içinde ,

Kraliçe Mary neden Kanlı Mary olarak adlandırılıyordu?

Kraliçe Mary

İngiltere’nin ilk kadın hükümdarı Kraliçe Mary, çok da merhametli değildi. 1553 yılında Mary Tudor İngiltere Kraliçesi oldu. Dinine bağlı bir Katolik olarak siyasal rejimine karşı gelen Protestanların kökünü kazımayı görevi bildi. Böylece kraliçenin adı Kanlı Mary’e çıktı. Bununla birlikte, İngiltere’nin ilk kadın hükümdarı olan Kraliçe Mary’i ahlaki pusulasından şaşmış barbar bir kadın olarak görmek çok kolay.

Gerçekse çok daha karışık.

Gençliğinde çektiği çileler düşünüldüğünde Kraliçe Mary ’nin Protestanlardan nefret ederek yetişmiş olması hiç şaşırtıcı değil.

Ergenlik Travması

Mary’nin annesi Aragonlu Katherine 8.Henry’nin ilk karısıydı. Katherine Katolikti ve kızının dini eğitimi üzerinde doğrudan etkiliydi. Ancak, Katherine tahta erkek bir varis getiremediği için Henry yeni bir eş arayışına girişti. Papa, kralın boşanma talebini reddetti; bu yüzden Henry kendi kilisesini (Anglikan Kilisesi) kurdu ve bir Protestan olan Anne Boleyn ile evlendi.

Henry VIII
Henry VIII

Bununla birlikte, Katherine kralın sarayından sürgün edilerek ıssız bir adada yaşamaya mahkum oldu. Mary, olayların bu şekilde gelişmesiyle harap oldu. İki kadının kendi egemenliğini devirmek için komplo kuracağına inanan Henry, Katherine ve Mary’nin görüşmelerine izin vermeyi reddetti. Mary’nin tüm değerli mücevherleri ve sahip olduğu ünvanlar elinden alınırken artık tahta varis de olamayacaktı.

Henry ile Anne Boleyn’in kızları olan Elizabeth tahtın bir sonraki varisiydi. Olayların daha da kötü hale gelmesi, Kraliçe Mary ’nin şehirdeki malikanesini bırakarak yeni prensese yardım etmeye zorlamalarıyla oldu. Mary’ye hizmetçi muamelesinin yanı sıra ziyaretçiler genç Elizabeth’i görmeye geldiklerinde pencereleri çivilerle sımsıkı kapalı odasının içerisine hapsederlerdi. Kralın Katolikliğe karşı olan tavrı zamanla daha da kötüleşti. Kral, Papayla olan bağlarını kopardı; kilise arazilerini sattı; azizlerin kemiklerini yaktı ve Protestanlık rejimine karşı isyan edenleri idam etti.

Trajedi ve Zafer

Katherine 1535 yılında çok hasta oldu; yine de Henry Mary’nin annesini gidip görme isteğini reddetti. Kaçınılmaz olarak Katherine kızına veda edemeden öldü ve Mary’i kederler içinde bıraktı. Henry, acıma belirtisi bile göstermeden Mary’i Papa’nın İngiltere’de otoritesinin olmadığını ve ailesinin evliliğinin kanun dışı olduğunu belirten bir belge imzalamaya zorladı.Mary imzalamayı reddetti ancak şiddet tehdidi altında belgeyi imzalamak zorunda kaldı.

Lady Jane Grey'in 1554'te Paul Delaroche tarafından infazının resmi
Lady Jane Grey’in 1554’te Paul Delaroche tarafından infazının resmi

Belge imzalandıktan hemen sonra Henry merhamet göstermeye başladı. Yeni bir beyaz at da dahil olmak üzere Mary’i hediyelere boğdu ve Mary’nin tahta çıkış sırasında Elizabeth’ten önce gelmesi için gerekli olan düzenlemeyi yaptı. Bu çok büyük bir hataydı. Henry, üçüncü karısı Jane Seymour’dan bir erkek varis sahibi olmuş olsa da genç Edward tahta çıkışından 6 yıl sonra akciğer kanserinden ölürken Mary’i tahtın bir sonraki sahibi yaptı.

