içinde ,

İnsanların Mars’ta Üremesi Artık Mümkün

Sıradışı Deney Sonuç Verdi: İnsanlar Mars’ta üreyebilecek

İnsanların Mars’ta Üremesi Artık Mümkün
6 yıl uzayda bekletilen spermlerden sağlıklı fareler dünyaya geldi.

Japon araştırmacılar, yaklaşık altı yıl boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda tutulan ve yüksek düzeyde radyasyona maruz kalan spermlerden sağlıklı fareler doğdu. Bu keşif ile birlikte insanların Mars’ta üremesi mümkün hale gelecek. Ayrıca, spermler dünyaya geldiğinde X ışınlarına da maruz bırakıldı. Buna rağmen X ışınlarının doğurganlığı etkilemediği de görüldü. Çalışmaları Cuma günü Science Advances‘ta yayınlandı.

İnsanların Mars’ta Üremesi Artık Mümkün
Yamanashi Üniversitesi’nden Teruhiko Wakayama’nın izniyle alınan bu görsel 11 Eylül 2020’den bir görüntü. Görsel sağlıklı yavruları ve uzayda korunmuş spermatozoalardan elde edilen yeni nesil fareleri göstermektedir.

Bu sağlıklı “uzay yavruları” Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) dondurularak kurutulmuş biçimde saklandı. Doğum ISS’de gerçekleşmedi. Dünya’ya geri getirildiğinde ve yeniden sulandığında, 168 genç doğumla sonuçlandı. Doğumun herhangi bir mutasyon veya herhangi bir genetik kusur belirtisi göstermediğini söylüyor.

Gelişimsel biyolog ve çalışmanın baş yazarı Teruhiko Wakayama, AFP’ye, uzay spermiyle döllenen fareler ile Dünya’da kalan spermler arasında çok az fark olduğunu söyledi. “Bütün yavrular normal bir görünüme sahipti” dedi. Yayımlanan araştırmanın yazarlarından ve Japonya’daki Yamanashi Üniversitesi’nden Profesör Sayaka Wakayama, “Genetik açıdan normal birçok yavru doğdu. Bu keşifler, insanlığın uzay çağına ilerlemesi için gereklidir” dedi.

İnsanların Mars’ta Üremesi Artık Mümkün
Bu görsel 21 Temmuz 2020’de Yamanashi Üniversitesi’nden Teruhiko Wakayama’nın izniyle, yumurtalara enjekte edilen farelerden alınan uzay spermini göstermektedir.

Çalışma, Wakayama ve Japonya’dan araştırmacılar ekibinin ISS’ye üç kutu göndermesinden kısa bir süre sonra başladı. Kutular 48 ampul dondurularak kurutulmuş sperm içeriyordu. Ampuller gruplar halinde Dünya’ya geri döndü. İlki dokuz ay sonra, ikincisi iki yıl sonra ve sonuncusu altı yıl sonraydı.

Çalışmanın temel amacı, uzayda uzun süreli radyasyona maruz kalmanın üreme hücrelerinde DNA’ya zarar verip vermediğini veya mutasyonları yavrulara geçirip geçirmediğini belirlemekti. Bu durum, gelecekteki uzay araştırmaları ve kolonizasyon görevlerinde kendi türümüz için bir sorun olabilir.

İnsanların Mars’ta Üremesi Artık Mümkün
6 yıl uzayda bekletilen spermlerden sağlıklı fareler dünyaya geldi.

Wakayama, çalışmayı yürütmek için Heinlein ve Asimov’un bilim kurgularından ilham aldığını söyledi. Wakayama ve meslektaşları makalelerinde, “Gelecekte, diğer gezegenlere göç etme zamanı geldiğinde, sadece insanlar için değil, evcil hayvanlar için de genetik kaynakların çeşitliliğini korumamız gerekecek.” diye belirtti.

“Maliyet ve güvenlik nedenleriyle, depolanan germ hücrelerinin canlı hayvanlar yerine uzay gemileri tarafından taşınması muhtemeldir” diye eklediler. (Germ hücresi, eşeyli üreyen bir organizmanın gamet oluşturmasına olanak veren herhangi bir biyolojik hücreye verilen isim.)

Ekibin hesaplamalarına göre, dondurularak kurutulmuş spermlerin uzay ortamında 200 yıla kadar dayanabildiği kanıtlandı.

Nikola Tesla'nın Daha Önce Hiç Üretime Geçememiş 6 Harika Buluşu

Nikola Tesla’nın Daha Önce Hiç Üretime Geçememiş 6 Harika Buluşu

X-Işınları, Bir Kadının Elinin İçinde Altın Kıymıklar Olduğunu Gösterdi

X-Işınları, Bir Kadının Elinin İçinde Altın Parçaları Olduğunu Gösterdi