içinde

Abraham Lincoln Suikast Gecesi Ceplerinde Neler Taşıyordu?

Kişisel eşyaları bir kutuya yerleştirildi ve başkanın ölümünden 100 yıl sonraya kadar açıklanmadı.

Abraham Lincoln

14 Nisan 1865’te Abraham Lincoln ve eşi Mary, Washington’un D.C. Ford tiyatrosunda bir gösteriye katıldılar. Bu gösteri, ülkenin en büyük krizinde rehberlik etmek ve sendikasını korumak için verdiği mücadele yüzünden erken yaşlanan 56 yaşındaki Abraham Lincoln için nadir bir rahatlama fırsatıydı. Ama akşam saat 10 dan kısa bir süre sonra Katili JOHN WİLKES BOOTH, Lincoln’ü ölümcül bir şekilde yaralayacak olan mermiyi ateşledi.

Lincoln, tiyatroya giderken, 6 hafta önceki şirketinin ikinci açılışında şirket tarafından hediye edilen siyah Brooks Brothers’ın paltosunu giymişti. Ceketinin içinde, o kader gecesinin neredeyse kalıntıları haline gelen bazıları sıradan bazıları daha önemli bir dizi kişisel eşyalar vardı.

Abraham Lincoln'ün suikasta kurban gittiği gece ceplerinin içindekiler
Abraham Lincoln’ün suikasta kurban gittiği gece ceplerinin içindekiler

Eşyalar Onlarca Yıl Gizli Kaldı

Lincoln vurulduktan sonra, sabahın erken saatlerinde  öldüğü, Ford tiyatronun karşı caddesindeki bir eve taşındı. Ceketinin içindeki eşyaları da içeren kişisel eşyaları en büyük oğlu ROBERT TODD LİNCOLN’e verildi. Daha sonra 1937’de Kongre Kütüphanesine bağışlayacak olan Robert’ın kızı MARY ‘MAMİE’ LİNCOLN’e miras düştü.

İlgi çekici,  o zamanki Kongre Kütüphanecisi Daniel Boorstin, Lincoln’ün 167. Doğum gününe denk gelecek şekilde Lincoln’ün kutusunun içeriğini halka açıkladığında, Kutu Şubat 1976’ya kadar açılmamış ve incelenmemiş gibi görünüyor.

Lincoln Yanında Birkaç Çift Gözlük Taşıyordu

Lincoln, insanların gözlerinin içine bakmasını onun için zorlaştıran şaşılığı da içeren bir dizi görme bozukluğundan acı çekti ve git gide kötüleşen uzağı görememesi de  farklı kullanımlar için bir Lincoln’ü yanında birkaç gözlük gezdirmeye zorladı. Ceketinin içinde, Lincoln  iple kısmen bağlayıp onardığı bir çift hafif kırık altın çerçeveli gözlüğü güvenli bir yere saklamıştı. Gümüş bir kılıfın içinde başka bir katlanır gözlük vardı.

Abraham Lincoln'ün suikasta kurban gittiği gece ceplerinden bir çakı ve Konfederasyon para birimi
Abraham Lincoln’ün suikasta kurban gittiği gece ceplerinden bir çakı ve Konfederasyon para birimi

Ceketinin içinde çakı bulundu. Kongre Kütüphanesi’nin Nadir Kitaplar ve Özel Koleksiyonlar bölümü başkanı MARK DİMUNATİON’a göre, Lincoln’ün bu çakıyı gözlüklerini sıkılaştırmak ve onarmak için kullanması muhtemeldi. Lincoln’ün ceketinde ayrıca bir altın saat kösteği, baş harfi olan ‘A’ kırmızı işlemeli beyaz bir mendil ve ‘L’ harfli bir gömlek kol düğmesi vardı.

Gazete Küpürleri, Savaşın Başkana Ne Kadar Zarar Verdiğini Yazdı

Lincoln, tarihçilerin o şubat ayında doğum günü hediyesi olarak almış olabileceğine inandığı, mor ipek astarlı, deri kahverengi cüzdan taşıyordu. Cüzdanının içinde sıkıştırılmış bazıları 1863 yılına dayanan birkaç katlanmış gazete küpürleri vardı. Gazete yazıları savaşı konu aldı ve Makaleler Lincoln’e sağladıkları destek ve teselli için seçilmiş olabilirler.

Ayrılmayı düşünen ancak sonunda Sendika da kalan önemli bir sınır eyaleti olan Missouri’de yeni bir eyalet anayasasının geçişini iki makale ayrıntılı olarak açıkladı. Anayasa kurtuluş ilanı altında özgür olmayan köle siyahi insanları serbest bırakmayı çağırdı. İki diğer küpürler, Müttefik başkan Jefferson Davis hakkında güneyli askerlerin öfkelerini ifade eden sözde hoşnutsuz yazılan mektuplardan alıntılar içeriyordu.