Edward’ın meclisi bunu onaylamadı. Meclis, Edward’ın Protestan kuzenlerinden biri olan Lady Jane Grey’in kraliçe olmasını istediler. Fakat, Henry’nin elinden geleni yapmasına rağmen İngiltere çoğunluğu Katolik olan bir ülke olarak kaldı. Halkın büyük bir kesimi Kraliçe Mary’i destekledi.

Kanlı Mary

19 Temmuz 1553’te Mary İngiltere Kraliçesi oldu. Ancak 37 yaşındayken bedensel gücünün en iyi durumda olduğu dönemi geride bırakmış yaşadığı sağlık sorunlarının ağırlığı altında ezilmeye başlamıştı. Yine de bu durum onu çalışmaktan alıkoymayacaktı. Tanrının onu tahta bir nedenle çıkardığına inanmıştı. Bu neden Protestan Reformunu tersine çevirmek olacaktı. Kraliçe Mary ’nin saltanatı altında Protestanların vaaz vermesi yasaktı. Toplu Dua Kitabı yasaklanmıştı ve herhangi bir Protestan yazılı eser yayımdan kaldırılmakla karşı karşıyaydı.

Hans Eworth tarafından Kraliçe Mary'nin resmi
Hans Eworth tarafından Kraliçe Mary’nin resmi

Kraliçe Mary ile birlikte Katolik ayinler yeniden gelenek haline geldi. Ölüm, Katolikliğe karşı etkin şekilde isyan edenlerin peşine düştü. İdamlar halka açık olarak gerçekleşti. Kraliçe Mary’nin kanunlarından hoşnut olmayan kimselere bir uyarı olarak, Protestan grupları geniş kalabalıkların önünde yaktılar. Yeni rejimin ardından bazıları İngiltere’den kaçtı bazıları da kardeş Protestanlar diri diri yakılırken öfkelerini dile getirdiler. Birçokları için Katoliklik acımasız, ahlak dışı idamlardan ayrılmaz hale geliyordu.

Ölenler şehit oluyorlardı ve bu şehitlerden bazılarının cesetleri kutsal hazineler olarak saklanıyordu. Mary’nin beş yıllık hakimiyeti altında toplam üç yüz Protestan halkın gözleri önünde idam edildi.

Son Söz

Kraliçe Mary ’nin tahtta bulunduğu süre içerisinde olanlar yalnızca bir dizi idamlardan ibaret değildi. Mary, Katolik kiliselerini ve üniversiteleri yeniden inşa ettirirken donanmayı yeniledi; dilbilgisi okullarının finansmanını sağladı; fakirlere bağış yaptı ve işsizliğin artmasını engelleyecek kanunlar çıkardı. Bundan dolayı “Kanlı Mary” tanımlaması İngiltere’nin ilk kadın hükümdarını tam anlamıyla temsil edecek bir ifade değildir. Düşmanlarını diri diri yakmaya aşırı düşkün olmuş olsa da Mary’nin başarmış olduğu şeylere hakkını vermek de bir o kadar önemlidir.

Çeviren: Hande Yurt


Bunlar da ilginizi çekebilir

19. Yüzyılın En İyi Hükümdarı Kraliçe Victoria Hakkında 11 Acınası Gerçek

Yetimhanedeki Çocuklara Uygulanan ve Etkileri Ömür Boyu Süren Deney

William Shakespeare Biyografi

Bilim İnsanları Yarı İnsan Yarı Maymun Melezi Embriyo Oluşturdu

Michel de Nostradamus ve kitabı

Nostradamus’un Gerçekleşen Üç Kehaneti