittikçe artan garipliklerle savaşmaya hazırlanmadı. Bu yüzden, 1918’de, Çar’ı korumayı reddettiler.

İhtilal sırasında, Bolşevikler o sırada hayatta olan üç milyon Kazakların yaklaşık %15’ini öIdürdü. Bolşeviklerin tarafında savaşanların bu kadar fazla kayıbı olmamıştı.

İkinci Dünya Savaşında Kazaklar

İkinci Dünya Savaşı sırasında, çitin iki tarafında da Kazaklar vardı. Bununla birlikte, çoğu Hitler’e karşı savaştı. Hitlere karşı savaşmayanlar Bolşeviklerin onlara muamelelerine alınmadı ve Mihver İttifakına (Roma – Berlin – Tokyo ittifakı) katıldı. Hem Rus İhtilali’nde ve İkinci Dünya Savaşı’nda ikiye bölünmenin acısı hala günümüz Kazaklarında takılı kaldı.

Modern Zamanlarda Kazaklar

1991’de Sovyet Rusya’sının dağılmasıyla, Ukrayna bağımsızlığını geri kazandı. Kazak toplulukları gün yüzüne çıkmaya ve büyümeye başladı. Rusya’da, Kazak toplulukları kendilerini kanıtlamaya, Kazak becerilerinin yanı sıra dans ve kostüm gibi kültürel becerilerini tekrardan tanıtmaya başladı.

2002’deki Rus nüfus sayımına göre, Rusya’da 140.028 Kazak vardı. Global olarak, 3.5 milyon ile 5 milyon arasında, kendisini Kazak olarak tanımlayan insan var.

Hala, Dünya’daki en iyi atlı olarak bilinen atalarından yadigar at biniciliği ve askeri becerileri sürdürüyorlar.

Beril Foya


İlginizi çekebilir: 300 Spartalı Efsanesinin Arkasındaki Gerçek Hikaye! Bildiğiniz Gibi Değil.

İlginizi çekebilir: Asurlular Hakkında Her şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Yel Değirmeni ve Rüzgâr Türbini Arasındaki Fark Nedir?

Yel Değirmeni ve Rüzgâr Türbini Nedir?, Nasıl Çalışır?, Farkları Nelerdir?

Dünyanın Şimdiye Kadar Yapılmış “En Gerçekçi” 2D Haritası Düz Dünyacılar Buna Bayılacak

Dünyanın Şimdiye Kadar Yapılmış “En Gerçekçi” 2D Haritası Düz Dünyacılar Buna Bayılacak