içinde

Nostradamus’un Gerçekleşen Üç Kehaneti

Michel de Nostradamus ve kitabı
Michel de Nostradamus ve kitabı

Önümüzdeki 20 ile 40 yıllık süre içerisinde dünyanın nasıl değişeceğini bilmiyoruz ama hepimiz hesabımızı yaparak varsayımlarda bulunuyoruz. Dünyanın teknoloji ile karmaşık hale gelmediği, yaşamın daha basit olduğu ve yaşanması mümkün olayların daha tahmin edilebilir olduğu 500 yıl öncesinde bugüne ilişkin kehanetlerde bulunmak çok daha zordu. Buna rağmen, günümüzde yaşanmış olaylara ilişkin şeyleri ayrıntısıyla öngörebilen kahinler tarih boyunca var oldular. Bazısı bunun yalnızca bir tesadüf olduğunu belirtirken diğerleri ise belirli insanların geleceği görebilme yeteneğine sahip olduklarını söyleyebiliyor.

Metinde bahsedilen ve tahminlerin nereden alındığı kitap
Metinde bahsedilen ve tahminlerin nereden alındığı kitap

Nostradamus ismiyle de bilinen Michel de Nostradame, ortaya attığı birçok varsayımının doğru olduğu ortaya çıkan en tanınmış kişidir. Nostradamus aslen Fransız’dır ve ana mesleği eczacılıktır. Bazı kimseler onun geleceği görebilme gücünün aşırı dozda ilaç alımından kaynaklandığını söylüyor. 1555’te yayımladığı “Nostradamus’un Kehanetleri” isimli kitabında yazmış olduğu öngörülerini geliştirdiği gibi geleceğe yönelik tahminlerde bulunmayı severdi. Elbette yapmış olduğu bu tahminlerden yalnızca birkaç tanesi gerçekleşti; ancak bunlar bile beş yüz yıl önce yapıldığından oldukça etkileyicidir.

Nostradamus’un gerçekleşen kehanetlerinden bazılarını sizler için derledik;

İşte, Nostradamus’un özellikle de zamanın yaklaşık olarak beş yüz yıl ilerisinde ve tamamen farklı bir dünyada olduğu için tahmin edilmesi oldukça güç görünen ilginç kehanetlerinden bazıları:

Adolf Hitler’in Yükselişi

1938'de Adolf Hitler
1938’de Adolf Hitler

Kehanet: Batı Avrupa’nın derinlerinde bir yerlerde fakir insanların bir çocuğu olacak konuşmaları ile milyonların aklını çelecek ve Doğu’nun İmparatorluğu’nda da beğenilecek.”

Bu kehaneti parçalara ayıracak olursak, tüm parçalarının kusursuz bir şekilde Hitler’i tanımladığını görebiliriz. Hitler, Batı Avrupa’da bulunan Avusturya’da fakir bir ailede doğmuştur. 1.Dünya Savaşı sırasındaki askeri kariyeri dikkatlerin onun üzerinde toplanmasını sağladı. Özellikle de daha sonra yazmış olduğu bir kitap ona büyük bir ün kazandırdı. Güçlü belagat yeteneği, dünya çapında popülerlik kazanacak olan ideolojisini tüm Alman nüfusuna aşılamasına yardımcı oldu.

“Doğu’ya yükseliş”; ya Hitler’in Alman ordusunu Sovyetler Birliği’nin içlerine ilerletmesine ya da 2.Dünya Savaşında Almanya’nın Japonya ile müttefik olmasına işaret ediyor olabilir. “Korku canavarı”, bir gecede nehirleri aşarak Fransa’yı alan Hitler’in mekanize ordusuna göndermede bulunurken, kehanetin son kısmı açıklama gerektirmeyecek kadar açık.

Hiroşima ile Nagasaki’ye Atılan Nükleer Bombalar

Bulut, Hiroshiman ve Nagazaki'de 1945'te fırlatılan atom bombalarının bıraktığı dumanlar
Bulut, Hiroshiman ve Nagazaki’de 1945’te fırlatılan atom bombalarının bıraktığı dumanlar

Kehanet: Kapıların yakınında ve iki şehir içinde benzeri görülmemiş bir felaket olacak, Veba içinde kıtlık, insanlar çelikle söndürülerek, ölumsüz Tanrı’ya yardım ederek ağlarlar.”

