içinde

John Steinbeck Hayatı | John Steinbeck Kitapları

John Steinbeck – Biyografi (1902-1968)

John Steinbeck
John Steinbeck

John Steinbeck birçok eseriyle tanınan Amerikalı roman yazarıdır. Ünlü romanı ‘Gazap Üzümleri’ Pulitzer ödülü kazanmıştır. Bilinen diğer eserlerinden bazıları ‘Fareler ve İnsanlar’, ‘Cennetin Doğusu’dur.

John Steinbeck Kimdir? | Çocukluğu, Gençliği ve Eğitim Hayatı | John Steinbeck Kitapları | Ödüller | Sonraki Yaşamı | Eşi ve Çocukları | John Steinbeck ne zaman ve nasıl öldü?

John Steinbeck Hakkında Kısaca

İsim Soyisim: John Steinbeck

Doğum Günü: 27 Şubat 1902

Ölüm Tarihi: 20 Aralık 1968

Eğitim: Stanford Üniversitesi

Doğum Yeri: Salinas, Kaliforniya

Ölüm Yeri: New York

Diğer Adları: John Steinbeck, John Ernst Steinbeck

Tam Adı Soyadı: John Ernst Steinbeck Jr.

Eşleri: Elaine Anderson Steinbeck (e. 1950–1968), Gwyndolyn Conger (e. 1943–1948), Carol Henning (e. 1930–1943)

Aldığı ödüller: Nobel Edebiyat Ödülü – 1962, Pulitzer Kurgu Ödülü (1940) – Gazap Üzümleri, Roman Dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü (1940) – Gazap Üzümleri, Başkanlık Özgürlük Madalyası – 1964, New York Tiyatro Eleştirmenleri Birliği En İyi Amerikan Tiyatro Oyunu Ödülü – 1938


John Steinbeck Kimdir?

John Steinbeck, Nobel ve Pulitzer ödüllerini almış bir roman yazarıdır ve ‘Fareler ve İnsanlar’, ‘Gazap üzümleri’, ‘Cennetin Doğusu’ romanlarının yazarıdır. Steinbeck yazar olarak başarıyı yakalamadan önce, üniversiteyi yarıda bırakmış ve el işçisi olarak çalışmıştır. Eserlerinde genellikle sosyal ve ekonomik konuları dile getirmiştir. 1939’da yazdığı ve Oklahama Kuraklık bölgesinden, Kaliforniya’ya göç eden bir aileyi anlatan ‘Gazap Üzümleri’ romanı Pulitzer ödülü ve Ulusal Kitap ödülünü kazanmıştır. Steinbeck 2. Dünya Savaşı’nda savaş muhabiri olarak görev yapmıştır. 1962 yılında edebiyat dalında Nobel ödülü kazanmıştır.

John Steinbeck

Bunları Biliyor Muydunuz?

  • John Steinbeck Stanford Üniversitesi’ne kaydoldu ancak okulu bıraktı ve derece almadı.
  • Steinbeck, İkinci dünya savaşı sırasında New York Herald Tribune ‘de savaş muhabirliği yaptı.
  • Steinbeck hayatı boyunca üç kez evlenmişti.

Çocukluğu, Gençliği ve Eğitim Hayatı

John Ernst Steinbeck Jr. 27 Şubat 1902’de Kaliforniya, Salinas’ta doğdu. Mütevazi şartlarda yetiştirildi. Babası John Ernst Steinbeck, ailesinin geçimini sağlayabilmek için çeşitli işlerde çalıştı. Kendisinin bir tahıl dükkânı vardı. Ayrıca, un fabrikası işletirdi ve Monterey ilçesinde saymanlık yapardı. Annesi, Olive Hamilton Steinbeck ise eski bir öğretmendi. Üç kız kardeşiyle birlikte büyüyen Steinbeck çoğunlukla mutlu bir çocukluk geçirdi. Çekingendi ama akıllıydı. Yaşadığı toprak parçasının ve özellikle Californiya Salinas Vadisinin kıymetini erken yaşlarda anladı ve hep şükretti, bu eserlerini önemli ölçüde etkiledi. Hesaplamalara göre, Steinbeck yazar olmaya 14 yaşında karar verdi, sık sık kendini odasına kapatıp, hikâyeler ve şiirler yazardı.

