içinde

1952 Yılına Ait Bir Kitapta Elon’un Bir Gün Marsı Yöneteceği Yazıyor

1952 Yılına Ait Bir Kitapta Elon'un Bir Gün Marsı Yöneteceği Yazıyor
1952 Yılına Ait Bir Kitapta Elon'un Bir Gün Marsı Yöneteceği Yazıyor

Naziler için roket tasarlayan bilim insanlarından biri, bir gün Mars’taki insan kolonilerini yönetecek bir “Elon” olacağını tahmin etmiş gibi görünüyor. Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun, Almanya’da doğmuş bir mühendisti.

Gençliğinde uzaya merak sardı ve 1932’de Alman ordusu için sıvı yakıtlı roketler üzerinde çalışmaya başladı. Nazi yönetimi altında, V-2 roketini hayata geçiren ekiple birlikte roketler üzerindeki çalışmalarına devam etti.

1952 Yılına Ait Bir Kitapta Elon'un Bir Gün Marsı Yöneteceği Yazıyor
1952 Yılına Ait Bir Kitapta Elon’un Bir Gün Marsı Yöneteceği Yazıyor. Bahsedilen Elon Bu Elon Mu?

Bu roketler binlerce insanı canından etmeye devam edecekti. Ancak roketlerden alınabilecek en büyük hasarı bu roketleri acımasız koşullar altında inşa ederken hayatını kaybeden 20.000 toplama kampıesiri almıştı.

Almanya için roket geliştirdiği süre boyunca, bu roketlerin inşa edildikleri yerleri ziyaret etti. Gerçekte ne kadar berbat olduğunu bilmediğini iddia etmesine rağmen, işçilerin korkunç yaşam şartlarını biliyordu.

Naziler için çalışmak konusunda ne kadar istekli olduğu bu bilemesek de 1937’de partiye kaydoldu ve bir SS subayı oldu. ABD kuvvetlerine teslim olarak NASA’da uzun bir kariyere sahip oldu ve sonunda NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi direktörü oldu.

Burada insanları Ay’a götürecek roketler üzerinde çalışacaktı. Kariyeri boyunca; roketlerin nereye düştüğünü dahi umursamayan ve roket sevgisi her şeyden önce gelen biri olarak ün kazandı.

Braun, uzay yolculuğuna ve uzaya nasıl ulaşılabileceğine dair sorulara çok kafa yordu. 1952’de, Mars’a yapılacak bir keşif yolculuğunun nasıl olabileceğine dair The Mars Project adlı kurgusal olmayan bir kitap yazdı.

İyimser bir şekilde, bir görevin 1965’te gerçekleşebileceğini ve görev için en iyi seçeneğin alçak dünya yörüngesi sayesinde, Mars’a 70 kişilik bir mürettebat göndermek olacağını düşünüyordu ancak böyle bir yolculuk gerçekleşmedi.

Ancak son zamanlarda insanların ilgisini çeken, kitabın ikinci yarısında bulunan ve daha çok bilim kurgu gibi görünen, Mars’a hükmedecek bir “Elon”dan bahseden kısım oldu. Kitaba göre insanlar bu gezegene vardıklarında, aslında Elon’un bir kişi olmadığını, daha çok üst düzey bir yönetici adı olduğunu keşfederler, Sezar veya İmparator gibi.

Kitapta, “Mars hükümeti; Elon adında, 5 yılda bir oyla seçilen bir liderin idaresi altında çalışan on adam tarafından yönetiliyordu. Parlamentonun iki kanadı, Elon ve kabinesi tarafından uygulanacak yasaları çıkardı.” “Üst Meclis, Yaşlılar Konseyi olarak adlandırıldı ve her biri, Elon tarafından ömür boyu atanan 60 kişilik üyeyle sınırlıydı.

Bu yöntem, Roma Katolik Kilisesi Kardinaller Koleji’nin atanışına benziyordu. “ Esasen, kitapta atıfta bulunulan “Elon”, bildiğimiz kadarıyla Elon Musk’ın uzay hakimiyeti planlarının bir parçası değil de daha çok bir tür Uzay Papası gibidir.

Elon Musk: “Kader, kader, benim için bundan kaçış yok”

Elon Musk ve Toby Li adında birinin tweetleri
Elon Musk ve Toby Li adında birinin tweetleri

Bütün bu olaylar tesadüfen, geçen yıl Aralık ayında, Elon Musk’ın kendisinin “Kader, kader, benim için bundan kaçış yok” şeklinde kısa bir mesaj göndermesinin ardından Twitter’da gündeme geldi. Toby Li adında biri, Elon’a tweet atarak “kaderden bahsederken, adınızın Mars’la bağlantısı olan von Braun’un 1952 yılında yazdığı kitabını biliyor muydunuz?” diye sordu.

“Bunun gerçek olduğundan emin miyiz?” diye soran Elon Musk için gerçek olamayacak kadar iyi görünüyordu. Daha sonra, bir kişi bunun gerçek olduğunu ama anlamın daha doğru bir versiyonunu paylaşarak Elon isminin Mars kolonisinin valisine verilen mevki adı olduğunu yazdı. Bundan sonraki yorumu size bırakıyoruz…

elon musk tweet

Eylül Ustaoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Göz ardı etmemeniz gereken 8 erken diyabet belirtisi

Göz ardı etmemeniz gereken 8 erken diyabet belirtisi

Bradley Allen Fiske - Fiske Okuma Makinesi

Dünyayı Değiştirmekte Başarısız Olmuş 10 Teknolojik Çılgınlık