içinde

Othello William Shakespeare’in Yazdığı Bir Eser

William Shakespeare

Othello, tam olarak Othello, Venedik Mağribi (the Moor of Venice), William Shakespeare ‘in beş perdelik trajedisidir. 1603-04’te yazılmış ve 1622’de bir yazar el yazmasının kopyasından bir quarto baskısı olarak yayınlanmıştır.

1623 tarihli First Folio’da yayınlanan metin, Shakespeare tarafından gözden geçirilmiş bir versiyona dayanıyor gibi görünüyor. Neredeyse satır satır orijinaline yakın; ancak Shakespeare bunu kopyaladığı gibi yeniden yazmış sayısız kelime ve deyim ikamesi sunar. Oyun olay örgüsünü Shakespeare’in İtalyanca orijinalinde bildiği anlaşılan; Fransızca olarak mevcut, ancak İngilizceye çevrilmemiş olan Giambattista Giraldi’nin De gli Hecatommithi’sinden (1565) alıyor.

Othello sahnesi
Othello sahnesi

Oyun, Venedik’in hizmetinde olan kahraman bir siyahi general olan Othello’nun baş teğmeni olarak Iago’yu değil Cassio’yu atamasıyla başlar. Othello’nun başarısını kıskanan ve Cassio’ya gıbta eden Iago, Othello’nun karısı Desdemona ve Cassio’yu bir aşk ilişkisine sahte bir şekilde dahil ederek Othello’nun düşüşünü planlar. Emilia’nın, karısının farkında olmadan yardımı ve şikayetçi bir bir adam olan Roderigo’nun gönüllü yardımı ile Iago planını gerçekleştirir.

Othello, farkında olmadan düşürdüğünde Emilia tarafından bulunan ve Desdemona’ya ait olan bir mendili kullanan Iago, Othello’yu Desdemona’nın mendili Cassio’ya aşk simgesi olarak verdiğine ikna eder. Iago ayrıca Othello’yu kendisi ile Cassio arasındaki, aslında Cassio’nun metresi Bianca hakkında olan ancak Othello’nun Cassio’nun Desdemona’ya olan sevgisini endişelendirdiğine inandırdığı bir konuşmayı kulak misafiri olmasına sebep olur. Bu ufak tefek “kanıtlar” Othello ‘nun inanmaya çok meyilli olduğunu doğruluyor. Yaşlı bir siyahi olarak, artık genç beyaz Venedikli karısı için çekici değil. Kıskançlığına yenik düşen Othello, Desdemona’yı öldürür. Emilia’dan karısının suçsuz olduğunu öğrendiğinde çok geçtir, “akıllıca değil çok iyi seven” biri olarak hatırlanmasını ister ve kendini öldürür.

Feride İrem Yılmaz


Bunlar da ilginizi çekebilir

Shakespeare En Ünlü Trajedilerini Veba Salgını Sırasında Yazdı

Hamlet Nedir? Hamlet’in Konusu Nedir?

John Lennon – Kimdir, Hayatı ve Ölümü Hakkında Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pablo Neruda

Pablo Neruda Kimdir? Şilili Şair Neruda Hakkında Her Şey

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln Suikast Gecesi Ceplerinde Neler Taşıyordu?