içinde ,

Radyoyu Kim İcat Etti, Radyonun Gerçek Mucidi Kimdir?

Radyoyu kim buldu? Radyonun Gerçek Mucidi Kim?

Nikola Tesla ve Guglielmo Marconi, radyoyu icat etme yarışı konusunda kıyasıya rekabet ettiler. Radyoyu gerçekten kim icat etti? kim buldu?

Radyonun icadı ile ilgili bilimsel çalışmalar 20. yüzyılda hareketlenmeye başlamıştı. Dünyanın dört bir yanındaki mucitler, o yıllarda her yerde yeni ve heyecan verici icatlar yapıyorlardı. Özellikle iki adam, Sırp-Amerikalı bilim insanı Nikola Tesla ve İtalyan fizikçi Guglielmo Marconi, radyoyu icat etme yarışı konusunda birbirleriyle kıyasıya rekabet ettiler.

Ancak bundan 100 yıl sonra radyoyu kim icat etti diye iki farklı kişiye sorduğunuzda muhtemelen iki farklı cevap alacaksınız.

Bu hikaye, bilimsel keşif davaları ve eski moda pazarlamayla harmanlanan karanlık bir hikayedir. Bakalım radyoyu kim buldu ve bu karışık durumu çözebilecek miyiz.

İlginizi çekebilir: Nikola Tesla Kimdir? – Biyografi

Nikola Tesla Kimdir?
Nikola Tesla ‘nın çocukluk fotoğrafı dahil, yaşlılık haline kadar olan fotoğraflarının ve icatlarının gösterimi.

Tesla, 1884’te ABD’ne göç ettikten sonra, radyo dalgalarını göndermek ve almak için gerekli bir cihaz olan Tesla bobinini icat etti. Daha sonra ABD Patent Ofisi, Marconi’nin çalışmalarına güvendiğini söyleyecekti.

Ancak Tesla bir radyo sinyalini New York’un West Park bölgesindeki laboratuvarından 80 kilometre uzağa göndermeye hazırlanırken 1895’te çıkan bir yangın Tesla’nın laboratuvarını yok etti.

Bu arada Marconi kendi deneylerini yürütüyordu. 1896’da İngiltere’de yaklaşık 6 kilometre mesafede Mors koduna dayalı radyo sinyalleri gönderip almayı başardı. Aynı yıl İngiltere’de kablosuz telgrafta dünyanın ilk patenti için başvurdu ve patentini aldı.

Tesla, 1897’de Amerika’da radyo çalışmalarında ilk patentleri için başvurdu. Ayrıca 1898’de Madison Square Garden’da radyo kontrollü bir tekne yaptı ve sergiledi.

Guglielmo Marconi
İtalyan mucit ve radyo öncülerinden Guglielmo Marconi, 1935 Elettra isimli yattaki laboratuvarında bir telgrafın önünde çekilmiş fotoğrafı. Elettra , Guglielmo Marconi’nin savaş arası dönemde kablosuz telgraf, kablosuz telefon ve diğer iletişim ve yön bulma teknikleriyle birçok deneyini gerçekleştirdiği bir deniz laboratuvarı olan buharlı yatının adıydı.

İşler kızışmaya başladı.

Radyonun gerçek mucidi kim?

1900 yılında ABD Patent Ofisi, Tesla bobinlerinin temel tasarımı olan 645,576 ve 649,621 Tesla patentlerini sırasıyla 20 Mart ve 15 Mayıs tarihlerinde verdi. Tesla’nın radyo patentleri, ona radyo iletişimindeki temel ihtiyaçlardan birinin hakkını verdi.

Aynı yıl 10 Kasım’da Marconi, akustik telgraf için 7777 sayılı patent başvurusunda bulundu.

İlk başta patent ofisi, çalışmasının Tesla bobinlerinin kullanıldığı gerekçesiyle Marconi’nin başvurularını reddetti. Şaşkınlığa uğramış olan Marconi, telgraf teknolojisine dayalı karlı bir işletmeye öncülük etmek için babasının bağlantılarını ve servetini kullandı ve radyo patentlerini sürdürmeye devam etti. 1901’de ilk transatlantik telgrafı iletmeyi başardı.

Marconi, şirket yatırımcıları Andrew Carnegie ve Thomas Edison ‘dan mali destek alırken üç yıl boyunca patent başvuruları yapmaya devam etti. Nihayet 1904’te ABD Patent Ofisi daha önceki kararını açıklanamaz bir şekilde tersine çevirdi ve İtalyan mucide radyonun icadı için patent verdi.

İlginizi çekebilir: Thomas Edison Kimdir? – Biyografi

Marconi, 1909’da Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı ve Tesla ile rekabeti daha da artırdı. 1915’te Tesla, Marconi Şirketi’ne patent ihlali iddiasıyla dava açtı. Marconi kazandı. Ya da kazandı mı?

Bir süre sonra kader tersine döndü. Marconi’nin şirketi 1943’te ABD hükümetine I.Dünya Savaşı sırasında patent ihlali nedeniyle dava açtı, fakat dava mahkemeye çıkmadı. Bunun yerine davadan tamamen kaçınmak için ABD Yüksek Mahkemesi 645,576 numaralı patenti onayladı.

Böylece birkaç ay önce ölmüş olan Nikola Tesla radyonun mucidi olmuş oldu. Yine de birçok kişi Marconi’yi radyonun babası olarak görme eğilimindedir. Fakat radyonun gerçek mucidi Nikola Tesla’dır. 


Bunlar da ilginizi çekebilir

Nikola Tesla’nın Daha Önce Hiç Üretime Geçememiş 6 Harika Buluşu

Dünyayı Değiştirmekte Başarısız Olmuş 10 Teknolojik Çılgınlık

Çin Han Hanedanlığından Dünyayı Değiştiren 10 İcat

Isaac Newton (1643-1727) Biyografi

En Ünlü Fizikçiler ve Buluşları Listesi

Kaynaklar

  • Britannica Online. “Guglielmo Marconi.” (Accessed Dec. 27, 2010) http://www.britannica.com/EBchecked/topic/364287/Guglielmo-Marconi
  • Britannica Online. “Nikola Tesla.” (Accessed Dec. 27, 2010) http://www.britannica.com/EBchecked/topic/588597/Nikola-Tesla
  • Britannica Online. “Radio Technology.” (Accessed Dec. 27, 2010) http://www.britannica.com/EBchecked/topic/1262240/radio-technology
  • Nobelprize.org. “The Nobel Prize in Physics 1909.” (Accessed Jan. 12 2011) http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1909/
  • PBS. “Who Invented the Radio?” (Accessed Dec. 27, 2010) http://www.pbs.org/tesla/ll/ll_whoradio.html
  • Tesla Universe. “Tesla Patent 645,576 – Apparatus for Transmission of Electrical Energy.” (Accessed Jan. 12, 2011) http://www.teslauniverse.com/nikola-tesla-patents-645,576-transmission-of-energy
  • Tesla Universe. “Tesla Patent 649,621 – Apparatus for Transmission of Electrical Energy.” (Accessed Jan. 12, 2011) http://www.teslauniverse.com/nikola-tesla-patents-649,621-transmission-of-energy?pq=NjQ5NjIx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

18 Comments

bilgisayar

İnsanlar Bilgisayarlara İnsanlardan Daha Çok Güveniyor Olabilir

Yaşlandıkça Böbreklerinize Ne Olur?

Yaşlandıkça Böbreklerinize Ne Olur?