içinde

Birinci Dünya Savaşı, Neden Başladı, Neler Oldu, Ne Kadar Sürdü?

1. Dünya Savaşı Gerçekleri

Birinci Dünya Savaşı 28 Temmuz 1914 tarihinde patlak verdi. Bilinmesi gereken her şey için bize katılın.

Birinci Dünya Savaşı Neden Başladı?

Yüz yıl çok uzun zaman gibi görünebilir, ama aslında o kadar da uzak değil. Sizin büyük büyük dedenizin etrafında ve onlar aracılığıyla başlamış olabilir. Hatta belki de, bu korkunç çatışmanın içinde yer almışlardır. Birinci Dünya Savaşı’nın neden başladığı üzerine çok sayıda kitap ve makale yazılmıştır. Tüm bu yazılanlar Avrupa ülkelerinin iki kısma bölündüğünü söylüyor. Bir tarafta Britanya, Fransa, Rusya ve ABD; diğer kısımda ise Almanya, Macaristan, Avusturya, Bulgaristan ve Osmanlı güçleri bulunur.

4 Ağustos 1914 yılında Almanya, Belçika’yı işgal etti ve Belçika’yı koruyan Britanya ise Almanya hükümetine savaş açtı. Tüm dünya bu olay karşısında ayaklanmıştı.

Ne Kadar Sürdü?

O yaz savaş başladığında herkes Noel’e kadar biteceğini düşündü. Birçoğu ise Britanya’nın çok güçlü olduğunu ve savaşı çabucak bitirebileceğini düşündü. Düşünülenin aksine bu savaş 4 ay değil 4 koca yıl sürdü.

Siperlerde Yaşam

Askerler, siperlerde günlerini ev işi yaparak, kart oynayarak, mektup yazarak ve bazen de ateş açarak geçirdiler. Şaşırtıcı bir şekilde her 10 kişiden dokuzu bu savaştan sağ çıktı. 1915 yılında karşı taraflar bazı yerlerde 30 metreye kadar düşen mesafelerle karşı karşıya geldiler. Askerler hendekler kazarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyordu. Bu dar yollar Belçika kıyılarından İsviçre’ye kadar uzanıyordu. Bu hat için Batı Cephesi deniyordu. Günlük yaşam acımasızcaydı. Dev fareler, taşan tuvaletler ve önlenemez şekilde bit istilası vardı. Yerlerde yatan ölü bedenler de cabası. Cephe hattındaki askerlere sık sık hendeklerden çıkmaları ve düşmanı püskürtmek için No Man’s Land’e (iki hendek arasındaki alan) girmeleri söylendi.

Biliyor Muydunuz?

1914 Noel’inde Bazı Alman ve İngiliz askerleri birkaç gün için savaşı bırakmaya karar verdiler. Sohbet ettiler ve hatta birlikte futbol bile oynadılar.

Yeni Bir Savaş Türü

Bu savaş, büyük silahlarla yapılan ilk savaş olacaktı. İlk defa karada, denizde ve havada yeni silah ve araçlar kullanıldı. Bu, binlerce insanın ölmesine veya yaralanmasına sebep oldu. İngiltere’de bazen gök ağır seslerle yankılanıyordu. Bu sesler 1. Dünya Savaşı ’nda kullanılan ve adına topçu denen silahların patlamasıyla çıkan sesti. Erkeklerin %75’i bu silah yüzünden öldü. Birinci Dünya Savaşı’nın en büyük Savaşı Somme Savaşı olarak bilinir. Bu savaşta Somme Nehri içinde Fransa ve Britanya, Almanya’ya saldırdı. Bir milyondan fazla erkek öldü ve bu savaşta tarihte ilk kez bir tank kullanıldı.

Birinci Dünya Savaşı Sırasında Hayvanlar

Hem savaş alanlarında hem de evlerde, hayvanlar bir çok canın kurtulmasına yardımcı oldu. Savaşa yaklaşık 1 milyon at katıldı. At sırtındaki askerlere süvari deniyordu ve silahların, hastaların ve ikmal vagonlarının taşınmasında yardımcı oldu. İngiliz aileler evcil köpeklerini savaşa yardımcı olması için bağışladı. Böylece tasmalarında bulunan özel kapsüllerle mesaj taşınmasını sağladı.

