içinde

Mısır Tanrıları

Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Kimlerdir? | 17 Mısır Tanrısı Listesi

Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları
Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları

Mısır tanrıları, Antik Mısır‘da onlara tapınılan tanrı ve tanrıçalardır.

Mısır Tanrıları ve tanrıçaları ile tanışın!

Mısır, antik dünyadaki herhangi bir medeniyetin en büyük ve en karmaşık tanrı panteonlarından birine sahipti. (Panteon, bir mitoloji ya da dine özgün tüm tanrıların birliğidir.)

Mısır tarihi boyunca yüzlerce tanrı ve tanrıçaya tapıldı. Bireysel tanrıların özelliklerini tespit etmek zor olabilir. Mısır tanrıları ‘nın çoğunda bir prensip ilişkisi ve formu vardı. (örneğin güneş veya yeraltı dünyası ile). Mısır Tanrıları ve tanrıçaları ile tanışın, isimleri nelerdir öğrenin.

İşte bilinmesi gereken en önemli Mısır Tanrıları listesi.

Mısır tanrıları listesi
Mısır tanrıları listesi

Mısır tanrıları ve tanrıçaları isimleri listesinin detaylı açıklamasını görmek için aşağıdaki menüye tıklayarak hızlıca ulaşabilirsiniz.

Mısır Turları

Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Mısır, Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyaları arasında bir köprü görevi görmektedir. Her yıl milyonlarca turisti mistik atmosferinde ağırlayan Mısır’da Gize Nekropolü, Büyük Gize Sfenksi, Karnak, Krallar Vadisi, Luksor Tapınağı ve Ebu Simbel gibi cazibe merkezlerini rehberli turlar eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Mısır Turları

İşte sizler için özenle seçtiğimiz farklı Mısır turları;

Tüm İstanbul çıkışlı Mısır Turları hakkında bilgi sahibi olmak için hemen tıklayın.

Ra

Ra (Güneş tanrısı)
Mısır tanrıları ‘ndan Ra (Güneş tanrısı)

Ra: Güneş tanrısı Ra, tanrıların Mısır’da yaşadığı zamanlarda dünyanın ilk firavunuydu. Ra’nın altından güneş gemisi her gün gökyüzünde yelken açar ve her gece Duat’ın yeraltı dünyasından geçerek Karanlığın Nehri’ne yelken açarak canavarlarla savaşacaktı.

Mısırlılar, Ra’nın tekrar galip gelip yeni bir günün doğmasını sağladığı her gün doğumunu kutladılar. Yüzyıllar sonra Ra yaşlandı ve bunaklaştı ve tahtını Osiris’e bırakarak cennete çekildi.

Geb ve Nut

Geb (Yeryüzü tanrısı) ve Nut (gökyüzü tanrıçası)
Geb (Yeryüzü tanrısı) ve Nut (gökyüzü tanrıçası)

Geb ve Nut: Yeryüzü tanrısı Geb, zamanın başında kaos denizinden çıkan ilk tanrılardan biriydi. Tüm vücudunda nehirler, ormanlar ve tepeler bulunan topraktan yapılmış bir adam olarak görünür.

Nut, Geb’in karısı, Mısır tanrıçaları arasında gökyüzü tanrıçasıydı. Evet, isminin komik olduğunu biliyoruz ama fıstık tanrıçası değildi. Teni yıldızlı bir gökyüzü gibi, lacivert ve takımyıldızlarla kaplı bir kadın olarak görünür. Gökyüzünün yeryüzünü çevrelediği gibi, sık sık Geb’in üzerinde gerilirken resmedilir.

Geb ve Nut birbirlerini çok sevmelerine rağmen, Ra’nın Geb ve Nut’un çocuklarının bir gün onu devirmeye çalışacağına dair bir kehaneti vardı, bu yüzden Ra onları ayrı tutmak için elinden geleni yaptı. Buna rağmen, Nut beş çocuğa sahip olmayı başardı ve en büyüğü Osiris gerçekten de tahtı Ra’dan devraldı.

