içinde

Giza Piramitleri Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Giza’daki Piramitlerin nasıl inşa edildiği Mısır’ın en büyük gizemlerinden birisidir.

Giza Piramitleri Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Giza Piramitleri Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Sonsuza kadar dayanması için inşa edilen Giza Piramitleri tam da bunu yaptı. Bu devasa anıtsal mezarlar Mısır’ın Eski Krallık döneminin kalıntılarıdır. Giza kelimesi, mısır arapçasında gize şeklinde okunur. Giza Piramitleri, yaklaşık olarak 4.500 yıl önce inşa edilmiştir. Giza’da bulunan Büyük Piramit, antik dünyadan günümüze ulaşan tek antik dünyanın 7 harikası arasındadır. Mısır firavunları ölümden sonraki yaşamda tanrı olmayı ümit ediyorlardı. Diğer dünyaya hazırlık için tanrılara tapınaklar ve içleri hükümdarların bir sonraki dünyada kendilerine rehberlik etmesi ve güç vermesi için gerekli şeylerle dolu kocaman piramit mezarlıklar diktiler.

Makaleye geçmeden okumanızı önerdiğimiz Mısır Piramitleri Hakkında Her Şey! makalemize göz atabilirsiniz.

Giza Piramitleri Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Giza Piramitleri Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Firavun Keops M.Ö. 2550 sularında ilk Giza piramitleri projesine başladı. Büyük Piramit Giza’daki piramitlerin en büyüğüdür ve platonun üstüne 147 metre yükselir. Her birinin ortalama olarak 2.5 ila 15 ton ağırlığında geldiği 2.3 milyon taş bloklardan oluştuğu tahmin ediliyor. Keops’un oğlu Firavun Kefren M.Ö. 2520 civarında Giza’daki ikinci piramiti inşa etti. Kabristanı aslan vücutlu ve firavun kafalı kireçtaşından gizemli heykel Sfenks’i de içeriyordu. Sfenks Firavun’un bütün mezarlık kompleksini koruyucu olarak duruyor olabilir.

Giza Piramitleri ’nin üçüncüsü ilk ikisine nazaran oldukça küçük. M.Ö. 2490 civarında Firavun Mikerinos tarafından inşa edilen piramit daha karmaşık bir morg tapınak içeriyor. Her kocaman piramit, bir saray, tapınaklar, solar tekne çukurları ve diğer özellikleri içeren daha büyük bir kompleksin bir parçasıdır.

İnşaat Gelişmesi

Giza’daki antik mühendislik becerileri o kadar etkileyiciydi ki bugünün bilim insanları piramitlerin nasıl inşa edildiğinden emin değil. Ama yine de onları inşa eden insanlar ve bunu gerçekleştirebilmek için gerekli politik güç hakkında çok fazla şey öğrendiler. Yakınlardaki geçici şehirde kalan iyi beslenmiş Mısırlı inşaat işçileri becerikliydi. Büyüleyici sitede yapılan arkeolojik kazılar kaynaklarla zengin, kuvvetli bir merkezi otorite tarafından desteklenen yüksek oranda organize bir toplum açığa çıkardı.

Mısır çapında toplumların bir nevi antik firavunların zenginliğini ve kontrollerini sergilemek için uluslar bir proje haline gelen şey için işçilerle birlikte yiyecek ve diğer ihtiyaçları da bağışladığı oldukça mümkün.

Bu tür keşifler Mısır Yüksek Antik eserler Şurası genel sekreteri ve National Geographic’in yerleşik kaşifi Zahi Hawass’ı bir manada, aksi yerine, Piramitlerin Mısır’ı inşa ettiğini belirtmeye yönlendirdi.

Geçmişi Koruma

Giza Piramitleri Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Giza Piramitleri Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Eğer Piramitler antik Mısır’ı inşa etmekte yardımcı oldularsa, aynı zamanda da onu muhafaza ettiler. Giza bize çoktan kaybolmuş bir dünyayı keşfetmemize izin veriyor.

“Çoğu insan sitenin sadece modern anlamda bir mezarlık olduğunu düşünüyor, ama ondan daha fazlasılar.” Diyor Güzel Sanatlar Müzesi, Boston ile Tuft Üniversitesi eski mısır bilimcisi Peter Der Manuelian. “Bu süslenmiş mezarlarda antik Mısır yaşamının her açısının harika senaryoları var. Bu yüzden, sadece nasıl öldükleri değil, nasıl yaşadıkları hakkındadır.

İlginizi çekebilir: Antik Mısır Hakkında Duymamış Olabileceğiniz 15 İlginç Gerçek

Mezarlık sanat eserleri tarlada çalışan, çiftik hayvanlarına bakan, balık tutan, avlanan, ahşap işçiliği, kostümler yapan, dini ritüelleri ile defin adetlerini betimlemeleri içerir.

Yazılar ile metinler ayrıca Mısırlı gramerinde ve dilinde araştırmalara izin veriyor. “Firavunlara ait medeniyet ile ilgili çalışmak istediğin neredeyse her konu Giza ’daki mezarların duvarlarında mevcut.” Diyor Der Manuelian.

Bu kıymetli kaynakların herkese erişilebilir olmasına yardım etmek için Der Manuelian Giza Arşivleri Projesi’ni (platoya sanal ziyaretleri mümkün kılan kocaman bir Giza fotoğrafları, planları, çizimleri, el yazıları, nesne kayıtları ve sefer günlükleri koleksiyonu) yönetiyor.

Giza Piramitleri Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Giza ’daki mezarında bulunan bu kabartmada betimlenen Khufu’nun kızı Nefertiabet, gibi Firavunların akrabaları hükümdarın piramitinin yanına gömülmüşlerdi.

Eski kayıtlar o zamandan beri gözden kaybolan tabloları, yazıtları muhafaza ediyor, kaybolan ya da tahrip edilen eserleri tutuyor ve toplumun erişimi olmadığı mezarları açıyor.

Giza’daki en uzun soluklu kazıların sonuçlarıyla zırhlanmış Harvard Güzel Sanatlar Müzesi, Boston Seferi (1902-47) ve Der Manuelian uluslararası içerik eklemeyi, aynı zamanda Giza ’ya ait materyaller için dünyanın merkez online havuz arşivini büyütmeyi umut ediyor.

Ama hiçbir şeyin asla kişisel olarak Giza ’yı ziyaret etmeyi kopya edemeyeceğini ya da yerine koyamayacağını vurguluyor.

Piramitlerin Geleceği

2011’de Mısır’ın yıllar süren politik kargaşa yaşadığı Arap Baharı’nın gelişinden beri bu yapılara turizm hızla azaldı. O zamandan beri ülke birçok yönetim değişikliğinden geçti. Ayrıca istikrarsızlık Piramitlerin gelecek turizmini belirsiz kılıyor.

Beril Foya


İlginizi çekebilir

Dünyanın ve Antik Dünyanın 7 Harikası

Zeus Heykeli – Olimpiya

Babil’in Asma Bahçeleri Hakkında Her Şey!

Mezopotamya – Nerede?, Kültürü, Tarihi ve Mirası Hakkında Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Yaprak Kesici Karıncalarda Yeni Müthiş Bir Güç Keşfedildi.

Yaprak Kesici Karıncalarda Yeni Müthiş Bir Güç Keşfedildi.

Dünyanın En Küçük Atom Bellek Birimi Oluşturuldu

Dünyanın En Küçük Atom Bellek Birimi Oluşturuldu