içinde ,

Masonlar Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 7 Şey

İşte Masonlar hakkında bilmeyebileceğiniz yedi şey.

Mason sırlarının, bazı ülkelerin başkentinin planlanmasından cinayetlere kadar her şeyin arkasında olduğu iddia ediliyor. Gizemli Mason birliği üyeleri arasında önde gelen politikacılar, kurucular ve iş devleri yer alır.

Modern zamanlarda masonların milyonlarını hayır kurumlarına bağışladıkları biliniyor.

Peki masonlar kimler ve neyi temsil ediyorlar?

Gerçekten gizli bir mason el sıkışması var mı?

İşte Masonlar hakkında bilmeyebileceğiniz yedi şey.

Masonlar Dünyanın En Eski Kardeşlik Örgütüdür.

masonlar
Paul Popper/Popperfoto/Getty Images

Masonlar dünyadaki en eski kardeşlik örgütüdür, Orta Çağ’da Avrupa’da yetenekli kurucular birliği olarak başlayan bir gruptur. Los Angeles, California Üniversitesi’nde tarih profesörü ve Living the Enlightenment: Masonry and Politics kitabının yazarı Margaret Jacob, bugün “Masonlar, üyelerinin daha erdemli ve sosyal odaklı yaşamlar sürmesini amaçlayan sosyal ve hayırsever bir organizasyondur” diyor.

Masonluk tarihçisi ve Bordeaux Üniversitesi’nde profesör olan mason Cécile Révauger, “Aydınlanma temelli kuruluş, dönemin temel değerlerini, dini hoşgörüyü, bilgi susuzluğunu ve sosyalliği hâlâ aktarmaktadır” diyor.

Gizli bir topluluk olmasa da, ortaçağdaki birliklerinden kaynaklanan gizli şifreleri ve ritüelleri var. Ve Jacob: “Orijinal birlikte üç aşama vardı: Çırak, fellowcraft (masonlukta ikinci derecede yetkili) ve bir mevkide çalışan herkesi denetleyen usta Masonlar . Bugün bu dereceler daha felsefi. ” diye aktarmaktadır.

Biliyor musunuz? 1390’da yayınlanan Regius Şiiri veya Halliwell El Yazması, Masonlardan bahseden en eski yapıttır.

Mason Sembolleri Tam Olarak Düşündüğümüz Anlamları Taşımıyor.

"<yoastmark

Masonlar uzunca bir süre taş işçiliği aletlerinden elde edilen görsel sembolleri kullanarak iletişim kurdular. “Her Şeyi Gören Göz” veya İlahi Göz, Masonlar tarafından tasarlanmamış olsa da, grup tarafından Tanrı’nın her şeyi bildiğini temsil etmek için kullanılmıştır.

En tanınmış Mason sembolü olan “Kare ve Pusulalar”, bir kurucunun bir pusula ile birleştiği kareyi temsil ediyor.

Merkezindeki “G” ise halen bir tartışma konusu; Örneğin, Massachusetts Institute of Technology’deki bazı uzmanlar, sembolün merkezindeki “G” harfinin ilk Masonlar için kritik bir alan olan geometriyi temsil ettiğine inanırken, diğerleri bunun “Evrenin Büyük Mimarı” Tanrı’yı ​​temsil ettiğine inanıyor. Kare ve Pusulalar, Mason çevresinde popüler bir sembol olmaya devam ediyor.

Doğadan alınmış, daha az bilinen bir Mason sembolü daha var: arı kovanı. Jacob, “Masonlar aslında arılar kadar meşgul olan ve çalışkan insanlardır” diyor. “Ve arı kovanı, birliğin çalışkanlığını sembolize ediyor.”

Evet, Mason El Sıkışması Var. Hatta birden fazla.

Masonlar, organizyondaki mevki derecelerine göre birbirilerini farklı şekillerde selamlar. Révauger, “Her derece için bir el sıkışması var: Çırak, Fellowcraft, Usta ve diğer dereceler için de farklı selamlaşmaları bulunmaktadır” diyor. “Mason törenlerinde kullanılan her ayine özel tokalaşma biçimi var, bu yüzden oldukça çeşitli. ”

Mason el sıkışması

Katolik Kilisesi Üyelerinin Mason Olmasını Yasaklamaktadır.