Şu

Şu (Kuru Hava Tanrısı)
Mısır tanrılarından Şu (Kuru Hava Tanrısı)

Şu: Nut’un hava tanrısı babasına Nut ve Geb’i ayrı tutma görevi verildi. Gökyüzünün yeryüzüden çok uzak olmasının da nedeni budur. Rüzgâr tanrısı aralarında kalır ve kızının yeryüzündeki aşkını ziyaret etmesini engeller. Şu genellikle rüzgâr gibi görünmez olduğu için resmedilmez.

Osiris

Osiris (yeraltı dünyasının tanrısı)
Osiris (yeraltı dünyasının tanrısı)

Osiris: Geb ve Nut’un ilk oğlu Osiris, Ra’dan dünyayı devraldığında bilge ve iyi bir firavundu. Osiris insana çiftçilik hakkında bilgi verdi ve Mısır’daki ilk şehirleri kurdu. Ne yazık ki Osiris’in kardeşi Set onu kıskanıyordu.

Set onu altın bir tabutun içine yatması için kandırdı, sonra tabutu mühürledi ve parçalara ayırdı. Set, parçaları Mısır’ın dört bir yanına dağıttı ve Osiris’in karısı Isis yıllarca onları arayarak geçirdi.

Sonunda, İsis kocasını tekrar bir araya getirerek ilk mumyayı yapmak için onu bezlerle bağladı, ancak Osiris sadece kısmen hayata döndü. Bundan sonraki süreçte, ölülerin ruhları üzerinden yargılanan yeraltı dünyasının tanrısıydı. Mavi tenli ve beyaz kaftanlı bir kral olarak görünür.

Isis

Set (Çölün, fırtınaların ve kötülüğün tanrısı)
Mısır tanrısı Set (Çölün, fırtınaların ve kötülüğün tanrısı)

Isis: Osiris’in karısı ve sihir tanrıçasıydı. Zeki ve hırslı bir kadındı. Ra’yı sihirli bir yılanla zehirleyerek emekli olması için kandırdı, ardından eski güneş tanrısını, gizli adını açıklamaya teşvik etti, böylece Isis onu iyileştirebilecekti.

Isis, Ra’nın gizli adını öğrendiğinde, onu hemen her şeyi yapmaya zorlayabilirdi. Osiris’in tahtını ona açarak Ra’yı gökyüzüne çekilmesi için cesaretlendirdi. Isis, sihirbazların koruyucusuydu ve kocasını çok seviyordu.

Oğulları Horus’u Osiris’i öldüren şeytani Set’ten intikam almaya cesaretlendirdi. İsis genellikle çok renkli kanatları olan güzel bir kadın olarak resmedilir.

Set

Set (Çölün, fırtınaların ve kötülüğün tanrısı)
Set (Çölün, fırtınaların ve kötülüğün tanrısı)

Set: Çölün, fırtınaların ve kötülüğün tanrısı Set, acımasız bir adamdı. Rengi kırmızıydı, temiz toprağın ve çölün rengi. Set, tanrıların en güçlüsüydü ve çok yetenekliydi. Kardeşini öldürdükten sonra Mısır firavunu oldu, ancak daha sonra yeğeni Horus tarafından tahttan indirildi.

Bundan sonra Set, Nil Vadisi’nin dışındaki tüm verimsiz ve sert toprakları kontrol ettiği çöle kaçtı. Ancak set o kadar da kötü durumda değildi.

Eski günlerde, Ra’nın teknesinde yelken açtı ve güneş tanrısını kaos yılanı Apep’in ordularından korumaya yardım etti. Set genellikle kırmızı deriyle ve bilinmeyen bir hayvan iblisinin başıyla resmedilir (Yarı köpek, yarı karıncayiyen, çirkin bir varlık).

Nephthys

Nephthys: Nehir tanrıçası
Nephthys: Nehir tanrıçası

Nephthys: Nehir tanrıçası, Set’in karısı ve İsis’in kız kardeşidir. Nephthys kocasından pek hoşlanmazdı çünkü Osiris öldürüldükten sonra Nephthys, Isis’in parçalarını toplayıp bir araya getirilmesine yardım etti. Mısır tanrıçaları içinde, nazik ve kibar bir tanrıçaydı ve cenaze törenlerinin tanrısı Anubis’in annesiydi.