1919’da Stanford Üniversitesine kaydoldu. Bu kararı her şeyden çok annesini ve babasını memnun etmek için almıştı. Ancak, gelişme çağında ki yazar Üniversiteye çok ihtiyacı olmadığını kanıtladı. Bundan sonraki 6 yıl boyunca okula sürekli girip çıkarak sürüklendi ve en sonunda kalıcı olarak 1925 yılında okulu bıraktı ve derece almadı. Stanford’tan sonra bağımsız bir yazar olarak başarılı olmaya çalıştı. Kısa bir süre için New York’a taşındı, orada inşaat işçisi ve gazete muhabiri olarak iş bulmuştu. Ama sonra tekrar Kaliforniya ‘ya geri döndü ve Tahoe Gölü’nde bekçilik işine girdi ve yazma kariyerine başladı.

John Steinbeck Kitapları

John Steinbeck kariyeri boyunca 31 adet kitap yazmıştır. En ünlü kitapları ; ‘Fareler ve İnsanlar’ (1937), ‘Gazap üzümleri’ (1939), ‘Cennetin Doğusu’(1952) dur.

John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar ( 1937)

İki fakir göçmen işçi; George ve Lennie, Büyük Buhran sırasında Amerikan Rüyası için çalışmaktadırlar. Orta dereceli zihinsel geriliği olan Lennie, sarsılmaz bir şekilde arkadaşı George’a sadıktır. Fakat sürekli başının belaya girmesi gibi bir alışkanlığı vardır. Hedefleri, bir dönüm arazi ve baraka sahibi olmaktır. John Steinbeck’in kendi memleketi Salinas Vadisinde güvenli bir iş bulurlar. Bu işi bulduktan sonra, kurdukları hayaller hiç olmadığı kadar erişilebilir görünmektedir. Fakat Lennie, hevesleri nedeniyle sonunda başını belaya sokar ve bu ikisini de trajik sona sürükler. Roman daha sonra Broadway’de sahnelenmiştir. Ayrıca 3 kez filmi çekilmiştir.

Gazap Üzümleri ( 1939)

Bu roman birçok kişi tarafından John Steinbeck’in en iddialı ve en iyi romanı olarak nitelendirilir. Roman, büyük buhranın en şiddetli olduğu dönemde, toprakları elinden alınan bir Oklahoma ailesinin yeni bir yaşam kurma mücadelesini anlatır. O dönemde ülkenin içinde bulunduğu ruh halini ve insanların kaygılarını yansıtır. Popülaritesinin doruğundayken roman, haftada on bin kopya satmıştır.

İnci (1947)

Bu öykü bir Meksika halk hikâyesinden esinlenerek yazılmıştır. İnci, insan doğasını ve sevme potansiyelini inceler. Fakir bir dalgıç olan Kino, okyanustan inci toplamaktadır. Kino, eşi Juana ve küçük oğlu Coyotito ile deniz kenarında yaşamaktadır. Bir gün Coyotito’ yu akrep ısırır ve doktora götürürler ama doktor paraları olmadığı için bebeğe bakmaz ve geri gönderir. Aynı gün, Kino, o güne kadar bulduğu bütün incilerden daha büyük bir inci bulur. Bu inci, çok büyük bir servet edebilir. Fakat komşuların kıskançlığını körükler ve nihayetinde şeytanın bir temsilcisi haline gelir.

