içinde

Hamlet Nedir? Hamlet’in Konusu Nedir?

Hamlet Tiyatro Sahnesi
Hamlet Tiyatro Sahnesi

Hamlet, tam haliyle Danimarka Prensi Hamlet,1599 -1601 arası William Shakespeare tarafından daha önce yazılmış bir oyuna referans olarak onaysız bir eserden alıntılanarak 5 parça ve 4 sayfalık kesitler dahilinde yazılmış bir trajedidir. İlk Folyo versiyonu 1604 tarihli ikinci bir kısıma dayanmak suretiyle Shakespeare’ in kendi kayıtlarını ve bir kısım muhasebecinin notlarını da baz almaktadır.

Shakespeare’ in Prens Hamlet‘ i anlatışı, başlıca Saxo Grammaticus’un 12.yüzyıl Gesta Tonorum’undan III. ve IV. kitapları ve François de Belleforest tarafından çevirilmiş olan Histories Tragiques (trajik hikayeler) eserinin 5. serisinden olmak üzere birkaç kaynaktan esinlenerek olmuştur. Bu eser muhtemelen Hamlet’ in daha önce yazılmış ve şuan kayıp olan genellikle Ur-Hamlet olarak adlandırılan, tahmini yazarı Thomas Kyd farzedilen bir oyunundan sonra gelmektedir. Shakespeare’ in yazmış olduğu oyunun başında Hamlet, öldürülen babasının yasını tutmakta ve henüz bir ay bile geçmemiş olan babasının ölümünden sonra annesi Gertrude’nin amcası Claudius ile evlenmesinin acısını yaşamaktadır. Hamlet’in babasının ruhu ona görünür ve Claudius ‘un onu zehirlediğini söyler akabinde ise oğluna onun intikamını almasını emreder.

Ruhun emrinden oldukça etkilenmesine rağmen Hamlet kararını ertelemek ve ruhani varlığın etkisi dahilinde daha fazla delil bulmak ister çünkü Hamlet, şeytani varlıkların kafası yoğun keder ve ıstırap ile dolu insanları nasıl yanılttığını ve kötü yola sürüklediğini bilmektedir. Hamlet, Claudius ve diğerlerini mahkemede kandırmak amacıyla hüzünlü bir tavır takınır. Bu tavır Hamlet’ in gerçekten hüzünlü olmasıyla birlikte oldukça gerçekçi olacaktır. Hamlet’in en yakın arkadaşı Claudius’un suçunu onayladığı konusunda ona katılmaktadır. Suçlu psikolojisiyle hareket etmekte olan Claudius, Hamlet’in garip davranışlarının sebebini kesinleştirmek için Hamlet’in bir zamanlar arkadaşı olan Rosencrantz ve Guildenstern’i casusluk yapmak üzere görevlendirir.Hamlet durumu kolayca farkeder ve onların karşısında da deli rolü oynamaya başlar.

Hamlet
Hamlet

Sarayın yaşlı mensubu Polonius’a göre ise Hamlet’in bu davranışı Polonius’un kızı Ophelia’ya olan sevdasından kaynaklanıyordu. Ophelia’nın ona olan sadakatine rağmen Hamlet onun da ona karşı olduğunu ve annesinde olduğu gibi onun teklikeli cinsiyetin temsilcisi olduğunu düşünerek ona karşı da deli rolü takınır. Hamlet, ruhun suçlamalarını test etmek için bir plan yapar. Bir oyuncu grubuyla ruhun anlattığı durumda olduğu gibi Claudius’un babasını zehirlemesini andıran bir oyun hazırlar. Oyun sahnelenirken olaylar haklı olarak Claudius’un damarına dokunur ve sinirlendirir. Hamlet, oyuncuların performansının gölgesinde hızlıca hareket ederek odasında Claudius’a olan kabahatli sadakatiyle annesiyle karşılaşır.

Perdenin arkasında bir adamın sesini duyan Hamlet, Claudius sandığı adamı bıçaklar fakat kurban aslında Hamlet’in saçma hareketlerinin sebebini anlamak için kulak misafirliği yapan Polonius’dur. Bu olaydan sonra Claudius hayatının tehlikede olduğunu anlar ve bu sebeple Hamlet’i arkadaşları Rosencrantz ve Guildenstern ile beraber Ingiltere’ye Hamlet’in Ingiltere kralı tarafından öldürülmesini içeren gizli emirlerle gönderir. Emirleri duyan Hamlet, bu emirleri arkadaşlarının öldürülmesi şeklinde değiştirir. Danimarka’ ya dönüşü üzerine Hamlet, Ophelia’nın babasının ani ölümünden sonra delirmesi ve kardeşi Laertes’in babasının intikamı peşinden koymasının daha  muhtemel bir sebep olmasına rağmen şüpheli olan intiharını duyar. Claudius ise bir düello yapılması konusunda fazlaca isteklidir ve o gün gelir. Hamlet,savaşma esnasında Claudius ve Laertes tarafından zehirle doldurulmuş bir kılıç darbesiyle ölür. Hamlet olayı önceden farketmiş ve Laertes’in de ölmesi için kılıçları değiştirmeyi talep etmiştir.

Düelloda orda olan Gertrude, Hamlet’in ölmesini kesinleştirmek için Claudius’un Hamlet’in yanına bırakmış olduğu zehir dolu şişeden içer. Hamlet ölmeden önce Claudius’u bıçaklamayı ve arkadaşı Horatio’ya onurunu kurtardığını temin etmeyi başarır.

SERDAR ÖMER TAŞDEMİR


Bunlar da ilginizi çekebilir

Shakespeare En Ünlü Trajedilerini Veba Salgını Sırasında Yazdı

Vikingler’in Aşk Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bronşit

Bronşit Nedir? Bronşit Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

İnsan Vücudu Hakkında 15 İlginç Bilgi