içinde

Miyazaki Filmlerine Yeni Başlayan Herkesin İzlemesi Gereken 5 Film

Miyazaki Filmlerine Yeni Başlayan Herkesin İzlemesi Gereken 5 Film
Miyazaki Filmlerine Yeni Başlayan Herkesin İzlemesi Gereken 5 Film

Japon animasyon efsanesi Hayao Miyazaki, büyüleyici uzun metrajlı animasyon filmleriyle animasyon dünyasının en ünlü figürüdür. Ünlü Japon animasyon film stüdyosu Studio Ghibli’nin kurucu ortağıdır. Stüdyoyu Isao Takahata ve yapımcı Toshio Suzuki ile kurdu. Miyazaki, 2003 yılında Spirited Away(Ruhların Kaçışı) adlı filmiyle 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında Akademi Ödülü’nü kazandı.

Ayrıca film yapımına katkılarından dolayı 2014 yılında Akademi Onur Ödülü aldı. Eylül 2021’de Los Angeles’ta Academy of Motion Pictures Müzesi açıldı ve müzenin ilk açılışı için Hayao Miyazaki’nin çalışmalarını onurlandıran bir sergiye ev sahipliği yaptı. Miyazaki 2013’te emekli olduğunu açıkladı ancak 2017’de son filmi Nasıl Yaşıyorsun? 2023’te vizyona girmesi bekleniyor. Yaklaşan film hakkında, Genzaburo Yoshino’nun 1937’de yazdığı ve 15 yaşındaki bir çocuğun Tokyo’daki reşit olma hikayesine odaklanan aynı adlı romanına dayanması dışında pek bir şey paylaşılmadı.

New York Times tarafından yayınlanan bir makalede, stüdyo yönetici yapımcısı Toshio Suzuki, yaklaşmakta olan filmi “büyük ölçekte bir fantezi” olarak nitelendirdi. Hayao Miyazaki’nin dünyasına ilk kez giriyorsanız çok geç değil. Efsanevi animatörün çalışmalarında yeniyseniz, İşte beş Miyazaki film önerisi. Makaleye geçmeden diğer en iyi Miyazaki filmleri önerilerine göz atmak için buraya tıklayın.

Ruhların Kaçışı

Miyazaki filmleri arasındaki Ruhların Kaçışı filmi, ailesiyle birlikte seyahat ederken terk edilmiş bir eğlence parkına giren 10 yaşındaki Chihiro’nun hikayesini anlatıyor. Anne ve babası, yanlışlıkla doğaüstü varlıkların dünyasına girerken domuza dönüşür.

Chihiro daha sonra cadı Yubaba tarafından ruhlar için bir hamamda çalışmaya zorlanır ve onun gerçek dünyasına dönmesine yardım eden Haku adında bir çocukla tanışır. Ruhların Kaçışı , 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında Akademi Ödülü’nü kazandı ve bu ödülü kazanan ilk ve tek elle çizilmiş ve İngilizce olmayan animasyon filmi oldu.

Gardiyananimasyon filminin bir incelemesini yayınladı ve etkileyici sanat eserleri ve karakterleri için filmi övdü. “Güzel çizilmiş ve harika bir şekilde oluşturulmuş bir sanat eseri – gerçekten, başka hiçbir açıklama yapamayacak – bizi gemide şefkatle ve kurnazca tasarlanmış karakterlerle roket yakıtlı bir fantezi uçuşuna götürüyor.”

Film Dergisi ayrıca filmin 20. yıl dönümünde Miyazaki’nin Ruhların Kaçışı filmi hakkında bir makale yayınladı. “Ruhların Kaçışı’nın en önemli etkisi, onunla karşılaşanların ufkunu nasıl genişlettiğidir. Bu, bırakın Japon sinemasını, birçok insanın uluslararası sinema ile ilk tanışmasıydı ve bazıları için asla geriye bakmadılar.”

Prenses Mononoke (Princess Mononoke)

Princess Mononoke, Japonya’nın Muromachi döneminde geçiyor. Köyünü kurtarırken bir iblis domuzu tarafından yaralanan Prens Ashitaka’yı takip ediyor. Büyüklerinin talimatına göre Büyük Orman Ruhu’ndan bir tedavi bulmak için bir arayışa girer.

Yolculuğu sırasında, karadaki birçok ormansızlaşmadan sorumlu olan Tataralı Leydi Eboshi ile ormandaki hayvanları koruyan ve onlarla birlikte yaşayan San (Prenses Mononoke) arasında bir savaşa karışır. Epik fantastik film, insan ve doğa arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

Filmin İngilizce dublajlı versiyonunda Gillian Anderson, Billy Crudup, Claire Danes, John De Mita, John Di Maggio, Minnie Driver, Jada Pinkett-Smith ve Billy Bob Thornton’un seslendirmeleri bulunuyor. Shanjida Kibria, Medium’da yazıyor, filmi inceledi ve şunları yazdı: “Prenses Mononoke, günümüzün iklimi bağlamında izlendiğinde zamanının ötesinde hissettiren bir film.

Filmin karakter gelişiminde bazı kusurlar olsa da, insanın doğayla bağlantılı rolü hakkında düşünen izleyicilere ilham veriyor. Prenses Mononoke, bu bağlantı hakkında düşünürken önemli bir karakter haline geliyor.” New York Times ayrıca filmi övdü, “Bu egzotik güzellikteki aksiyon filminde, bozulmamış ormanın geleceği ve Bay Miyazaki’nin yarattığı özenle hazırlanmış ahlaki bir evren için bir mücadelede kilitli kalmış tanrılar ve iblisler yer alıyor. Bu nedenle, onu doğuran çizgi roman hikaye anlatımının kapsamlı, iddialı bir versiyonu.”