Horus

Horus (Gök tanrısı)
Mısır tanrısı Horus (Gök tanrısı)

Horus: Gök tanrısı ya da savaş ve gökyüzü tanrısı. İntikamcı olarak anılan Horus, Isis ve Osiris’in oğluydu. Erkekliğe adım attığında Set’e meydan okudu ve sonucunda onu mağlup ederek Mısır’ın yeni firavunu oldu.

Daha sonra, tüm ölümlü firavunlar kendilerini Horus’un neslinden gelen biri olarak gördüler. Horus’un sembolü şahin idi ve genellikle şahin kafalı bir adam olarak resmedilir.

Bast

Bast (Kedilerin Tanrıçası)
Bast (Kedilerin Tanrıçası)

Bast: Kediler Mısır’da yılanları, akrepleri ve diğer kötü yaratıkları öldürebildikleri için son derece popülerdi. Kedilerin tanrıçası Bast da aynı şekilde popülerdi. Bast koruyucu bir tanrıçaydı ve insanlar, özellikle her yılın sonunda kötü şans Şeytan Günleri sırasında, iyi şans için ona benzeyecek şekilde nazar boncukları takarlardı.

Bast kedi formunda, genellikle bir ve kaos yılanı Apep ile savaşırken bıçakla resmedilir. Bast aynı zamanda Ra’nın da sadık kedisiydi.

Sobek

Sobek (Tüm suların tanrısı)
Sobek (Tüm suların tanrısı)

Sobek: Tüm suların tanrısı. Timsahların tanrısına hem saygı duyuldu hem de ondan korkuldu. Timsahlar güçlü yaratıklardı. Eski Mısır’da, bir şehrin tamamına onun adı verildi: Crocodilopolis. Sobek’in timsahlarla dolu bir göl içinde bir tapınağı vardı.

Bununla birlikte, timsahlar korkunç yırtıcılardı ve her yıl tapınak için nehre yaklaşan birçok Mısırlı timsahlarca öldürülürdü. Sobek, timsah başlı bir adam olarak resmedildi. Dünyadaki nehirlerin onun terinden yaratıldığı söyleniyordu. İğrenç!

Selket

Selket: Akrep tanrıçası
Selket: Akrep tanrıçası

Selket: Mısır tanrıçalarından akrep tanrıçası, hem iyi hem de kötüydü. Düşmanlarının peşinden akrepler gönderebilir ve tek bir akrep ısırığı sizi öldürebilirdi. Öte yandan, zehirden korunmak için Selket’e dua edebilirsiniz. Bazen de o, çocukların koruyucusu olarak görülüyordu. Taç yerine dev bir akrebi olan bir kadın olarak resmedildi. Kafasında böyle bir şey olmasını nasıl sevebilir?

Anubis

Anubis: Cenaze tanrısı
Anubis: Ölüm veya Cenaze tanrısı

Anubis: Ölüm tanrısı Anubis en önemli tanrılardan biriydi. Mısır tanrısı Anubis, ruhu ölümden sonraki yaşama hazırlardı ve ölüleri mahşer günü sorgusuna kadar eşlik eterdi. Mısırlılar mezarlıklarında asılı çakallar gördüklerinde çakalların Anubis’in kutsal hayvanları olması gerektiğine karar verdiler.

Rahipler, firavunun bedenini mumyaladıklarında çakal maskesi bile takmışlardı. Anubis, Isis’in Osiris’i ilk mumya yapmasına yardım etti. Anubis genellikle bir çakal kafasına sahip bir adam olarak resmedilir ve Duat’tan ayrılan bir ruha liderlik eder.