Cennetin Doğusu ( 1952)

Yine John Steinbeck’in kendi memleketi Salinas Vadisinde geçen bir roman… Amerikan iç savaşından birinci dünya savaşına kadar olan dönemde iki çiftçi ailenin kesişen hikâyesini anlatır. Bu iki ailenin hayatı Adem ve Havva’nın düşüşü, ve Habil ve Kabil’in düşmanlığını yeniden sahneye koyar. Roman, 1955’te filme uyarlanmış ve Elia Kazan tarafından yönetmenliği yapılmıştır. Başrolünde James Dean’i görürüz, bu onun ilk önemli rolüdür. Ölümünden sonra, James Dean, filmde ki performansıyla Akademi Ödüllerine aday gösterilmiştir.

John Steinbeck’in diğer eserleri; Altın Kupa (1929), Cennet Çayırları (1932), Bilinmeyen bir Tanrı’ya (1933). Bu eserler çok fazla ilgi görmemiştir. Steinbeck, ‘Yukarı Mahalle’ romanında gerçek bir başarı yakalamıştır. Bu mizahi romanda, Monterey bölgesinde ki yurttaşların hayatını anlatmıştır. Bitmeyen Kavga (1936) ve Uzun Vadi (1938) kısa hikayelerden oluşur ve daha ciddi meseleleri anlatır. Daha sonra ki yıllarda yazmaya devam etmiştir ve övgü alan eserler vermiştir; Sardalya Sokağı (1945), Alev (1950), Mutsuzluğumuzun Kışı (1961), Charlie İle Seyahatler: Amerika’nın araştırması (1962).

Ödüller

John Steinbeck 1940’ta ‘Gazap Üzümleri’ romanıyla Pulitzer ödülünü kazandı. 1962’de Edebiyat dalındaki Nobel ödülünü aldı. Yaratıcı ve gerçekçi anlatımı, ayrıca sempatik bir mizahla sosyal algıyı bu anlatımda birleştirebilmesi bu ödülün verilmesine neden olmuştur. Bu ödülün verilmesi üzerine Steinbeck bir yazarın sorumluğunu şu şekilde anlatır: ‘Gelişmek amacıyla, karanlık ve tehlikeli hayallerimizi günışığına çıkarmak.’

John Steinbeck

Sonraki Yaşamı

Yazar, İkinci Dünya Savaşı sırasında New York Herald Tribune‘de savaş muhabirliği yaptı. Aynı zamanlarda, deniz biyologu arkadaşı Edward F. Ricketts ile deniz hayatını anlamak için Meksika’ya yolculuk yaptı. İki arkadaşın iş birliği bir kitapla sonuçlandı:  ‘Sea of Cortez’. Kitap, Kaliforniya Körfezi’ndeki deniz hayatını anlatır.

Eşi ve Çocukları

John Steinbeck 3 evlilik yaptı ve 3 oğlu oldu. 1930’da ilk eşi Carol Henning ile tanışıp evlendi. Takip eden yıllarda Carol’un maaşı ve desteğiyle kendini yazmaya adadı. 1942’de boşanana kadar hayatı bu şekilde devam etti. İkinci eşi Gwyndolyn Conger ile 1943-1948 yılları arasında evli kaldı. Çiftin iki oğlu oldu. Thomas 1942’de, John 1946’da doğdu. 1950’de üçüncü eşi Elaine Anderson Scott ile evlendi ve yazarın ölümüne kadar birlikteydiler.

John Steinbeck ne zaman ve nasıl öldü?

Kalp rahatsızlığı nedeniyle 20 Aralık 1968’de New York’taki evinde vefat etti.

Çeviren: Demet Parıltı


Bunlar da ilginizi çekebilir

Agatha Christie Biyografi

John Locke Biyografi

Marie Curie

Marilyn Monroe Hayatı | Marilyn Monroe Filmleri (1926–1962)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Emile Zola

Emile Zola Kimdir? Emile Zola Hakkında Her Şey

Mühendisler Olası Bir Warp Motoru için İlk Fiziki Modeli Önerdiler

Mühendisler Olası Bir Warp Motoru için İlk Fiziki Modeli Önerdiler