içinde ,

ABD Hükümeti Tarafından Sınıflandırılmayan 7 Şok Edici Sır

Tüm belgeler sınıflandırılmadan önce komplo teorileri olarak kabul edildi.

ABD Hükümeti Tarafından Sınıflandırılmayan 7 Şok Edici Sır
Tüm belgeler sınıflandırılmadan önce komplo teorileri olarak kabul edildi.

Kabul etmek istesek de istemesek de, genellikle hükümetler en gölgeli örgütlerden bazılarıdır. Ülke ne kadar büyük ve güçlü olursa, şok edici artması da o kadar olasıdır. Bu, belki de onuruna hazırlanan en önemli komplo teorilerine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nin davasıdır. Sınıflandırılmalarından önce, burada okuyacağımız örneklerin çoğu komplo teorileri olarak kabul edildi. Bu, hiçbir durumda, mevcut teorilerin gerçekliğini doğrulamak için kullanılmamalıdır.

MK Ultra Programı

MK Ultra Programı

MK ULTRA programı resmi olarak 1950’den 1970’lere kadar aktifti. CIA, Nürnberg İnsan Deneyleri Protokollerini ihlal ederek, LSD ile diğer şeylerin yanı sıra, ABD, Kanada ve başka yerlerde şüpheli bir şekilde ve gönüllü olmayacak şekilde deneyler yaparak zihin kontrol yöntemleri geliştirmeye çalıştı.

Tuskegee Frengi Deneyleri

Tuskegee Frengi Deneyleri

Tuskegee frengi deneyleri, ABD hükümetinin Tuskegee, AL’deki Afrikalı Amerikalı erkekleri sağlık sorunları için tedavi ettiğini iddia ettiği deneylerdi. Ancak bunun yerine, onlar üzerinde uzun süreli frengi etkilerini gözlemlemek için onlara salin enjeksiyonları verdiler. Bu aynı zamanda Hipokrat yemini ve Nürnberg protokollerini ihlal ediyordu.

Operasyon Northwoods

Operasyon Northwoods

Operasyon Northwoods, Genelkurmay Başkanlığı ve istihbarat servislerinin bir belgesiydi. Halkın ABD hükümetinin Küba’yı işgal etmesine izin vermesi amacıyla her türlü operasyonu yürütmek için beyin fırtınası yaptılar. Bunu, büyük Amerikan şehirlerinde gerçek terörist saldırılar düzenleyerek,  Kübalıları bu konuda suçlayarak, Guatemala’ya giden bir öğrenci charter uçağını vurarak ve bunu Kübalıların yaptığını iddia ederek yaptılar.

Manhattan Projesi

Manhattan Projesi

Farkında olmayan/istemeyen Amerikalılar üzerinde yapılan diğer tıbbi deneyler, Manhattan Projesi’nin İkinci Dünya Savası sonrası takip ve spin-off programlarının bir parçası olarak Nürnberg Protokollerini ihlal ediyor. İnsanlara enjeksiyonla plütonyum ve diğer radyoaktif maddeler verildi.

Biyolojik Savas Deneyleri

Biyolojik Savaş Deneyleri

San Francisco, Los Angeles, Chicago ve New York da dahil olmak üzere,  ABD Ordusu ve donanması (yasadışı ve çok ahlaksızca) tarafından büyük ABD şehirlerinde biyolojik ve kimyasal savas deneyleri yapıldı. Yayılma şekillerini ve etkilenen bölgeleri incelemek için şehir içinde veya dışında tehlikeli kimyasallar ve biyolojik etmenler havaya salındı. (Bazıları sağlık sorunlarına, alerjik reaksiyonlara ve hatta bazı ölumlere yol açtı).

FBI’ın COINTELPRO Programı

FBI'ın COINTELPRO Programı

FBI’ın onlarca yıllık operasyondan sonra ortaya çıkan COINTELPRO programı, şantaj malzemelerini yasadışı gözetim altında toplamayı amaçladı. Daha da ciddi olarak, program John Lennon ve barış hareketine dahil olan diğerleri gibi “muhaliflere” karşı davaları tahrif etti.

Karanlıklar Ülkesi Operasyonu 

Operasyon Underworld

FBI ve istihbarat topluluğundaki örgütlerden, İkinci Dünya Savası’ndan Nixon yönetimine kadar organize suç üyeleriyle anlaşmalar yapmaktan oluşuyordu. Operasyon, suçluların faaliyetlerini; zaman zaman istihbarat operasyonları, hırsızlıklar ve bazı cinayetlere teşebbüs etmeleri koşuluyla (Fidel Castro’ya karşı gerçekleştirilen çeşitli başarısızlıklar dahil) herhangi bir federal müdahaleden arındırmalarını mümkün kıldı.  J. Edgar Hoover altındaki resmi FBI pozisyonu, mafyanın var olmadığı ve bir efsane olduğuydu.

Çok daha fazlası var, ama bunlar başlangıç için yeterli. Tüm bu konularla ilgili belgeleri, çoğu çevrimiçi olarak bulunabilen George Mason Üniversitesi’ndeki Sınıflandırılmamış Ulusal Güvenlik Arşivlerinde (Declassified National Security Archives) bulabilirsiniz.

COINTELPRO, MK ULTRA ve diğerleri dahil olmak üzere bu konuda çok şey öğrenmek için inceleyebileceğiniz bir başka yer de 1975 Kilise Komisyonu duruşmalarının (Church Commission hearings of 1975) arşivlenmiş transkriptlerine bakmaktır. Bunlar olayların çoğunun açıklandığı kongre duruşmalarıdır.

Yukarıdakilere ek olarak, 1980’lerin ortalarından sonlarına kadarki bazı İran-Contra arşiv görüntülerine iyi bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bu görüntülerde özellikle Albay Oliver North ve amiral James Poindexter tarafından söylenen bazı şeyler çok açıklayıcı.

Kaynaklar:

  • https://business.gmu.edu/blog/govcon/category/national-security/
  • https://nsarchive2.gwu.edu/NSAEBB/NSAEBB522-Church-Committee-Faced-White-House-Attempts-to-Curb-CIA-Probe/
  • https://www.brown.edu/Research/Understanding_the_Iran_Contra_Affair/

Çeviren: İpek Eştürk


Bunlar da ilginizi çekebilir

Birinci Dünya Savası, Neden Başladı, Neler Oldu, Ne Kadar Sürdü?

Microsoft Ölulerle Konuşmanızı Sağlayabilecek Sohbet Robot’unun Patentini Aldı

Streç Film ve Garip Bir Operasyon Einstein’ın Hayatını Kurtardı

Atom Çarpıştırıcısına Kafasını Sokup Hayatta Kalan Bilim İnsanı

Atom Çarpıştırıcısına Kafasını Sokup Hayatta Kalan Bilim İnsanı

Her İki Tarafından Enerji Emebilen Güneş Pili %26 Verimlilikle Dünya Rekoru Kırdı

Her İki Tarafından Enerji Emebilen Güneş Pili %26 Verimlilikle Dünya Rekoru Kırdı