Bes

Bes: cücelerin tanrısı
Mısır tanrısı Bes: cücelerin tanrısı

Bes: Bes, cücelerin tanrısı, hanelerin, annelerin ve çocukların koruyucusudur. Eski Mısır’daki en çirkin ve en popüler Mısır tanrılarından biri olan Bes, kötü ruhları korkutacak güce sahipti. Sık sık tılsımlarda ve heykellerde aslan benzeri bir yelesi ve basık bir burnu olan kıllı küçük bir adam olarak görünür.

Mısırlılar cücelerin (ve farklı doğan diğer insanların) doğaları gereği büyülü olduğuna inanıyorlardı. Bes genellikle iyi şans olarak kabul edildi. Sıradan adamı, çocukları, doğum yapan kadınları ve kötülükten korunmaya ihtiyacı olan herkese göz kulak olurdu.

Khonsu

Khonsu: Ay tanrısı
Khonsu – Ay tanrısı

Khonsu: Ay tanrısı Khonsu kumar oynamayı severdi. Hatta bir keresinde bir senet oyununda gökyüzü tanrıçası Nut’a beş günlük ay ışığını kaybetti, bu da Nut’un beş çocuğunu doğurmasına fırsat verdi. Mısır tanrılarından olan Khonsu, bazen şahin başlı bir tanrı olarak tasvir edilse de, daha çok, sıradan bir Mısırlı genç gibi yandan tutam saçları olan birine benzer. En sevdiği renk gümüş rengidir.

Nekhbet

Nekhbet, akbabaların tanrıçası
Nekhbet – akbabaların tanrıçası

Nekhbet: Nekhbet, akbabaların tanrıçasıdır. Mısır’ın en eski tanrıçalarından biri olan Nekhbet, firavunun koruyucusuydu ve genellikle kralın üzerine yayılmış kanatlarıyla resmedilir. Tapınağı, Mısır’daki en eski kâhinin yönettiği ölüler şehri Nekheb’deydi.

Tüm akbabalar gibi o da ölüleri ve ölmekte olanları yağmalardı. Nekhbet’in üzerinizde olduğunu görürseniz, dans etmeye başlayın ki hâlâ hayatta olduğunuzu anlasın.

Babi

Babi (Vahşi babunların tanrısı)
Mısır tanrılarından Babi (Vahşi babunların tanrısı)

Babi: Thoth’un bilge babunlarının aksine Babi, özellikle alfa erkekler olmak üzere vahşi babunların tanrısıydı. O saldırgandı ve kana susamıştı ve Yeraltı Dünyasındaki lanetli ölüleri yeme görevi verilmişti. Özellikle de iç organları severdi. Babi kesinlikle karşılaşmak isteyeceğiniz bir primat değil.

Tawaret

Taweret su aygırlarının tanrıçası
Taweret su aygırlarının tanrıçası

Tawaret: Mısır tanrılarından olan Tawaret veya Taweret su aygırlarının tanrıçasıdır. (aynı zamanda Taurt, Tuat, Taueret, Tuart, Ta-weret, Taweret ve Taueret) Mısırlılar erkek suaygırlarından korkarken, dişi su aygırı tanrıçası Tawaret’i nazik bir koruyucu olarak gördüler.

Özellikle hamile kadınları kollar ve sıklıkla şişmiş bir göbek ile tasvir edildi. Bes gibi o da kötü ruhları korkutabilirdi. Aslında birçok hikâyede Tawaret, Bes’in sevgilisidir. Ne de şirin bir çift!


Mısır tanrıları ve tanrıçaları listemizin sonuna geldik. Makalemizden memnun kaldıysanız aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Antik Mısır Hakkında Duymamış Olabileceğiniz 15 İlginç Gerçek

Kleopatra, Antik Mısır’ın Son Helenistik Kraliçesinin Hayat Hikayesi

Mısır Piramitleri Hakkında Her Şey!

Dünyanın ve Antik Dünyanın 7 Harikası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

8 Comments

Dünyanın En Eski Geometri Tableti İstanbul'da Ortaya Çıktı

Dünyanın En Eski Geometri Tableti İstanbul’da Ortaya Çıktı

viking

Vikingler Gerçek Mi? İşte, Vikinglerin Gerçek Olan 6 Efsanesi!