Kehanet, 1945 yılının Ağustos ayında ABD’nin 2 nükleer atom bombasını Japonya’nın başlıca iki şehri olan Hiroşima ve Nagazaki’ye atarak gerçekleştirdiği ilk nükleer saldırıya uyuyor. “Benzeri görülmemiş felaket” tanımlaması da dünyanın ilk kez böylesi büyük bir güce sahip silaha tanıklık etmesinden dolayı atom bombalarının hızlarını ve güçlerinin büyüklüğünü ifade ediyor.

Bazı tarihçiler, “veba içinde kitlik” atom bombalarından yayılan ve 15. yüzyılda belirlenmesi zor bir terim olan radyasyona işaret ettiğine inanıyor. “Çelikle söndürülen insanlar” ise milyonlarca insanı öldürecek olan B-29 bombacı uçaklarından atılan atom bombalarına atıfta bulunuyor.

John F. Kennedy Suikasti

JFK suikastinden birkaç dakika önce
JFK suikastinden birkaç dakika önce

Kehanet: Yıldırım güpegündüz Büyük Adamı vuracak. Mektup getirenin önceden haber verdiği şeytani eylem Ölen masum, şeytanı eylemi gerçekleştirmiş olmakla suçlanacak

Gerçek katil, sisler arasında kalırken (Tarihçiler, Nostradamus’un bahsettiği mektubun John F. Kennedy’nin başkanlığı sürecince çeşitli taraflardan almış olduğu ölum tehditlerini gösterdiğine inanıyor.( “Güpegündüz yıldırım vuracak” ifadesi de en nihayetinde John F. Kennedy’nin 1963’teki suikastını işaret ediyor. “Şeytani eylemle suçlanan ölen masum” büyük olasılıkla birçok kişinin gerçek katil olduğuna inanmadıkları Lee Harvey Oswald’ı tanımlıyor.

Gerçek katilin kim olabileceğine ilişkin çok fazla olasılık var, ancak kehanetin söylediği gibi gerçek katil kimse bilmeksizin sisler arasında kalmaya devam edecek. Geleceğe dair bu kehanet diğer kişilere de işaret ediyor olabilir, ama metinde ifade edilen içeriğe en iyi şekilde uyan olay JFK suikasti. Bazıları bu kehanetlerin yalnızca mevcut olayların açıklaması olarak yorumlamayı seçtiğimiz şifreli şiirler olduğunu söylüyor. Bu çok doğru olabilir, çünkü insan olarak bizler doğal olarak bir şeyleri aşina olduğumuz bilgilerle ilişkilendirerek onlara değer atfetme gereği duyuyoruz.

Peki bu öngörüler gerçekten gelecekten haber veren kehanetler midir? Karar vermek size kalmış, ama lütfen yorumlar bölümünde fikirlerinizi bana bildirin.

Hande Yurt


Bunlar da ilginizi çekebilir

Hitler’in Dişleri, Nasıl Öldüğüne Dair Sırları Açığa Çıkarıyor

Tabuları Yıkalım: Telefonlar Göz Tansiyonunu Engelleyebilir.

Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalısınız? (Not: Pirinç İşe Yaramıyor)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

26 Nisan 1986 tarihli bu fotoğraf, atmosfere büyük miktarlarda radyoaktif madde gönderen dördüncü reaktördeki patlama ve yangından kaynaklanan hasarla birlikte Ukrayna Çernobil nükleer santralinin havadan görünüşünü gösteriyor. Dünyanın en kötü nükleer kazasının meydana geldiği yerin etrafındaki geniş ve boş Çernobil Yasak Bölgesi, insan hatalarının korkunç bir anıtıdır. Yine de bir santral reaktörünün patlamasından 35 yıl sonra Ukraynalılar ilham, teselli ve gelir için burayı ziyaret ediyor.

Çernobil Nükleer Felaketin Üzerinden 35 Yıl Geçti

Rembrandt

Rembrandt Kimdir? Ünlü Ressam Rembrandt van Rijn’in Yaşam Öyküsü