Masonluğun kendisi bir din olmasa da, tüm üyeleri bir Yüce Varlığa veya “Evrenin Büyük Mimarı” na inanır. Üyeler pek çok inançtan geliyorlar, ancak özellikle bir mezhep mason birliğinde olmayı yasaklıyor.

Katolik Kilisesi ilk olarak 1738’de Mason tapınakları ve içlerinde gerçekleştirilen gizli ritüellerle ilgili endişeler nedeniyle Masonluğu kınadı. 19. yüzyılda Vatikan, Masonlara “Şeytan Sinagogu” adını bile verdi.

Kilise, 1983’te daha da ileri giderek şunu açıkladı: “İlkeleri her zaman Kilise doktrini ile bağdaşmaz olarak görülmüştür ve bu nedenle bunlara üyelik yasaklanmıştır. Mason derneklerine kaydolan imanlılar, büyük bir günah halindedir ve cemaate içinde yer alamazlar. ”

Masonlar, Amerika’nın Siyasi Üçüncü Partisinin kurulmasına sebep oldu.

Siyaset alanında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üçüncü parti olan Anti-Masonik Parti, grubun fazla gizli ve güçlü bir şekilde büyüdüğü korkusuna cevaben 1828’de kuruldu.

Üyelerinin çoğu masonlarla ilgili komplo teorilerini tartışırken, bazı liderler ise örgütün sırlarını ifşa etmemesi için Masonlar tarafından korkunç bir cinayetin işlendiğini iddia etti.

Hâlâ Erkek Kulübü… Çoğunlukla.

mason

Geleneksel olarak, Mason üyeliği yalnızca erkeklere açıktı. Birliğin James Anderson’ın İngiltere Büyük Locası’nın himayesinde yazdığı bir tür örgüt rehberi olan “1723 Anayasaları” nda köleleştirilmiş insanlarla birlikte kadınlar ve ateistler örgüt dışında bırakıldı.

Révauger, “Şuan Mason örgütüne, yıllık aboneliği ödeyebilen toplumun her kesiminden insan katılabiliyor” diyor. Kadınların The Order of the Eastern Star adlı bir örgüte katılmalarına izin verilmekte ve bazı localar kadın üyeleri tanımaktadır. Ancak Révauger şunu da sözlerine ekliyor “Masonluk iddia edildiği kadar evrensel değildir. Çünkü birçok ülkede kadınlar ve ateistler hala dışlanmaktadır.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde ulusal bir organizasyon olmadığından, Jacob, “Her eyaletteki büyük localar son çare mahkemeleridir” diyor. Bu durum, bazı tartışmalı kararlara yol açmıştır: Jacob, “Özellikle güney eyaletlerinde Masonluk bölünmüş durumda” diyor.

Révauger, “Amerika Birleşik Devletleri’nde, bazı Büyük Localar Prince Hall Masonluğunu, yani Afro-Amerikan Masonları tanımayı reddediyor,” diye ekliyor Révauger.

Ünlü Masonlar Her Yerdedir.

Ünlü Masonlar tarihte birçok kez yer almıştır: George Washington bir Usta Mason’du ve Benjamin Franklin Amerika’daki ilk Masonik Locası’nın kurucu üyesiydi. Başkan Franklin D. Roosevelt ve Gerald Ford, İngiltere Başbakanı Winston Churchill gibi kişiler de Masonlardı. Ve daha fazlası Wolfgang Amadeus Mozart, Davy Crockett, Henry Ford, aktör John Wayne ve astronot Buzz Aldrin.

Nazlıcan YETİMASLAN


Bunlar da ilginizi çekebilir

Tüm Büyük Bronz Çağ Şehirlerini Ne Yok Etti?

Çin Han Hanedanlığından Dünyayı Değiştiren 10 İcat

Çin, Yapay Zeka Pazarına Hakim Olup Dünya Lideri Olmaya Hazırlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Microsoft Ölülerle Konuşmanızı Sağlayabilecek Sohbet Robot’unun Patentini Aldı

Microsoft Ölülerle Konuşmanızı Sağlayabilecek Sohbet Robot’unun Patentini Aldı

Bill Gates, 2050 Sıfır Emisyon Hedefi İçin Yeni Nesil Nükleer Teknolojiyi Destekliyor

Bill Gates, 2050 Sıfır Emisyon Hedefi İçin Yeni Nesil Nükleer Teknolojiyi Destekliyor