içinde ,

Nikola Tesla Otistik Miydi?

Nikola Tesla icatlarından dolayı yaşadığı bölgede çılgın bilim insanı olarak bilinirdi. Birçok davranışının otizm belirtileri olduğu varsayılabilir.

Nikola Tesla Otistik Miydi?
Nikola Tesla icatlarından dolayı çılgın bilim insanı olarak bilinirdi. Birçok davranışının otizm belirtileri olduğu varsayılabilir.

Elon Musk kendi şirketleri için adını patentleyerek alana kadar Nikola Tesla Amerikan halkı tarafından çok fazla bilinmeyen biriydi. Bugün dahi Model S ile gezen birçok Tesla sahibi, adı verilen kişinin ilk elektrik induksiyon motorunu icat eden kişi olduğunun ve onun geliştirilen motoruna sahip arabayı kullandıklarını bilmemekte..

Tesla ölümünden çok sonrasında keşiflerinin değeri anlaşılan, Sırp-Amerikan asıllı bir mucitti. Yıllar içerisinde araba şirketleri ve teknolojinin ilerlemesi ile beraber Tesla’nın adı hak ettiği takdiri almaya başladı.

19. yüzyılda dahi Tesla gösterişli ve abartılı icatlar üretmesiyle biliniyordu. (Tesla bobini buna bir örnektir, x-ray cihazları gibi birçok icadın önünü açmıştır.)

Colorado Springs’de yer alan laboratuvarında birçok defa Yıldırım düşmesi ve şimşek gözlemlemesinin ardından radyo sinyallerinin başka bir gezegenden gelmiş olabileceğini düşünüyordu.

Tesla tartışmasız dünyaya gelen eksantrik bilim insanlarından biriydi.

Yüzyılı İcat Eden Adam Nikola Tesla Hakkında 17 Garip Gerçek
Nikola Tesla, 700’den fazla patent ve buluşun sahibidir. Ayrıca, geleceği öngörerek bir yüzyıl kadar sonrasının buluşlarını tahmin etti.

Nikola Tesla’nın Bazı tuhaf otizm belirtileri;

  • Her gün sabah 09:00 çalışmaya başlar ve 18:00 da paydos ederdi. Her akşam 20:10 da restoran da yemeğini yerdi.
  • Ayak parmaklarını her akşam 100 defa kıvırmak gibi sürekli tekrar ettiği fiziksel hareketleri olurdu.
  • Eidetik hafızası sayesinde okuduğu kitapları hemen ezberleyebilirdi. Ayrıca eidetik hafıza rahatlıkla 8 dil öğrenmesini sağladı. (Eidetik hafıza, hafızadan bir görüntüyü bir kez gördükten sonra kısa bir süre için ve anımsatıcı bir cihaz kullanmadan yüksek hassasiyetle geri çağırma yeteneğidir.)
  • Karmaşık matematiksel işlemleri kafasında rahatlıkla oluşturarak çözümleyebiliyordu.
  • Gençlik yıllarında hastalandığı dönemlerde kafasında birçok icadı görebiliyordu.
  • Elektrik ile erken yaşlarından beri takıntılıydı.

Nikola Tesla icatlarından dolayı yaşadığı bölgede çılgın bilim insanı olarak bilinirdi. Geriye dönüp baktığımızda birçok davranışının otizm belirtileri olduğu varsayılabilir.

Tesla’nın zekası otizm belirtisi miydi?

Nikola Tesla Kimdir?

Otizm ve dahilik arasında ince bir çizgi vardır ve farkları çok zor anlaşılabilir. Çalışmalar OSB’li (Otizm spektrum bozukluğu) çocuk sahibi olan ailelerin çoğunlukla IQ seviyeleri yüksek, dahi veya savantizmli çocuklar doğurma potansiyelinin daha fazla olduğunu göstermektedir.

(Savant sendromu, Otistik savant, matematik, müzik veya görsel alanda yetenekli çoğunlukla otistik hastaların yaşadığı ancak başka hastalıkların da sebep olabildiği sendroma verilen addır. Bu hastalar için Fransızca “İdiot Savant” terimi kullanılır.)

Tesla’nın annesi, uzun şiirleri rahatlıkla ezberleyerek evdeki sorunlarla karşılaştığında ufak ama işlevsel aletler ürettiği ve eidetik hafızaya sahip olduğunu söylemektedir. Bir başka otizmli bilim insanı olan Temple Grandin Tesla’nın tarihte OSB’li bilim insanı olduğunu söylemektedir.

(Temple Grandin, Amerikalı hayvan bilimi uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesi’nde profesör.)

Tesla ‘nın otizmine dair kayıtlar çok az olsa da eğer çocukluk döneminde sosyal uyumsuzluk gösterdiyse de kayıtlar günümüze kadar tamamen ulaşamadığından dolayı net olarak bunu öğrenemeyeceğiz.

Nikola Tesla, East Houston St. bir laboratuarda kablosuz güç deneylerinde kullanılan bir spiral bobinin önünde.
Nikola Tesla, East Houston St. bir laboratuarda kablosuz güç deneylerinde kullanılan bir spiral bobinin önünde.

Tesla birçok takıntısına rağmen yetişkinlik döneminde herhangi bir sosyal aykırılık sergilememiştir. Hatta çekiciliği ile de bilinirdi.. Zamanının çoğunu çalışarak geçirdiği için en çok sekreteri ile de vakit geçirmiş sayılırdı. Beraber çalıştığı en uzun sekreteri oldukça centilmen ve kibar olduğunu söylemiştir.

Tesla’nın takıntıları iş çevresini sarmış durumdaydı ve oldukça fazla not alırdı. Mark Twain ve dönemin önemli yazarlar ile yakın arkadaşlardı. Söylenenlere göre müzik, felsefe, yabancı dil alanlarına düşkündü.

Bu tarz zevkler OSB’li kişilerde çok sık görülmemektedir. Geçmişten günümüze baktığımız zaman birçok OSB’li kişi yaşadığı zorluklara rağmen oldukça başarılı olmuşlardır. Otizm ve dehanın arasında bağlantı olduğunu biliyoruz. Kişi OSB’li olsun veya olmasın, dahi olsun veya olmasın her insan harika şeyler üretebilir..

Gizem Savtak KORKMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Dünya’da Kaç İnsan Türü Yaşadı?

Albert Einstein çizimi ve formülü: E=mc2

Başarılı 23 Kişiden Başarısızlık Üzerine Sözler