Abraham Lincoln Mendili

Birkaç makale, Lincoln ve onun başkanlık performansı hakkında sarkan ruhlarını güçlendiren tamamlayıcı parçalardı. Başka bir makale, Sendika generali WİLLİAM TECUMSEH SHERMAN’ın  Lincoln’ün  kasım 1864’te  yeniden seçilmesini güvenceye almasına yardımcı olan o efsanevi Deniz’e Yürüyüşü için askeri emirlerini içerirken, kalan kesiti de  Lincoln’ün savaşı sona erdirmek ve sonuçlarının icabına bakmak için göreve devam edeceğinin mutluluğu ve rahatlığını ifade ederek seçimi tarştışmıştı. Ve tabi ki bu olmadı.

Müttefiğinin Parasını Taşıyordu

Lincoln’ün cüzdanı tren biletler, notlar ve paralar için bölümlere ayrılırken, nakit olarak sadece üzerinde Virginia, Richmond’daki müttefik beyaz sarayın bir resmi ve Davis’in portresini barındıran 1864’te müttefik Amerika Devletleri tarafından basılan 5 doları taşıyordu.

Lincoln muhtemelen müttefik parasını ölümünden 2 haftadan daha önce almıştı. Nisanın başında müttefik güçler başkentlerini terk etmişlerdi. 2 gün sonra 4 Nisanda Lincoln ve oğlu Tad ,Richmond u ziyaret ettiler. Müttefik beyaz sarayda bir durak da dahil olmak üzere neredeyse yıkılmış bir şehirde seyahat ederken eski kölelerden oluşan bir topluluk tarafından takip edildiler. 5gün sonra 9 Nisanda  Müttefik general Robert E. Lee bu 4 yıllık kanlı savaşı sona erdirerek, Appomattox’ta Sendika generali Ulysses S. Grant’a teslim oldu.

Abraham Lincoln Gözlük

11 Nisan gecesi, Lincoln, beyaz sarayın kuzey kemeraltı üzerindeki penceresinde görünerek sınırlı  siyahi insanların oy kullanım hakkını içeren savaş sonrası halk için planlarını detaylı anlatan bir kasvetli konuşma yaparak son halk konuşmasını yaptı. Bazıları Lincoln’ün siyahilerin haklarına yeterince hızlı hareket etmediği hakkında endişeli olurken, halka açık konuşmayı duyan bir izleyici duyduklarından şaşırdı. Önceden Lincoln’ü kaçırma planı bozulan, aktör ve müttefik sempatizanı olan Booth, şimdilerde o ve onun komplocu arkadaşları başkanı öldürmek için planlarını hızlandırdılar. Ve 4 gün sonra Lincoln öldü.

Ülke Boyunca O Can Alıcı Geceden Birkaç Eşya Sergileniyor

Lincoln’ün silindir şapkası ve paltosu, tıpkı Booth’un kullandığı 44-kalibre derringer tabancası gibi Ford’s Theatre’da sergileniyor. Lincoln’ün hayatını sonlandıran kurşun otopsi yapılırken çıkarıldı. Bethesda, Maryland daki Ulusal Sağlık Müzesinin koleksiyonundadır. Bir başka biyolojik örnek, Booth’un ölümü üzerinde vücudundan alından bir toraks veya vertebra parçası Philadelphia Mutter Müzesi’nde sergileniyor.

Lincoln’ün Ford’s Theatre’a götürdüğü araç, İndiana Güney Bend’deki Studebaker Ulusal Müzesi’ndeki Başkanların Araba koleksiyonunun bir parçasıdır. Ford’s Theatre’da başkanlık kutusundan Lincoln’ün ceviz sallanan sandalyesi Michigan, Dearborn’daki Henry Ford Müzesinde sergileniyor. Lincoln’ün öldüğü yatak Lincoln’ün mezar yerine sadece 200 mil uzaklıkta, evlatlık alındığı memleketi Springfield, IIIionis’deki Chicago Tarih Müzesinin koleksiyonunun bir parçasıdır.

NECİP GÜNDÜZ


Bunlar da ilginizi çekebilir

Kraliçe Mary neden Kanlı Mary olarak adlandırılıyordu?

John Steinbeck Hayatı | John Steinbeck Kitapları

Yetimhanedeki Çocuklara Uygulanan ve Etkileri Ömür Boyu Süren Deney

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

William Shakespeare

Othello William Shakespeare’in Yazdığı Bir Eser

Pablo Picasso

Picasso Kimdir, Resimleri, Sanat ve Pablo Picasso’nun Hayatı