Evcil güvercinler savaşa bağışlandı. Güvercinler uzun yollarda mesaj taşımak için en uygun yöntemdi ve Cephe Hattı’ndan İngiltere’ye mesajlar taşıdılar. Almanlar ise şahinleri, güvercinleri öldürmeleri için evcilleştirdi ve eğitti. Japon balıkları da bu savaştaydı ve zehirleri algılamak için kullanıldı. Gaz maskeleri birden fazla kez kullanılmak zorundaydı. Ve temizliğinden emin olunmalıydı. Bu yüzden akvaryuma bir Japon Balığı konuldu ve eğer balık ölürse maskenin zehirli olduğu anlamına geliyordu.

Savaş Sırasında Britanya’da Yaşam

Savaş alanında bulunmaman tehlike altında olmadığın anlamına gelmezdi. Tüm Britanya koca bir savaş alanıydı. Britanya, tarihinde ilk defa gökten saldırı altındaydı. Almanlar tarafından geliştirilen zeplinler 52 sıradan ailenin evini bombaladı. 500’den fazla insan öldü. Zeplin saldırısından korunmak isteyenler gün batımından sonra ışık yakmadı ve ses çıkarmadı. Almanlar gün boyunca ülkeyi havadan bombaladı. Denizler de huzurlu değildi. Bazı İngiltere kasabaları Almanya tarafından yok edildi. 16 Aralık 1914 yılında bir bombalama gerçekleşti. O gece 137 kişi öldü ve 592 kişi de yaralandı. Savaş başladığında İngiltere yalnızca 350 000 erkek vardı ve bu sayı 1917’de 3,5 milyona ulaştı. 1916 yılında 18-41 yaş aralığındaki tüm erkeklerin savaşması gerektiğini söyleyen bir kural geldi.

Savaş Sırasında Kadınlar

1. Dünya Savaşında Kadınlar

Kadınların orduya girmesine izin verilmedi ancak savaş hayatlarını değiştirmişti. Savaştan önce kadınlar ev hanımıydı ancak erkeklerin orduya gitmesiyle fabrikalar boş kaldı. Kadınlar ofislerde, tarlalarda, işyerlerinde ve ulaşımda çalıştı. Birçok erkek kadınların çalışmasından çok, pantolon giydikleri için endişeliydi. Ancak kadınlar bunun üstesinden geldi. Eğer kadınlar bu işleri yapmasaydı, savaş muhtemelen kazanılamazdı. Savaş bittikten sonra kadınlar evine geri dönmek zorunda kaldı ama hiçbiri geri dönmek istemedi. Bu direnişleri seçme ve seçilme hakkı da dahil olmak üzere birçok hak sağladı.

Savaş Sırasında Çocuklar

İzcilerin ve kız çocuklarının savaşta birçok sorumluluğu vardı. Kızlar pansuman ve ilk yardım konularında askere yardımcı oldular. Çocuklar, sebze yetiştirme ve süt dağıtımında görevli oldular. Demir yollarından mesajlar ilettiler. Çocuklara, patlama ihtimali çok yüksek olan conkerleri toplamaları için para bile verdiler. Ayrıca askerler için mektuplar yazdılar ve bere ve atkıs ördüler. Çocuklar sır taşımak için de görevlendirildi. Mi5, İngiliz gizli servisi, çocuklara bu sırları verdi ve çocuklar bu sırları taşımakta zorlandılar. Bu yüzden çocuklar sır kılavuzlarına dönmüş oldular.

1. Dünya Savaşı'nda Çocuklar
1. Dünya Savaşı’nda Çocuklar

Biliyor Muydunuz?

Winnie The Pooh’nun kökleri Birinci Dünya Savaşı’na dayanır. O zamanlarda Winnie, Londra hayvanat bahçesindeki en gözde hayvanlardan biriydi. Bu ayı, yazar AA Milne’nin Winnie’yi yeniden adlandıran oğlu Christopher Robin tarafından görüldü ve babasının kitabına ilham kaynağı oldu.

Ateşkes Günü

1918 yılının 11. ayının 11. gününün 11. saatinde bir anlaşma ile sona erdi. Sözleşme Almanya ve Müttefikleri tarafından onaylandı. Bu tarih her yıl insanlar tarafından kutlanır. Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda maalesef, 18 milyondan fazla insan ölmüştü. Ancak sadece 21 yıl sonra 2. Dünya Savaşı başladı.

Bilal Borazan


Bunlar da ilginizi çekebilir

İnsanlar İlk Ne Zaman Savaştı?

1970’lerde 4 Yıl Süren İnanılmaz Bir Olay: Büyük Şempanze Savaşı

Shakespeare En Ünlü Trajedilerini Veba Salgını Sırasında Yazdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 Comments

Amedeo Avogadro

Amedeo Avogadro Kimdir? Amedeo Avogadro’nun Biyografisi

Natalie Portman Hakkında Bilmediğiniz 20 Gizli Anları