Yürüyen Şato (Howl’s Moving Castle)

Hayao Miyazaki’nin Howl’s Moving Castle yirminci yüzyılın başlarında geçiyor ve merhum babasının şapka dükkanında çalışan Sophie adında genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Büyülü bir uçan şatoda yaşayan büyücü Howl ile ve iki tomurcuklanan bir dostluktan tanışır.

Ancak Sophie, dükkânına giren bir cadı ona büyü yapınca erken yaşlanır ve Howl, Sophie’nin kendi savaşlarıyla savaşırken eski haline dönmesine yardım eder. Film, İngiliz yazar Diana Wynne Jones’un 1986 tarihli aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Japonca seslendirme kadrosunda Chieko Baisho ve Takuya Kimura yer alırken, İngilizce dublaj versiyonunda Jean Simmons, Emily Mortimer , Lauren Bacall, Christian Bale, Josh Hutcherson ve Billy Crystal seslendirmeleri bulunuyor. Sağduyu Medyası’in filmle ilgili incelemesi, animasyon filminin önemli temaları nasıl ele aldığını anlatıyor.

“Bu keskin kenarlı görüntüler, güzel ritimler ve çocukların bakış açılarını (birçok düşük açı ve rüya gibi hareketler) çağrıştırırken, aynı zamanda yüksek sesle ve agresif bir şekilde değil, dikkatlice araştırıyor, çocukları endişelendiren nedir: Yetişkinler neden savaşır ve savaşa gider? Aşk nasıl korkutucu olduğu kadar heyecan verici ve teşvik edici olabilir? Filmin cevapları karmaşık ve eksik ama daha da önemlisi, soruları kışkırtıcı.”

Küçük Deniz Kızı Ponyo

Hayao Miyazaki’nin büyüleyici animasyon filmi Ponyo size biraz Küçük Deniz Kızı’nı hatırlatabilir. Sosuke adında 5 yaşındaki bir insan çocuğuyla tanışan bir akvaryum balığı prensesi var. İnsan çocuk balığa Ponyo adını verir ve ikisi yakınlaştıkça Ponyo daha insan olmak ister ve insan özelliklerini geliştirmeye başlar.

Ponyo’nun babası, Ponyo’yu denize geri döndürmek için bir arayışa girerken, Ponyo karada kalmakta ve insan kalmakta ısrar ederken, kalmanın Sosuke’nin köyünü tehlikeye atan doğanın dengesini bozacağını bilmeden. Filmin İngilizce dublajlı versiyonunda Cate Blanchett, Matt Damon, Tina Fey , Noah Lindsey Cyrus, Frankie Jonas ve Liam Neeson’ın seslendirmeleri bulunuyor.

Gardiyanfilmi inceledi ve şöyle yazıyor: “Hayao Miyazaki’nin yeni filmi, Ponyo on a Cliff By the Sea, orijinal İngilizce başlığını vermek gerekirse, bu film yapımcısının dünya dışılığının ve cazibesinin tamamına sahip.

Ayırt edici, elle çizilmiş animasyonlar çocuklara ya da gerçekten de daha parlak dijital çalışmalara ve daha hızlı senaryolara alışmış yetişkinlere daha zor bir satış olabilir, ancak bence onun kendine özgü cazibesini takdir eden herkesin kalbinde her zaman bir yeri olacak. ”

Rüzgar Yükseliyor (The Wind Rises)

Rüzgâr Yükseliyor Miyazaki’nin emekliliğinden çıkmadan önceki son filmi olacağı ve 2017’de beklenen filmi Nasıl Yaşarsın? Rüzgar Yükseliyor , II. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından kullanılan ünlü Zero avcı uçağını tasarlayan uçak mühendisi Jiro Horikoshi hakkında kurgusal bir biyografik film. Film, Miyazaki’nin aynı adlı mangasından uyarlanmıştır ve Tatsuo Hori’nin The Wind Has Risen adlı romanına dayanmaktadır.

Animasyon filmi, 2013 yılında Japonya’da en yüksek hasılat yapan Japon filmi oldu ve En İyi Animasyon Filmi dalında Akademi Ödülü, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre Ödülü ve Yılın Animasyonu dalında Japonya Akademisi Ödülü dahil olmak üzere birçok adaylık aldı. bir incelemeRüzgar Yükseliyor Variety’de yayınlandı ve şovun Dünya Savaşları arasındaki Japonya’yı görsel olarak tasvir etmesini tartıştı.

“Miyazaki’nin 11. uzun metrajlı filmi, inanılmaz görsel fantezi uçuşları, yoksulluk ve yıkımın üzücü görüntüleri ve baygın romantizm dokunuşlarıyla damgasını vuran iki Dünya Savaşı arasındaki Japonya’nın ayık, sosyal açıdan zeki bir portresini çiziyor.” Aynı yazıda film, teması ve gerçekçiliği nedeniyle övüldü.

“Gerçekten de, ‘Rüzgar’ Miyazaki’nin yaptığı en gerçekçi film, ana temalarından biri hayal gücünün hayalleri gerçeğe dönüştürme gücü ve aynı rüyaların ne kadar çabuk kabusa dönüşebileceği.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Çekiç başlı yassı kurt türlerinden biri olan Humbertium covidum.

Adını Pandemiden Alan Uzaylı Çekiç Başlı Yassı Solucanı Tanıyın

Uzun bir koşudan önce ve sonra ne yenir?

Koşucular tarafından yapılan en önemli 5 beslenme hatası